Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 27.04.2024 @ 17:29:38

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 27.12.2005 @ 1:03:34 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 19.05.2003 @ 15:30:23
Posty: 47
Lokalizacja: Wrocław
Co powiecie na akcję w celu poszerzenia informacji o Sadze w polskiej Wikipedii? O Śródziemiu w polskiej Wikipedii są już setki, a w angielskiej tysiące haseł. Właśnie zacząłem pisać to:
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiat_wied%C5%BAmina

Może ktoś pomoże? Tu są dotychczasowe hasła wiedźmińskie:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Wied%C5%BAmin


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.12.2005 @ 9:36:51 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2003 @ 22:28:44
Posty: 666
Dobry pomysł. Ponadto dosyć łatwy do wykonania, o ile można skorzystać z Companionu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.12.2005 @ 16:44:38 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 19.05.2003 @ 15:30:23
Posty: 47
Lokalizacja: Wrocław
Prace nad Companionem raczej ustały, a angielska Wikipedia już dawno lepiej opisuje ksiażki Tolkiena niż którakolwiek z encyklopedii Śródziemia dostępnych w księgarniach. Przydałoby się zrobić to samo z Wiedźminlandem. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.12.2005 @ 22:04:31 
Offline
Adept

Rejestracja: 21.11.2005 @ 22:02:45
Posty: 370
Lokalizacja: z krainy marzeń...
W opisie Brokilonu napisane jest, że driady mówiły wspólnym, lecz z innym akcentem. Jeżeli dobrze pamietam, mówiły one w starszej mowie a nie wspólnym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.12.2005 @ 17:16:26 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 19.05.2003 @ 15:30:23
Posty: 47
Lokalizacja: Wrocław
Jeśli zauważysz jakiś błąd, to najlepiej samemu go poprawić - na tym właśnie polega Wikipedia :).

Tak przy okazji, to teraz przy artykułach o państwach można zobaczyć ich lokalizację zarówno na mapie polskiej, jak i czeskiej. Przykład:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Aedirn


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31.12.2005 @ 14:16:13 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2003 @ 22:28:44
Posty: 666
Zachęcam do współpracy, ja opisałem dziś wszystkich wiedźminów (za wyjątkiem dokładnego opisu Geralta, bo to robota na kilkanaście godzin), dobra zabawa, jeśli ktoś ma trochę czasu :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01.01.2006 @ 15:16:56 
Offline
Adept

Rejestracja: 21.11.2005 @ 22:02:45
Posty: 370
Lokalizacja: z krainy marzeń...
Ja już zaczęłam robić pewne poprawki. Przepraszam, nie chcę się głupio czepiać, ale mam apel do forumowiczów którzy tworzą hasła w Wikipedii na temat wiedźmina,: przeczytajcie co napisaliście i najlepiej sprawdźcie to z książką. Ja się dziś dowiedziałam, że Yennefer była sterylizowana...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01.01.2006 @ 15:19:26 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
A nie?

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01.01.2006 @ 15:29:26 
Offline
Adept

Rejestracja: 21.11.2005 @ 22:02:45
Posty: 370
Lokalizacja: z krainy marzeń...
Nie.
"Głos rozsądku"
"Jak większośc magiczek ma zatrofizowane, zupełnie niewydolne gonady i to jest nieodwracalne.
Nie wszystkie czarodziejki są upośledzone pod tym względem.
Yennefer zapłaciła za pewne zdolności utratą innych."

Wiem skąd wzięła się pomyłka. W Sadze jest tekst Tissai de Vries pod tytułem, bodajrze "Zatrute źródło". Domaga się tam ona sterylizowania adeptek, ponieważ niektóre wyjątkowo są płodne. Jest to jednak jej opinia, czarodziejki nie były (jeszcze) sterylizowane. Ich organizmy, wskutek magii, ulegały nieodwracalnym zmianom.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 0:56:25 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 19.05.2003 @ 15:30:23
Posty: 47
Lokalizacja: Wrocław
Może warto, gdy się podaje fakty na temat danej postaci czy miejsca, robić przypisy i podawać miejsce w książkach gdzie wzmiankowany jest dany fakt. Ze względu na różne wydania nie wiem czy warto podawać numer strony, ale raczej warto podać rozdziały, z których pochodzi dany opis. Przydałoby się również podać, w przypadku postaci, które nie występują we wszystkich książkach, książki, w których się zjawiają. W ten sposób łatwiej byłoby zweryfikować informacje i wiadomo byłoby czy pochodzą z książek, czy też ktoś wstawił również informacje z filmu, komiksu lub gier (takowe informacje też można oczywiście umieścić, ale z zaznaczeniem, że nie pochodzą one z książek).

Swoją drogą to mam dylemat - co z artykułem o Emhyrze/Dunym? Z jednej strony, raczej nie powinno być dwóch artykułów dla jednej postaci. Z drugiej strony jednak, jeśli z jednego imienia przekieruje się na drugie, sama nazwa artykułu to duży spoiler...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 19:39:27 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2003 @ 22:28:44
Posty: 666
Ausir pisze:
Może warto, gdy się podaje fakty na temat danej postaci czy miejsca, robić przypisy i podawać miejsce w książkach gdzie wzmiankowany jest dany fakt.

Warto to ustalić, aby opisy były ujednolicone. Czy wzbogacać opisy cytatami wraz z dokładnymi przypisami do nich, czy samymi cytatami, czy może pisać tylko to, co złożymy z cytatów na dany temat, bez cytowania?

Cytuj:
Swoją drogą to mam dylemat - co z artykułem o Emhyrze/Dunym? Z jednej strony, raczej nie powinno być dwóch artykułów dla jednej postaci. Z drugiej strony jednak, jeśli z jednego imienia przekieruje się na drugie, sama nazwa artykułu to duży spoiler...

Moim zdaniem nie można zrobić dla niego jednego tylko hasła, bo bezpośrednie przekierowanie skądś bez ostrzeżenia o spojlerze byłoby przegięciem. Jednak obydwa opisu (Duny i Emhyr) powinny być prawie jednakowe, bez obaw o spojlery - wszakże tam już można umieścić stosowne ostrzeżenie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 21:06:55 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 19.05.2003 @ 15:30:23
Posty: 47
Lokalizacja: Wrocław
Według mnie lepiej opisy składać z tego, co znajdziemy w cytatach, ale bez bezpośredniego cytowania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 21:44:03 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2003 @ 22:28:44
Posty: 666
Tak też robiłem do tej pory. Dziś już nie zdążę, ale powinienem w tym tygodniu znaleźć trochę wolnego czasu, by opisać jeszcze kilka postaci (tych bardziej epizodycznych, głównymi będę zajmował się w weekendy i w ferie).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.01.2006 @ 2:51:58 
Offline
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 11:16:06
Posty: 423
Lokalizacja: San Francisco
A ja mam pytanie natury prawnej. Czy ktoś przy wykorzystywaniu materiałów z Zony do rozszerzania haseł w Wikipedii pytał autorów o zgodę? Dotyczy to szczególnie grafik (np. herby, drzewa genealogiczne, mapa).

To chyba dosyć podstawowa kwestia przy pisaniu każdej encyklopedii, wolnej czy nie.

_________________
Ważna sprawa: WYROZUMIŁOŚĆ


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.01.2006 @ 9:50:19 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
I stanowczo wymagana przez Wikipedię.

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group