Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.04.2024 @ 3:40:32

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 947 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 59, 60, 61, 62, 63, 64  Następna
Autor Wiadomość
Post: 15.05.2007 @ 21:33:13 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.04.2007 @ 23:02:16
Posty: 11
Lokalizacja: z drzewa
Ahahah! Muszę się czymś pochwalić! Dzisiaj zdawałam ustną z polskiego. Tematem mojej pracy było: Zbadaj i wyjaśnij za pomocą jakich środków artystycznego wyrazu kreowane są światy w literaturze fantazy i science fiction. Wybrałam oczywiście "Sagę o wiedźminie" i jeszcze "Bajki robotów" Lema. Przy omawianiu środków art. w wiedźminie wspomniałam o aluzjach i nawiązaniach historycznych, po czym zacytowałam: Bo jest to wielka wojna, która położy kres wszystkim wojnom. Powiedziałam do czego ten cytat nawiązuje, a potem postanowiłam przedstawić komisji panią Evangelinę Parr cytując słowo w słowo tekst o niej hehehe. Żebyście widzieli miny tych kobiet z komisji!! Jedna wyglądała jakby ją ktoś w pysk strzelił, a druga nie wiedziała chyba czy wypada jej się roześmiać czy nie. W każdym razie dostałam 18/20. Dzięki Eva!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.08.2007 @ 18:51:19 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 23.08.2007 @ 23:39:29
Posty: 10
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Raczej na 100% porzuciłbym ten pomysł. Jak już pisaliście na początku- po pierwsze dzieciaki nie nawidzą lektur. po dugie-kilka scen, które moga oburzać część nauczycielek. No i słownictwo, które jest ępione w szkolach. Tak więc, póki będzie narzucony z góry kanon lektur, pomysł nie ma szans aby przeszdł.

_________________
Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.11.2007 @ 14:38:38 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.11.2007 @ 7:38:07
Posty: 94
Byłabym za fragmentami. Niektóre fragmenty, a może i większość, są mało wychowawcze. Ale niedawno przeglądałam książkę od języka polskiego, i znalazłam fragmencik, a jak. Akurat ten bez przekleństw i seksu ^^

Ale nie chciałabym, aby cała Saga, albo i jedna część były lekturą. Bo nie. Byłoby to gwałtem na świętości.

Cytuj:
kilka scen, które moga oburzać część nauczycielek

Zależy jaka nauczycielka. Ostatnio mieliśmy pisać dwa poradniki (romantyczny i racjonalistyczny) dla zakochanych, podała nam jako przykład 'Idąc na randkę, zabezpiecz się'. Hm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.11.2007 @ 15:40:55 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
Ellayl pisze:
Ale nie chciałabym, aby cała Saga, albo i jedna część były lekturą. Bo nie. Byłoby to gwałtem na świętości.

Czyzby siedmiotom o Wiedźminie był świętością? Której to religii? Jest juz zakorzeniona religia Jedai, ale o religii wiedźmińskiej jeszcze nie słyszałem.
I czemu wpisanie Świetej Ksiegi do kanonu jest naruszaniem jej świętości? Biblię sie chyba omawia w szkołach i Kościól nie protestuje.

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.11.2007 @ 15:44:43 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.11.2007 @ 7:38:07
Posty: 94
Może się wyraziłam źle z tą świętością ^^ Mniejsza o to.
Miałam na myśli, że młodzież baardzo rzadko czyta lektury. Meega rzadko.
A taki pięciotom na pewno ich nie zachęci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.11.2007 @ 18:09:34 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2003 @ 13:46:37
Posty: 1670
Lokalizacja: Warszawa, mniej lub bardziej
<o, mój ulubiony temat, w którym jakieś dwa lata temu mało się nie pozabijałam z jednym forumowiczem o wyższość "Dziadów" nad "Harrym Potterem :) >

Trudno Sagę nazwać świętością - jestem pewna, że można również polemizować z tym, czy jest chociaż powieścią kultową. Ale myślę, że to w rzeczy samej jedynie kwestia braku precyzji w wypowiedzi i pewnej figury retorycznej, której nie należy odczytywać dosłownie :)

