Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 26.04.2024 @ 3:15:39

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 24.06.2005 @ 23:03:28 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.12.2004 @ 18:40:32
Posty: 609
Lokalizacja: ze Stepów Akermańskich
Traktuje fotografię i fotografowanie bardzo emocjonalnie, ładuję tam siebie i czasem, kiedy mam szczęście, innych ...
Fotografie tradycyjną uwielbiam, w wersji czarno-białej szczególnie. W pracy w ciemni, pociąga mnie hmm nieodwracalność podjętych decyzji i związany z tym ( cena materiału :) ) szacunek do niego, każdej odbitki. Świadomość, że błąd kosztuje, jedno potencjalne dobre zdjęcie.
To dla niektórych to zboczenie, dla innych fanatyzm. Dla mnie jedno i drugie.
Przestrzeń, w której można się poruszać w technikach tradycyjnych jest w pewnym sensie jednorazowa, w moim odczuciu. Aparat cyfrowy i fotografia cyfrowa dają większe możliwosci jednocześnie zmniejszając czujnąć. Oczywiście to moje zdanie osobiste na ten temat i można się z nim nie zgodzić. Fotografia cyfrowa daje przecież znacznie więcej możliwości w obróbce obrazu.

_________________
I don't know where life's going ...
po drugiej stronie ... obiektywu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.06.2005 @ 23:09:48 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.12.2004 @ 18:40:32
Posty: 609
Lokalizacja: ze Stepów Akermańskich
Harad Ar-ihach pisze:
Fotka Adama bardzo mi się podoba.


Hmm, do niczego innego się nie nadawał ;)))
A tak poważnie, lubię fotografować ludzi. Portretem można pokazać kilka twarzy ukrytych w jednej osobie. Czasem udaje się wyciągnąć coś na zewnątrz. Z drugiej strony to być może kwestia interpretacji.

_________________
I don't know where life's going ...
po drugiej stronie ... obiektywu


Ostatnio zmieniony 24.06.2005 @ 23:12:10 przez Tatjana, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.06.2005 @ 23:11:04 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Ja akurat mogę się zgodzić:). Fotografia cyfrowa zwalnia często fotografujących z konieczności ustawiania ładnego kadru, bo zdjęć można natrzaskać na setki, po co się starać, coś wyjdzie. Potem się obrobi na komputerze i będzie. Oczywiście nie u wszytskich działa to w ten spoób.
Ja cenie zdjęcia, które były ładne wykadrowane i zaplanowane już w momencie zwolnienia migawki, niż takie, ktore ładne sie stały w wyniku komputerowej obróbki. Żeby robić dobrze zdjęcia trzeba, IMHO, nauczyć się je najpierw robić metodą klasyczną:). Potem można kombinować. Metoda odwrotna raczej niewiele da.

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.06.2005 @ 23:11:48 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.05.2004 @ 15:45:18
Posty: 1766
Harad Ar-ihach pisze:
Fotka Adama bardzo mi się podoba.

Mi też się podoba. A mój chłop ma podobną bródkę :) <lojalność mode on> Ale ładniejszą :P

_________________
وأنا؟ أنا كقطة سيامية في جوف راحتيه


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.06.2005 @ 23:27:45 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.12.2004 @ 18:40:32
Posty: 609
Lokalizacja: ze Stepów Akermańskich
arien pisze:
Ja akurat mogę się zgodzić:). Fotografia cyfrowa zwalnia często fotografujących z konieczności ustawiania ładnego kadru, bo zdjęć można natrzaskać na setki, po co się starać, coś wyjdzie. Potem się obrobi na komputerze i będzie. Oczywiście nie u wszytskich działa to w ten spoób.<ciach>

Owszem, co za tym idzie oszczędza duuużo czasu :). Sama nie fotografuje cyfrówką z prostej przyczyny, nie posiadam takowej. Jednak nie raz już miałam "przyjemność" przekonać się, że kiedy ja wyczekuje momentu i nie raz po prostu nie zdążam, ktoś obok robi kilka ujęć naraz, odrazu widzi efekt, a potem wybiera najlepsze z ... wielu :). Nie dotyczy to jednak wszystkich fotografujących cyfrówkami, oczywiście.

arien pisze:
<ciach>Ja cenie zdjęcia, które były ładne wykadrowane i zaplanowane już w momencie zwolnienia migawki <ciach>

I to często jest najfajniejszy moment, w którym liczy się cierpliwość, odrobinę szczęścia i czasem umiejętność widzenia rzeczy inaczej. A potem ciekawość czy się udało :).

arien pisze:
<ciach>Żeby robić dobrze zdjęcia trzeba, IMHO, nauczyć się je najpierw robić metodą klasyczną:). Potem można kombinować. Metoda odwrotna raczej niewiele da.

