Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.03.2024 @ 17:27:44

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 528 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: The Witcher
Post: 23.11.2011 @ 17:43:23 
Offline
The Walking Ted
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2004 @ 17:51:33
Posty: 14706
Palcem mi pokaż gdzie napisałem, że wymagał. Skill był wymagany już na poziomie AD&D, bo na wyższych nie bylo sensu grać. Więc nie wiem kto tu obraca kota ogonem. To ja się pytam o Deus Ex. Hę?
To, że sie ktoś zatrzymał na jednym slasherze i nie wyściubił nosa ponad to, do tego nie ogarnia systemu walki a zamiast tego woli bezmyślne klikanie nie oznacza, że nie ma gier (a jest ich całe mnóstwo) które wymagają taktycznego myślenia oraz planowania. Zatrzymaliście się na jednym typie gier i przez pryzmat tego co (nie)wychodzi na PC oceniacie całą resztę. Tylko pogratulować.

A tak po przemyśleniu, to napiszę jeszcze, że BG faktycznie nie wymagało. Wystarczyło ogarnąć system. Bo i niby na czym miał ten skill polegać? Na przeczytaniu treści zaklęcia i zastosowaniu w określonej sytuacji? Użyciu mikstury? Bo jak się zastanowilem, to faktycznie widzę tam tylko planowanie taktyczne - a i to nawet nie do końca, skoro gra została zaprojektowana na 6 osób a spokojnie i bez spinki można ją zrobić dwoma. A nawet jedną.

_________________
May the force be equal mass times acceleration.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: The Witcher
Post: 23.11.2011 @ 18:04:59 
Offline
The Walking Ted
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2004 @ 17:51:33
Posty: 14706
To jeszcze może określcie, co według was jest skillem podczas gry w cRPG. Bo chyba nie macie na myśli logicznego myślenia? Choć w dzisiejszych czasach...
Ja cały czas mam na myśli skill polegający na koordynacji ręka-oko-mózg, a nie kliknięcie w ikonkę "Use Spell X" lub w momencie gdy zapali się kursor.

_________________
May the force be equal mass times acceleration.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: The Witcher
Post: 24.12.2011 @ 23:56:46 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.06.2005 @ 23:34:18
Posty: 250
Dżibril, ale właśnie przejście BG2 jedną postacią to jest skill. Myślisz że wielu graczy potrafi coś takiego zrobić? Myślisz, że wystarczy przeczytać opisay zaklęć i zrozumieć mniej więcej co które robi, żeby kosić dwuosobową drużyną na modach zwiększających trudność? Oczywiście że nie. Tylko właśnie to jest inny rodzaj skilla -- w BG (czy nawet Wiedźminie pierwszym, który niestety był -- słusznie piszesz -- banalny, ale wcale nie musiał taki być, gdyby tylko dopakować wrogów) chodzi o tylko i wyłącznie o myślenie, a w Wiedźminie drugim również o sprawne posługiwanie się padem. I to się twoim rozmówcom nie podoba, bo liczyli na czyste erpegie a nie erpegie z elementami zręcznościowymi.

_________________
Winter is coming


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: The Witcher
Post: 25.12.2011 @ 1:04:41 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Jeeeezu, nie prowokuj do rozpoczynania tego nudnego flejma po raz setny, błagam.

Siledhel pisze:
Dżibril, ale właśnie przejście BG2 jedną postacią to jest skill. Myślisz że wielu graczy potrafi coś takiego zrobić?


Dżib zdaje się przeszedł BG łotrzykiem/iluzjonistą, czym chwalił się swego czasu często-gęsto.

