Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.03.2024 @ 9:22:04

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 153 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 17.03.2006 @ 22:56:36 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 28.12.2005 @ 22:06:36
Posty: 122
Lokalizacja: z któregoś ze światów wewnętrznych.
Palladyn ma rację. Wiedźminami zostawali ludzie, bo krasnoludy i elfy broniły się przed ewentualnymi potworami same, przez co niepotrzebny był im płatny zabójca.

_________________
"Wszyscy chcą naszego dobra.
Nie dajmy go sobie zabrać."

"Szkodzić to w rozkoszy brodzić." V.Hugo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30.03.2006 @ 11:44:26 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 15.03.2006 @ 16:35:56
Posty: 45
Lokalizacja: Wyspy Skelige
Lilianne pisze:
Palladyn ma rację. Wiedźminami zostawali ludzie, bo krasnoludy i elfy broniły się przed ewentualnymi potworami same, przez co niepotrzebny był im płatny zabójca.


Co do Krasnoludów i Elfów wydaje mi się że większość z nich potrafiła się posługiwać toporem czy też łukiem, ludzie zaś poza rycerzami i różnego rodzaju zabijakami, nie uczyli się miecza, byli więc bezbronni, poza tym w czasach kiedy ludzie zdominowali kontynent Elfy i Krasnoludy trzymali się razem i sobie pomagali i myślę że w razie odkrycia przez krasnoludów górników z mahakamie potwora w kopalni, od razu sprawę załatwiała jakaś bitna brygada rębaczy i Wiedźmin był nie potrzebny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31.03.2006 @ 20:00:44 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2003 @ 13:46:37
Posty: 1670
Lokalizacja: Warszawa, mniej lub bardziej
Istnienie elfów i krasnoludów nie "kłóciło się" z przyrodą, te rasy nie ingerowały w nią tak bardzo, ich działania nie były inwazyjne (mówi o tym Filavandrel). Ludzie natomiast nie potrafili z naturą współżyć, mogli jej tylko wydzierać potrzebne dobra, naginać ją do swojej woli siłą, a natura się broniła. Ludzie przekraczali pewne nieprzekraczalne granice, cywilizowali największą dzicz i to z niej przychodziły gnębiące ich potem stwory.

_________________
For six months I couldn't sleep. With insomnia, nothing's real. Everything is far away. Everything is a copy of a copy of a copy.
~ Fight Club

Nowe miejsce w sieci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.04.2006 @ 9:51:25 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 28.12.2005 @ 22:06:36
Posty: 122
Lokalizacja: z któregoś ze światów wewnętrznych.
bardzo_czarny_kot pisze:
. Ludzie przekraczali pewne nieprzekraczalne granice, cywilizowali największą dzicz i to z niej przychodziły gnębiące ich potem stwory.

Ale i na nie ludzie znaleźli sposób tak skuteczny, że potem już nie był potrzebny.

_________________
"Wszyscy chcą naszego dobra.
Nie dajmy go sobie zabrać."

"Szkodzić to w rozkoszy brodzić." V.Hugo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.04.2006 @ 10:55:30 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.07.2005 @ 13:20:56
Posty: 270
Pozatym większość potworów pojawiła się wraz z ludźmi (na skutek koniunkcji sfer).

_________________
To reach the unreachable star...
This is my quest to follow that star
No matter how hopeless, no matter how far
To fight for the right
Without question or pause
To be willing to march
Into hell for a heavenly cause...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26.01.2007 @ 23:30:20 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.01.2007 @ 17:32:23
Posty: 215
Lokalizacja: z Cintry
hmmm... AS chciał , by świat wiedźmina jak najbadziej przypominał nasz.(w troche ironicznym sensie, chodzi mi o pewnego rodzaju przenośnię) Więc jakby mógł nie wspomnieć o rasizmie?

_________________
Tamtych słów, tych dziwnych słów, kłamałeś dobrze wiem, że ty też kochałeś mnie...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.02.2007 @ 18:51:17 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.02.2007 @ 16:30:09
Posty: 14
Lokalizacja: Warszawa
Rasizm zawsze istniał wśród ludzi.
No i Sapko go opisał.
Tyle.

EDIT: Tak go nazywam, krócej. Zwyczajnie "ski" ucięłam. ^^

_________________
"Braenn była w zaawansowanej ciąży. Freixenet twierdził, że tym razem to musi być syn, na co wataha jego rudych driad patrzyła po sobie i chichotała, a Braenn, uśmiechając się lekko, dodawała, że "syn" będzie nosił imię Melissa. ^^


Ostatnio zmieniony 16.02.2007 @ 22:23:55 przez Makaretka, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.02.2007 @ 0:41:40 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.04.2005 @ 2:59:03
Posty: 3537
Lokalizacja: Koszalin
Makaretka pisze:
No i Sapko go opisał.
Tyle.

Że kto?

Forumokieta - proponuję "ponownie" przeczytać. Ze szczególnym uwzględnieniem punktu 10.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17.02.2007 @ 19:34:24 
Może miało być Sapek, ale nie wyszło. W każdym bądź razie, chodzi o ASa.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21.02.2007 @ 9:35:21 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 27.12.2006 @ 12:41:02
Posty: 158
Lokalizacja: Kraków
Makaretka pisze:
No i Sapko go opisał.