Przyznam, że opinie są różne w tej sprawie jednak moja jest podobna w tym wypdku. Jak we wszytskim, najważniejsze są podstawy, a historia technik w fotografii to Magia w najprawdziwszym wydaniu ;)

_________________
I don't know where life's going ...
po drugiej stronie ... obiektywu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.06.2005 @ 23:28:55 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.12.2004 @ 18:40:32
Posty: 609
Lokalizacja: ze Stepów Akermańskich
Havrena pisze:
Mi też się podoba. A mój chłop ma podobną bródkę :) <lojalność mode on> Ale ładniejszą :P

:)))

_________________
I don't know where life's going ...
po drugiej stronie ... obiektywu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.06.2005 @ 23:47:40 
Offline
Adept

Rejestracja: 04.07.2004 @ 21:27:03
Posty: 332
Lokalizacja: Nie wiem, zgubiłem się
Zdjęcia Tatjany mają to ulotne "coś" utrwalone gdzieś tam w tle, i to jest chyba jedyna rzecz z którą się zgadzam w odpowiedzi arien :)
W mojej opinii fotogarfowanie techniką analogową powoduje tylko to że autor traci wiele czasu na poszukiwanie "tego" ujęcia, przez co może stracić tysiąc lepszych kadrów i dwa tysiące okazji do sławy :) ( a o uznanie potomności przecież wszystkim Autorom chodzi:)).
Czarno-biała archiwizacja chwili to przeszłość, zabawa dla fanatyków. Ten sam efekt (lepszej jakości) można przecież uzyskać przez cyfrowy sprzęt o doskonałych parametrach odwzorowania obrazu (wystarczy pstryczkiem wyłączyć kolor :)). Reasumując czarno-biała fotografia daje ciekawe efekty ale wcale nie musi być wykonywana techniką sprzed stu lat (no chyba ze dla przyjemności wąchania odczynników, nastroju ciemni i takich tam romantycznych głupstw:))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.06.2005 @ 23:59:21 
Offline
Bloede Blath aen Laeke Dhromchla

Rejestracja: 17.10.2002 @ 11:59:59
Posty: 13943
Lokalizacja: ze stajenki
Mhm. Ja nie mam cierpliwości. Robię setki zdjęć i wybieram. Gdy robiłam zdjęcia analogiem, robiłam dziesiątki zdjęć i wybierałam :] Kwestia czysto finansowa. I wydaje mi się, że więcej się uczę na cyfrówce: w analogu nie kontrolowalam czasu i przesłony (w sensie: nie do końca zdawałam sobie sprawę ze skutków, bo tego nie widziałam natychmiast). A i tak skanowałam negatywy do komputera, a potem obrabiałam :]

_________________
ggadem lub emalią


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.06.2005 @ 0:07:19 
Offline
Adept

Rejestracja: 04.07.2004 @ 21:27:03
Posty: 332
Lokalizacja: Nie wiem, zgubiłem się
Ano właśnie Asl :):) Kiedyś kumpel mi powiedział "wiesz? Najlepszym ojcem to ja byłem jak nie miałem swoich dzieci" i tu się ta zasada sprawdza :):) Kiedyś Tatjana spróbuje jakiejś fajnej lustrzanej cyfróweczki i jej łazienka wróci do pierwotnego przeznaczenia :):) . Swoją drogą jeśli tą starą trudną techniką robi takie fajne fotki to co zrobi "porządnym" sprzętem :):):)?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.06.2005 @ 1:39:29 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.12.2004 @ 18:40:32
Posty: 609
Lokalizacja: ze Stepów Akermańskich
Richtchofen pisze:
W mojej opinii fotogarfowanie techniką analogową powoduje tylko to że autor traci wiele czasu na poszukiwanie "tego" ujęcia, przez co może stracić tysiąc lepszych kadrów i dwa tysiące okazji do sławy :) ( a o uznanie potomności przecież wszystkim Autorom chodzi:)).<ciach>
Tiaaa ? :). A poważnie, owszem czas notorycznie się traci, można było by być już gdzieś indziej niż przymierzać się i czekać, obserwować i gapić się. Jednak jest w tym jakś dzika przyjemność :)

Richtchofen pisze:
Reasumując czarno-biała fotografia daje ciekawe efekty ale wcale nie musi być wykonywana techniką sprzed stu lat (no chyba ze dla przyjemności wąchania odczynników, nastroju ciemni i takich tam romantycznych głupstw:))
Czarno-biała fotografia może być wykonywana dowolną techniką, dalej bedzie czarno-biała :) tylko że tu nie chodzi tylko o czerń, biel i odcienie szarosci, ale o proces, który jest zasadniczo inny :). Nie mam na myśli kuwet z chemią ( choć to w jakiś tam sposób przyjemne :) ) ale o emocje :))))

_________________
I don't know where life's going ...
po drugiej stronie ... obiektywu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.06.2005 @ 2:05:37 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.12.2004 @ 18:40:32
Posty: 609
Lokalizacja: ze Stepów Akermańskich
Asl pisze:
Mhm. Ja nie mam cierpliwości. Robię setki zdjęć i wybieram. Gdy robiłam zdjęcia analogiem, robiłam dziesiątki zdjęć i wybierałam :]<ciach>
Zasada działania jest podbna. Ilość, natomniast inna zasadniczo (dziesiatki/setki).
Asl pisze:
<ciach>Kwestia czysto finansowa.<ciach>
Czuję po kieszeni ...
Asl pisze:
<ciach>I wydaje mi się, że więcej się uczę na cyfrówce: w analogu nie kontrolowalam czasu i przesłony (w sensie: nie do końca zdawałam sobie sprawę ze skutków, bo tego nie widziałam natychmiast).
Kwestia wprawy. Sposób jeden z możliwych, zapisywać parametry dla każdej klatki :).

