Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.04.2024 @ 0:34:47

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Ile jesteś w stanie poświęcić, żeby móc znów przeczytać Sagę po raz pierwszy?
Nic jestem absolutnie szczęśliwa(y) 49%  49%  [ 90 ]
1 losowo wybrany dzień z życia 27%  27%  [ 49 ]
1 losowo wybrany rok z życia 8%  8%  [ 14 ]
Jakąś część ciała bez, której można żyć 6%  6%  [ 11 ]
Nie nie ma takiej ceny, której bym nie zapłacił(a) 10%  10%  [ 19 ]
Liczba głosów : 183
Autor Wiadomość
Post: 17.11.2008 @ 21:35:55 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.08.2008 @ 9:35:23
Posty: 236
Lokalizacja: Taka, że wszędzie mam daleko
Aranhor pisze:
Ja nic. Po co mam czytać po raz pierwszy, skoro czytając po raz 2-3,4... odkrywa się coraz to nowe aluzje, smaczki i rzeczy, na które za 1 razem nie zwracałem uwagi.


Popieram. Za pierwszym razem omijało się jakieś mniej ważne wątki. Potem, gdy człowiek się wczyta, wszystko jest jaśniejsze i ciekawsze.

_________________
Jeżeli myślisz, że jesteś dobry, spróbuj wcisnąć F13 na klawiaturze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18.11.2008 @ 16:51:18 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01.06.2006 @ 8:53:56
Posty: 100
Otóż to, rozumie się o wiele więcej!!:)
Ja nawet przy którymś czytaniu zaczęłam się bawić w naukę Starszej Mowy i pod koniec Sagi rozumiałam sporą część tego, co mówili. Jaka satysfakcja;]

_________________
Ze szczęściem jest jak z okularami- nie widzisz ich, a są na twoim nosie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18.11.2008 @ 20:09:13 
Szczerze powiedziawszy, współczuję, jeśli musicie czytać książkę po kilka razy, żeby dobrze ją zrozumieć. ;P Ja w ogóle sagę przeczytałem w całości raz i jeśli myślę, że czas sobie powtórzyć, to nie dlatego, że czegoś nie zrozumiałem, tylko dlatego, że nie pamiętam. :)


Na górę
  
 
Post: 19.11.2008 @ 12:22:05 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.10.2002 @ 12:15:23
Posty: 10466
Lokalizacja: BSG75
Toki pisze:
Szczerze powiedziawszy, współczuję, jeśli musicie czytać książkę po kilka razy, żeby dobrze ją zrozumieć. ;P Ja w ogóle sagę przeczytałem w całości raz i jeśli myślę, że czas sobie powtórzyć, to nie dlatego, że czegoś nie zrozumiałem, tylko dlatego, że nie pamiętam. :)

Nie bądź taki kozak. :)
Zrozumieć to jedno, ale wyłapać wszystkie smaczki, aluzje, itp. to co innego- tego nie da się zrobić w jednym czytaniu.

_________________
Nie był zwyczajnie leniwy. Zwyczajne lenistwo to po prostu niechęć do wysiłku. Minął ten etap już dawno, przemknął po pospolitym nieróbstwie i przeszedł na przeciwną stronę. Więcej kosztowało go unikanie wysiłku, niż innych ciężka praca.
Prawda ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19.11.2008 @ 18:05:35 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.01.2005 @ 16:52:42
Posty: 4469
Lokalizacja: Lublin
Zgadzam się, że nie da się wychwycić wszystkiego z 1 razem. Ja przeczytałem sagę ze 4 razy chyba i za każdym razem coś innego zapadało mi w pamięci. I nie znaczy to, że za pierwszym razem nie zrozumiałem.

_________________
"Max jest pijący, lubi rajdy samochodowe i ma polar z teleportem do browaru"
"A morał tej historii mógłby być taki: mimo że cukrowe to jednak buraki"
Nie jestem dobrym człowiekiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19.11.2008 @ 18:58:35 
Hm. Może i racja. Ale powtarzam, że czytałem całość tylko raz, a nie wydaje mi się, żebym nie załapał jakiejś aluzji, wątku czy sytuacji. :) Dwa razy czytałem Czas pogardy, po kilka razy niektóre opowiadania i fragmenty Wieży Jaskółki i Pani Jeziora, bo te dwie ostatnie książki akurat mam. :) Może rzeczywiście czas przeczytać całość jeszcze raz i okaże się, że jednak czegoś nie wychwyciłem. :)


Na górę
  
 
Post: 21.11.2008 @ 10:14:55 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.08.2004 @ 23:26:02
Posty: 5236
Lokalizacja: Konin
Toki pisze:
Hm. Może i racja. Ale powtarzam, że czytałem całość tylko raz, a nie wydaje mi się, żebym nie załapał jakiejś aluzji, wątku czy sytuacji. :)


Jak jesteś taki kozak, to powiedz mi czy Ciri była dziewicą? ;P

_________________
Pomyślcie tylko. Bycie ateistą w depresji jest przesrane: nie ma po co żyć, nie ma po co umierać. ;/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21.11.2008 @ 14:24:19 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.11.2008 @ 16:36:59
Posty: 110
Lokalizacja: Ezoteryczny Poznań
No hmmm, jeśli nie załapałeś, to chyba nie masz prawa wiedzieć, że nie załapałeś, bo nie wiesz, co tam powinno być, nie?;>

