Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 19:56:54

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Czy Ciri jest dzieckiem nie potrzebującym przechodzenia Próby Traw?
tak 41%  41%  [ 41 ]
nie 45%  45%  [ 45 ]
nie wiem (:P) 15%  15%  [ 15 ]
Liczba głosów : 101
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 17.01.2013 @ 15:05:38 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.07.2011 @ 11:13:35
Posty: 60
Przecież Wam na 9 stronie tego tematu wszystko ładnie rozrysowałem.

Vesemir mówi, że Geralt przywiózł Ciri zeszłej jesieni, czyli jesienią 1264 roku. Słowa te Vesemir wypowiada do Triss (zaraz po jej przyjeździe) również jesienią, ale roku 1265. Kalendarzowa zima 1265 roku nadchodzi, gdy Triss przebywa już u wiedźminów w Kaer Morhen jakiś czas: Śnieg padał i padał. Rozjaśniło się, dopiero gdy nastał Midinvaerne, Dzień Zimowego Przesilenia....

Co do pobytu w świątyni. Ta pozorna nieścisłość, czy też niezgodność polega na tym, że zastosowana jest tam retrospekcja. Cały ostatni rozdział Krwi Elfów od słów: - Masz rację - przyznała poważnie dziewczynka, patrząc wprost we fiołkowe oczy czarodziejki - Nie lubiłam cię. do słów Nie lubiłam cię - powtórzyła pod koniec książki, to retrospekcja Ciri.

Poza tym, warto dokladnie przeczytać wcześniejszą moją wypowiedź:

Poniższy cytat wskazuje, że pomiędzy uratowaniem kupca Yurgi na moście przed potworami a wspólnym podróżowaniem Geralta z Zoltanem Chivaiem i krasnoludami minęło trzy lata:

- Nie - odezwał się nagle Wiedźmin. - Z drugiej koncepcji proponuję od razu zrezygnować. Nawet o tym nie myślmy. Na tamtym brzegu prędzej czy później wpakujemy się na któreś z Miechunowych Uroczysk. To paskudne miejsca, stanowczo radzę trzymać się od nich z daleka. - Znasz tedy te tereny? Byłeś tu kiedyś? Wiesz, jak się stąd wydostać? Wiedźmin milczał przez chwilę. - Byłem tam raz - powiedział, trąc czoło. - Trzy lata temu. Ale wjechałem z przeciwnej strony, od wschodu. Zmierzałem ku Brugge i chciałem skrócić sobie drogę. A jak się wydostałem, nie pamiętam. Bo wywieziono mnie półżywego na wozie.


Dzięki powyższemu cytatowi oraz wiedzy, że Ciri spędziła w Kaer Morhen ponad rok można obliczyć jaki okres była w świątyni Melitele. Wychodzi, że musiała tam spędzić również ponad rok.


Kurde, ale jestem dobry :)

_________________
Jak ślepiec muskając palcami biały kamień,
czytam wyryte na twoim nagrobku żelaznym piórem słowa:

Trawy smutki swe składają u stóp Boga,
kłując mnie w kostki szepczą o pokorze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 17.01.2013 @ 15:38:02 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11.07.2008 @ 17:22:35
Posty: 231
Narsil pisze:
Nixx pisze:
Tak, my byśmy tak powiedzieli, gdyby nam zależało na precyzyjnym określeniu czasu. Bardziej jednak przychylam się do opinii Hagar, że to zwykłe niedopatrzenie ASa i sprawa jest rozmyta. "Zeszły" to miniony, może odnosić się do każdej minionej jesieni jak i ostatniej.


Tak gwoli ścisłości to Hagara nie Hagar. :P To wiking z pasków komiksowych, nie nałożnica Abrahama. ;)


A to przepraszam ;]

_________________
Flame in the dark


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 21.02.2013 @ 17:07:55 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.07.2011 @ 11:13:35
Posty: 60
Moim zdaniem Ciri nie potrzebowała Próby Traw/ Zmian, aby stać się wiedźminem/wiedźminką. Jakby to kolokwialnie nie zabrzmiało, ona była czymś więcej. Była Dzieckiem Niespodzianką, Dzieckiem Przeznaczenia, tym „prawdziwym”, które nie musiało przechodzić żadnych mutacji:

- Czy wszystkie opowieści o Prawie Niespodzianki to legendy?
- Wszystkie. Przypadek trudno nazwać przeznaczeniem.
- Ale wy, wiedźmini. nie przestajecie szukać?
- Nie przestajemy. Ale to nie ma sensu. Nic nie ma sensu.
- Wierzycie, ze Dziecko Przeznaczenia przejdzie Próby bez ryzyka?
- Wierzymy, że takie dziecko nie będzie wymagało Prób.