Ale zamysł Ellayl rozumiem - przerabianie naszych ulubionych pozycji w szkole może przypominać czasami lekcje biologii. Lubię króliczki, uważam, że są słodkie, puchate i uroczo kicają. Jednak zbadanie tego, w jaki sposób są zbudowane, jak działają wszystkie ich mięśnie, ścięgna, stawy i kości może w pewnym sensie psuć radość z przyglądania się króliczkowi, odziera jego puchate istnienie z... tajemnicy :)

Oczywiście nie dla każdego jest to nieprzyjemne. Ja z sadystyczną przyjemnością rozbierałam Sagę na części. Takie zboczenie :)

_________________
For six months I couldn't sleep. With insomnia, nothing's real. Everything is far away. Everything is a copy of a copy of a copy.
~ Fight Club

Nowe miejsce w sieci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.11.2007 @ 18:24:52 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.06.2005 @ 16:28:29
Posty: 2847
Lokalizacja: spod samiućkich Tater/Krk
A ja właśnie odkryłam fragment "Granicy możliwości" w mojej książce do polskiego. Ale jakiś taki ładny ten fragment, ani dup, ani chędożenia, ani przekleństw :). I mam mieszane uczucia, bo sama nie wiem jak to rozbieranie będzie wyglądac, choc jak znam mojego polonistę, to chyba nie będzie jakaś straszna profanacja :). Z resztą to krótki fragmencik. A rozkładanie Sagi na części pierwsze może byc fajne i twórcze. Podkreślam może. :)

Matko, 3 emotikony na taki krótki post. Za dużo netu.

_________________
A pogledaj što sam našao
prevrćući raj i pakao
Divlje kose, tamna oka dva
cvijet bez korijena, ples je sve što zna

Tko te k' meni poslao
da mi anđelima kvariš posao?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.11.2007 @ 18:37:24 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2003 @ 13:46:37
Posty: 1670
Lokalizacja: Warszawa, mniej lub bardziej
W moim podręczniku był sam początek opowiadania "Wiedźmin". Wyraźnie tam widać zarówno średniowieczną konwencję, jak i westernowy klimat, o czym zwykle się w przypadku ASa mówi. I na czym, niestety, zwykle się kończy. Dzięki Bogu, moja polonistyka miała trochę lepsze pojęcie o Sapkowskim, nawet jeśli nie o fantastyce w ogóle.

_________________
For six months I couldn't sleep. With insomnia, nothing's real. Everything is far away. Everything is a copy of a copy of a copy.
~ Fight Club

Nowe miejsce w sieci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.11.2007 @ 19:19:01 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.06.2005 @ 16:28:29
Posty: 2847
Lokalizacja: spod samiućkich Tater/Krk
Ja jeszcze w gimnazjum całą Sagę pożyczyłam od germanistki, a teraz czytam Trylogię husycką od historyka. Utrzymuję z nim nadal kontakt, bo od kogoś trzeba te wszystkie książki, na które mnie nie stac, pożyczac. A my mamy taki króciutki temat jak fantasy pod koniec książki, są bodajże jeszcze ze dwa teksty Tolkiena. Mój polonista chocby ze względu na wiek też powinien się co nieco w fanastyce orientowac. :)

_________________
A pogledaj što sam našao
prevrćući raj i pakao
Divlje kose, tamna oka dva
cvijet bez korijena, ples je sve što zna

Tko te k' meni poslao
da mi anđelima kvariš posao?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.11.2007 @ 10:15:35 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.10.2005 @ 22:43:37
Posty: 4932
Lokalizacja: nikaj.uuk!
Alexis pisze:
Mój polonista chocby ze względu na wiek też powinien się co nieco w fanastyce orientowac. :)

Jest Elfem? ;-)

_________________
P2009 / 59124 ИOНTAЯAM / 251095

Dzień dobry, piękne panie – rzekł, kłaniając się uprzejmie. – Czy przypadkiem wiecie, dokąd odsyła się kurvvy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.11.2007 @ 13:52:22 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.06.2005 @ 16:28:29
Posty: 2847
Lokalizacja: spod samiućkich Tater/Krk
Nie, trochę mu jeszcze brakuje do trzydziestki. Co wcale niekoniecznie świadczy o czymkolwiek :)

