Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.04.2024 @ 18:40:38

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 210 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna

Czy AS jest postmodernistą
tak 57%  57%  [ 43 ]
nie 43%  43%  [ 33 ]
Liczba głosów : 76
Autor Wiadomość
Post: 19.07.2004 @ 18:57:32 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
Trochę się boję zakładać taki temat. Ale co tam, najwyżej się wytnie.
Wcale nie chcę, żeby został wzgardzony i wycięty, o nie. Chciałabym, żeby rozpoczęła się tu ożywiona dyskusja, a chwilami nawet kłótnia na temat istoty literatury ASa (szczególnie formy i treści cyklu o wiedźminie) i definicji postmodernizmu. A boję się, bo tego słowa na p nikt tutaj nie lubi, najbardziej chyba Nocta, ale jej na razie nie ma. ;)
Więc rozpoczynam dyskusję. Powiedzcie, jak to jest: sam AS twierdzi, że postmodernistą nie jest. Coraz agresywniej reaguje, gdy dziennikarze sugerują mu coś takiego. Powtarza, że tworzy fantasy i tyle, a jak ktoś tego nie rozumie, to wiadomo.*
A drugiej strony, twórczość ASa nie jest taką typową fantasy. No nie jest, prawda? Za dużo w niej odwołań do naszej rzeczywistości, które nie służą niczemu. Jeśli więc nie są istotne dla fabuły, a jednak istnieją, to po co? Może tylko po to, żeby pokazać, że tak też można? Pisarz formatu Asa nie robi niczego przypadkowo.
A z trzeciej jeszcze strony, czym do cholery jest ten postmodernizm? Bo coraz bardziej mi się zdaje, że wszystko i nic. Pojęcie tak rozległe, że means only shit. Zajrzałam sobie do słownika i widzę, że saga o wiedźminie, a nawet chwilami Narrenturm ślicznie pasują do definicji, którą tam znalazłam. Więc czy jest to postmodernizm w konwencji fantastycznej? Czy może fantasy w konwencji postmodernistycznej? Bo klasyczne fantasy przecież nie (za takie uważam Władcę Pierścieni i Conana).
A taki Pratchett, on przecież też nie pisze klasycznie. Czy ktoś kiedyś nazwał PTerrego postmodernistą?

*Tzn. taki ktoś nie pojmuje, że każda literatura rozgrywa się w świecie od początku do końca fantastycznym, a fantastyka nie jest niczym gorszym od reszty i tak dalej.

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.07.2004 @ 19:11:15 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
Mie siem temata podoba.
Postmodern to przyznanie się do impotencji twórczej. Kolaże zamiast nowego stylu. Negacja kanonów stylów zastanych. Miał być on zabawą intelektualną. Ale liczy się kassa i dla tego poziom dowcipów i nawiązań u postmodernistów musiał się obniżyć, aby szeroki krąg odbiorców mógł "paniat tionkuju alsuju".
Gdy AS odwołuje się do pewnych wzorców opisując bitwę to jest to OK. Gdyż są to wzorce najlepsze na świecie. Tak, tak Sienkiewicz chociazby to ścisła światowa czołówka. Gdy jednak bawi się w opisy herbów to jest to taka sztuk dla sztuki. Ja tez mam herbarz i chyba podobny, gdyż AS łączy herby z sąsiednich stron albumu. :P

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.07.2004 @ 19:16:59 
Offline
BiałyPłomień Tańczący Na Modemach Wrogów
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:06:43
Posty: 6856
Lokalizacja: Wzgórek św. Nowotki
Bez obaw, temat zostawimy o ile oczywiście na DWS nie zejdzie.

My Vramin, etc.

PS. A co do etykietki postmodernisty, to podrzuciłbym piłeczkę Packowi albo NURSowi. Coś słyszałem kiedyś na ten temat ('pisarz fantasy') ale nie chcę rozpowszechniać informacji, których prawdziwości pewny nie jestem.

_________________
The infection has been removed
The soul of this machine has improved


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19.07.2004 @ 19:17:05 
Offline
Dziad Rogaty
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 16:29:00
Posty: 19480
Lokalizacja: Wyspa
dyskusje zacznijmy od definicji:
Joanka pisze:
A z trzeciej jeszcze strony, czym do cholery jest ten postmodernizm? Bo coraz bardziej mi się zdaje, że wszystko i nic. Pojęcie tak rozległe, że means only shit.

no właśnie - co to jest ten p.... postmodernizm????, moze to tylko moda, dzisiaj trendy jest byc ogłoszonym postmodernistą?? ;)
Cytuj:
drugiej strony, twórczość ASa nie jest taką typową fantasy

a co jest "typowa fantasy"??? Tolkien - owszem, a reszta to co??
Cytuj:
No nie jest, prawda? Za dużo w niej odwołań do naszej rzeczywistości, które nie służą niczemu.

niczemu???????