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: The Witcher
Post: 25.12.2011 @ 2:53:57 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.06.2005 @ 23:34:18
Posty: 250
Ja grałem w BG2 na solo wojownikiem/łotrzykiem/magiem ale przestałem, gdy okazało się, że dla wieloklasowych postaci sa zepsute epickie zdolności i nie mogę dostać czarów z 10 poziomu. A właśnie wychodziłem z Podmroku i wymiatałem lepiej niż niejedna drużyna (chociaż chyba z Drizztem miałem problemy -- kwestia tego, że do walki z nim nie można było się przygotować). ;)

Icewind Dale 2 też przechodziłem na solo i też niestety musiałem przestać, tym razem dlatego, że w pewnym momencie mając zbyt wysoki w mniemaniu gry poziom -- przestałem dostawać jakiekolwiek doświadczenie za zabijanie przeciwników! Trochę to było irytujące, bo przecież samotne walki trochę trudu wymagały i chciałoby się za nie jakiejś nagrody w postaci jeszcze większego podpakowania postaci... A tu figa. Tak jak w przypadku BG2 -- będę twierdził, że granie w ten sposób (jedną postacią) wymaga skilla i pierwszy lepszy gracz nie będzie tego potrafił.

A, nie zauważyłem, że ostatni post w temacie był już sprzed miesiąca, rzadko w sumie tu wchodzę... W każdym razie na ciekawy temat zawsze warto pogadać, a ten jak dla mnie jest ciekawy. :)

_________________
Winter is coming


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: The Witcher
Post: 25.12.2011 @ 22:14:37 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.08.2004 @ 23:26:02
Posty: 5236
Lokalizacja: Konin
Pytanie panowie, czy zrobiliście to bez save/load pomijając niezbędne na zamknięcie gry. Jeśli nie, to sorry, ale BG NIE wymaga skilla, tylko jest niesamowicie miodny. Robienie sobie z gry "drogi cierpień" nie świadczy o niej, tylko o Was (że jednak coś pod kopułką strzeliło, że próbujecie sobie utrudnić przejście TAKIEJ gry ;) )?

_________________
Pomyślcie tylko. Bycie ateistą w depresji jest przesrane: nie ma po co żyć, nie ma po co umierać. ;/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: The Witcher
Post: 26.12.2011 @ 0:46:18 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.06.2005 @ 23:34:18
Posty: 250
Hm, oczywiście że z save\load, nigdy bym nawet nie pomyślał, że można by próbować bez... to byłby masochizm, który zresztą szybko by się skończył (tak jak moje punktowane walki do pierwszej śmierci na Arenie w Wiedzminie 2). ;) Jedną postacią w BG2 gra się nawet łatwiej niż całą drużyną, bo nie trzeba się martwić kogo w co wyposażyć, ani troszczyć o słabszych członków podczas walk itp.

Definicja skilla. Mnie chodzi tylko o to, że w Baldur's Gate'a trzeba umieć grać tak samo, jak trzeba umieć grać w Wiedźmina 2 (a także 1). Z tym że w każdej z tych gier droga do ich opanowania jest inna. Wydawało mi się, że Dźibril sugerował jakoby w gry niewymagające zręczności mógł grać (i wymiatać) bez żadnego wysiłku każdy tłumok, stąd mój głos w tej dyskusji.

_________________
Winter is coming


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: The Witcher
Post: 26.12.2011 @ 12:53:51 
Offline
The Walking Ted
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2004 @ 17:51:33
Posty: 14706
Dżibril sugerował (i dalej tak uważa), że w grach z dynamiczną walka potrzebny jest skill (ręka - oko - mózg) w przeciwieństwie do gier, w których musisz kliknąć ikonę lub wcisnąć przycisk myszy gdy zaświeci się symbol. A to, że takie BG równie dobrze może skończyć małpa to inna sprawa - i prawdę pisząc system walki w TW2 wymaga od gracza duuużo więcej niż tylko bezmyślnego klikania w przycisk. Oto mi chodziło. I dlatego zawsze wyżej będę cenił mechanikę walki w grach takich jak Age of Conan, Blade of Darkness, God of War, Demon's/Dark Souls czy Wiedźmin 2. W przeciwieństwie do tej z pierwszego Wiedźmina, BG czy World of Warcraft. Co ciekawsze, walka w pierwszym The Witcher była niemalże QTE: klik jak świeci, zmiana stylu, klik jak świeci. Właściwie, to QTE prezentuje się na tym tle o wiele ciekawiej ze względu na możliwość wplecenia dynamicznych akcji (zainteresowanych odsyłam do God of War i genialnych QTE zrywających gacie przez spodnie). W pierwszym Wiedźminie walka była nudnym schematem: wybierz styl, stań przed przeciwnikiem, klikaj aż umrze. Sporadycznie użyj znaku/wypij miksturę. I gdyby nie część fabularna oraz klimat, to Wiedźmin utonąłby wśród mocno średnich tytułów z tamtego okresu.

