Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 11.05.2024 @ 6:07:49

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 947 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 64  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 15.11.2004 @ 20:21:13 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Ale ta reszta olewa też pewnie inne tematy a garstka może się nawet zainteresowała. Gdzieś w końcu i kiedyś trzeba mieć kontakt z literaturą i spróbować jej by się dowiedzieć czy ma się ochotę to dalej czytać czy też nie. Szkoła przekonała mnie do kilku pisarzy tak samo jak znajomi czy rodzice. I nie traktowałam wszystkich lektur jedynie jako przykrego obowiązku - jedne były ciekawe, inne zaś nie.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.11.2004 @ 20:32:18 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.10.2004 @ 17:28:50
Posty: 547
Lokalizacja: stamtąd
Ja zawsze lubiłam czytać, ale możliwe, ze do pewnych ksiażek nie sięgnęłabym, gdyby nie były lekturami, np. do Pana Tadeusza. Najzwyczajniej w świecie nie chciałoby mi się. A tak przeczytałam całego (nie streszczenie jak większość klasy) i nie żałowałam.
Liste lektur trzeba uwspółcześniać i dlaczego by nie dodać dzieł ASa, w końcu niedługo to już będzie klasyka polskiej fantastyki!

_________________
Quidquid agis, prudenter agas et respice finem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.11.2004 @ 20:35:41 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.10.2003 @ 20:00:11
Posty: 86
Lokalizacja: Uial Taur
Inna sprawa to dostepność sagi... U nas w bibliotece jest jedna sztuka kazdego tomu, wiec do konca nie wiem, jak pani sobie to wyobrazała. Ale w sumie:
1) ponad połowa klasy przeczyta streszczenie
2) pare sztuk dodatkowych, czyli moja, polonistki i kolegi
3) a cudowna reszta nie przeczyta wogóle
Eh, cudownie byłoby dostac wypracowanie z Wiedźmina na tescie gimnazjalnym ;P

_________________
--> Tu jest bardzo ambitny podpis <--


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.11.2004 @ 20:59:27 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.10.2004 @ 17:10:37
Posty: 121
Padawan pisze:
A czemu AS, a nie Tolkien, Zelazny czy George RR Martin zatem ?
To że jest z czegoś znany, nie znaczy, że nie można jego czegoś innego czytać. Cokolwiek by się nie stało, Maladie imho byłoby łatwiejsze do czytania dla ludzi i do prowadzenia dla nauczycieli ...


Czemu AS a nie Tolkien lub Zelazny? Nie wiem:] Wybór należy do nauczyciela. Natomiast z tej racji, ze AS jest głównym reprezentantem polskiej fantastyki, to jeśli już przerabiać jego książki warto by pokazać właśnie coś charakterystycznego dla całokształtu jego dorobku.
Aha, i nie twierdze, że nie można czytać czegoś mniej znanego, tyle tylko, że w szkole praktycznie nie uświadczysz książek, które nie byłyby ogólnie znane i uznane. Taka zresztą jej rola.

_________________
Vivere est bibere.


Ostatnio zmieniony 15.11.2004 @ 21:12:29 przez bubbah, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.11.2004 @ 21:08:23 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
Bubbah - nie z czasownikami piszemy oddzielnie!

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.11.2004 @ 21:12:44 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.10.2004 @ 17:10:37
Posty: 121
OK, poprawione.

_________________
Vivere est bibere.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.11.2004 @ 21:15:41 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01.11.2003 @ 18:10:09
Posty: 1019
Lokalizacja: Wrocław
Zgadzam się z wszystkimi przedmówcami, którzy są za tym żeby AS'a wtłoczyć do kanonu, wybór opowiadań, fragmenty Sagi... Nikomu nie zaszkodzi. Ci co nie mają ochoty to i tak nie przeczytają, ci co bardziej zapalczywi będą mieć miłą niespodziankę. A najśmieszniej będą mieli ci którzy uznają że wystarczy film obejrzeć ;)))

_________________
mijaj zdrów otwarte okna!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.11.2004 @ 21:31:56 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19.10.2004 @ 15:31:44
Posty: 680
Lokalizacja: z Mchu i Paproci
morfanien pisze:
Ci co nie mają ochoty to i tak nie przeczytają

To po co ten cyrk z lekturami obowiązkowymi, jeśli sie ich nie czyta, tylko przerabia streszczenia? Kolejna fikcja. Szkoda byłoby wpisywać do niej ASa. Czytanie nie jest obowiązkowe. Nauka nie jest obowiązkowa. Życie nie jest obowiązkowe.

