Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 11.05.2024 @ 11:43:55

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 273 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 23.11.2007 @ 0:17:20 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 21.11.2007 @ 17:13:42
Posty: 9
Lokalizacja: Katowice
ale w konsekwencji wybrania przez ciebie mniejszego zła (wjechanie w grupke dzieci według kogoś z bardzo długim nickiem)(hehe mój przykład jest smieszny, ale kiedy przeczytałem twój pękałem ze śmiechu, bez urazy, mój jest rzeczywiście denny chociaż musze go teraz bronić) jest wielki złem ale dla matki tych dzieci w który ty wjechałeś ratując swoje. Pozatym lecąc w poślizgu nie panujesz nad samochodem,więc najprwdopodobniej zginąłby i kierowca i dziecko. Twój przykład jest jeszcz mniej życiowy od mojego, poniewaz zawsze w ciemniej uliczce możesz spotkać złodzieja który kopnie cie w brzuch i okradnie bo wybrał mniejsze zło, nie okradnie banku tylko ciebie. Wszystko zależy z której strony spojrzeć.

_________________
"Widzieliście go? Rycerz chędożony! Trzy lwy w tarczy! Dwa srają, a trzeci warczy!" krosnoludy rządzą :)))))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23.11.2007 @ 13:20:27 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 11.11.2007 @ 12:56:46
Posty: 67
Ktoś z bardzo długim (ale i niepowtarzalnym) nickiem, nie powiedział nigdzie, że wjechanie w dwoje dzieci cudzych jest lepsze, niż zabicie jednego własnego. Ktoś z bardzo długim nickiem polecił tylko poszukać w swoim przykładzie mniejszego i większego zła.
Pękasz ze śmiechu czytając o perspektywie miażdżenia niewinnych dzieci kołami - Twoja sprawa. Poza tym to był przykład, nie dyskutujemy nad tym czy dasz radę wyjść z poślizgu bo to w tym przypadku taki swego rodzaju aksjomat. Albo dzieci albo drzewo.
Na jakiej podstawie stwierdzasz, że jak bandyta obrabuje jedną osobę zamiast banku to postąpi bardziej słusznie? Bank to instytucja, ma dużo pieniędzy, jak jeden koleś trochę weźmie to bank nic nie straci, bo musi być ubezpieczony. A jedna osoba? Może niosła pieniądze na operacje dla chorej żony? Albo postanowiła oddać cały majątek na PCK? Ogólnie jest tak, że bardziej społecznie akceptowane jest okradanie instytucji niż osób. Wałki na podatkach, na ZUSie, na pracodawcy, piractwo płytowe, przemycane papierosy to co innego niż danie komuś w mordę i zabranie gotówki. Poczytaj kodeks karny. Za kradzież batonika w sklepie dostajesz mandat. Za danie komuś w mordę i zabranie mu tego batonika możesz zwiedzić kryminał.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14.12.2007 @ 20:50:59 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 03.12.2007 @ 21:56:54
Posty: 14
wedlug mnie ambafatimabyloinima ma racje to tylko przyklady
a wracajac wlasnie do tego przykladu co jest mniejszym zlem... nie ma mniejszego zla zlo jest zawsze takie samo moga tylko byc mniejsze konsekwencje w tym wypadku albo stracisz ukochana osobe i bedziesz zyc ze swiadomoscia ze to ty zrobiles albo zabijesz dzieci ktorych nie znasz a moze one wlasnie byly jedynymi dziecmi tych rodzicow? jak ty bys sie czul gdyby jakis obcy facet zabil twoje dzieci ratujac zycie swoich? nie potrafilbys zrozumiec potrafilbys tylko oskarzac... teraz mowisz co innego a gdyby to ci sie przytrafilo nie moglbys zobaczyc jasnych stron a moze one wlasnie byly? tylko trzeba bylo porzucic oskarzenia

_________________
Jeżeli mam wybierać pomiędzy jednym złem a drugim, to wolę nie wybierać wcale.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14.12.2007 @ 21:17:57 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.08.2007 @ 23:26:47
Posty: 340
Lokalizacja: PogórzeCity (gdyby nie było wiochą byłoby stolicą)
To trochę osobiste... trochę nietaktowne... trochę nie na miejscu...

ale...

Ile masz lat?
Jest mniejsze zło... Jak możesz na przykład bez nakładu energii i starań zrobić coś Baaardzo złego (większe zło), a jeżeli dołożysz starań będzie trochę lepiej, nadaj źle (małe zło), ale lepiej. I nie bawmy sie w przykłady, bo akurat nie mam głowy takich wymyślać.

_________________
Bezczelność niektórych ludzi wyprowadza mnie z równowagi! Szczególnie kiedy łudząco przypomina mi moją własną...

