Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 11:23:18

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna

Czy Ciri jest dzieckiem nie potrzebującym przechodzenia Próby Traw?
tak 41%  41%  [ 41 ]
nie 45%  45%  [ 45 ]
nie wiem (:P) 15%  15%  [ 15 ]
Liczba głosów : 101
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 25.06.2012 @ 22:02:16 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
A ja myślę, że wielkie dyskusje nadal są, tylko gdzie indziej. Na forach poświęconych pierwotnie grze i tak dalej. Tutaj w sumie nawet trudno trafić, chyba, że się czyta informacje redakcyjne w książkach. :)

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 01.01.2013 @ 23:17:43 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.01.2005 @ 16:52:42
Posty: 4469
Lokalizacja: Lublin
Ta, tutaj ciężko trafić a jak już się trafiło to ciężko przestać tu zaglądać:) Ale jeśli ktoś chce podyskutować bo po grze wziął się za książki i tu trafił to ja nie mam nic przeciwko i mi go nie żal. Może 7 lat temu ten gość miał 9 lat i wiedźmin go nie interesował :)

_________________
"Max jest pijący, lubi rajdy samochodowe i ma polar z teleportem do browaru"
"A morał tej historii mógłby być taki: mimo że cukrowe to jednak buraki"
Nie jestem dobrym człowiekiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 02.01.2013 @ 19:05:39 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.07.2011 @ 11:13:35
Posty: 60
Max Payne pisze:
Ta, tutaj ciężko trafić a jak już się trafiło to ciężko przestać tu zaglądać:) Ale jeśli ktoś chce podyskutować bo po grze wziął się za książki i tu trafił to ja nie mam nic przeciwko i mi go nie żal. Może 7 lat temu ten gość miał 9 lat i wiedźmin go nie interesował :)


7 lat temu to ja kolego miałem już lat 20, a sagę po raz pierwszy przeczytałem jakieś 13 lat temu. Nie wiem dlaczego, ale u członków tego forum, którzy mają odpowiedni staż albo tysiące postów na koncie można zauważyć typową chorobę "starych", czyli lekceważenie i ignorowanie "nowych" tudzież "nowych i młodych" członków forum. Tak, jestem nowy, tak, ja nowy jako pierwszy ustaliłem rzeczywisty wiek Ciri, tak, to właśnie ja nowy podważyłem i wskazałem jako pierwszy błędy w chronologii i to ja jako pierwszy stworzyłem w pełni kompletną mapę świata wiedźminlandu - Mapa Orteliusa (najnowszą wersję mapy można pobrać tutaj: http://chomikuj.pl/patryk1425/Dokumenty). Wasze żale i politowania są naprawdę zbędne, "nowi" sobie poradzą sami, ale zawsze będzie miło usłyszeć od "starych rzeczowe uwagi.

To ja Torp Znawca Kronik i Wielki Kartograf :)

_________________
Jak ślepiec muskając palcami biały kamień,
czytam wyryte na twoim nagrobku żelaznym piórem słowa:

Trawy smutki swe składają u stóp Boga,
kłując mnie w kostki szepczą o pokorze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 03.01.2013 @ 11:33:23 
Offline
The Walking Ted
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2004 @ 17:51:33
Posty: 14706
No nie wiem, mamy ci kupić kwiaty czy o co chodzi?

_________________
May the force be equal mass times acceleration.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 03.01.2013 @ 13:57:54 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Proszę, podpisz mi się na klacie!

Jużmnietuniema.

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 03.01.2013 @ 13:58:57 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
Nie bądźcie straszni:) I Murderatrix, a fe, wstyd!

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 03.01.2013 @ 14:34:41 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Niestety nie mam grochu, żeby na nim klęczeć ;> Mogę się ewentualnie samobiczować szalikiem.
Torp, na wszelki wypadek, bo nie wszyscy ostatnimi czasy łapią mój wyszukany dowcip - żartujemy, bo co nam, starym dziadom, zostało ;>

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 17.01.2013 @ 1:20:58 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.07.2008 @ 17:22:35
Posty: 231
Ja co prawda "stara" ilością postów tu jeszcze nie jestem, ale w ramach protezy Wielkiej Dyskusji się zapytam, czy aby na pewno, z tym poniżej?

