Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 18.04.2024 @ 12:53:06

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146  Następna
Autor Wiadomość
Post: 10.03.2014 @ 22:39:53 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 10.03.2014 @ 22:38:27
Posty: 4
chyba tak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05.04.2014 @ 16:44:07 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 05.04.2014 @ 16:39:42
Posty: 1
Witam wszystkich serdecznie

Poszukuję jakiś oficjalnych danych dotyczących sprzedaży sagi Wiedźminskiej oraz dokładnej ilości języków na jakie została przetłumaczona :)

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07.04.2014 @ 7:46:40 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 21.07.2011 @ 8:20:43
Posty: 71
Narsil pisze:
Nie jestem do końca przekonany. Jeśli Emhyr świadomie pominął magów w swoich planach, jest to już drugi po tragicznym w skutkach niedocenieniu Redanii w ogóle i Dijkstry w szczególe, zadziwiająco głupi błąd w jego polityce. Tym bardziej że, w przeciwieństwie do Nordlingów, nie musiał się przejmować kapitułami, srapitułami i inszymi wiedźmimi babińcami. W to, że czarodzieje nie odegrali większej roli ciężko mi uwierzyć - zdaję sobie sprawę że to nie Forgotten Realms i magicy nie są maszynami do zabijania zdolnymi kłaść pokotem całe armie, ale kilkunastu magików to nie w kij pierdział. Vide Sodden właśnie. Zresztą, gdyby zamiast nieudanego zwiadu nakazać magowi przeskanowanie terenu, cała Północ mówiłaby dziś po nilfgaardzku.


Zdaje się, że we Krwi Elfów podczas narady w Hagge jedne z królów wychwalał armię Nilfgaardu mówiąc m.in., że używa się tam nowoczesnej technologii, a nie niepewnej magii... więc może tu jest wampir pogrzebany? Po Sodden Emhyr raczej zaufania do magików nie miał i nie traktował ich poważnie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.04.2014 @ 0:57:39 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 28.04.2014 @ 0:38:30
Posty: 2
Witam,

Jakieś 15 lat temu miałem pożyczoną książkę z tego co pamiętam to tytuł to był wiedźmin( na 100% był w niej wiedźmin). Były w niej różne opowiadania. ( Pierwsza książka która mnie wciągnęła... no dobra pierwszą którą przeczytałem w całości, a pierwszego razu się nie zapomina :D ) . W pierwszym opowiadaniu było coś o czarownicy spotkanej na skraju dróg , potem pamiętam, że było coś o podróży "promem" i łapaniu jakiś besti, kolejna była coś z zamczyskiem i hmm wampirach ? ;/ . Kojarzy ktoś coś?? bo przypominam sobie co chwilę tę książkę i chciałbym ją kupić, przeczytać, wrócić do dawnych wspomnień ( połamana noga, gra na atari która wczytywała mi się raz na 2-3m-ce i koleżanka mamy która dała mi książkę w momencie wczytania gry . Książkę dzięki której przetrwałem m-c w szpitalu i zapisała mi się tak w pamięci ). Będę bardzo dźwięczny za pomoc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.04.2014 @ 7:55:27 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Taa, wiedźmin, wampir... no chyba dobrze trafiłeś. :D Proponuję zacząć "po bożemu" czyli od dwóch tomów opowiadań ("Ostatnie życzenie" i "Miecz przeznaczenia") a potem lecieć pięć tomów sagi. Obiecuję, że będzie i prom, i trochę potworów i nawet wampir. :)

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.04.2014 @ 8:00:29 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 21.07.2011 @ 8:20:43
Posty: 71
Nie jestem pewny czy o to chodzi, ale może to tom opowiadań "Wiedźmin" z 1990 r.:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wied%C5%BA ... iada%C5%84)

Opowiadania:
Droga, z której się nie wraca
Kwestia ceny
Ziarno prawdy
Mniejsze zło
Wiedźmin


zgadzałoby się, że pierwsze opowiadanie to "Droga, z której się nie wraca" i jest tam czarodziejka na rozstaju dróg. Trzecie to "Ziarno prawdy" gdzie był pałac i wampir. Tylko tego promu nie kojarzę, choć w "Kwestii ceny" niektórzy goście na ucztę zaręczynowa Pavetty przybyli promem, a i bestia zwana Jeżem też by się znalazła :)

Wszystkie te opowiadanie są również obecne w tomach Ostatnie życzenie i Coś się kończy, coś się zaczyna


Ostatnio zmieniony 30.04.2014 @ 8:10:45 przez tellchar, łącznie zmieniany 4 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.04.2014 @ 8:31:54 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Może chodzi o prom w Krwi elfów? Płynęli, łapali potwora... wszystko się zgadza. :)

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.04.2014 @ 18:00:48 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.10.2005 @ 22:43:37
Posty: 4932
Lokalizacja: nikaj.uuk!
Regis wspominał coś o zamku ;)