Lhunbleidd pisze:
Robienie sobie z gry "drogi cierpień" nie świadczy o niej, tylko o Was (że jednak coś pod kopułką strzeliło, że próbujecie sobie utrudnić przejście TAKIEJ gry ;) )?
Nie utrudnić, ale urozmaicić. Zrobić coś, co wymaga znajomości zasad/taktyki/pomyślunku/opanowania gry. Chcesz ziewać podczas walk w BG? Weź do drużyny dwóch magów. Chcesz usnąć z nudów? Weź sześciu.

Fabuła/gameplay/miodność nie ma tu żadnego znaczenia, bo nie o tym jest rozmowa i nie ma żadnego wpływu na umiejętności gracza.

_________________
May the force be equal mass times acceleration.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: The Witcher
Post: 26.12.2011 @ 15:49:45 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
No i masz, znowu się zaczyna...

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: The Witcher
Post: 26.12.2011 @ 16:08:20 
Offline
The Walking Ted
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2004 @ 17:51:33
Posty: 14706
To nie czytaj - nie ma obowiązku brania udziału w dyskusji. Skoro nie rozumiesz tematu lub wydaje ci się on bez sensu, to po prostu go omiń.

Ja swojego zdania nie zmienię, a jeśli gracze uważają, że lepsze jest bezmózgie klikanie zamiast czynne branie udziału w grze, to bardzo się cieszę, że wyautowałem się na dobre z branży bo z graczami stało się coś niedobrego.

_________________
May the force be equal mass times acceleration.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: The Witcher
Post: 26.12.2011 @ 16:18:57 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Dżibril pisze:
Ja swojego zdania nie zmienię


Wiem, że nie zmienisz, i dlatego "dyskusja" jest bezcelowa. Zwłaszcza gdy prezentujesz podejście "ja WIEM a plebs nie rozumie". Dziękuję za uwagę, koniec tematu.