_________________
Chwała filozofom!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.11.2004 @ 21:38:03 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.03.2004 @ 9:43:57
Posty: 316
Lokalizacja: Warszawa
Geoffrey Monck pisze:
(...) Nauka nie jest obowiązkowa(...)

a w jakim wieku, przepraszam, że pytam, chba , że po 18ym, w sensie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.11.2004 @ 21:38:39 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01.11.2003 @ 18:10:09
Posty: 1019
Lokalizacja: Wrocław
Geoffrey Monck pisze:
morfanien pisze:
Ci co nie mają ochoty to i tak nie przeczytają

To po co ten cyrk z lekturami obowiązkowymi, jeśli sie ich nie czyta, tylko przerabia streszczenia?

Bo bez cyrku życie jest nudne ;))
A poważnie: uważam, że AS z powodzeniem może stanąć w jednym szeregu z takimi "lekturowymi gigantami" jak Sienkiewicz, Bułhakow, Tolkien (niekoniecznie w podanej przez mnie kolejności). Dlaczego nie? Przecież to nie jest literatura niszowa, i jak już tu ktoś słusznie zauważył (nie pomnę kto) elitarna... Lektury obowiązkowe w szkole to zbiór który uznawany jest za klasykę litaratury polskiej i światowej i gdyby AS się w tym gronie znalazł nie byłaby to dla mnie ani niespodzianka, ani przykrość..

_________________
mijaj zdrów otwarte okna!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.11.2004 @ 21:41:23 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
Levatia pisze:
Geoffrey Monck pisze:
(...) Nauka nie jest obowiązkowa(...)

a w jakim wieku, przepraszam, że pytam, chba , że po 18ym, w sensie :)

Ja to tak zrozumiałam, że nauka własna, w sensie dążenie do rozwoju, poszerzania horyzontów. Można chodzić do szkoły, mając to jednocześnie w doopie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.11.2004 @ 21:42:53 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.10.2004 @ 17:10:37
Posty: 121
Nie jest tak, że nikt tych lektur nie czyta. Lektury są po to, żeby przybliżyć kanon, udaje się to w różnym, raczej nikłym, stopniu, ale jakiś sens to ma. Ostatecznie, coś w tej szkole trzeba robic, to czemu nie poczytać?:P

_________________
Vivere est bibere.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.11.2004 @ 21:49:46 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01.11.2003 @ 18:10:09
Posty: 1019
Lokalizacja: Wrocław
vespa pisze:
Levatia pisze:
Geoffrey Monck pisze:
(...) Nauka nie jest obowiązkowa(...)

a w jakim wieku, przepraszam, że pytam, chba , że po 18ym, w sensie :)

Ja to tak zrozumiałam, że nauka własna, w sensie dążenie do rozwoju, poszerzania horyzontów. Można chodzić do szkoły, mając to jednocześnie w doopie.

Oczywiście, że tak Vespa, zgadzam się. Ale jednocześnie nie wolno pomijać nieuwagą uczniów którzy chcą się uczyć, poszerzać horyzonty itd. Dla takich uczniów warto wprowadzić AS'a do szkół. Choćby po to żeby mogli o nim porozmawiać z panią od polskiego, porozważać niejasne kwestie, poodkrywać wspólnie co ciekawsze niuanse...
Niestety, przyznaję trochę racji tym, którzy uważają że we współczesnych szkołach numer z Sapkowskim nie ma racji bytu. Ale to się zmieni, nadchodzi nowa fala nauczycieli, którzy nie uczą, ale od których można się uczyć... i wtedy tak...
Szkoda że mnie ta młoda fala nauczycieli nie objęła. Co prawda do moich polonistek nie mogę się przyczepić bo zawsze wszystko było jak należy, Ale reszta to były zasiedziale, zgrzybiałe pryki... i nawet młodzi nie mogli się z nimi uporać i w końcu grzybieli tak jak i te starej daty belfry...
Wiem jednak z własnego doświadczenia, że nauczyciel zamknięty na uczniów, na ich potrzeby, zainteresowania coraz gorzej się ma w szkole... to są już tylko dinozaury skazane na zagładę
Ech...rozgadałam się...

_________________
mijaj zdrów otwarte okna!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.11.2004 @ 21:52:15 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.10.2004 @ 17:10:37
Posty: 121
Te skazane na zagłade dinozaury to większość:> Przy obecnych płacach i ogólnie możliwościach jakie daje szkoła 'nowa fala' to będą albo pasjonaci, których jest mało, albo nieudacznicy, których jest znacznie więcej. Człowiek który ma coś sobą do zaoferowania raczej w szkole uczyć nie będzie, a już napewno nie państwowej.

_________________
Vivere est bibere.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.11.2004 @ 21:55:49 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01.11.2003 @ 18:10:09
Posty: 1019
Lokalizacja: Wrocław
No ale tak już było kiedyś że większość wymarła bo nie mogła się przystosować do nowych warunków ;))
A nieśmiałki, które chowały się po kątach przeżyły i teraz rządzą planetą hehe...

_________________
mijaj zdrów otwarte okna!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 947 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 64  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group