Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.04.2024 @ 21:19:12

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 218 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 24.11.2004 @ 8:01:54 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.07.2004 @ 10:14:40
Posty: 3668
Lokalizacja: z zatopionej łajby czyli z dna
A mnie wydaje się, że Geralt trafil do Kaer Morhen własnie ze światyni w Elander. Dlaczego tak myślę? A dlatego, że przecież Visenna nie zostawiła niemowlaka, tak poprostu, na ulicy. Komuś pod opiekę musiała go oddać, jeśli sama się nim nie zajmowała. I myślę, że oddała go własnie pod opiekę Nenneke, z przykazaniem, że mają go uczyć, a gdy osiągnie stosowny wiek, oddać go na nauki do Vesemira. Szczególem potwierdzającym moją tezę jest niechęć Nenneke do magiczek. Oddanie dziecka i nie wychowywanie go samodzielnie, może być wystarczającym powodem owej niechęci u kapłanki Bogini-Matki.
Pamiętajcie również, że Geralt nie był typowym wiedźminem ( chodzi mi o kwestię "dziecka-niespodzianki") a na dodatek wiedział kim była jego matka. Skądś tą wiedzę musiał wziąść. A IMHO najprościej od Nenneke lub Vesemira...

_________________
Jeśli nienormalne trwa dostatecznie długo, staje się normalnym T.Pratchett


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.11.2004 @ 13:25:48 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
E, nie wierzę. To Visenna podrzuciła Geralta Vesemirowi. W końcu to on nadał mu imię (tzn. Geralt tak myślał, do spotkania z matką). To co, po Ellander latałby bezimienny? Zresztą wątpię, że Nenneke oddałaby go na wiedźmina. Poznała go, gdy był już nieco starszy, a nie wychowywała od oseska.

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.11.2004 @ 13:46:02 
Offline
Villentretenmerth

Rejestracja: 31.01.2003 @ 23:25:42
Posty: 5668
Lokalizacja: Damaszek wzięty!
Też tak uważam, Nenneke nie byłaby taką hipokrytką, żeby potępiać Visennę, że ta nie chce sama wychowywać dzieciaka, a potem tegoż dzieciaka oddawać do Kaer Morhen. Bo żeby nie wiedziała, co tam z nim zrobią, w to nie uwierzę.

_________________
W historii ludzkości, jak wiecie wszak o tym,
Ze szczęścia robiono przeróżne głupoty.
A ja dziś za jeżem wyruszyć chcę w pościg,
I jak go dopadnę... Wiadomo. Z radości!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.11.2004 @ 17:06:18 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.11.2004 @ 20:10:47
Posty: 53
Lokalizacja: skądinąd
Ja myślę, że Sapkowski po prostu troszkę się zaplątał. Bo z rozmowy Geralta z Iolą z "Głosu Rozsądku" wyraźnie wynika, że Geral od razu z Kaer Morhen ruszył na szlak. Bo pobyt w Ellander przed Kaer Morhen jest mało prawdopodobny - w wieku pięciu lat smark nie nauczyłby się czytać i pisać! Ktoś powiedział, że wiedźmini musieli być wykształceni. Bzdura, nie zapominajmy, że to byli ZABÓJCY POTWORÓW, a nie erudyci.
A propos wiedźminów, pojawia się następny problem: zarówno Eskel, Geralt, Coen i cała reszta wiedźminów przeszła mutację i teoretycznie nie powinni okazywać uczuć... a co z Ciri? Wiedźmini byli o nią wyraźnie zatroskani i IMHO pokochali ją. Następna nieścisłość? Bo gdyby traktowali ją jak każdego innego szczawia, to chyba by ją trochę ostrzej wychowywali, bo jej problemy np. z menstruacją nie były wywołane ich znieczulicą, tylko zwyczajną niewiedzą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.11.2004 @ 17:29:20 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:21:55
Posty: 7950
Lokalizacja: Łódź
varjo pisze:
Bo pobyt w Ellander przed Kaer Morhen jest mało prawdopodobny - w wieku pięciu lat smark nie nauczyłby się czytać i pisać!


Jak to nie? Ja, podobnie jak wielu innych ludzi, się nauczyłam. Geralt był inteligentny.

Cytuj:
Ktoś powiedział, że wiedźmini musieli być wykształceni. Bzdura, nie zapominajmy, że to byli ZABÓJCY POTWORÓW, a nie erudyci.