_________________
I don't know where life's going ...
po drugiej stronie ... obiektywu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.06.2005 @ 2:22:25 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.12.2004 @ 18:40:32
Posty: 609
Lokalizacja: ze Stepów Akermańskich
Richtchofen pisze:
Ano właśnie Asl :):) Kiedyś kumpel mi powiedział "wiesz? Najlepszym ojcem to ja byłem jak nie miałem swoich dzieci" i tu się ta zasada sprawdza :):) Kiedyś Tatjana spróbuje jakiejś fajnej lustrzanej cyfróweczki i jej łazienka wróci do pierwotnego przeznaczenia :):) . Swoją drogą jeśli tą starą trudną techniką robi takie fajne fotki to co zrobi "porządnym" sprzętem :):):)?

Nom, zobaczymy. Wiesz, że w planach jest :)))

UPDATE :D kilka nowych zdjęć

_________________
I don't know where life's going ...
po drugiej stronie ... obiektywu


Ostatnio zmieniony 25.06.2005 @ 23:36:00 przez Tatjana, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.06.2005 @ 23:28:49 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Richtchofen pisze:
Czarno-biała archiwizacja chwili to przeszłość, zabawa dla fanatyków. Ten sam efekt (lepszej jakości) można przecież uzyskać przez cyfrowy sprzęt o doskonałych parametrach odwzorowania obrazu (wystarczy pstryczkiem wyłączyć kolor :))


Now łaśnie, wyłączyć kolor- to kest to, czego nie lubię w cyfrówkach. To nigdy nie będzie porządna czerń i biel, zawsze będzie widać, że tobył kolor, który został zdjęty. Nigdy nie będzie się miało porządnej skali szarości.
Richthofen, może ja jestem fanatyczną wielbicielką czerni i bieli w wydaniu analogowym, ale pocieszę cię, że planujemy kupno cyfrowej lustrzanki, mimo wszystko. W żadne kompakty nie zamierzam się bawić.
Z tym że do zdjęc czarno- białych, takich jak mają być, a nie udawanych, wciąz będzie analogowa lustrzanka...:)

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.06.2005 @ 23:35:16 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.12.2004 @ 18:40:32
Posty: 609
Lokalizacja: ze Stepów Akermańskich
arien pisze:
Richtchofen pisze:
Czarno-biała archiwizacja chwili to przeszłość, zabawa dla fanatyków. Ten sam efekt (lepszej jakości) można przecież uzyskać przez cyfrowy sprzęt o doskonałych parametrach odwzorowania obrazu (wystarczy pstryczkiem wyłączyć kolor :))


Now łaśnie, wyłączyć kolor- to kest to<ciach>


Nic więcej tylko .... press button :) :(

_________________
I don't know where life's going ...
po drugiej stronie ... obiektywu


Ostatnio zmieniony 27.06.2005 @ 18:36:05 przez Tatjana, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.06.2005 @ 23:46:39 
Offline
Adept

Rejestracja: 04.07.2004 @ 21:27:03
Posty: 332
Lokalizacja: Nie wiem, zgubiłem się
arien pisze:
ciach
Richthofen, może ja jestem fanatyczną wielbicielką czerni i bieli w wydaniu analogowym, ale pocieszę cię, że planujemy kupno cyfrowej lustrzanki, mimo wszystko. W żadne kompakty nie zamierzam się bawić.
Z tym że do zdjęc czarno- białych, takich jak mają być, a nie udawanych, wciąz będzie analogowa lustrzanka...:)

Widzisz Arien :) większego zwolennika tych dwóch kolorów niż ja nie znajdziesz:) Tyle że, Wy (znaczy fanatycy fotografii) zupełnie inaczej to traktujecie. Dla mnie to przyjemność doszukiwać się w fotografii rzeczy które tam się schowały (kawałki czasów i miejsc :)), a dla was chyba to proces jest, proces wytwarzania, obróbki, i dopiero szukania sensu w tym co sie odwzorowało... o właśnie dobre słowo odwzorowało :) bo dla mnie fotografia nie jest Sztuką jest odwzorowaniem rzeczywistości, która często już mineła i nie wróci w tym kształcie. Fotografia jest tylko metodą archiwizacji danych :) Z tym że jedni umieją to robić inni nie:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group