Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.03.2024 @ 6:49:27

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: kodex
Post: 17.08.2004 @ 21:48:36 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 14.08.2004 @ 19:31:08
Posty: 1
Lokalizacja: Dolny Ślązk
Każdy Wiedźmin miał własne zasady moralne (na pewno w pewnym stopniu były one wpojone przez Vesemira i innych członków "Wiedźmińskiej Kadry") którymi kierowali się podczas eee "pracy"???;](w ten sposób -dzięki wychowaniu można było mieć jakiś wpływ na zachowania późniejszych Wiedźminów a potem jak to powiedziała Cintryjka Każdy sobie... ;] przeciez i tak nikt tego nie był w stanie sprawdzić czy Wiedźmini posługują się jakimś kodeksem czy nie i to chyba dlatego nie narzucano im jakiś ostro wytyczonych regół...no a dbanie o "honor" i zasady moralne było kwestją wychowania (po mutacji)

i jeszcze jedno (to już mówiło wiele osób ale pozwólcie,że powtórze): Mówienie "Kodeks zabrania" było bardzo wygodne.

a w grze jak w grze według mnie powinny być zachowane jakieś moralne zasady a inne zasady (chyba) nieistniejącego kodeksu to już wola gracza jak chce żeby zachowywała się jego postać...

_________________
mila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17.08.2004 @ 22:40:05 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.08.2004 @ 22:50:54
Posty: 726
Lokalizacja: Z lasu, gdzie stoi tabliczka "Beware the Jabberwock!"
Zaraz się będą pytać, czy kandyduję do Nazguli albo Murderteamu ;] ale mnie to razi :|

regUły !!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.08.2004 @ 0:18:55 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 20.07.2004 @ 3:18:49
Posty: 31
Cześć mila.

Poniekąd kodeksu nie da się wpoić w grze - bo wiedźminem kieruje gracz.
Myślę,że wychowanie wiedźminów jednak nie było specjalnie lekkie - moralne(dyscyplina) również.

W grze można po prostu zastosować jakieś specyficzne dla świata zasady przyczynowo-skutkowe --->socjalne. Dostrojone do świata.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.08.2004 @ 12:08:03 
Offline
Vesemir
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.07.2004 @ 11:19:42
Posty: 754
Lokalizacja: Poznań
Rozważając istnienie/nieistnienie kodeksu wiedźmińskiego natknąłem się na taką myśl:
a) Wiedźmini mieli kodeks (spisany jak trzeba, na staruteńkich, rozsypujących się woluminach)
b) Kodeks był tajemnicą i to taką naprawdę Top Secret. Wiedźmini nie mogli o tym rozmawiać. (Geralt mówi o tym Foltestowi w "Wiedźminie" )
c) zdając sobie sprawę z tego, że nie wszyscy uszanują tajność wiedźmińskiego kodeksu (królowie, władcy - oni nie lubili słów typ "nie powiem", "nie dowiesz się") Geralt rozsiał plotkę, jakoby żaden kodeks nie istniał. Po prostu żeby mieć święty spokój.
Ale to naciągana teoria tylko dla tych, którzy lubią stare manuskrypty, pergaminy itd. Dla tych, którzy c h c ą , żeby Kodeks istniał.
Ja chcę...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.08.2004 @ 13:46:55 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.08.2004 @ 22:50:54
Posty: 726
Lokalizacja: Z lasu, gdzie stoi tabliczka "Beware the Jabberwock!"
Moim zdaniem lepiej, żeby Twoja teoria (choć tutaj uszanowanie -- widziałem bardziej dziurawe :) nie znalazła się w grze. Ja wciąż uważam, że kodeks był figurą retoryczną w ustach Geralta.
Tego, że wiedźmini mieli wpojone różne zasady moralne, z czym nie sposób się nie zgodzić, nie nazwałbym kodeksem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.08.2004 @ 14:07:37 
Offline
Murderator

Rejestracja: 23.09.2002 @ 9:18:29
Posty: 10121
Lokalizacja: Warszawa
A co z tym że wiedźmini nie mogli zabijać ludzi za pieniądze? To jest wyraźnie zaznaczone, nie są najemnymi mordercami choćć Geralt nie miał problemu żeby zabijać ludzi z byle jakich powodów, (zaczepki w karczmie w Wizimie). Jakieś zasady chyba mieli, własnie w stylu "Nie mieszać się do konfliktów między ludźmi" choć to by pewnie było lepiej płatne zajecie niż zabijanie potworów.

_________________
Paryż ma Wieżę, Londyn ma Tamizę. A my Polacy stoimy pod krzyżem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.08.2004 @ 14:11:52 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08.12.2003 @ 13:42:45
Posty: 3125
Lokalizacja: Szczecin
Wrzosio pisze:
Jakieś zasady chyba mieli, własnie w stylu "Nie mieszać się do konfliktów między ludźmi" choć to by pewnie było lepiej płatne zajecie niż zabijanie potworów.


