Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.04.2024 @ 15:57:03

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 383 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 26  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 20.08.2003 @ 19:33:36 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
A propos wampirów znalazłem taką ciekawą stronkę którą można dodać do źródełek jako uzupełnienie. Muli niestety nie mają ale inne typy wampirów obecne.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.08.2003 @ 19:36:49 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
ZNALAZŁEM!!!!

Mulo:
In Gypsy belief, a vampire living in the mountains lacking bones and the middle finger of each hand.

Wszystko znajduje się na tej stronie. Czyli mula jest cygańskiego pochodzenia... Proszę o dopisanie mnie w Źródełkach.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.08.2003 @ 22:50:13 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
Ooo... Dzięki, Tark.
Tark pisze:
Proszę o dopisanie mnie w Źródełkach.

Oczywiście - Marek zawsze podaje, kto wyszperał źródełko (oprócz "Przypisów", ale to inna bajka).
Zresztą jeden swój wpis już masz: "Carmen" :-)

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.08.2003 @ 22:58:41 
Offline
Murderator

Rejestracja: 23.09.2002 @ 9:18:29
Posty: 10121
Lokalizacja: Warszawa
Na stronie którą podał Tarkus było jeszcze coś takiego:

Vlokoslak:
Serbian vampires, also called Mulos. They normally appear as people wearing white clothes. They are active both day and night and can assume the shape of horses and sheep. They eat their victims as well as drinking their blood. They can be killed by cutting off their toes, or by driving a nail through the neck.

_________________
Paryż ma Wieżę, Londyn ma Tamizę. A my Polacy stoimy pod krzyżem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.08.2003 @ 1:44:33 
Offline
BiałyPłomień Tańczący Na Modemach Wrogów
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:06:43
Posty: 6856
Lokalizacja: Wzgórek św. Nowotki
Nie rozumiem, po co kobietom tyle pieniędzy. Jedzą mało, piją mało, nie grają, nie palą i nie mają przyjaciółek, które musiałyby utrzymywać.
Jacques Tati

Kobietom pieniądze potrzebne nie są. Bo i po co? Nie piją, w kości nie grają, a kobietami, psiakrew, są przecież same.
AS (PJ 145)

Nie wiem kim był ów Jacques, ale podobieństwo imho jest. I nie wiem, czy celowo użyte przez ASa czy przypadkowe. Sam tekst znalazłem w necie i wydał mi się zbliżony.

_________________
The infection has been removed
The soul of this machine has improved


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.08.2003 @ 3:05:01 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
Mawi: było, więc wyciąłem.
Vramin pisze:
Nie wiem kim był ów Jacques

Masz braki w klasyce filmowej :-) Spójrz tutaj.

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.08.2003 @ 12:54:51 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 11:40:47
Posty: 2087
Lokalizacja: Miauczyn, Miauczystan
[o Jampolu]”(...)tu wreszcie wiosną 1651 roku podczas tłumnego jarmarku wpadł pan Stanisław Lanckoroński, wojewoda bracławski, i uczynił rzeź straszną, której pamięć świeża była na całym Podniestrzu.”
(„Pan Wołodyjowski” rozdz. XXXVII, s.369)


To mi przypomina rzeź, jaką Renfri chciała urządzić w Blaviken. Takoż na jarmarku.

_________________
Wiem. :)

Okazało się, że wielki, zły, wredny wampir Woydzio jest dla niektórych miłym i sympatycznym kotem Patem. - P.W.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.08.2003 @ 19:26:17 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Vramin pisze:
Jacques Tati

Pokrótce - francuski Chaplin. Stworzył genialną postać Pana Hulot - absolutna klasyka komedii. Swoją drogą nie wiedziałem, że to Tati powiedział Jaskrowego bon mota o babach :))))

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.08.2003 @ 19:36:58 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Jeśli jest w Źródełkach, proszę to ciachnąć. Borsuk mnie natchnął Evangeliną Parr... Parr brzmi znajomo.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.08.2003 @ 19:09:39 
Offline
Vesemir

Rejestracja: 02.04.2003 @ 8:49:50
Posty: 879
Lokalizacja: Puławy/Lublin
Wiem, że to off topic, ale czy ktoś już próbował zebrać do kupy wszystkie znane [i nieznane też] błędy jakie popełnił AS pisząc o wiedźminku?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.08.2003 @ 19:40:03 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
vista o Jampolu pisze:
To mi przypomina rzeź, jaką Renfri chciała urządzić w Blaviken.

Vista: IMHO przesadzasz. Nawiązanie moim zdaniem zbyt odległe i niedokładne.

Tark: nie ma. Dzięki.

AndrzejB: o ile wiem, takiej próby nie było.

