Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.04.2024 @ 13:16:41

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 210 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14

Czy AS jest postmodernistą
tak 57%  57%  [ 43 ]
nie 43%  43%  [ 33 ]
Liczba głosów : 76
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 08.10.2005 @ 22:45:35 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.04.2005 @ 18:27:02
Posty: 2816
Lokalizacja: duchem wciąż znad morza
Dla mnie patrzenie z dystansu na konwencję fantasy nie jest od razu wyznacznikiem postmodernizmu. Od sztampowych zasad i szablonów odchodzi wielu pisarzy, ale postmodernizm to raczej coś bardziej "udziwnionego" niż nieco cyniczne spojrzenie owe schematy :)

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09.10.2005 @ 0:13:03 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.09.2005 @ 15:40:18
Posty: 1111
Lokalizacja: że znowu!
Cały czas starałem się to powiedzieć, chyba jednak niezbyt jasno się wyrażałem. :(

_________________
"After more than 10 years on the frontlines of the public debate concerning
GMOs, I have learned that (...) rational arguments
are poor ammunition against the emotional
appeals of the opposition."
I. Potrykus


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.11.2005 @ 15:27:58 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
Vainamoinen pisze:
semper_malus pisze:
Przecież nikt nie nazwie kilkusetletniego obrazu kiczem nie?

A to niby czemu przepraszam mialoby sie nie nazywac olbrzymiej czesci np. polskiego malarstwa barokowego kiczem? Przewazajaca czesc malarstwa dewocyjnego, portrety szlacheckie, portrety trumienne to kicz w najczystszej postaci a, ze zabytkowy to inna sprawa. Ale tym niemniej kicz.

Nie należy mylić kiczu z knotem. Malarstwo staropolskie to w wiekszości knoty malowane przez małych Kazi. rzeczy nieudolne.
Kicz to dzieło w pełni udane, tj. wg zamierzeń autora. Kiczem np. może być "Szał" Podkowińskiego, "Krzyk" Muncha. Nie zgodziłbym sie, ale i nie oburzył, gdyby ktoś za kicz uznał "Madonnę sykstyńską" Rafaela.
Co zaś do posmodernizmu. Zależy co za niego uważamy. Jeśli postmodernizm celowy (taki jak u Pynhona czy Mattewsa) to AS nim nie jest.
Jeśli świadomość dotychczasowej tradycji, i tego że nie da się jej zignorować, co najwyzej można ją wziąć w nawias (jak u Eco) to AS nim jest.

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17.11.2005 @ 0:10:45 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.09.2005 @ 15:40:18
Posty: 1111
Lokalizacja: że znowu!
Cytuj:
Kicz to dzieło w pełni udane, tj. wg zamierzeń autora. Kiczem np. może być "Szał"


Czyli portrety trumienne nie były w pełni udane zdaniem małych Kaziów?

Czy kiczowatość dzieła ma być zamierzona?

Jeżeli to drugi warunek uznamy za prawdziwy i za konieczny do uznania czegoś za kicz, to nie pozwoli on nam nazwać kiczem różnego rodzaju "Jelonków", czy "Sarenek", bo tego rodzaju dzieła mają w zamierzeniu autorów uchodzić za wzniosłe.

_________________
"After more than 10 years on the frontlines of the public debate concerning
GMOs, I have learned that (...) rational arguments
are poor ammunition against the emotional
appeals of the opposition."
I. Potrykus


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17.11.2005 @ 9:19:27 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.03.2004 @ 20:28:18
Posty: 546
Lokalizacja: Olsztyn
Właśnie jelonki, sarenki i krasnale możemy uznać za kicz dlatego, że są wyjątkowo udane dopracowane i estetyczne (oczywiście w oczach nabywcy). Przecież Niemcy nie brali by tego hurtem, gdyby uważali, że jest to brzydkie, albo nieudane.
Więc przyjdzei mi się zgoddzić z z 8jakis, że kicz w tym przypadku jest w pełni zamierzony, a nie przypadkowy.