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: The Witcher
Post: 26.12.2011 @ 16:36:13 
Offline
The Walking Ted
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2004 @ 17:51:33
Posty: 14706
Tyle, że plebs faktycznie nie rozumie, bo pisze o jakiejś fabule czy innych pierdołach, które w ogóle nie powinny nikogo interesować z punktu tematu dyskusji. Jeśli bezmyślne klikanie w przycisk nazywa skillem, zamiast czynnego udziału w walce w której wymaga się od gracza trochę więcej niż koordynacji na poziomie małpy, to o czym tu rozmawiać? Dla mnie to krok w przód, prowadzący do czynnego udziału w rozgrywce - wy wolicie klikać w świecące przyciski kiedy wam gra każe lub jeden z podstawowych elementów (praktycznie każdego cRPG) sprowadzić do "klick&forget". Świat idzie do przodu i czas już wyplenić stare i nieefektywne rozwiązania z zeszłego wieku zamiast brnąć wciąż w tym samym szambie: klik, klik, klik.
I cały czas zaznaczam, że chodzi mi tylko o stronę mechaniczną a nie jakieś gejpleje czy klimaty.
Jakoś w Deus Ex 3 nie przeszkadzała wam walka, w której występował element zręcznościowy. Zresztą, identycznie jest w Mass Effect. Tam nic nie zależy od statsów - ostatnio skończyłem ME1 i specjalnie to testowałem. Bronie bez tych wszystkich upgrade mają taki sam współczynnik zabijania - jedynie co się zmienia, to dodatkowe dmg od ognia/zimna/radiacji etc. Żaden ze współczynników nie wpływa na mechanikę strzelania. Ba, nawet w Deus Ex 1 można było w walce używać broni bez wykupienia umiejętności - strzelanie było megatrudne, ale jak się poćwiczyło to np. ze snajperki można było strzelać na lajtowo.
Dlatego dziwię się, co już podkreślałem kilka razy, że nagle takie rozwiązanie komuś przeszkadza w TW2.
Tak jak nie rozumiem jęczenia o brak samouczka w TW2 lub masakrycznie trudny prolog który bez sensu znerfowali w patchu specjalnie dla ciap bez skilla, próbujących grać na normalu lub hard. Zamiast trzymać się easy, to jęczeli na forach i teraz hard w TW2 jest na poziomie normala z jedynki. Bez sensu - po to są poziomy trudności żeby sobie dostosować rozgrywkę. Nie umiem walczyć, słabo mi idzie - włączaj easy, to nie wstyd.

_________________
May the force be equal mass times acceleration.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: The Witcher
Post: 26.12.2011 @ 23:15:09 
Offline
The Walking Ted
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2004 @ 17:51:33
Posty: 14706
Narsil pisze:
Dżib zdaje się przeszedł BG łotrzykiem/iluzjonistą, czym chwalił się swego czasu często-gęsto.
BTW całą sagę - co nie zmienia mojego podejścia do tego, że małpa dałaby sobie z tym radę. :)

_________________
May the force be equal mass times acceleration.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: The Witcher
Post: 28.12.2011 @ 2:25:05 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.06.2005 @ 23:34:18
Posty: 250
Cytuj:
BTW całą sagę - co nie zmienia mojego podejścia do tego, że małpa dałaby sobie z tym radę. :)


Małpa, której najpierw musiałbyś powiedzieć co i jak klikać, bo sama by do tego nie doszła -- a to jest różnica (mówię o BG, bo w pierwszym Wiedźminie faktycznie za dużo opcji nie ma i jakąś sensowną taktykę można opracować bez zbytniego angażowania szarych komórek). :) Przynzam, że nie bardzo rozumiem, dlaczego dla ciebie odchodzenie od premiowania myślenia w stronę premiowania zręczności jest jedynym słusznym kierunkiem rozwoju gier... To znaczy rozumiem, że ty wolisz, jeśli walka wymaga szybkich palców, koordynacji, opanowania mechaniki itp. (czyli tego niesławnego skilla) i to jest okej; natomiast chyba warto postarać się zrozumieć graczy, dla których ideałem w tym względzie (mechaniki walki) był choćby Baldur's Gate.

Ja sam się do nich zaliczam, co nie przeszkadza mi doskonale bawić się w Wiedźminie 2 przy siekaniu wrogów za pomocą pada (chociaż prawdziwa zabawa zaczyna się dopiero pod koniec pierwszego aktu, gdy Geralt zaczyna już cokolwiek potrafić z tymi swoimi mieczami). No, i na tym chyba mogę skończyć, bo skoro oba podejścia mi się podobają, to dobrej dyskusji raczej nie będzie. ;)

_________________
Winter is coming


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: The Witcher
Post: 01.04.2012 @ 16:17:50 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Pytanko mam. Uznałam, że spróbuję odpalić Wiedźmina (jedynka) i pojawił się problem. DRM. Mam Windę 7. Da się to jakoś obejść? Patchem, czymkolwiek? Czy mam dzwonić do CdProjectu, robić dym i szukać cracka?

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 528 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group