_________________
Hagar skończył się na Kill 'Em All


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19.07.2004 @ 19:31:59 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
Hagar pisze:
a co jest "typowa fantasy"??? Tolkien - owszem, a reszta to co??

Typowa fantasy to taka, przy której nie przyjdzie nam do glowy się zastanawiać, czy to przeszłość, przyszłość, czy może świat alternatywny będący gdzieniegdzie odbiciem naszego. W ogóle o czymś takim nie pomyślimy. Albo przyjmiemy automatycznie, że jest to głęboka przeszłość. Bo nie będzie elementów, które zmusiłyby nas do takich refleksji.
Hagar pisze:
niczemu???????

A czemu????

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.07.2004 @ 19:40:20 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
jeśliby postmodernistą nazywać każdego, kto w jakiś sposób czerpie z dorobku innych i powiela schematy, to wszyscy byliby postmodernistami. Nie cierpię słów-wytrychów, a to słowo właśnie do takich należy. I dlatego bardzo mi się podoba ten tekst, bedący zarazem swietną definicją postmodernizmu:

Wszystko wolno hulaj dusza
Do niczego się nie zmuszaj
Niczym się nie przejmuj za nic
Nie wyznaczaj sobie granic
I nie próbuj nic zrozumieć
Nie pochodzi mieć od umieć
Możesz wierzyć lub nie wierzyć
Nic od tego nie zależy
Nie wyznaczaj sobie zadań
Kto się nie wspiął ten nie spada
A kto pragnie być na szczycie
Będzie spadał całe życie
Nie stać mnie na luksus troski
Jesteś wszakże dziełem boskim
No a Boga przecież nie ma
Więc to tyle na ten temat
Wszystkie mody, wszystkie style
Równie piękne są i tyle
Lub jak chcesz równie szkaradne
Konsekwencje tego żadne
Zachwyt tyle wart co wzgarda
Stryczek tyle co kokarda
Prawda tyle co jej brak
Znaku brak tyle co znak
Bo to o w końcu chodzi
By niczego nie dochodzić
Nie wykuwać tarcz utopii
I nie kruszyć o nie kopii
Nie planować i nie marzyć
Co się zdarzy to się zdarzy
Nie znać dobra, ani zła
To jest gra i tylko gra
Kto się wzburza, że tak nie jest
Niech się wzburza Ty się śmiejesz
Nie daj wzburzać się ni wzruszać
Wszystko wolno hulaj dusza!
Wszystko wolno hulaj dusza!
Wszystko wolno hulaj dusza!
Oj nie wolno rzeczy wielu
Kiedy celem jest brak celu
Zwłaszcza kiedy duszy nie ma
I to wszystko na ten temat.


Z mojej strony na razie tyle:)

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.07.2004 @ 19:43:04 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
Joanka pisze:
A czemu????

Temu abyśmy na pewne problemy naszej rzeczywistości spojrzeli z innej perspektywy. Ale AS jest P.P. i dla tego pokazuje w krzywym zwierciadle cechy niepostępowe...:PP :((((

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Ostatnio zmieniony 19.07.2004 @ 19:43:28 przez Eques, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.07.2004 @ 19:43:14 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
Co do tekstu, to jest śliczny, miałam nawet kiedyś fragment w sygnaturce.
A co do dyskusji, to czekam na więcej Cintryjko. :)
M.Aurelius pisze:
Temu abyśmy na pewne problemy naszej rzeczywistości spojrzeli z innej perspektywy.

A czy w definicji postmodernizmu nie ma ani słowka o takim właśnie celu? Przewartościowanie wszystkiego ma przecież służyć zmianie pperspektywy spojrzenia odbiorcy.

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.07.2004 @ 20:25:54 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.01.2004 @ 3:04:04
Posty: 3277
Lokalizacja: z Chomikarium
ja bym nie chciał być szufladkowany na miejscu ASa...
może tak naprawdę jest prekursorem nowego stylu w naszej literaturze?
może ktoś nawet pokusi się o celną nazwę?
osobiście nie mam nic do postmodernizmu ale skoro on sam się od niego odżegnuje to może faktycznie lepiej Mu niczego nie imputować? (i nie zmieniać literki z przodu ostatniego wyrazu proszę ;P)

_________________
http://3000.blox.pl/html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19.07.2004 @ 20:51:43 
Offline
Dziad Rogaty
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 16:29:00
Posty: 19480
Lokalizacja: Wyspa
Joanka pisze:
Typowa fantasy to taka, przy której nie przyjdzie nam do glowy się zastanawiać, czy to przeszłość, przyszłość, czy może świat alternatywny będący gdzieniegdzie odbiciem naszego. W ogóle o czymś takim nie pomyślimy.

IMHO to cecha indywidualna - komus przyjdzie do głowy, komuś nie (mi zawsze przychodzi ;)
Przecież takie pytania jak powyżej pojawiają się także przy Tolkienie (IV era - era ludzi- w domyśle - nasza), a co jak co, ale Tolkien to bezdyskusyjn klasyka...
Cytuj:
Hagar pisze:
niczemu???????

