Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.04.2024 @ 22:41:37

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 146  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 14.02.2005 @ 14:07:28 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2004 @ 11:17:30
Posty: 1630
Lokalizacja: Flołting Garden
Joanka pisze:
Ja też mam pytanie ogólne dotyczące Wiedźmina.
Yennefer jak wiemy była bezpłodna i bardzo cierpiała z tego powodu. Wiemy też, że wszystkie adeptki magii, bez wyjątku, były poddawane sterylizacji. Czemu więc Yennefer zawiozła swoją kochaną Ciri do szkoły w Aretuzie i chciała z niej zrobić czarodziejkę, narażając na takie same stresy w przyszłości?

A kogo innego mogłaby z Ciri zrobić, jeśli nie czarodziejkę? To, że wiedźminką nie zostanie, było chyba jasne, odkąd się spotkały, drogę do tronu w Cintrze miała zamkniętą, bo rządził tam Nilfgaard, no chyba, że została by żoną Emhyra, ale to chyba też nie wchodziło w rachubę. Yennefer postąpiła tak jak wiedźmini: uczyła Ciri tego, co sama umiała, czyli magii, naturalną konsekwencją tego była dalsza nauka w Aretuzie. Poza tym, jak pisze Spida, wielkiego wyboru Ciri nie miała, była Źródłem, musiała opanować Moc, nawet dla własnego bezpieczeństwa. Poza tym trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: kim innym, poza czarodziejką, mogła być Ciri w Wiedźminlandzie, bez majątku, rodziny, zawodu? Chyba tylko najemnym żołnierzem, albo członkiem zbrojnej bandy, a nie sądzę, żeby to się Yennefer podobało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14.02.2005 @ 21:41:21 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 29.11.2002 @ 21:09:30
Posty: 209
Joanka pisze:
Wiemy też, że wszystkie adeptki magii, bez wyjątku, były poddawane sterylizacji. Czemu więc Yennefer zawiozła swoją kochaną Ciri do szkoły w Aretuzie i chciała z niej zrobić czarodziejkę, narażając na takie same stresy w przyszłości?


Rany, łza sie w oku kręci, wraca stara dyskusja o sterylizacji. ;)))
Kiedyś optowałem za wersją soft, że ucinanie było jedynie niezrealizowanym postulatem szalonej Tissai a bezpłodność efektem długowieczności.
Nawet przypomniałem sobie dowód. W ostatnim tomie, fragment z defiladą zwycięstwa, Filippa stwierdza że nie urodzi dziecka bo jest za stara.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.02.2005 @ 0:33:13 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.09.2004 @ 1:30:54
Posty: 123
Lokalizacja: New Ore
Holender zawsze mnie to zastanawiało - może już ktoś to wyjaśnił ale wybaczcie ,że się nie przekopie przez te kilometry postów długie niczym półki w IPNie. Sprawa jest taka - pamiętam ,że w czasie uczty w Cintrze było mówione ,że zdolności magiczne mogą się objawić jeśli dziewczyna nie jest dziwicą - no to jak do cholery ciężkiej Ciri to zrobiła będąc nią? Chyba ,że to związane z genem Lary......

_________________
"Na wojnę nie idziesz, by zginąć za ojczyznę, tylko po to, aby jakiś inny *** zginął za własną"
gen. George Patton


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.02.2005 @ 0:41:53 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
Myszowór wierzył w przesądy, ot co. :]

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.02.2005 @ 1:23:17 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2004 @ 11:17:30
Posty: 1630
Lokalizacja: Flołting Garden
Geno pisze:
(...)zdolności magiczne mogą się objawić jeśli dziewczyna nie jest dziwicą - no to jak do cholery ciężkiej Ciri to zrobiła będąc nią?(...)

To ona była wtedy dziewicą?
;)))))))))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.02.2005 @ 9:05:43 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.10.2003 @ 16:50:02
Posty: 433
Lokalizacja: Schwarzwald
to w takim razie byłaby to najwcześniejsza inicjacja seksualna w dziejach...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.02.2005 @ 9:35:18 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.05.2003 @ 20:05:57
Posty: 1003
Lokalizacja: Darz Boru
Elfir, ludzi można co najwyżej hodować.

Mea culpa - nie zauwazylam, jak slalam posta. Ale spida tez zrobila taki blad! ;-)

_________________
La Belle Dame sans Merci


Ostatnio zmieniony 15.02.2005 @ 9:47:02 przez Elfir, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.02.2005 @ 9:43:51 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.05.2003 @ 20:05:57
Posty: 1003
Lokalizacja: Darz Boru
Joanka pisze:
Ja też mam pytanie ogólne dotyczące Wiedźmina.
Yennefer jak wiemy była bezpłodna i bardzo cierpiała z tego powodu. Wiemy też, że wszystkie adeptki magii, bez wyjątku, były poddawane sterylizacji.


Raz- o sterylizacji to byl wniosek Tissai - widocznie nie przeszedl w glosowaniu Rady.
Moze Vilgefortz i Francesca juz przewidywali posluzyc sie potomkiem Lary, ze zablokowali wniosek Tissai?

Dwa - moja hipoteza: magia uposledzala dzialanie ukladu rozrodczego tylko u czarodziejek-nie-Zrodel (jak Yennefer). Zrodla byly naturalnie dopasowane do magii i w zwiazku z czym mogly rodzic.
Moim zdaniem elfi magowie byli wszyscy Zrodlami i tym roznila sie m.in. magia elfia od ludzkiej (sztucznie zintegrowanani z magia czarodzieje)
Pamietajmy, ze Francesca nie mogla miec dzieci z powodu wieku, a nie uposledzenia ukladu rozrodczego, a Lara zaszla w ciaze bez problemu.

