Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 18:11:13

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 27.12.2006 @ 8:44:29 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
Lu Tzy pisze:
Religia doskonale moze sie obejsc bez bostwa. Przykladem Buddyzm, zwl. Hinajana.

Dokładniej bez idei Boga jako osoby.

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.12.2006 @ 17:30:40 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2006 @ 17:39:11
Posty: 88
Lokalizacja: Lancre, na urlopach Ankh-Morpork
Bostwo nieosobowe... OK, ja tez znam taka religioznawcza ekwilibrystyke.

Chodzilo mi zreszta nie tylko o religie swiadomie usuwajace pojecie boga ze swego systemu, ale tez, moze przede wszystkim (tu bije sie w piersi, trudno sie tego domyslic na podstawie tresci posta) o to, ze zadnej religii nie potrzeba boga do tego, by prosperowala. Tzn: jego faktycznego istnienia. Inaczej nie bylby potrzebny ruch ekumeniczny, bo dawnym dawnom jedyna prawdziwa zostala by tylko na placu.

_________________
While shepherds watched their flocks by night
All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
And mutton rained around.

'Carol',by Saki, 1870-1916.11.14


Ostatnio zmieniony 30.12.2006 @ 19:00:34 przez Lu Tzy, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.12.2006 @ 2:32:45 
Offline
Murderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.05.2005 @ 20:33:34
Posty: 6541
Lokalizacja: Ratibor am Oder
Lu Tzy pisze:
Inaczej nie bylby potrzebny ruch ekumeniczny, bo dawnym dawnom jedyna prawdziwa zostala by tylko na placu.

Przy założeniu że istnieje tylko jeden bóg. Ale gdyby istniało więcej bogów nie byłoby jedynej prawdziwej religii...

_________________
Masz prawo nie rozumieć mnie, lecz proszę, nie zrozum mnie źle.

A high dive on a swimming pool
Filled with needles and with fools


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.12.2006 @ 13:57:24 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 27.12.2006 @ 12:41:02
Posty: 158
Lokalizacja: Kraków
Religia opiera się na wierze w siłę, która panuje nad światem i ludźmi. W każdej religii ta siła przybiera inną postać i nazwę, zależnie od wyobrażeń miejscowej ludności i czasu, w jakim powstaje. Mogą być to bogowie, podzieleni na rodzaj żeński i męski jak to było w starożytności, może być to jeden bóg-tak jak w chrześcijaństwie, islamie czy judaizmie.
Religia jest tylko sposobem wiary w nadprzyrodzone siły rządzące naturą i człowiekiem.
I wreszcie, na temat, w wiedźminie dużo się mówi o kulcie bogini Melitele (dobrze pamiętam?) którą można uosobić z chrześcijańską Maryją. Wiele sposobów przedstawiania Matki Jezusa zaczerpniętych jest z kultu dawnych bogiń. Kult Matki-Bogini od zawsze był ludziom potrzebny, od starożytności, do współczesności, a nawet w Wiedźminie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.12.2006 @ 15:42:16 
Rohatel pisze:
(...)I wreszcie, na temat, w wiedźminie dużo się mówi o kulcie bogini Melitele (dobrze pamiętam?) którą można uosobić z chrześcijańską Maryją. Wiele sposobów przedstawiania Matki Jezusa zaczerpniętych jest z kultu dawnych bogiń. Kult Matki-Bogini od zawsze był ludziom potrzebny, od starożytności, do współczesności, a nawet w Wiedźminie.

