Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 27.04.2024 @ 9:54:01

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 383 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 08.03.2006 @ 15:40:22 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
Jest przecież bardzo dużo miejscowości o tej nazwie (bezpośrednio znam jedną, na Kaszubach).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.03.2006 @ 15:54:40 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.12.2005 @ 23:11:58
Posty: 1028
Lokalizacja: Kraków
Skojarzyło mi się, jak patrzyłem na mapę i odrazu zaczałem szukać Sodden i Cintrii w okolicy:)

_________________
The same old fears...
Wish You were here...

Pink Floyd - "Wish You were here"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26.03.2006 @ 21:54:42 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.05.2003 @ 20:05:57
Posty: 1003
Lokalizacja: Darz Boru
A znalazl ktos Stare Pupy? :D

_________________
La Belle Dame sans Merci


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26.03.2006 @ 21:56:43 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
Elfir pisze:
A znalazl ktos Stare Pupy? :D

Tak, figurują pod Białą Podlaską.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26.03.2006 @ 22:03:37 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
Jedwabno przed wojną się tak nazywało.

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.03.2006 @ 19:34:31 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 27.03.2006 @ 19:27:56
Posty: 1
Chciałem tylko zapytać czy czytał ktoś cykl Antoniego Gołubiewa pt. "Bolesław Chrobry". Moim zdaniem Sapkowski brał z Gołubiewa pełnymi garściami jeśli chodzi o dialogi, humor sytuacyjny itd. Oczywiście bardziej to doszlifował, ale i tak jest super.

"Bolesław Chrobry" to cykl o czasach Chrobrego. Nie są to ckliwe nieralne historyjki, ale całkiem realna opowieśc o Chrobrym i Polsce w tamych czasach. Gołubiew zdecydował się oddac maksymalnie realnie tamte czasy i co tu duzo mówić wyszło mu znakomicie. Dodac należy, że cała historię opisał podczas II Wojny Światowej ukrywając się w Krakowie przed hitlerowcami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.03.2006 @ 17:04:47 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 10.07.2005 @ 17:54:52
Posty: 18
Nie wiem, czy tego juz nie było, ale...
Z mitologii celtyckiej:

'Tuatha De Danann-"Lud bogini Danu" - irlandzka rasa bogów. Pierwotnie mieszkali na "zachodnich wyspach", do perfekcji opanowali używanie magii. Przybyli na wielkiej chmurze do Irlandii i tam osiedli.
Krótko po przybyciu pokonali Firbolgów w pierwszej bitwie pod Mag Tuireadh. W drugiej walczyli i pokonali Fomorian, rasę gigantów, którzy zamieszkiwali Irlandię przed nimi.
Tuatha De Danann zostali potem zmuszeni do przeniesienia się do podziemnego świata przez Milezjan, ludzi legendarnego króla Mileta. Wciąż tam mieszkają jako niewidzialne dla zwykłych śmiertelników istoty nazywane Aes Sidhe. W ostatniej bitwie będą walczyć wraz z ludźmi uzbrojeni w lance z niebieskiego płomienia i śnieżnobiałe tarcze.'

Wydaje mi się, ze to duża zbieżność z Aen Seidhe ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.05.2006 @ 1:55:31 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.05.2003 @ 20:05:57
Posty: 1003
Lokalizacja: Darz Boru
Ktos sie kiedys w zrodelkach pytal o motyw dziecka-niespodzianki. W Ksiedze Sedziów (ST) jest opis Jeftego, ktory obiecal zlozyc w ofierze calopalnej Jahwe pierwsza rzecz, ktora wyjdzie z jego domu gdy powroci po zwycieskiej bitwie z Ammonitami. Okazalo sie, ze na powitanie pierwsza wyszla jego wlasna corka.