Torp pisze:
Cytaty dowodzące, że Ciri w Kaer Morhen spędziła ponad rok czasu:

- To nie tak, jak myślisz - odchrząknął starzec. - Geralt przywiózł ją tu zeszłej jesieni. Ona nie ma nikogo, oprócz... Triss, jak tu nie wierzyć w przeznaczenie, gdy...

- Jej normalne życie spłonęło razem z Cintrą - mruknął Geralt. - Ale cóż, Triss, jak zwykle masz rację. Już pomyśleliśmy o tym. Gdy nadejdzie wiosna, zawiozę ją do szkoły świątynnej. Do Nenneke, do Ellander.

Śnieg padał i padał. Rozjaśniło się, dopiero gdy nastał Midinvaerne, Dzień Zimowego Przesilenia...



Zeszła jesień, to ubiegła, ostatnia jesień, przynajmniej tak to rozumiem. Nie pamiętam dokładnie 'strzegółów" powieści, ale po mojemu, z tego cytatu wychodzi, że skoro obecnie jest zima w Kaer, to Ciri była tam 2-3 miesiące? Jasne, że rok bardziej pasuje - po takim szkoleniu machała mieczem jak ninja, ale z drugiej strony to mutant, więc czemu by nie miała w kwartał opanować nauki? Tak się czepiam, dla sportu, patrząc czy geriatria patrzy ;].

_________________
Flame in the dark


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 17.01.2013 @ 10:55:04 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
Nie wiem, czy kwalifikuję się na geriatrię, ale IMHO, skoro mamy zimę, a chcielibyśmy się odnieść do jesieni, która ją bezpośrednio poprzedzała, to byśmy powiedzieli "tej jesieni".

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 17.01.2013 @ 11:06:13 
Offline
Dziad Rogaty
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 16:29:00
Posty: 19480
Lokalizacja: Wyspa
Nixx pisze:
Ja co prawda "stara" ilością postów tu jeszcze nie jestem, ale w ramach protezy Wielkiej Dyskusji się zapytam, czy aby na pewno, z tym poniżej?

Torp pisze:
Cytaty dowodzące, że Ciri w Kaer Morhen spędziła ponad rok czasu:

- To nie tak, jak myślisz - odchrząknął starzec. - Geralt przywiózł ją tu zeszłej jesieni. Ona nie ma nikogo, oprócz... Triss, jak tu nie wierzyć w przeznaczenie, gdy...

- Jej normalne życie spłonęło razem z Cintrą - mruknął Geralt. - Ale cóż, Triss, jak zwykle masz rację. Już pomyśleliśmy o tym. Gdy nadejdzie wiosna, zawiozę ją do szkoły świątynnej. Do Nenneke, do Ellander.

Śnieg padał i padał. Rozjaśniło się, dopiero gdy nastał Midinvaerne, Dzień Zimowego Przesilenia...



Zeszła jesień, to ubiegła, ostatnia jesień, przynajmniej tak to rozumiem. Nie pamiętam dokładnie 'strzegółów" powieści, ale po mojemu, z tego cytatu wychodzi, że skoro obecnie jest zima w Kaer, to Ciri była tam 2-3 miesiące? Jasne, że rok bardziej pasuje - po takim szkoleniu machała mieczem jak ninja, ale z drugiej strony to mutant, więc czemu by nie miała w kwartał opanować nauki? Tak się czepiam, dla sportu, patrząc czy geriatria patrzy ;].