Otóż to, kultu dawnych bogiń. Wcześniej piszesz o uosabianiu z chrześcijańską Maryją, szczerze to mi się w pierwszej chwili skojarzyło ze starożytnymi bóstwami, ale masz rację. W każdej religii (nieomal) szczególnie politeistycznej, istniał bóg, zwykle bogini: urodzaju, płodności et c. kojarzyło się z bezpieczeństwem, mądrością, sytością, zdrowiem... na każdym etapie rozwoju ludzkości potrzebny był taki kult, w wiedźminie go nie mogło zabraknąć. AS, jak wielu zauważyło, czerpie dużo z dawnych źródeł, popularnych bajęd (...), nieśmiertelnych legend i przypowieści, a także zabobonów, powiedzeń, baśni... to też czyni teksty jego autorstwa niezwykłymi, sprawia, że w najbardziej niespodziewanych momentach wybuchany śmiechem; takiego potrzebnego postaciom kultu nie mogło zabraknąć :)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29.12.2006 @ 18:26:20 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2006 @ 17:39:11
Posty: 88
Lokalizacja: Lancre, na urlopach Ankh-Morpork
@Ben-Adar.
Wielosc bogow nie przeczy mojej tezie. Na polu zmagan mogl np. pozostac panteon Hellenow, z pozytkiem dla potomnych (b. duze ;})
Chodzilo i chodzi o to, ze kazda religia (z zadziwiajacym wyjatkiem Bahaitow; innych nie znam, co nie znaczy, ze ich nie ma), a raczej kazda "religia z podbudowa moralna" (prof. M. Jaczynowska, Religie Starozytnego Rzymu), twierdzi, lub twierdzila do niedawna, ze ma monopol na prawde. Ruch ekumeniczny to isto blogoslawiona pierwsza proba wyjscia z impasu.
Lecz skoro kazda religia twierdzi, ze ma racje, tzn. wszystkie sa w stanie ciaglego sporu (patrz: dzieje czlowieka). Kolejne lecz: jesli ktos -ktokolwiek, kiedykolwiek - mial racje, to powinien wygrac.

To ma sens tylko, jesli mowimy o religiach "nowoczesnych". Oczywiscie, ze jest bzdurne dla epoki Poganstwa, skorej do religijnego eklektyzmu.

Uwaga: czekam na wyciagniecie z rekawa postaci Szatana ;-)


@ Rohatel.
Religia jest raczej proba, mniej lub bardziej udana, wyjasnienia zadziwiajacego faktu: Swiat to takie wredne miejsce...
W cholernym uproszczeniu: na poczatku jest Niedzwiedz (kto zrobil LO wie, ze to omowna nazwa, bo prawdziwe miano=tabu,jako zbyt grozne), co cie moze wyflaczyc przy okazji zbierania chrustu. I burza, od ktorej nie robisz w majtki tylko dla tego, ze majtek jeszcze nie wymyslono.
Kazde kolejne "podejscie ", czyli kazda ponoc doskonalsza religia, redukuje ilosc bytow, ktorych nalezy sie bac metafizycznym strachem. A glowna w tym zasluga nauki (dokladniej: cywilizacji technicznej), demistyfikujacej coraz wiekszy obszar zjawisk natury (od oszczepu i topora poczynajac)

Co do Melitele. Moja animula Ja owszem, kojarzy z Maria, ale dopiero poprzez Boginie. Sapkowski siega garsciami do teoryj wikkanskich.

Jak to i gdzie to u ASa bylo? Ze baby musza do kogo miec wrzeszczec? To jest wulgarne (celowo i slusznie, w danym ustepie!) uproszczenie. Wielka Bogini, Babka, Matka, Zona, Kochanka; Rodzaca i Rodzona; laczaca wszystkie aspekty kobiecosci. Wszystkie. Te zauwazalne dla kobiety, ale i te zauwazalne dla mezczyzny. Ja jestem samcem. Miladies, wybaczcie opuszczenia.

@Shandril
Patrz wyzej. Moim zdaniem zubazasz mnogosc aspektow Melitele. Ale niegroznie.

P.S. Wolalbym Kazdemu z osobna odpowiedziec, i to o czasie, ale cierpie na absolutna nieregularnosc dostepu. Innemi slowy, koneksje szwankuja, totez JCM Internet czesto sie do mnie plecami odwraca.

_________________
While shepherds watched their flocks by night
All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
And mutton rained around.