_________________
A pogledaj što sam našao
prevrćući raj i pakao
Divlje kose, tamna oka dva
cvijet bez korijena, ples je sve što zna

Tko te k' meni poslao
da mi anđelima kvariš posao?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.12.2007 @ 21:36:49 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 17.12.2007 @ 21:37:00
Posty: 112
Lokalizacja: Ostrów Maz
hmmm, u mnie w podręczniku do polskiego klasy pierwszej był fragment opowiadania o smoku (qrde, zapomniałem nazwy :p )... dokładnie - okolice walki Eycka ze złotym smokiem...
dobrali fragment byle jak... na dodatek ocenzurowali (a w zasadzie nie dodali, więc wychodzi na to samo) słów Yarpena, gdy już smok wygrał... chyba każdy wie, jakie to były?? :D

a, jestem też za koncepcją zrobienia cyklu wiedźmińskiego lekturą szkolną...nie znam książki (książek?? :) ) które tak bardzo wciągają, które odganiają sen, które czyta się w każdej wolnej chwili... a dzieła AS-a polskiej fantastyki takie są :p

_________________
podpisu nie będzie - szkoda mi klawiatury :p


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.12.2007 @ 22:44:08 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.12.2007 @ 19:40:34
Posty: 97
Lokalizacja: stolica powiatu
Chyba mamy te samą książkę- cenzura na końcu mnie powaliła. Akurat nauczyciel kazał mi czytać( wybrał chyba podświadomie) i aż na końcu chciałam dodać ale się opanowałam. Wcześniej chyba była fragment Tolkiena i oczywiście na profesor musiał wyrazić stosowny komentarz odnośnie całego fantasy- "Jak Tolkiena jeszcze, mówiąć wwarze młodzierzowej, trawie to już stylu Sapkowskiego znieść nie mogę". Osobiscie dobiło mnie stwierdzenie, że AS nie czerpie z legend arturiańskich i tym podobnych- zgłośiłam swój sprzeciw, to był mój pierwszy odzew bez przymuszenia na jego lekcjach.

Co do Wiedźmina jak lektury jestem przeciw, pewnie wiekszość tu obecnych wyklnie mnie na wieki. Laktura to książka charakterystyczna dla danej epoki, zawierająca treść jej właściwe- służy edukacji. A Twórczość fantastyczna należy do nurtu współczesnego, zapoznać się z jej programem warto bo jest dość charakterystyczna ale żeby lektura? Raczej nie. Na pewno jest dobrą książką na propagowanie wśród młodzierzy czytania- co jak co ale lektura od czytania to stereotypowo odpycha najbardziej.

_________________
"Éist le ceol binn na farraige, Siúl thart fán chladaigh..." Clannad


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.12.2007 @ 8:16:14 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.11.2007 @ 7:38:07
Posty: 94
Foillycana, ja Cię nie wyklnę...

A ja mam Miecz Przeznaczenia też, tyle że do lawiny, czyli całe to pierniczenie o przeznaczeniu, że Geralt jest mutantem i takie tam ^^


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.12.2007 @ 9:11:37 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.12.2007 @ 19:40:34
Posty: 97
Lokalizacja: stolica powiatu
U mnie taki mały zamieszczony fragment zaciągnął kilku klasowych kolegów to zainteresowania się całą sagą. Pomnóżmy to przez wszystkie klasy i szkoły, weźmy średnią i moim zdaniem wyjdą całkiem duże liczby. A teraz przyjmijmy postawe lektury- "O matko na za tydzien mam "Miecz prezeznaczenia", następne gówno. "- "Ło, a ja mam z tym tygodniu "Nad Niemnem", masz jakieś streszczenie?" Z szkolnego doświadczenia wiem, że zwykle na streszczeniu się kończy. A po za tym odejście do książki przeciętnym czytelnikom dyktuje sam nauczyciel- lubisz nauczyciela to książka sie spodoba a jak jest upierdliwy to wiadomo.

Moim zdaniem saga w szkolach to powinna być w bibliotekach i to dużej liczbie bo u mnie jak mamy jeden komplet to sie często krwawe bitwy o nie toczą.

_________________
"Éist le ceol binn na farraige, Siúl thart fán chladaigh..." Clannad


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 947 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 59, 60, 61, 62, 63, 64  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group