Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.03.2024 @ 4:32:39

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 19.03.2006 @ 14:24:44 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
Geoffrey Monck pisze:
Ale Nenneke jest dla mnie jak najbardziej kobieca/matczyna. Lwica z Ellander :)

Dla mnie Nenneke już dawno wyszła poza coś takiego jak płciowość czy matczyność (śliczne słowo). W pewnym momencie postać przestaje istnieć dla siebie, oddaje się cała innym. MSZ ona już ten próg przekroczyła. Nie tracąc przy tym charakteru, poczucia humoru ani nic z tych rzeczy, które stanowią o byciu człowiekiem.
Lwica z Ellander, rację masz:)

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.04.2006 @ 18:47:42 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.10.2005 @ 23:31:59
Posty: 84
Lokalizacja: WielkoPolska
wyjatkowo mlody kot pisze:
Właściwie o Melitele nigdzie nie ma nic. Podejrzewam jednak, że bóstwo, mające za kapłankę osobę pokroju Nenneke, jest równie 'wielopłaszczyznowe' jak sama Nenneke.

Jak to "nie ma nic"?
Bogini przedstawiana była pod trzema kobiecymi postaciami. Sama Nenneke mówi, że służy "Tej, która jest dziewicą, matką i staruchą".
Strony niestety nie podam. Nie znam Sagi na pamięć.

_________________
"Czym jest prawda? Zaprzeczeniem kłamstwa? Czy stwierdzeniem faktu? A jeżeli fakt jest kłamstwem, czym jest wówczas prawda?" Okruch lodu A.S.


Ostatnio zmieniony 11.04.2006 @ 22:30:55 przez Aeval, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.04.2006 @ 19:20:07 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
I to mniej więcej tyle - prawie nic. Inna rzecz, że to całkiem sporo, jeśli czytelnik ma bodaj minimalne pojęcie o historii kształtowania się magii i religii. Może właśnie dlatego tak mi się podoba Melitele. Bo jest boginią/bogiem uniwersalnym. Każdy nada mu/jej cechy, jakie będzie chciał i jakich dopatruje się w bóstwie idealnym, skrojonym na miarę własnych potrzeb.
A to już coś.

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11.04.2006 @ 22:28:41 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30.10.2005 @ 23:31:59
Posty: 84
Lokalizacja: WielkoPolska
Mnie akurat interesują wierzenia Celtów i Wikingów...więc to zdanie, wypowiedziane przez Nenneke mówi mi dość dużo.

_________________
"Czym jest prawda? Zaprzeczeniem kłamstwa? Czy stwierdzeniem faktu? A jeżeli fakt jest kłamstwem, czym jest wówczas prawda?" Okruch lodu A.S.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26.04.2006 @ 14:19:30 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26.02.2006 @ 2:00:12
Posty: 91
Ja sie też wypowiem o mocy bogów. Zastanawiało mnie zawsze jak to ma się do sagi. Dla mnie w Sapkowskim Bogowie mogli istnieć a co więcej mieć wpływ na ludzi. Przykładem może być taki Eyck z Denesle który pomimo tego że był "zwykłym" śmiertelnikiem był bardzo potęzny. Nawet Geralt chwaliłjego zdolności bojowe a przecież mało prawdopodobne wydaje się by zwykły dobrze wyszkolony rycerz powalał mantikory. Pozatym był powszechnie uznawany za dziwaka i odmieńca zatem czy osoba chora psychicznie była by szkolona na jednego z najbardziej elitarnych wojowników? Można by przypuszczać że osoba taka pochodziłą z jakiegoś zakonu gdyż na logike kto w tych czasach szkolił by szaleńca kto by mu wpajał że musi ratować ludzi za darmo (jeśli dobrze pamiętam Getalt żalił się że odgiera prace Wiedźminą).

Pozdrawiam i prosze nie palcie mnie na stosie jeśli się myle bo nie znam
Sagi na pamięć :P

To mój pierwszy post i nie krzyczcie że odświerzam stare topici (ten poprostu jest ciekawy).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26.04.2006 @ 14:35:10 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Spokojnie, spokojnie, w odświeżaniu tematów nie ma przecież nic złego a sagi na pamięć nikt z nas (mam nadzieję;)) nie zna.

Trochę racji masz, siła modlitwy i wiary na pewno takiemu Eyckowi pomagała. Nie musiał w tym nawet maczać palców żaden bóg, tu po prostu wiara tego rycerza stanowiła jego siłę.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26.04.2006 @ 17:18:50 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.05.2003 @ 20:05:57
Posty: 1003
Lokalizacja: Darz Boru
Tak samo bylo z kaplanami - ich moc brala sie bardziej z wiary niz rzeczywistej boskiej ingerencji. Bogowie (i istoty nadprzyrodzone) dzialali bardziej subtelnie - np. poprzez wizje Yennefer w swiatyni na Skellige.

_________________
La Belle Dame sans Merci


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26.04.2006 @ 19:59:50 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
Albo w tym Świecie była Moc, do której na rózne sposoby można było dotrzeć. Korzystali z niej czarodzieje, kapłani i inni.