// Watashi wa Naraku no Hana //


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.12.2007 @ 15:07:21 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
scoia'tael pisze:
a wracajac wlasnie do tego przykladu co jest mniejszym zlem... nie ma mniejszego zla zlo jest zawsze takie samo moga tylko byc mniejsze konsekwencje...
Przykład podręcznikowy: jedziesz tramwajem, na tory wychodzi matka z wózkiem. Masz dwa wyjścia, albo ratujesz matkę z dzieckiem poprzez ostre hamowanie, ale wtedy zabijasz pasażerów, bo ten tramwaj inaczej nie może. Albo poświęcasz matkę z dzieckiem, bo w tramwaju jest więcej ludzi (i więcej matek z dziećmi). Które rozwiązanie wybierzesz? Czy któreś będzie mniejszym złem, czy każde będzie tak samo osądzone?

Inny zupełnie przykład: jesteś lekarzem, masz do wyboru, albo powiedzieć pacjentowi prawdę o jego śmiertelnej chorobie albo okłamać go, ale podarować mu spokojne i szczęśliwe życie w te ostatnie miesiące. Czy kłamstwo nie jest w takim przypadku mniejszym złem? A może nie? A może gdyby znał prawdę, zdążyłby załatwić jakieś sprawy, które nieświadomie pozostawi jako problemy swoim bliskim?

A czemu to napisałam? Bo od zawsze filozofowie głowią się nad tymi problemami i nikt jednoznacznej odpowiedzi nie potrafi dać. I jakoś nie spodziewałabym się, by nagle na tym forum padła recepta idealna na traktowanie zła:)
Nie zawsze bowiem można powiedzieć, że każde zło to po prostu zło. I nie zawsze można się usprawiedliwiać, że wybrało się tylko to mniejsze. Do tego dochodzi jeszcze sprawa punktów widzenia. Przykłady z życia pokazują, że każdą sprawę trzeba traktować indywidualnie i mimo potrzeby odwoływania się do jakiegoś jednoznacznego kodeksu (np. 10 przykazań) nie można myśleć tylko w kategoriach bieli i czerni.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.12.2007 @ 15:15:54 
Offline
The Walking Ted
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2004 @ 17:51:33
Posty: 14706
Czyli w sumie wychodzi tak jak z tym hasłem w kampanii Imperatora: Wszystko zależy od Twojej definicji zła.

:)

_________________
May the force be equal mass times acceleration.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17.12.2007 @ 18:41:22 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 03.12.2007 @ 21:56:54
Posty: 14
Mirael pisze:
To trochę osobiste... trochę nietaktowne... trochę nie na miejscu...

ale...

Ile masz lat?
Jest mniejsze zło... Jak możesz na przykład bez nakładu energii i starań zrobić coś Baaardzo złego (większe zło), a jeżeli dołożysz starań będzie trochę lepiej, nadaj źle (małe zło), ale lepiej. I nie bawmy sie w przykłady, bo akurat nie mam głowy takich wymyślać.


Ile mam lat? 16 ale czy to cos zmieni?czesto jest tak ze nawet jesli dokladamy duzo energii i staran to i tak czynimy zlo nie wazne jakiej wielkosci zlo to nie dom ze mozna porownac male czy duze.
wiem ze sie powtorze ale zlo jest zawsze takie samo a inne moga byc tylko konsekwencje
i wierz mi jak na swoj wiek dosc duzo juz widzialam i doswiadczylam

_________________
Jeżeli mam wybierać pomiędzy jednym złem a drugim, to wolę nie wybierać wcale.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17.12.2007 @ 21:49:52 
Offline
Murderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.10.2002 @ 15:26:37
Posty: 5182
Lokalizacja: Rezydencja Nowodwory, Wielkie Księstwo Powiśle
Mylisz się scoia'tael. Zło można stopniować. Moim zdaniem mniejszym złem jest (przepraszam za banalny przykład) ukradnięcie bochenka chleba przez głodującego człowieka niż skopanie (dla rozrywki i żeby "pokazać, kto tu rządzi") bogom ducha winnej osoby przez zgraję dresiarzy.
Woydzio

_________________
Ja tu tylko sprzątam
Twoja zajebistość ma tyle komponentów, że trudno spamiętać - J. W.
Jestem już ojcem nie tylko dla dwóch kotów ale także dla Michała Piotra


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18.12.2007 @ 10:35:19 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.08.2007 @ 23:26:47
Posty: 340
Lokalizacja: PogórzeCity (gdyby nie było wiochą byłoby stolicą)
Ja też mam 16 lat (może to i nie jest prawda ale obiecałam, że do tylu sie przyznaje i przyznawać będę) i też coś tam przeżyłam...
Myślisz że to jest dużo? To pomyśl ile przeżył 32latek, czyli ktoś 2 razy starszy od ciebie. Nie pisz mi proszę, przypadkiem, że przeżyłaś więcej niż niejeden starszy, bo zdziwisz sie, ale wszyscy coś przeżywają. Wszyscy mają doświadczenia. Zło można stopniować, spójrz choć na te twoje przeżycia, były tam jakieś złe? Wszystkie były równorzędne? Czy może niektóre gorsze, inne, złe ale nieco mniej?