_________________
La Belle Dame sans Merci


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.02.2005 @ 15:27:31 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2004 @ 11:17:30
Posty: 1630
Lokalizacja: Flołting Garden
Magia nie powodowała bezpłodności u wszystkich czarodziejek. Według Nenneke Yennefer miała "jak większość magiczek (...) zatrofizowane, zupełnie niewydolne gonady" (OŻ 217). Kapłanka twierdziła, że nie ma możliwości, żeby Yen miała dziecko. Czyli atrofia gonad, najczęstsza, nieodwracalna przyczyna niepłodności czarodziejek, nie dotyczyła wszystkich parających się magią kobiet. Wiemy też (Tissaia de Vries, chyba w KE, nie mam dostępu do książki), że dzieci urodzone przez czarodziejki były obarczone większym ryzykiem chorób psychicznych, [moje domysły] prawdopodobnie w wyniku dziedziczenia bezpośrednio po rodzicach zdolności magicznych, lub być może z powodu używania magii w czasie ciąży przez ich matki [/moje domysły]. Dlatego Tissaia postulowała, żeby sterylizować wszystkie adeptki magii. Yennefer nie była bezpłodna w wyniku sterylizacji (to jest często proces odwracalny), bo spowodowanie atrofii już istniejących, dojrzałych gonad, nawet jeśli możliwe (w naszym świecie przy obecnym stanie wiedzy jest to niewykonalne) jest IMO bez sensu, ponieważ istnieją inne, pewniejsze i bezpiecznejsze metody.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.02.2005 @ 15:57:49 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
Jakoś Visenna też zaszła w ciążę - bez eliskirów i innych specyjałów. Może z bezpłodnością u czarodziejek było tak, jak z bezpłodnością u mułów - podobno jeden na tysiąc jest niezłym reproduktorem.
Darujcie trywilność skojarzenia.

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.02.2005 @ 14:33:21 
Offline
Vesemir
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.02.2004 @ 22:32:38
Posty: 750
Lokalizacja: Stąd, skąd się nie wraca.
Geno pisze:
Sprawa jest taka - pamiętam ,że w czasie uczty w Cintrze było mówione ,że zdolności magiczne mogą się objawić jeśli dziewczyna nie jest dziwicą - no to jak do cholery ciężkiej Ciri to zrobiła będąc nią? Chyba, że to związane z genem Lary......

Ot co mała pomyłka ASa. Albo tak jak juz powiedziała Joannka. Myszowór był przesądny, bo sama Yenna powiedziała Ciri że to jest nieprawda.

_________________
Życie jest jak teatr.
Gdy rozpocznie sie spektakl, musisz w nim zagrać.

Zapraszm wszystkich na Ofcjalna Strone Teatru Poszukiwań Twórczych ADIAFORA
www.adiafora.novacom.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.02.2005 @ 16:15:28 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2004 @ 10:57:41
Posty: 31
Lokalizacja: Kraków
Pamietajcie, ze sa pewne rozbierznosci miedzy saga, a zbiorem opowiadan - chocby i to, ze Yennefer opowiada Ciri o wiedzminskich znakach, jako o zakleciach nie wymagajacych formuly, a w Wiedzminie i Ziarnie prawdy Geralt wykrzykiwal formuly do Znakow.

Moje pytanie brzmi: gdzie byla Yennefer w dzien Ekwinocjum? Juz u Vilgefortza? Pomijajac daty podane w WJ, jasno nasuwa sie, ze wleciala w glebie sedny wlasnie w Ekwinocjum, a przeciez Vilgefortz namierzyl, wykorzystujac Yennefer, Geralta jak byli na zarzeczu, zaraz po tym, jak Milva obciela sobie warkocz... Nie ma tu przypadkiem jakiegos bledu? Zadziwia mnie fakt, ze w 23 wrzesnia w kazdym watki cos sie dzieje, a mimo to, nie jest wspomniane zadne wydarzenie zwiazane z Yennefer tego dnia. Co o tym myslicie?

_________________
And so it has to be... Shalak has returned.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23.02.2005 @ 19:55:35 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2004 @ 10:57:41
Posty: 31
Lokalizacja: Kraków
Dobra, mam jeszcze dwa pytania:

Kto i dlaczego naslal mordercow na Dijkstre? Szpieg wspomina, ze powiedzial o jedno slowo jednej osobie za duzo, a chwile wczesniej prosil Fillippe o posluchanie - z tego wynika, ze chciala go zabic, bo dowiedzial sie, ze to Vilgefortz zlecil zabicie Vizimira Redanskiego... a to sie przeciez kupy nie trzyma... Dlaczego Fil mialaby zabijac Dijkstre? obczail ktos ta kwestie?

Druga sprawa: Kalendarz Elfow - Regis mowi, ze ma 428 lat ludzkich, a 642 lata wedlug rachuby elfow - czyli wynika z tego, ze rok elfow nie jest pelnym cyklem wiosna-lato-jesien-zima... Blad AS'a, czy jak?

_________________
And so it has to be... Shalak has returned.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23.02.2005 @ 19:59:43 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.12.2004 @ 21:09:53
Posty: 3423
Lokalizacja: Poznań - Trzcianka, Trzcianka - Poznań.
Jedna rada. Edytuj posty, bo wielu to denerwuje i możesz narazić się... kwestia Fillipy była gdzieś poruszona już. Jak znajdę zapodam:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23.02.2005 @ 20:31:33 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 05.12.2004 @ 0:19:20
Posty: 86
Lokalizacja: Wrocław
Shalak pisze:
Vilgefortz zlecil zabicie Vizimira Redanskiego... a to sie przeciez kupy nie trzyma... Dlaczego Fil mialaby zabijac Dijkstre?

To Filippa zleciła zabójstwo Vizimira.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 146  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group