_________________
Z tylu różnych dróg przez życie, każdy ma prawo wybrać źle.
S. Staszewski


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17.11.2005 @ 12:52:53 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
Kiczowatość zamierzona to nie kicz, tylko metakicz.
Nie sądzę, że Courbet malując pierwszego jelenia na rykowisku, chciał namalowac kicz. Ale już np. Tarantino o to chodzi( nie o jelenia, tylko o kicz).
Co do trumniaczków. To tylko moje gdybanie, ale jeśli ich autorzy widzieli pierwszoklaśne współczesne im malarstwo europejskie, to pewnie wzdychali: ja też bym tak chciał, ale nie potrafię.

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.01.2006 @ 14:31:45 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.12.2005 @ 23:11:58
Posty: 1028
Lokalizacja: Kraków
Według mnie Sapkowski ma pwne cechy postmodernisty, szczególnie zabawę i, momentami, wysmiewanie stereotypowego fantasy.

Więcej grzechow postmodernizmu nie pamiętam, albo dobrego przykładu nie znajdę;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.01.2006 @ 14:42:08 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
Nie każda parodia to zaraz postmodernizm.

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.01.2006 @ 14:43:35 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.12.2005 @ 23:11:58
Posty: 1028
Lokalizacja: Kraków
No nie parodia... Sapkowski nie jest przecież parodią fantasy tylko specyficznym, oryginalnym jej ujęciem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.01.2006 @ 14:45:05 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Ale jak to już zostało napisane w tym wątku, odmienne niż zwykle podejście do fantasy to jeszcze nie postmodernizm:). Nie tylko AS tak pisze.

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.01.2006 @ 17:08:29 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2003 @ 13:46:37
Posty: 1670
Lokalizacja: Warszawa, mniej lub bardziej
8jakis pisze:
Nie każda parodia to zaraz postmodernizm.

Ale wykorzystywanie (świadome) wątków, które już od dawna są obecne w literaturze, takoż świadome odwołania, parafrazy... To IMO cechy postmoderniztyczne jego twórczości.

_________________
For six months I couldn't sleep. With insomnia, nothing's real. Everything is far away. Everything is a copy of a copy of a copy.
~ Fight Club

Nowe miejsce w sieci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18.12.2006 @ 15:53:07 
Offline
Krok od bana
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.12.2006 @ 21:12:43
Posty: 95
Lokalizacja: Z Rivii
Co do tego czy Andrzej Sapkowski jest postmodernistą moim zdaniem nie ma wątpliwości [mimo tego iż sam autor temu zaprzecza] w jego powieściach jest mnóstwo odniesień co do teraźniejszości. Zgrabnie wplata w swoje opowieści problemy które są odzwierciedleniem dzisiejszych problemów. Przykładem mogą nam służyć intrygi snute przez czarodziei które według mnie odzwierciedlają kłótnie w naszym rządzie, a czyż tak nie jest ???

_________________
we will see what can i do


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18.12.2006 @ 17:37:53 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
Posmodernizm to nie jest stosowanie aluzji do współczenej sytuacji politycznej. Inaczej postmodernictycznymi byłyby bajki Ignacego Krasickiego i komedie Arystofanesa.

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.12.2006 @ 5:26:53 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2006 @ 17:39:11
Posty: 88
Lokalizacja: Lancre, na urlopach Ankh-Morpork
Alakhai pisze:
No właśnie. Nie mam teraz pod ręką "Narrenturm" żeby sprawdzić, ale jeśli faktycznie było tam o przybijaniu do drzwi kościoła, to przypominam: to jest klasyczna urban legend.
Wbrew temu, co można czasem wyczytać w niektórych całkiem poważnych źródłach historycznych, Luter nic nigdzie nie przybijał - po prostu rozesłał swoje tezy do różnych kościelnych oficjeli. Legenda o przybijaniu do drzwi kościoła w Wittenberdze powstała sporo później: według niektórych źródeł jej autorem był kumpel Lutra (niejaki Filip Melanchton), według innych źródeł powstała dopiero w XIX wieku.


Oj przybijal, przybijal... I nie byl to zaden buntowniczy gest, tylko zwykla forma zaproszenia innych scholarow do dysputy. Tak mi kladziono w czaszke na wydziale histerii w Lodzi.