I dlatego wolał zostać anachronicznym wiedźminem. A poza tym mieszanie się do konfliktów międzyludzkich jest równoznaczne z opowiedzeniem się po którejś stronie, a wiadomo, że polityka nie jest "czystszym" zajęciem od zabijania potworów. Wręcz przeciwnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.08.2004 @ 14:38:38 
Offline
The Walking Ted
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2004 @ 17:51:33
Posty: 14706
Czyli, IMO, kodeks powinien być zawarty w dialogach z NPC'ami. Kilka odpowiedzi do wyboru, te "normale" i te "kodeksowe" i w zależności od wyboru zmienia się sytuacja w grze. Może to powodować wielowątkowość. A gdyby do karty postaci dodać jakieś punkty..."Wiedźmiństwa" odzwierciedlające zachowanie "kodeksowej" drogi?

_________________
May the force be equal mass times acceleration.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.08.2004 @ 15:38:15 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.06.2004 @ 16:41:22
Posty: 45
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Dżibril pisze:
Czyli, IMO, kodeks powinien być zawarty w dialogach z NPC'ami. Kilka odpowiedzi do wyboru, te "normale" i te "kodeksowe" i w zależności od wyboru zmienia się sytuacja w grze. Może to powodować wielowątkowość. A gdyby do karty postaci dodać jakieś punkty..."Wiedźmiństwa" odzwierciedlające zachowanie "kodeksowej" drogi?


wszytsko pieknie - ale nadal nie wiadomo jakie bylyby zasady tego kodeksu :]

_________________
Michał Madej

http://www.thewitcher.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.08.2004 @ 15:48:10 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.08.2004 @ 22:50:54
Posty: 726
Lokalizacja: Z lasu, gdzie stoi tabliczka "Beware the Jabberwock!"
To kwestia wątpliwości istnienia tegoż kodeksu, która nas bardziej porusza. Spróbujmy może jednak zrobić listę zasad, które obowiązywały wiedźminów, przynajmniej w mniemaniu Geralta:

1. Głównym celem wiedźmina, właściwie sensem jego istnienia, była ochrona ludzi przed Złem (szeroko rozumianym, aczkolwiek najczęściej, najpospoliciej przejawiającym się w potworach).
2. W związku z tym wiedźmin nie powinien zabijać ludzi -- przecież ma ich chronić.
3. Wiedźmin nie powinien też zabijać potworów nieszkodliwych ludziom, nawet w celach zarobkowych (tu słynne smoki).
4. Wiedźmin powinien zachowywać neutralność światopoglądową i nie mieszać się w żadne ludzkie konflikty. Geralt kilkakrotnie powtarza, żeby nie mylić go z najemnym zbirem.

To przynajmniej najważniejsze. O czym zapomniałem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.08.2004 @ 15:55:55 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08.05.2003 @ 1:43:07
Posty: 2577
Lokalizacja: Uniwersum Bemowo
BanderSnatch pisze:
3. Wiedźmin nie powinien też zabijać potworów nieszkodliwych ludziom, nawet w celach zarobkowych (tu słynne smoki).

Ale, o ile mnie pamięć nie myli, inni wiedźmini zabijali smoki, tylko Geralt miał taką zasadę. Tłumaczył to Borchowi w "Granicy możliwości".

_________________
Wszystkie drogi prowadzą na Haymarket :)

you and me, and the devil makes three


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.08.2004 @ 16:31:21 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.02.2004 @ 21:51:06
Posty: 3244
Lokalizacja: London, UK
Ostatnie życzenie, glos rozsądku 4, str. 121:
- ..." Ale trzymałem się zasad. Nie, nie kodeksu. Zwykłem niekiedy zasłaniać sie kodeksem. Ludzie to lubią. Takich, którzy mają jakieś kodeksy i kierują się nimi, szanuje się i poważa.
Nie ma żadnego kodeksu. Nigdy nie ułożono żadnego wiedźmińskiego kodeksu. Ja sobie swój wymyśliłem. Zwyczajnie. I trzymałem się go. Zawsze...
Nie zawsze..."


Ostatnio zmieniony 19.08.2004 @ 16:47:49 przez Psycho, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.08.2004 @ 16:33:00 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Powtórzę, kodeks nie istnieje. To, że Geralt posiada własne zasady, nie znaczy, że działa według jakiegoś spisanego zbioru praw i obowiązków.

Cytat, który wkleił Psycho chyba rozwiązuje tę kwestię.

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.08.2004 @ 16:42:37 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.08.2004 @ 22:50:54
Posty: 726
Lokalizacja: Z lasu, gdzie stoi tabliczka "Beware the Jabberwock!"
Jestem tego samego zdania. Ale Severian pyta się właśnie o te geraltowe zasady.
Prawdą jest, że każdy wiedźmin mógł ustalać własne zasady. Przykaz neutralności na ten przykład Geralt ustanowił sobie sam. Pamiętam, jak opowiadał historię, o tym jak to był młodym naiwnym wiedźminem i wmieszał się w cośtam.
Nie należy traktować tego, co napisałem jako zbioru zasad obowiązujących wiedźminów. Jest to przykład wiedźmińskiego personalnego "etosu" ułożony na podstawie zasad jakie wytyczył sobie Geralt.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.08.2004 @ 16:48:32 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Przepraszam, ale Geraltem chyba grać nie będzie można? Więc osochozi? :>

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 67 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group