Żeby to zrozumieć trzeba do tematu podejść od strony „filozoficznej”.

Sapkowski w wywiadzie rzece "Historia i fantastyka" tak mówi o Ciri:

Geralt jest białowłosy, Cirilla – popielatowłosa, a Yennefer – kruczowłosa. Czy to były wybory świadome, czy podświadome? Czym podyktowane? Jakim rodzajem semantyki?

Yennefer i Geralt to symboliczny kontrast czerni i bieli, jak w jin i jang. Wizualizacja przeciwieństw, mająca pomóc czytelnikowi w zrozumieniu tej pełnej konfliktów, gwałtownej miłości. Ciri natomiast jest szara, bo nijaka, jeszcze nieokreślona. W finale „bieleje”. Można powiedzieć, że trochę jak Geralt – a trochę jak Gandalf. Gandalf z Szarego staje się Białym, bo przechodzi rite de passage. W gniewie trawestuje Sarumana, twierdzącego, że „biel jest dobra tylko na początek, białą tkaninę można ufarbować, białą kartę można zapisać”. Ciri pod koniec opowieści jest białą kartą, którą można zapisać. Co do tego, czym i jak zapisana będzie ta karta, czytelnika pozostawiam w nieświadomości i niewiedzy. By musiał się zastanawiać.


Na schodach zamczyska Stygga Ciri ostatecznie staje się wiedźminem "doskonałym", jest już określona. Za chwilę, gdy będzie razem z Geraltem schodzić po stopniach, odbije mieczem strzałę lecącą prosto w jego pierś.

Ciri jest wiedźminem, który nie potrzebuje „kocich” oczu, nie potrzebuje wykonywać specyficznego wiedźmińskiego tańca, który był przydatny w walce z potworami,:

albowiem walka Dobra ze Złem toczy się teraz na innym polu bitwy i zupełnie inaczej jest prowadzona. Zło przestało być chaotyczne. Przestało być ślepą i żywiołową siłą, przeciw której wystąpić musiał wiedźmin, mutant równie morderczy i równie chaotyczny jak samo Zło. Dziś Zło rządzi się prawami — bo prawa mu przysługują. Działa w myśl zawartych traktatów pokojowych, bo pomyślano o nim, owe traktaty zawierając…

— Ciemność, o której mówisz — powiedział — to stan ducha, nie materii. Do walki z czymś takim trzeba wyszkolić całkiem innych wiedźminów. Najwyższy czas zacząć.


Medalion z głową wilka był symbolem wiedźmiństwa, zwykłego fachu, polegającym na zabijaniu potworów. Ciri to symbol nowego wiedźmiństwa, czy raczej uosobieniem tego, co zawsze kryło się pod tą nazwą, a wiąże się, w moim przekonaniu, z głęboko rozumianą formą pomagania, jako celem w życiu.

Ciri obejrzała się, spojrzała na Yennefer, która, by nie upaść, oparła się o balustradę. Wyciągnęła odebrane Bonhartowi medaliony. Kota zawiesiła sobie na szyi, wilka dała Geraltowi.

— Mam nadzieję — rzekł — że wiesz, że to tylko symbol?
— Wszystko to tylko symbol.

_________________
Jak ślepiec muskając palcami biały kamień,
czytam wyryte na twoim nagrobku żelaznym piórem słowa:

Trawy smutki swe składają u stóp Boga,
kłując mnie w kostki szepczą o pokorze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 26.03.2013 @ 17:38:42 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.07.2011 @ 11:13:35
Posty: 60
https://soundcloud.com/musicimaginary/c ... at-felicia

http://justanor.deviantart.com/art/Lady ... -359575182

Ciri Luned Me

Feainnewedd. En'ca minne.
N'te dice'en,N'te mire daetre.
Sh'aente!

N'te shaent a'minne.
Elaine luned.
Luned...me.

Dearme aen, a'caelme tedd.
Weddin me, esse creasa.
Luned me.

Ciri córko moja

Słońca dziecię. Maleńka miłości
Nic nie mów, nie oglądaj się.
Śpiewaj!

Nie śpiewaj o miłości.
Piękna dziewczyno.
Córko... moja.

Śnij, gdy pokój jest na świecie.
Dziecko moje, tak trzeba.
Córko moja.