_________________
Bezczelność niektórych ludzi wyprowadza mnie z równowagi! Szczególnie kiedy łudząco przypomina mi moją własną...

// Watashi wa Naraku no Hana //


Ostatnio zmieniony 18.12.2007 @ 22:57:21 przez Mirael, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18.12.2007 @ 19:50:23 
Offline
Villentretenmerth

Rejestracja: 04.08.2003 @ 19:27:23
Posty: 5488
Mirael pisze:
spójż (...)równożędne (...) niekture (...)


Nieczęsto mi się to zdarza, ale w obliczu kalibru broni ortograficznego masowego rażenia jaki zastosowałaś, nie mogę się powstrzymać. Wszystko jest dla ludzi. Słownik ortograficzny też.

_________________
"Bla bla pod burym bla bla żywopłotu
Bla-blałem ją bla bla wśród ptasząt łopotu.
W mokrej glinie łopatą wykopany dół,
Jej bla-bla bla bla przebił osikowy kół."
Shague Ghintoss by Jake Jackson

ja odpuściłam sobie już dawno. wmk <rotfl>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18.12.2007 @ 20:12:16 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
Muszę poprzeć Noctę, byki sadzisz straszne.

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18.12.2007 @ 20:14:26 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 03.12.2007 @ 21:56:54
Posty: 14
nie twierdze ze przezylam wiecej niz jakis starszy czlowiek ale dla mnie to bylo sporo
Woydzio ty porownujesz potrzebe zeby ukrasc jedzenie a ochote by pokazac ze ktos uwaza sie za lepszego, mi nie o to chodzilo mi chodzi o to ze jesli musze wybierac to staram sie tego unikac staram sie nie brac udzialu w (jak to wy mowicie) wiekszym zle
kiedy porownujecie przejechanie tramwajem matke z dzieckiem a zabicie w tym wlasnie tramwaju sporo matek z dziecmi to ktore z tych rozwiazan jest wiekszym a ktory mniejszym zlem??
pokaze na przykladzie troche podobnym do przykladu Woydzia :
jedna osoba kradnie batona bo jest glodna a nie ma za co go kupic
druga osoba kradnie batona bo chce przypodobac sie kolegom lub kolezankom
obie te osoby zlapie policja lecz juz nie bedzie sprawiedliwosci : ta druga osoba ma wplywowych rodzicow i oni wyciagna go z problemow
ta pierwsza osoba choc glodujaca bedzie ukarana za to ze chciala przezyc choc nie ukrywam ze to zle czyny
i gdzie tu jest wieksze zlo??
czy wiekszym zlem bedzie to ze prawdziwy zlodziej nie zostanie ukarany czy wiekszym zlem bedzie ukaranie czlowieka biednego radzacego sobie jak tylko moze??

_________________
Jeżeli mam wybierać pomiędzy jednym złem a drugim, to wolę nie wybierać wcale.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18.12.2007 @ 20:26:12 
Offline
Murderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.10.2002 @ 15:26:37
Posty: 5182
Lokalizacja: Rezydencja Nowodwory, Wielkie Księstwo Powiśle
Jak dla mnie kradzież batona z głodu jest mniejszym złem niż kradzież batona dla szpanu.
Woydzio

_________________
Ja tu tylko sprzątam
Twoja zajebistość ma tyle komponentów, że trudno spamiętać - J. W.
Jestem już ojcem nie tylko dla dwóch kotów ale także dla Michała Piotra


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18.12.2007 @ 21:21:23 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.01.2005 @ 22:38:54
Posty: 49
Lokalizacja: Z bardzo daleka
A moim nie, ponieważ obie te rzeczy szkodzą innym w tym samym stopniu. Nie wiem kiedy ktoś ostatnio na osiedlu ukradł bochenek z głodu, w każdym razie zbrodnia równa to i kara równa. Nie liczy się motyw, a efekt (ew. środki ale akurat nie tu).

Mniejsze zło jest np. jeśli zaatakujemy Irak i wymordujemy terrorystów, niż aby dać im pozabijać obywateli wolnych państw. Chodzi oczywiście o ilość a nie jakość bo jej nie da się porównać. ;)

_________________
http://disciples.phx.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18.12.2007 @ 23:00:26 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.08.2007 @ 23:26:47
Posty: 340
Lokalizacja: PogórzeCity (gdyby nie było wiochą byłoby stolicą)
Przepraszam nie miałam włączonego słownika, błędy poprawiłam, za ich wytknięcie dziękuje:)

_________________
Bezczelność niektórych ludzi wyprowadza mnie z równowagi! Szczególnie kiedy łudząco przypomina mi moją własną...

// Watashi wa Naraku no Hana //


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 273 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group