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.08.2003 @ 22:39:01 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.10.2002 @ 22:26:02
Posty: 3269
Byłam tam już dwa razy i, choć widziałam, to nie zwróciłam baczniejszej uwagi (szukałam wikińskich kolczyków, a nie stoczni ;] Buuu.. w tym roku nie było mnie na nie stać, choć kosztowały tylko 30-50 PLN... chlip... a były takie ładne...) Jedziemy:

<b>Niedamir</b>

Na wyspie Wolin w mieście Wolin warto się wybrać na spacer nad rzeką Dziwną. W Wolinie - najstarszym mieście Słowian leżącym nad Bałtykiem - natrafiono na ślady stoczni z IX wieku. Cudzoziemców zadziwiła ich specyficzna budowla. Ibrahim Ibn Jakub nie omieszkał poinformować swoich współczesnych, że w tym najpiękniejszym mieście przystanie zostały wzniesione z przepołowionych pni. Nasi przodkowie robili doskonałe łodzie i statki przystosowane do żeglugi śródlądowej oraz morskiej. Należały do kupców. Najstarszym, znanym nam z przekazów, był - uznawany za pierwszego wolińskiego armatora - Niedamir z Wolina, który w 1124 roku oddał swoje trzy żaglowce do dyspozycji biskupa Ottona.
Dziś właścicielem stoczni jest pan Mieczysław Jusza, archeolog. W Stoczni Niedamira wykonywane są kopie dawnych łodzi, m.in. dłubanki (czółna z jednego kawałka drewna) oraz duże łodzie jakimi Wolinianie mogli wypływać na łupieżcze wyprawy.

Źródła mieszane: "Kurier Szczeciński" (data nieznana) i przewodnik turystyczny Pascala: "Pomorze - część zachodnia - na weekend."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23.08.2003 @ 2:43:13 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
Bardzo ładne, Idy. Dzięki.

P.S. W Źródełkach nastąpił mały update - Marek dodał jedno hasło i uwzględnił sto tysięcy poprawek Asła :-)
Duży update będzie lada dzień :-)

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23.08.2003 @ 10:14:29 
Offline
Bloede Blath aen Laeke Dhromchla

Rejestracja: 17.10.2002 @ 11:59:59
Posty: 13943
Lokalizacja: ze stajenki
Wcale nie sto tysięcy, tylko kilka :))
Mam pytanko: czytam sobie te opowiadania i czytam i natykam się na sporą ilość roślinek, ale takich przypadkowych,będących elementem opisu krajobrazu, bądź np. imieniem (vide Pokrzywka, bodajże w "Krańcu świata"). I nie wiem, czy są potrzebne, czy nie... Bo z reguły mam na ich temat informacje, chociaż nie na wszystkie, tak jak było z tym bieluniem :P

_________________
ggadem lub emalią


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23.08.2003 @ 10:40:58 
Offline
Bloede Blath aen Laeke Dhromchla

Rejestracja: 17.10.2002 @ 11:59:59
Posty: 13943
Lokalizacja: ze stajenki
No i znalazłam coś jeszcze:
"(...)między(...) trójką synów władyki Streptu, na których wołano Pomrów, Paszkot i Dzirżygórka."

Pomrów to taki ślimak bez skorupki. Cyt.: "Pomrów Deroceras agreste. Morfologia Nie wytwarza skorupy. Ciało ma jednobarwne, żółtobiałe do jasnobrązowego. Fałd płaszczowy bez plam. Śluz mlecznobiały. Siedlisko Pola, ogrody, łąki, szklarnie. Tryb życia Ślimak lądowy. Żyje pod liśćmi, kamieniami, drewnianymi belkami, mchem. Przede wszystkim aktywny w nocy, zwłaszcza podczas opadów i występowania rosy. Żywi się szczególnie liścmi, które skubią radulą [to takie ichnie żabki - przyp. mój :))]. Jest on częstym szkodnikiem roslin uprawnych [siedzi w kapuście, skubaniec - przyp. mój]. Żeruje również w kale [o, tak, to coś dla nas :P - przyp. mój], więc może przenosić jaja ludzkich pasożytów, bakterie i wirusy. Obojnak, zapładniany przez innego osobnika lub samodzielnie. Każdy ślimak składa 300-400 jaj. Zapłodnione jaja około 10 sztuk skłąda na mokrej ziemi, pod kamieniami, deskami i mchem. Po kilku tygodniach wykluwają się z nich młode ślimaki, które po 3 miesiącach gotowe są do rozmnażania."

Paszkot - a to z kolei ptaszek :)) Cyt.: "Paszkot Turdus viscivorus. Morfologia Największy spośród naszych drozdów, ma szarobrązowy wierzch ciała i żółtobiały spód, gęsto nakrapiany czarnobrązowymi plamkami. Spód i zewnętrzne krawędzie skrzydeł są białawe. Siedlisko Paszkot preferuje zamknięte tereny leśne. Można go spotkać też w dużych parkach i w zaroślach na polach. Tryb życia Ptak ten poszukuje pokarmu na ziemi. Najczęściej są to stawonogi, które znajduje w przecinkach leśnych i brzegach leśnych polan. Jesienią żywi się głównie jagodami; w tej porze roku pokarmu poszukuje najczęściej w niewielkich grupach. Jako typowy ptak wędrowny zimę spędza m.in. w rejonie Morza Śródziemnego i Europy Zachodniej. Rozmnażanie Gniazdo zakłąda najczęściej w rozwidleniu gałęzi drzew. Z 4-6 jaj wylęgają się po 14 dniach pisklęta i tyle samo pozostają w gnieździe."
A od siebie dodam, że paszkot jest jednym z dwóch gatunków ptaków przyczyniających się do rozsiewania jemioły :))

Jak tylko dorwę ten skaner, to prześlę również zdjęcia.

_________________
ggadem lub emalią


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 383 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 26  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group