A czemu????

sztuce...
ubarwianiu i ponoszeniu wartości powieści itd...

_________________
Hagar skończył się na Kill 'Em All


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.07.2004 @ 0:35:11 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 16.02.2004 @ 22:23:34
Posty: 1408
gdzieś to już było dość zażarcie wałkowane - głównie Oh-reen,Achmed i ja
- bodajże w topiku o...kurcze, jak się nazywał ten cienias? Erickson chyba


w każdym razie, powtórzę się, dla mnie Sapkowski jest jak najbardziej postmodernistą...dlaczego? Sztafaż fantasy mniej się dla niego liczy niż mozliwość gołodupnej żonglerki popularnymi motywami. Oczywiście zaraz zaczniemy się kłócić gdzie jest granica fantasy... Dla mnie jest to wszystko gdzie autorzy zachowali swoiście pojmowaną szlachetną czystość konwencji baśniowej, pozostali wierni pewnym wzorcom i liczyło się to dla nich bardziej niż gra literacka...pisali (generalnie) bez tej charakterystycznie ironicznej, intertekstualnej samowiedzy postmodernistycznej, która u Sapkowskiego występuje w stopniu niespotykanym prawie...

W dodatku - jak poniekąd stwierdziła Joanka często ten autor robi to 'z braku laku', dla popisania się jeno szczegółem historycznym (plaga w Pani Jeziora np) czy literackim (Galahad)...zupełnie bez sensu rozbijając jednolitość narracji i konwencji, chyba tylko dla zapchania czymś stron

Wiem, że to dość mglista kwestia, ale - jeśli miałbym się zdecydować na klasyfikację - Saga ma dla mnie więcej cech powieści postmodernistycznej niż fantasy (i wcale nie postrzegam gatunku ortodoksyjnie)

_________________
I'm so far behind, I thought I was first


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.07.2004 @ 0:43:44 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Zastanawiam się od której strony ugryźć ten problem, otóż w pewnym sensie zgadzam się z Antem, AS stosuje sztuczki, tricki "pod publiczkę", zapewne jest to jeden z powodów, dla których wśród polskich pisarzy fanstasy jest jednym z najpopularniejszych, on właśnie wyszedł poza zamknięte ramy fantasy, jego czytają wszyscy. Już sam pomysł wykorzystania legend i bajek w opowiadaniach, modyfikacjia ich odpowiednia pokazały, że on nie dąży do stworzenia takiego świata, jak Tolkien, zamkniętego, oddzielnego, że bardziej bawi go gra skojarzeń, odwołań do naszej rzeczywistości czy historii. Więc chyba jednak jest postmodernistą, choć denerwuje się, jak go o to zapytac, ale moze to dlatego, że w ogłoe źle reaguje na szufladkowanie i prasowe przypinanie łatek.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.07.2004 @ 12:13:24 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
apollogetic pisze:
Wzupełnie bez sensu rozbijając jednolitość narracji i konwencji, chyba tylko dla zapchania czymś stron

Tu trochę przesadzasz. Bałagan w narracji mi się podoba, mieszanie konwencji również. Co ja mówię, przecież wszyscy właśnie za to tak ASa kochamy.
A celem tego nie jest bynajmniej zapchanie stron. Jeśli już ma to jakiś cel (bo może nie mieć żadnego, jak postmodernizm to postmodernizm), jest nim wykazanie się wiedzą i pochwalenie umiejętnością żonglowania słowami. To już raczej nie jest cecha postmodernisty, tylko Sapkowskiego osobiście.

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.07.2004 @ 12:35:44 
Offline
Vesemir
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.10.2003 @ 16:48:01
Posty: 804
Lokalizacja: Pruszków
AS ostro reaguje na nazywanie go postmodernistą chyba dlatego, że wyraz kojarzy mu się tylko z odgrzewaniem kotletów, choć mogę się mylić. A co do żonglowania motywami: po pierwsze jego proza to było nie było literatura popularna, więc jest to usprawiedliwione w pewnym sensie. Po drugie nie każdy jest jednak chodzącą encyklopedią i niektórych jego przeładowane motywami książki mogą natchnąć do samodzielnych poszukiwań ich źródeł. Zawsze jest to wpływ pozytywny.

_________________
Człowiek który przedkłada żabę nad świnię nie jest godny miana człowieka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.07.2004 @ 12:39:02 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
A mięsie wydawawuje, że każdy postmodernista próbuje sie popisywać erudycją. Nie masz oszczedności w środkach, która jest wynikiem skromności twórcy bądz raczej konsekwencji w realizacji okrślonej konwencji. Eco czy Łysiak też starają się pokazać, że pozjadali wszystkie rozumy.
A zmienność tempa i perspektyw narracyjnych to miodzio. Tu jest prawdziwy artyzm. Wielka literatura chwilami..

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 210 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group