'Carol',by Saki, 1870-1916.11.14


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.01.2007 @ 17:56:52 
Może i zubażam mnogość jej aspektów, ale chciałam raczej ogolnie ująć problem. - Jak piszę takiego posta (na którego mam pomysł) to mam nawał myśli. Wypływają na powierzchnię mojej świadomości aż wrze i choć bardzo się staram, nie potrafię zapisać ich wszystkich... (ćwiczenie czyni mistrza, a ja coraz szybciej piszę :P)
tak czy owak jestem spokojna i uradowana do głębi, iż moje działania są niegroźne :) (do czasu...)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20.01.2007 @ 19:37:25 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2006 @ 17:39:11
Posty: 88
Lokalizacja: Lancre, na urlopach Ankh-Morpork
Shandril, spojrz na moj ostatni post. Jak toto sobie teraz przeczytalem, to mi lapki opadly. Witam w klubie dla osobnikow z naglobiegiem mysli ;)

Co do 'grozy'; budzi sie ona we mnie zasadniczo tylko gdy w wypowiedzi pobrzmiewa echo dochodzace z niezmierzonych, pustych przestrzeni wnetrza czaszki jej autora.

_________________
While shepherds watched their flocks by night
All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
And mutton rained around.

'Carol',by Saki, 1870-1916.11.14


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.01.2007 @ 19:42:40 
off-top:
DOBRE ;)

aż strach nasłuchiwać w ciszy.... być może usłyszymy głuchy odgłos wydawamy przez zimną skorupę pustego czerepu...
wtedy można zwątpić, a do tego chyba nikt nie chce dopuścić, w końcu zawsze jest jakaś nadzieja na rozwój

nagłobieg myśli ?! brzmi tak abstrakcyjnie, że aż znajomo :P


Na górę
  
 
 Tytuł: Re:
Post: 30.12.2015 @ 13:12:59 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 26.10.2013 @ 23:18:10
Posty: 110
Aeval pisze:
wyjatkowo mlody kot pisze:
Właściwie o Melitele nigdzie nie ma nic. Podejrzewam jednak, że bóstwo, mające za kapłankę osobę pokroju Nenneke, jest równie 'wielopłaszczyznowe' jak sama Nenneke.

Jak to "nie ma nic"?
Bogini przedstawiana była pod trzema kobiecymi postaciami. Sama Nenneke mówi, że służy "Tej, która jest dziewicą, matką i staruchą".
Strony niestety nie podam. Nie znam Sagi na pamięć.

Mówiła to Sigrdrifa, odnosząc się do Freyji. Melitele nigdzie nie jest określona jako trójbogini (mówię o AS-ie, adaptacje to inna bajka).

_________________
Ire lokke, ire tedd
Ghart ess lláev aep Cáermewedd!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12.09.2016 @ 21:17:40 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 21.07.2011 @ 8:20:43
Posty: 71
Hmm, ale wszystko wskazuje na to, że Freya i Melitele to ta sama osoba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15.09.2016 @ 20:58:55 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 26.10.2013 @ 23:18:10
Posty: 110
No tak, Wielka Bogini wciskana przez AS-a mniej lub bardziej na siłę do niemal co drugiej napisanej przez niego książki. Ale to, że Melitele jest do niej nawiązaniem, nie znaczy automatycznie, że jest przedstawiana jako trójbogini a jej symbolem są Gravesowe trzy fazy księżyca. Cykl odnosi się jedynie do jej aspektu macierzyńskiego, więc fazom dziewicy i staruchy mogą równie dobrze odpowiadać boginie o innych imionach, posiadające odrębne świątynie. Oczywiście w świadomości pospólstwa, bo zgadzam się co do faktu, że Melitele, Freyja i ewentualnie Panna Polna z Doliny Kwiatów stanowią jeden byt.

_________________
Ire lokke, ire tedd
Ghart ess lláev aep Cáermewedd!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group