_________________
P2009 / 59124 ИOНTAЯAM / 251095

Dzień dobry, piękne panie – rzekł, kłaniając się uprzejmie. – Czy przypadkiem wiecie, dokąd odsyła się kurvvy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05.05.2014 @ 0:48:48 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 28.04.2014 @ 0:38:30
Posty: 2
Dzięki za odpowiedź . Już szukam książki by kupić. Mam nadzieje, że to ta :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05.05.2014 @ 8:59:47 
Offline
Vesemir
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.07.2004 @ 11:19:42
Posty: 754
Lokalizacja: Poznań
Niemal wszystkie elementy, o których wspomniałeś, ciekawwiedzy, wskazują na zbiór opowiadań "Wiedźmin" wydany przez oficynę "Reporter". Pierwsze opowiadanie o czarownicy, reszta - o wiedźminie. Łapanie bestii, zamczysko, wampir, a właściwie - wampirzyca (a właściwie: Bruxa).
Tylko ten prom...
Jedyny prom w tej książce jest wspominany w opowiadaniu "Mniejsze zło" przy okazji rozmowy o tzw. "tridamskim ultimatum". Ale większość się zgadza, a że memoria bardzo fragilis bywa, to pewnie to to.
<"Chwalipięta" mode: ON> Mam tę książkę ;-)

_________________
Dlaczego tu, na dole, tak dużo wolnego miejsca?


Ostatnio zmieniony 07.05.2014 @ 1:20:04 przez spida, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06.05.2014 @ 8:39:11 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 21.07.2011 @ 8:20:43
Posty: 71
spida pisze:
<"Chwalipięta" mode: ON> Mam tą książkę ;-)

<"GrammarNazi" mode: ON> książkę

;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07.05.2014 @ 1:05:19 
Offline
Vesemir
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.07.2004 @ 11:19:42
Posty: 754
Lokalizacja: Poznań
Ech, mógłbym się bronić http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=2227. Naprawdę mógłbym.
Ale, że zwiększanie się liczebności Nazguli Ortografii (zwłaszcza wśród narybku) wielce jest miłe memu sercu - przeto:
- przyznaję rację
- zmieniam
- pozdrawiam

_________________
Dlaczego tu, na dole, tak dużo wolnego miejsca?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08.05.2014 @ 8:47:57 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 21.07.2011 @ 8:20:43
Posty: 71
Również pozdrawiam. Nie to żebym się czepiał ortografii, tylko miałem cichą nadzieję na sprowokowanie dyskusji :)

Może jednak lepiej jest ożywić temat "merytorycznie" :)
Moim zdaniem interesujące są okoliczności powstania tego tomu. Ciekawe czy AS przy wydawaniu tego tomu miał plany stworzenia innych opowiadań? Czy myślał już wtedy o sadze? Zastanawia mnie również, czy kolejność opowiadań w tym tomie powinna być wskazówką dla forumowych badaczy chronologii w świecie Wiedźmina. No i dlaczego "Droga..." jeszcze wtedy była w cyklu wiedźmińskim, a potem z niego wyleciała.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08.05.2014 @ 10:34:36 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.10.2002 @ 12:15:23
Posty: 10466
Lokalizacja: BSG75
spida pisze:
Ech, mógłbym się bronić http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=2227. Naprawdę mógłbym.

Tylko po co? Wpierwszym zdaniu jest jak wół napisane: W starannej polszczyźnie powinniśmy pisać i mówić „Weź tę książkę”.
I to kończy dyskusję, reszta to ciekawostka, takie ględzenie z mchu i paproci.

NO! :-)

_________________
Nie był zwyczajnie leniwy. Zwyczajne lenistwo to po prostu niechęć do wysiłku. Minął ten etap już dawno, przemknął po pospolitym nieróbstwie i przeszedł na przeciwną stronę. Więcej kosztowało go unikanie wysiłku, niż innych ciężka praca.
Prawda ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08.05.2014 @ 20:10:06 
Offline
Vesemir
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.07.2004 @ 11:19:42
Posty: 754
Lokalizacja: Poznań
Tellchar: W trakcie czytania tej książeczki również zadawałem sobie pytanie o kolejność umieszczonych tam opowiadanek. "Wiedźmin", który w "Fantastyce" ukazał się jako pierwszy ( <"Chwalipięta" mode: ON> Mam TĄ "Fantastykę"!), tutaj zostaje podany na koniec. Na deser, że tak powiem. Jako, że to opowiadanie było zawsze moim ulubionym, pasowało mi takie właśnie wytłumaczenie: wydawca postanowił zakończyć książeczkę mocnym akcentem, czymś znanym, uznanym i lubianym.
W kwestii "Drogi..." to sam fakt, że wyszła spod pióra Sapkowskiego decydował o "przykładaniu" jej do innych historii wiedźmińskich - w czasie jej druku w "Fantastyce" nie było jeszcze chyba nic "nie-wiedźmińskiego".
No, a później nastąpił okres rysowania komiksów o Geralcie i tam (z całym już rozmysłem) uczyniono z bohaterów "Drogi..." rodziców białowłosego.
Jeśli interesują Cię takie niuanse, to polecam zbiór opowiadań "Coś się kończy, coś się zaczyna" - są opatrzone dość obszernymi przedmowami autora - wydaje mi się, że miałbyś ucztę.

Chemik: Blee! ;-)

_________________
Dlaczego tu, na dole, tak dużo wolnego miejsca?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group