Od pisania i czytania do erudycji jeszcze długa droga. Wysyłanie na szlak wiedźmina, który nie umie nawet policzyć kasy, którą mu płacą ani przeczytać ogłoszenia, chociażby o treści "Poszókójem wiedźmina do zabića szczygi - tysionc dukatuf" mija się z celem.

Cytuj:
A propos wiedźminów, pojawia się następny problem: zarówno Eskel, Geralt, Coen i cała reszta wiedźminów przeszła mutację i teoretycznie nie powinni okazywać uczuć... a co z Ciri?


U Geralta mutacja przebiegła dziwnie. A inni? W końcu ludzie to nie maszyny, nie da się wszystkim identycznie zaprogramować.

Cytuj:
Bo gdyby traktowali ją jak każdego innego szczawia, to chyba by ją trochę ostrzej wychowywali, bo jej problemy np. z menstruacją nie były wywołane ich znieczulicą, tylko zwyczajną niewiedzą.


Khm... tu akurat zwykła logika podpowiada, że podczas najgorszych dni menstruacji intensywny trening traci sporą część sensu. Znieczulica w tym wypadku byłaby po prostu przejawem idiotyzmu, a nie braku uczuć.

Jeszcze a propos imienia: nie wydaje mi się, żeby Visenna oddała niemowlę bandzie wiedźminów - jak niby mieli się nim zająć, karmić, przewijać, etc? Skoro nawet nie potrafili zauważyć dojrzewania Ciri? A że Geralt nie wiedział, kto mu nadał imię - tutaj AS się po prostu trochę zaplątał. Ale twierdzę, że zaplątał z imieniem, a nie z pobytem w Ellander, bo to jest akurat całkiem prawdopodobne.

_________________
You stay away from my boy's pants or I'll hang ya from my Jolly Roger, ya Jezebel!
Elaine Marley-Threepwood


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.11.2004 @ 17:55:55 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.11.2004 @ 20:10:47
Posty: 53
Lokalizacja: skądinąd
Załóżmy, że Geralt przebywał w Ellander przed Kaer Morhen. Czy Nenneke - całkiem mądra kobieta oddałaby dziecko bandzie wiedźminów? Wiedząc (bo wiedziała) co chłopaka by czekało? Nie wydaje mi się.
Jeszcze jedno: nie zgadza mi się czas wydarzeń, bo:
1)Triss przy wjeździe do Kaer mówiła, że pół wieku przed jej narodzinami rozwalono kaer morhen i wytłuczono wszystkich przebywających tam wiedźminów = koniec masowej produkcji nowych mutantów (zginęła "kadra pedagogiczna"). Geralt w wyniku eksperymentów stracił pigment. Nie eksperymentowaliby, gdyby nie mieli spokojnego jutra o liczebność wiedźminów, czyli Geralt musiałby być w Kaer za czasu jego świetności.
Trzeba założyć, że bylo to co najmniej 80 lat temu - choć triss była zapewne trochę starsza, więc jeszcze dawniej.
2)Przed Kaer Geralt siedizał w Ellander pod opieką nenneke.

Wyciągając wnoiski: Nenneke musiałaby dobrze ponad sto lat. Łaska Melitele? Ok, ale bez przesady, nie była elfką! (Nenneke, nie Melitele, ofkoz :))

_________________
Bez powietrza człowiek może żyć kilka minut. Bez myślenia - wiele lat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.11.2004 @ 18:00:42 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
varjo pisze:
Nie eksperymentowaliby, gdyby nie mieli spokojnego jutra o liczebność wiedźminów

Nie rozumiem. Co za problem nałapać sobie dzieciaków?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.11.2004 @ 18:13:47 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:21:55
Posty: 7950
Lokalizacja: Łódź
A mi to właśnie brzmi prawdopodobniej, że Geralt był mutowany w okresie upadku, kiedy odeszła już wiekowa mądrość i wiedźmińscy czarodzieje. Wtedy mutujący go wiedźmini działali na wpoły po omacku, mogły im wychodzić buble.