_________________
La Belle Dame sans Merci


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.05.2006 @ 18:11:19 
Offline
Vesemir

Rejestracja: 02.04.2003 @ 8:49:50
Posty: 879
Lokalizacja: Puławy/Lublin
Elfir pisze:
Ktos sie kiedys w zrodelkach pytal o motyw dziecka-niespodzianki. W Ksiedze Sedziów (ST) jest opis Jeftego, ktory obiecal zlozyc w ofierze calopalnej Jahwe pierwsza rzecz, ktora wyjdzie z jego domu gdy powroci po zwycieskiej bitwie z Ammonitami. Okazalo sie, ze na powitanie pierwsza wyszla jego wlasna corka.

stronę wcześniej

A, mały update. Oczywiście NIE złożył jej w ofierze całopalnej (przynajmniej tak mogę wywnioskować z tej dziwacznej biblii, którą mam) a tylko ona poświeciła się Jahwe w sposób bardziej humanitarny.[/url]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.05.2006 @ 18:31:14 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.05.2003 @ 20:05:57
Posty: 1003
Lokalizacja: Darz Boru
Przepraszam za powtorke, nie zauwazylam.

Bibilia Tysiaclecia, Ks Sedz. 11:30

"Jefte złożył też ślub Panu: Jeżeli sprawisz, że Ammonici wpadną w moje ręce, (31) wówczas ten, kto (pierwszy) wyjdzie od drzwi mego domu, gdy w pokoju będę wracał z pola walki z Ammonitami, będzie należał do Pana i złożę z niego ofiarę całopalną
11:34
Gdy potem wracał Jefte do Mispa, do swego domu, oto córka jego wyszła na spotkanie, tańcząc przy dźwiękach bębenków, a było to dziecko jedyne; nie miał bowiem prócz niej ani syna, ani córki. (35) Ujrzawszy ją rozdarł swe szaty mówiąc: Ach, córko moja! Wielki ból mi sprawiasz! Tyś też wśród tych, co mnie martwią! Oto bowiem nierozważnie złożyłem Panu ślub, którego nie będę mógł odmienić! (36) Odpowiedziała mu ona: Ojcze mój! Skoro ślubowałeś Panu, uczyń ze mną zgodnie z tym, co wyrzekłeś własnymi ustami, skoro Pan pozwolił ci dokonać pomsty na twoich wrogach, Ammonitach! (37) Nadto rzekła do swego ojca: Pozwól mi uczynić tylko to jedno: puść mnie na dwa miesiące, a ja udam się na góry z towarzyszkami moimi, aby opłakać moje dziewictwo. (38) Idź! - rzekł do niej. I pozwolił jej oddalić się na dwa miesiące. Poszła więc ona i towarzyszki jej i na górach opłakiwała swoje dziewictwo. (39) Minęły dwa miesiące i wróciła do swego ojca, który wypełnił na niej swój ślub i tak nie poznała pożycia z mężem. Weszło to następnie w zwyczaj w Izraelu, (40) że każdego roku schodziły się na cztery dni córki izraelskie, aby opłakiwać córkę Jeftego Gileadczyka. "

Podobnie opisane jest to w Biblii Warszawskiej i Przekladzie Nowego Swiata - "wypelnil" lub "wykonal" slub zlozony Jahwe.

Jedyny przeklad, ktory pozwala sobie w daleko idace zmiany redakcyjne wzgledem oryginalu to Pismo Swiadkow Jehowy. Ale to ciezko nazwac przekladem ze Starego Testamentu - roznica jak miedzy opowiadaniami Sapkowskiego a szczerbialem :)