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26.04.2006 @ 20:39:56 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26.02.2006 @ 2:00:12
Posty: 91
oj tutaj się nie zgodze. Magowie jak dla mnie kradli te moc. (patrz Yen żywiołaki). Można wnioskować że czar jest dla maga jak dla łucznika strzałą i oni chyba to tak traktują. Poprostu zbierają coś co jest dla nich naturalny jak kamień czy krzak. A co do mocy kapłanów to nie wiadomo do końca czy moc czerpali tak jak magowie (może nawet wierząc że to boska moc) czy faktycznie bogowie dawali im te moc chociaż ja przychylamsie do drugiej opcji.[/url]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.04.2006 @ 20:01:58 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.05.2003 @ 20:05:57
Posty: 1003
Lokalizacja: Darz Boru
Mnie sie wydaje ze moc jest jedna, ale rozne drogi do korzystania z niej: Magowie opierali sie na zakleciach i koncentracji a kaplani na modlitwach i kontemplacji.
Znaczyloby to, ze zarowno zaklecia jak i modlitwy sa tylko nic nie znaczacymi slowami sluzacymi latwiejszemu skupieniu sie na zmuszeniu mocy do dzialania. Dlatego tez elfy i Lidia mogli czarowac wylacznie gestem, bez uzywania glosu.

_________________
La Belle Dame sans Merci


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.04.2006 @ 20:30:03 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 09.11.2005 @ 0:43:55
Posty: 10
Lokalizacja: Warszawa
Autor sam bedac ateista i zyjac w swiecie mocno zlaicyzowanym nie bardzo sobie wyobraza (?nie chce wyobrazac) czlowieka mocno wierzacego a tym bardziej calego spoleczenstwa opartego na religi.

Chcial sobie zakpic troszke z wiary, zbagatelizowac, wiec wyszedl swiat hybrydowy. Swiat z technika sredniowiecza i mentalnoscia ludzi XX wieku. Troche jak dla mnie nierzeczywisty, duzo duzo ubozszy niz moglby byc. Jest dosc niekonsekwentny rowniez...
Bo skoro wykorzystano magie bojowa na polu walki, to czemu kaplani chcacy wzmocnic swoja pozycje w krajach polnocy nie uzyli swoich mocy? (ktore posiadali spora, pamietacie portal z ostatniego zyczenia? portal to jak wiadomo nie w kij dmuchal)

Skoro cuda w tych czy innych swiatyniach byly tak liczne, to czemu ludzie nie walili do nich drzwiami i oknami?

Skoro kultow bylo tyle, w tym mnostwo nowych, dziwnych i nieodpowiedzialnych sekt, to czemu brak zupelnie wojen religijnych? Czemu brak wspomnienia o jakichkolwiek frakcjach.

Skoro chcial przedstawic kaplanow i koscioly jako maszynke do zarabiania to czemu z drugiej strony przedstawil ich w sposob, z ktorego jasno wynika ze nie potrafia dbac (poza Novigradem) o wlasne interesy i sie lekcewazyc tak latwo? A skoro juz nie maja sily to w takim razie nie sa tez wydajna maszynka.

Slowem: Mozna bylo sapkolandie bardzo ubogacic, chocby takimi wzmiankami jak o Lwioglowym Pajaku, mozna bylo swiat silniej osadzic w jakis sensownych realiach i nadac troche wiecej kolorytu.

Mozna bylo, ale komus sie nie chcialo.
Albo wolal sobie zrobic wygodny cel do wszelkich mozliwych zartow. Absolutna groteske.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.04.2006 @ 20:51:20 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Cytuj:
Bo skoro wykorzystano magie bojowa na polu walki, to czemu
kaplani chcacy wzmocnic swoja pozycje w krajach polnocy nie uzyli
swoich mocy?


Może nie chcieli wykorzystywać swoich mocy aby pomagać w zabijaniu?Nie wiem...


Najpewniej Sapkowski nie chciał dodawać do sagi rozwiniętego wątku "kapłańskiego", ponieważ książka za bardzo by się rozrosła. Wątpię czy fakt, iż autor jest ateistą (jak zresztą wielu pisarzy) wpłynął na nierozwinięcie kapłaństwa.

I jeszcze jedno:"Sapkolandia" źle mi się kojarzy...

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.04.2006 @ 21:06:19 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.04.2005 @ 2:59:03
Posty: 3537
Lokalizacja: Koszalin
Terens ja tak coś przez skórę czuję, że Ty to chyba należysz do zespołu redakcyjnego "Naszego Dziennika". Mam rację?

Sorry, MSPANC.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.04.2006 @ 21:09:42 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 09.11.2005 @ 0:43:55
Posty: 10
Lokalizacja: Warszawa
Palladyn pisze:
Terens ja tak coś przez skórę czuję, że Ty to chyba należysz do zespołu redakcyjnego "Naszego Dziennika". Mam rację?

Sorry, MSPANC.

A cos konkretniejszego napiszesz, czy lubisz draznic ludzi?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.04.2006 @ 22:19:52 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Palladyn pisze:
Terens ja tak coś przez skórę czuję, że Ty to chyba należysz do zespołu redakcyjnego "Naszego Dziennika". Mam rację?

Nie przeginasz? Trochę racji ma dziewczyna.

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group