A na temat:

Z kazda moda artystyczna tak sie dzieje (przynajmniej od romantykow zaczynajac), ze zaczyna sie buntem, wielkim krzykiem o Ogromnej Nowosci Naszego Manifestu, a konczy wtopieniem nowopowstalej konwencji w mainstream i glebiej, w popkulture. Dlatego istnieja dywany a la Picasso.
Predzej czy pozniej traci sens oczekiwanie, jak to czyni 8jakis, czystosci gatunkowej.

AS znany jest z mowienia wprost o komercyjnym charakterze swego pisarstwa. Nie pamietam, czy sam to rzekl, ale podobny w tym jest do Dolegi-Mostowicza, ktory o sobie powiedzial "Jestem pierwszorzednym drugorzednym pisarzem".
Moze dlatego tak sie AS zapiera postmodernistycznych ciagat? Skojarzenie z wszeleniakimi "-izmami" moze dodac powagi, ale odjac sprzedazy...
Czyli - nie chce, by sie roznioslo, ze mowi proza ;D.

Chyba latwo sie juz domyslic mej opinii. Moim zdaniem dosc jest w ASa dzielach postmodernizmu, aby go postmodernista nazwac.

z postu Bardzo_czarnego_kota:
Cytuj:
* Intertekstualność (tekst odsyła do innych tekstów poprzez cytaty, aluzje, zapożyczenia),
* Eklektyzm (w utworze koegzystują różne gatunki, style, elementy literatury wysokoartystycznej i popularnej)
* Demonstracyjna "literackość" dzieła (demaskowanie fikcjonalności anegdoty, odsłanianie pisarskiego warsztatu, autotematyzm),
* Traktowanie dzieła jako produktu nieskrępowanej wyobraźni artysty (stąd irracjonalizm, chaos, łamanie rozmaitych tabu),
* Traktowanie dzieła jako gry, zabawy z odbiorcą, efektu ludycznych działań twórcy).


O intertekstualnosci trabia tu wlasciwie wszyscy, czasem radosnie, czasem z oburzeniem. Mnie sie ona podoba. I ta cienka, i ta gruba (Luter!). Dowcipy nie zawsze musza byc subtelne. Jak mam ochote na wyrafinowana intelektualnie proze, siegam po Cortazara czy Borghesa, ze o Grassie nie wspomne. AS to lekka muza.

Eklektyzm - owszem, nie wybiega poza gatunki popularne, ale jest. Przeciez klimat i styl, przynajmniej pierwszych nastu opowiadan, to bardziej antywestern niz fantasy (dla mnie).

Literackosc na pokaz... Jest, a jakze. We wszystkich trzech tu podanych formach.

Pkt. czwarty. Tu najslabiej. AS co najwyzej probuje wierzgac przeciw standartom fantasy, no ale brak formalnego eksperymentu w powiesci z zalozenia popularnej jest naturalny. I pozadane.

Ostatniego punktu naprawde nie trzeba komentowac. Odfajkowany 3 akapity wyzej.

Do Zodndraka: Nie wydaje Ci sie, ze do much z haubicy grzejesz? Mizeria filozofowania postmoderny to zadna tajemnica, ale nie dowodzi ona, ze popularny pisarz nie wykorzystuje tej konwencji.


P.S. Pare godzin to wisialo z paskudnymi literowkami; poprawilem, przepraszam, tlumaczyc sie moge powaznymi i nieuniknionymi brakami fazy intensywnego zetkniecia lba z poducha. Nie mowie tu o ucieczce znakow diakrytycznych. Talatajstwo zdezerterowalo i nic na to nie poradze.

_________________
While shepherds watched their flocks by night
All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
And mutton rained around.

'Carol',by Saki, 1870-1916.11.14


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.09.2007 @ 17:01:19 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.07.2004 @ 20:12:40
Posty: 154
Lokalizacja: Warszawa
Lu Tzy pisze:
Literackosc na pokaz... Jest, a jakze. We wszystkich trzech tu podanych formach.
Naprawdę? Może ja czegoś nie zauważyłam? Skonkretyzuj, proszę, bo mnie się wydawało, że to właśnie ten punkt jest najsłabiej wpisującym się w teorię.

_________________
Alfabet nie kończy się na D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 210 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group