_________________
La Belle Dame sans Merci


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.05.2006 @ 10:52:22 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Co prawda to na pewno w Źródełkach jest (posiałam dawno informacje o dostępie), ale nie wiedziałam, że Twierdza Cahir nalezy do najsłynniejszych i najlepiej zachowanych zamków w Irlandii.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.10.2006 @ 18:09:39 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 15.10.2006 @ 15:48:21
Posty: 15
Lokalizacja: dzikie pola tarchomina...
przejzalem caly ten topic, chcac sprawdzic, czy motyw sie juz nie przewijal. ale nie wydaje mi sie... jest dla mnie wprost nie do uwierzenia, ze nikt tego nie zauwazyl (albo nie chcial przytaczac): moim jedynym zastrzezeniem wobec sagi jest kompletne zerzniecie, z lysiakowego 'fletu z mandragory', opisu i przesadow zwiazanych z mandragora. zeby byla jasnosc sytuacji: lysiak skonczyl pisac 'flet...' w 1978 roku, gdy as chyba jeszcze nie myslal o wiedzminie. nie pamietam, ktore wydanie 'fletu...' czytalem (a byly chyba ze trzy), ale sage o wiedzminie znam dosc dobrze i opis mandragory skladal sie z tych samych zdan i sformulowan. to byl chyba poczatek rozdzialu 3 lub 4, tak mi sie przynajmniej wydaje. ale moge sie mylic, gdyz 'flet...' czytalem dosc dawno temu...jak jutro odwiedze biblio to popre to dowodem w postaci cytatow.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.10.2006 @ 19:21:08 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 01.06.2004 @ 18:20:15
Posty: 573
Lokalizacja: m4.
Martzeeniak pisze:
przejzalem caly ten topic, chcac sprawdzic, czy motyw sie juz nie przewijal. ale nie wydaje mi sie... jest dla mnie wprost nie do uwierzenia, ze nikt tego nie zauwazyl (albo nie chcial przytaczac): moim jedynym zastrzezeniem wobec sagi jest kompletne zerzniecie, z lysiakowego 'fletu z mandragory', opisu i przesadow zwiazanych z mandragora. zeby byla jasnosc sytuacji: lysiak skonczyl pisac 'flet...' w 1978 roku, gdy as chyba jeszcze nie myslal o wiedzminie. nie pamietam, ktore wydanie 'fletu...' czytalem (a byly chyba ze trzy), ale sage o wiedzminie znam dosc dobrze i opis mandragory skladal sie z tych samych zdan i sformulowan. to byl chyba poczatek rozdzialu 3 lub 4, tak mi sie przynajmniej wydaje. ale moge sie mylic, gdyz 'flet...' czytalem dosc dawno temu...jak jutro odwiedze biblio to popre to dowodem w postaci cytatow.


<offtopic>W mordę. STOP dzieciom neostrady.</offtopic> :/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.10.2006 @ 19:31:31 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
Martzeeniak pisze:
przejzalem caly ten topic, chcac sprawdzic, czy motyw sie juz nie przewijal. ale nie wydaje mi sie... jest dla mnie wprost nie do uwierzenia, ze nikt tego nie zauwazyl (albo nie chcial przytaczac): moim jedynym zastrzezeniem wobec sagi jest kompletne zerzniecie, z lysiakowego 'fletu z mandragory', opisu i przesadow zwiazanych z mandragora. zeby byla jasnosc sytuacji: lysiak skonczyl pisac 'flet...' w 1978 roku, gdy as chyba jeszcze nie myslal o wiedzminie. nie pamietam, ktore wydanie 'fletu...' czytalem (a byly chyba ze trzy), ale sage o wiedzminie znam dosc dobrze i opis mandragory skladal sie z tych samych zdan i sformulowan. to byl chyba poczatek rozdzialu 3 lub 4, tak mi sie przynajmniej wydaje. ale moge sie mylic, gdyz 'flet...' czytalem dosc dawno temu...jak jutro odwiedze biblio to popre to dowodem w postaci cytatow.


Ja "Flet..." czytałam dość niedawno i nawet nie muszę po niego chodzić do biblioteki, a podobnych sformułowań sobie nie przypominam:)

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.10.2006 @ 20:48:37 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
A mnie się wydawało, że przesądy związane z mandragorą od wieków stanowią dobro publiczne. :P

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 383 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group