W Krwi Elfów jest duża "dziura czasowa" której nie da się logicznie wytłumaczyć. Teraz nie pamiętam szczegółów, ale kiedyś próbowałem to bardzo dokładnie analizować i wyszło mi, że Ciri w Kaer Morhen spędziła tylko zimę, a w świątyni Melitele ledwie parę miesięcy. Zaiste bardzo zdolną musiała być skoro aż tyle, przez tak krótki czas się nauczyła. Trzeba by wrócić i na spokojnie przeanalizować Krew Elfów, zwłaszcza opisy jej pobytu w świątyni, polowania na żyrytwę czy inną żagnicę i listów "do przyjaciółki". Warto to też skonfrontować w kolejnych tomach z czasem jaki jest podawany pomiędzy spaleniem Cintry, a bieżącą akcją - tam też brakuje chyba czasu na edukację Ciri. Autor chyba nie przywiązywał tu specjalnej uwagi do wieku Ciri i czasu jej edukacji, więc sporo osób wyłapuje tą niezgodność czasu.

_________________
Hagar skończył się na Kill 'Em All


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 17.01.2013 @ 11:25:35 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.07.2008 @ 17:22:35
Posty: 231
Cintryjka pisze:
Nie wiem, czy kwalifikuję się na geriatrię, ale IMHO, skoro mamy zimę, a chcielibyśmy się odnieść do jesieni, która ją bezpośrednio poprzedzała, to byśmy powiedzieli "tej jesieni".


Tak, my byśmy tak powiedzieli, gdyby nam zależało na precyzyjnym określeniu czasu. Bardziej jednak przychylam się do opinii Hagar, że to zwykłe niedopatrzenie ASa i sprawa jest rozmyta. "Zeszły" to miniony, może odnosić się do każdej minionej jesieni jak i ostatniej.

_________________
Flame in the dark


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 17.01.2013 @ 12:11:50 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 15:03:20
Posty: 7148
Lokalizacja: Gdynia -> Warszawa
Ja bym się jednak przychylił do zdania Cintryjki. Mówiąc zimą o jesieni, która właśnie się skończyła, na pewno nie powiedziałbym "zeszłej". Albo po prostu "jesienią", albo "tej jesieni", "ostatniej jesieni", ostatecznie nawet "minionej jesieni". Natomiast gdybym miał na myśli poprzednią jesień, to oprócz "poprzedniej jesieni" mógłbym też powiedzieć "zeszłej jesieni".
No i dodatkowo w tym przypadku wydaje się to logiczniejsze fabularnie.

_________________
Ha! Węgle jak u taty!
Moje dziewczęta updated!
I jeszcze jedna
Ech, wakacje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 17.01.2013 @ 12:21:45 
Offline
Dziad Rogaty
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 16:29:00
Posty: 19480
Lokalizacja: Wyspa
Ok, z tą jesienią się zgadzam, czyli można powiedzieć, że machała kijami w Kaer Morhen przez półtora roku. Sporo się nauczyła, jak na dziecko, anwet tak niezwykłe. Niemniej ciągle do rozwiązania pozostaje problem czasu nauki w świątyni - sporo się tam nauczyła, na co potrzeba przynajmniej kilku lat, a z tekstu wynika, że dotarła tam wczesną wiosną, w czerwcu była już na zjeździe czarodziejów, a jesienią ganiała ze Szczurami po dzikich stepach. Tu się sporo nie zgadza. Polecam szczegółową analizę tekstu, bo może to ja czegoś nie zauważyłem...

_________________
Hagar skończył się na Kill 'Em All


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 17.01.2013 @ 12:49:33 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Jeżeli chodzi o pobyt w świątyni, to po opisach przyrody sądząc, można uznać, że to było kilka miesięcy późnej wiosny i lata. I tu się rzeczywiście nic nie zgadza.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 17.01.2013 @ 14:45:44 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Nixx pisze:
Tak, my byśmy tak powiedzieli, gdyby nam zależało na precyzyjnym określeniu czasu. Bardziej jednak przychylam się do opinii Hagar, że to zwykłe niedopatrzenie ASa i sprawa jest rozmyta. "Zeszły" to miniony, może odnosić się do każdej minionej jesieni jak i ostatniej.


Tak gwoli ścisłości to Hagara nie Hagar. :P To wiking z pasków komiksowych, nie nałożnica Abrahama. ;)

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group