"to jasne, pomyślala nagle [Triss] (...) To oczywiste. Chcą zmutować dzieciaka, poddać go Próbie Traw i Zmianom, ale nie wiedzą jak to zrobić. Ze starych żyje wyłącznie Vesemir, a Vesemir był tylko nauczycielem szermierki. (...) Wiedźmini mają zioła i Trawy. Znają recepturę. Ale nie mają czarodzieja." KE, str. 60

_________________
You stay away from my boy's pants or I'll hang ya from my Jolly Roger, ya Jezebel!
Elaine Marley-Threepwood


Ostatnio zmieniony 24.11.2004 @ 18:18:12 przez meadwyn, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.11.2004 @ 18:14:19 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.11.2004 @ 20:10:47
Posty: 53
Lokalizacja: skądinąd
vespa pisze:
varjo pisze:
Nie eksperymentowaliby, gdyby nie mieli spokojnego jutra o liczebność wiedźminów

Nie rozumiem. Co za problem nałapać sobie dzieciaków?


Źle się wyraziłem, mea culpa :(. Chodziło mi bardziej o to, że w stanie praktycznego upadku nikt by nie eksperymentował, tylko starał się, aby profesja wiedźmina przetrwała. Rozmowa z Iolą z głosu rozsądku: "Wybrali mnie spośród innych, bo niby najwytrzymalszy byłem" (czy coś takiego - ale na pewno taki sens) wynika, że wraz z Geraltem było tam wielu innych chłopaków. Bo gdyby kaer morhen ciągnęło na pół gwizdka, to zwyczajnie nie mieliby środków i możliwości na eksperymenty. Należy pamiętać, że wraz z wiedźminami zniszczono ich twierdzę -> wraz z nią laboratoria. Więc po katastrofie Kaer Morhen wkrótce upadło. Nawet gdyby Geralt był ostatnim rzutem na taśmę, to jego mutacja i tak musiała mieć miejsce w czasie niedalekim od zniszczenia twierdzy. Czyli Nenneke i tak musi być dużo starsza niż ustawa przewiduje :)

_________________
Bez powietrza człowiek może żyć kilka minut. Bez myślenia - wiele lat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.11.2004 @ 18:19:46 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:21:55
Posty: 7950
Lokalizacja: Łódź
Varjo, cytowany wyżej fragment Ci zaprzecza. Wiedźmini mieli Trawy i laboratoria. Zwyczajnie nie umieli sami dobrze przeprowadzać mutacji. Stąd Geralt mógł być efektem takiej właśnie mutacji popapranej, robionej na poły amatorsko.

_________________
You stay away from my boy's pants or I'll hang ya from my Jolly Roger, ya Jezebel!
Elaine Marley-Threepwood


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.11.2004 @ 18:23:58 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.11.2004 @ 20:10:47
Posty: 53
Lokalizacja: skądinąd
Nie, Geral nie był efektem źle przeprowadzonej mutacji, bo eksperymenty odbyły się po trawach i innych bajerach. A tak w ogóle jak chcesz pogadać na ten temat, to zapraszam na GG - mój numer 4388370

_________________
Bez powietrza człowiek może żyć kilka minut. Bez myślenia - wiele lat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.11.2004 @ 18:34:48 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:21:55
Posty: 7950
Lokalizacja: Łódź
Dzięki za numer, ale możemy spokojnie podyskutować tutaj :)

_________________
You stay away from my boy's pants or I'll hang ya from my Jolly Roger, ya Jezebel!
Elaine Marley-Threepwood


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.11.2004 @ 18:38:13 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.04.2004 @ 16:53:10
Posty: 271
Lokalizacja: Warszawa
Obliczyć wiek Triss wcale nie jest tak trudno. Janka w spotkaniu z Crahem wyznaje że m 92 lata. Geralta poznała jakieś 20 lat wstecz :> więc miała 72 lata, a już była sławna. Wobec tego Triss może mieć jakieś 60-70... :>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.11.2004 @ 18:40:18 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
Ja to kiedyś liczyłam, sugerując się companionem, i wyszło mi, że Yen jak spotkała wiedźmina miała koło sześćdziesiątki, nie pamiętam dokładnie ile.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24.11.2004 @ 18:40:42 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.04.2003 @ 17:00:18
Posty: 11145
Lokalizacja: Warszawa
Nie rozumiem tego ostatniego wniosku. Yen była od niej starsza. Ale skąd wysuwasz wniosek, że akurat o tyle ? IMHO Triss miała pod czterdziestkę, choć nie poprę tego żadnym argumentem, bo takowe nie istnieją ...

_________________
13.04.2010 - You have taken sky from me...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 218 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group