_________________
Po co mi nogi, skoro mam skrzydła?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21.11.2008 @ 19:34:05 
Lhunbleidd pisze:
Toki pisze:
Hm. Może i racja. Ale powtarzam, że czytałem całość tylko raz, a nie wydaje mi się, żebym nie załapał jakiejś aluzji, wątku czy sytuacji. :)


Jak jesteś taki kozak, to powiedz mi czy Ciri była dziewicą? ;P

Nie przypominam sobie, żeby było to gdzieś wprost napisane. ;P
matyldzia pisze:
No hmmm, jeśli nie załapałeś, to chyba nie masz prawa wiedzieć, że nie załapałeś, bo nie wiesz, co tam powinno być, nie?;>

W tym jest sens. :) Ale na podstawie dyskusji na forum mogę stwierdzić, że załapałem to, co o czym tu była mowa: wiem, kim byli Istredd, Regis, Jan Bekker, Falka itd., pamiętam, co do kogo się odnosiło, pamiętam, że dziecko Larry Dorren przygarnął król bodaj Redanii i nazwał Riannon, że Falka podrzuciła swoje dziecko Riannon, której odbiła szajba. Sporo rzeczy kojarzę. :) Ale także sporo już zapomniałem, imion na ten przykład. Wydaje mi się jednak, że wątki zrozumiałem. :)
Ale dobra, niech będzie, przeczytam jeszcze raz od deski do deski. :)


Na górę
  
 
Post: 21.11.2008 @ 19:43:07 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 17.10.2008 @ 20:29:21
Posty: 105
Lokalizacja: Kresy
Jak widzę rozpoczęła się debata na temat zapamiętywania treści sagi xD
Trzeba wiec przyjąć fakt ze nie każdy ma dobrze rozwiniętą umiejętność zrozumienia tekstu ja np. gdy po raz pierwszy czytałem sagę niezbyt wiele zapamiętałem, za drugim razem już jak mi się zdaje większość faktów xD (Z imionami i lokacjami mogą być problemy bo czas działa na moja niekorzyść xD)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21.11.2008 @ 22:52:16 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.11.2008 @ 16:36:59
Posty: 110
Lokalizacja: Ezoteryczny Poznań
Ja właśnie jestem w trakcie czwartego czytania, no i ma to niewątpliwie ten plus, że mam większe szanse w quizie:D
Aczkolwiek imion i nazw własnych nie zapamiętuję tak czy siak, zarówno w książce, jak i w realu, i to troszkę przeszkadza;]

_________________
Po co mi nogi, skoro mam skrzydła?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23.11.2008 @ 14:39:59 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.10.2007 @ 15:19:24
Posty: 343
Lokalizacja: Zewsząd .. Bo skąd może być demonica?
Myślę że to nie jest tak, że z każdym czytaniem sagi odkrywamny cos nowego. Gdy czytamy ją po raz pierwszy wiemy to samo co czytając ją po raz ósmy. Jedyna różnica to to że znamy dalsze losy bohaterów, więc możemy skupić się na niby mniej ważnych aspektach (na, które nie zwróciliśmy tak dużej uwagi, lecz których przecież nie omineliśmy) ale nigdy nie miałam tak, żeby nagle zdziwić się że coś było tak a nie inaczej..

Toki możemy pokozaczyć razem. ;)

_________________
Elaine blath, Feainnewedd
Dearme aen a'caelme tedd
Eigean evelienn deireadh
Que'n esse, va en esseath
Feainnewedd, elaine blath!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23.11.2008 @ 20:57:39 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.11.2008 @ 16:36:59
Posty: 110
Lokalizacja: Ezoteryczny Poznań
Nie no, ja zdecydowanie nie zrozumiałam jej za pierwszym razem, a i za drugim parę rzeczy umknęło. Może to przez skrajny brak pamięci do imion. Może przez to, że polityka mnie raczej nudziła, więc się tak nie skupiałam. W każdym bądź razie dopiero 3-4 czytanie zaowocowało poczuciem, że ROZUMIEM^^

_________________
Po co mi nogi, skoro mam skrzydła?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23.11.2008 @ 23:06:11 
matyldzia pisze:
Może przez to, że polityka mnie raczej nudziła, więc się tak nie skupiałam.

Zdajesz sobie sprawę, jak w starożytnej Grecji nazywano ludzi nie interesujących się polityką? ;)


Na górę
  
 
Post: 24.11.2008 @ 16:34:16 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 17.10.2008 @ 20:29:21
Posty: 105
Lokalizacja: Kresy
I teraz wyszło ze ja jakiś jestem niepełnosprytny czy coś gorszego xD
Mam po prostu na myśli ze po raz pierwszy jak czytałem zrozumiałem wszystko a czytając za drugim razem czasami zrozumiałem jakiś ukryty watek ale przecież mnie nic nie zaskoczyło :)
A z waszej wypowiedzi drogie Kozaki wynikało jakbym za drugim razem dopiero zauważył ze Jaskier był poetą (np.) xD


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 140 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group