EDIT: Tak go nazywam, krócej. Zwyczajnie "ski" ucięłam. ^^


Cóż za pieszczotliwa ksywka. Aż się wzruszyłam.

Rasizm w Wiedźminie? Hm... w sumie szczerze napisawszy, byłam trochę zaskoczona, kiedy natrafiłam na ten temat. Jakoś nigdy nie myślałam o tym w kategoriach rasizmu. Wszelką dyskryminację w Sadze traktowałam jako coś.... normalnego. Na co dzień spotykam się z różnorakimi rodzajami rasizmu, dlatego pewnie nie zrobiło to na mnie wrażenia.

A w świecie Sapkowskiego, gdzie występuje tyle rożnych ras , nietrudno o rasizm - w szczególności, gdy jedną z ras są mali, pełni kompleksów ludzie.

_________________
"... nie liczę godzin i lat, to życie mija nie ja..."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09.02.2008 @ 21:39:33 
Tak... Wprowadzenie do świata powieści różnych ras... Czy to ludzi, czy po prostu różnych istot, wzbogaca oczywiście fabułę. Wynikają z tego różne problemy i można w bardziej ekspresyjny sposób przedstawić zwykłe ludzkie cechy, czy też przywary.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11.02.2008 @ 14:46:28 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.02.2008 @ 23:22:31
Posty: 138
Lokalizacja: Zabrze
AS opisuje w wiedźminie ludzkie zalety, jak i wady, które były, są i będą. Rasizm jest właśnie jedną z ludzkich wad które wyeksponował (nie sądze oczywiście, że inne rasy były bez skazy).

_________________
Zdanie poniższe jest nieprawdziwe...
...zdanie powyższe jest prawdziwe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26.02.2008 @ 14:28:21 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26.02.2008 @ 13:59:22
Posty: 113
Jeśli w książce jest wiele ras, rasizm jest nieunikniony. Gdyby w sadze ASa go nie było to opinia i krytycy zauważyliby to i nazwali świat wiedźmina przesłodzonym. Po za tym bez rasizmu nie byłoby słynnego i pouczającego wykładu Yarpena Zigrina o chędożeniu i rozłupywaniu czaszek.

_________________
"Nie przyjmuje nauk moralnych od kogoś kto zwykł pieprzyć cudze żony"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26.05.2014 @ 10:01:06 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 25.05.2014 @ 20:58:59
Posty: 7
Gdy zaczynałem przygodę z Wiedźminem byłem nastolatkiem, który dopiero co wkraczał w świat postawionych włosów, glanów, agrafek i oćwiekowanych skór ( i siedzę w nim do tej pory jak zatwardziały alkoholik), więc na co dzień stykałem się z objawami nietolerancji i agresji wobec mojej osoby. Dodatkowo Geralt tak bardzo przypominał moich ulubionych bohaterów z komiksu o X-Menach, gdzie grupa superbohaterów próbuje chronić świat przed zagrożeniami i współżyć na pokojowej stopie z resztą człowieczeństwa, które ich nie toleruje i to tylko z tego powodu, że w wyniku kaprysu Matki Natury urodzili się ze zmutowanym kodem genetycznym.

Rasizm pokazany na kartach książek jeszcze bardziej czyni świat wykreowany przez A. Sapkowskiego do tego, który widzimy na co dzień z okna swojego domu. Nie zastaniemy tam zamków, drewnianych chałup, smoka na niebie, elfów, krasnoludów, magów ani rycerzy, ale świat gdzie panuje głupota, zabobon, fanatyzm, polityka , okrucieństwo, chamstwo, chlanie, chędożenie i rasizm... Sapkowski ma talent do utrudniania życia swoim bohaterom co czyni ich bardziej bliższymi i łatwiej mi się z nimi identyfikować.

Mimo, że pisarz potępia bezmyślną ludzką przemoc wobec tych którzy różnią się od nich kształtem uszu i wzrostem to nie pozostawia też suchej nitki na przedstawicielach Starszego Ludu, którzy też nie są wolni od uprzedzeń. Na pierwszy ogień idą elfy, które przekonane o własnej doskonałości okazują pogardę innym rasom, potrafią się upominać o zagrabioną ziemię, którą niegdyś zbrojnie wydarły z rąk krasnoludów, gnomów i niziołków... najlepiej pokazuje to przykład Ludu Olch.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09.04.2015 @ 0:16:40 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 03.01.2008 @ 1:07:12
Posty: 11
[quote="RagnaroKKK"]Moim zdaniem cykl wiedźmiński bardzo głęboko traktuje o rasizmie, przypomnijcie sobie chociaż scenę kiedy to Jaskiej Przemawiał pod drzewem (bodajże był to dąb), chodzi mi o reakcje wzajemne poszczególnych ras, albo masakry "nieludzi" które w książce są na porządku dziennym.
Co o tym myślicie???[/quote]
Ten cały rasizm okazał się niewypałem, nie uwzględnia aktualnych tendencji. kalifat, gwałty, represje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 153 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group