_________________
Jak ślepiec muskając palcami biały kamień,
czytam wyryte na twoim nagrobku żelaznym piórem słowa:

Trawy smutki swe składają u stóp Boga,
kłując mnie w kostki szepczą o pokorze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 19.04.2014 @ 9:46:50 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 19.04.2014 @ 9:08:34
Posty: 19
Myślę że analiza w wykonaniu Torpa jest zupełnie bez sensu. Powód? Sapkowski według mnie ma ewidentnie gdzieś takie rzeczy jak geografia czy chronologia i kalendarium.
Świetnie wykonana robota, ładnie udowodnione że to przedział 14/15 lat.
Ale przypominam:
Ze słów jarla wniosek że saga to 15/16 lat. I nie sądzę że pomyliłby wiek gdyż raczej bliska mu była, dobrze się znali, sporo czasu na Skellige bywała. I myślę że z jakichś powodów to jest-tym bardziej że pojawia się to jeszcze raz...
Emhyr mówi że mija prawie 16 lat od ich spotkania, spotkali się jak Pavetta była w ciąży. Sądzicie że Emhyr nie pamiętałby ile Ciri miała lat?
Pamiętajmy że oceny "na oko" Triss i Geralta są nic nie warte. Ciri miała jak stwierdził Vysogota urodę jak to on określił- "wiecznego dziecka", miała bardzo delikatną urodę a więc Geralt dając jej 10 lat mógł się pomylić a ona mogła mieć lat 11.
Tak samo Triss mogła ten rok za mało dać.
Na marginesie- wiek 14/15 jakoś... nie bardzo widzę Ciri czternastolatkę jak wyżyna oddział 4 najemników w Dun Dare, takie subiektywne wtrącenie...

Rok wybuchu wojny z Nilfgaardem/Śmierć Geralta z Rivii

A więc:
14/15? Nie
15/16? Nie... jak to?
Rozmowa z Vysogotą. Jest stwierdzone że Ciri w listopadzie miała lat 16.
16/17? Myślę że... też nie...

Co do wieku Ciri mam taką obserwację: dokładny wiek Ciri Sapkowskiego nie obchodzi.
Mamy przybliżony wiek Ciri bo tylko on jest w gruncie rzeczy ważny i każdy może sobie wyobrazić ile konkretnie miała lat jak chce.
Ma rację Torp twierdząc że 14/15- ma swoją rację
Mają rację ci co twierdzą że miała 15/16 lat- mają swoją rację
I mam rację ja uważając że miała 16/17 lat- mam swoją rację.
I dla mnie Ciri miała 16/17 lat, da się to udowodnić i tak- dla mnie- jest.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 19.04.2014 @ 13:44:56 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.07.2011 @ 11:13:35
Posty: 60
@Wotan
Strasznie chaotyczna wypowiedź.

Ustalając ile lat miała Ciri trzeba rozdzielić dwie kwestie. Jej rzeczywisty wiek wynikający z analizy dat i wydarzeń z siedmioksięgu oraz ten „subiektywny”, czyli przypisywanie Ciri określonej liczby lat przez osoby, które jej nie znały, a swój osąd opierały jedynie na podstawie jej fizycznego wyglądu.

Przykładowo dla Keiry Metz Ciri wyglądała na 14 dziewczynę ( „Czas pogardy”, podczas wydarzeń na Thanned) :

- O Yennefer? Ach, tak… Wszystko szlo po naszej myśli, kiedy nagle pojawiła się Yennefer. I wprowadziła na sale to medium…
- Kogo?
- Dziewczynę, może czternastoletnią. Szare włosy, wielkie zielone oczy… Zanim zdążyliśmy się dobrze przyjrzeć, dziewczyna zaczęła wieszczyc. Powiedziała o wydarzeniach w Dol Angra. Nikt nie miał wątpliwości, ze mówi prawdę. Była w transie, a w transie się nie kłamie.


Dla Sabriny Glevissig w „Chrzcie ognia” Ciri była piętnastoletnią dziewczyną:

- O czym my tu mówimy? - wybuchnęła Sabrina. Żeby w ogóle wykryć teleport w wieży, żeby w ogóle moc go zobaczyć, trzeba było użyć magii czwartego stopnia. A do uruchomienia portalu potrzeba było zdolności arcymistrzowskich! Nie wiem, czy Vilgefortz zdołałby tego dokonać, a co dopiero jakaś piętnastoletnia podfruwajka. Jak wy w ogóle możecie zakładać coś takiego? Kim, według was, ta dziewczyna jest? Co w niej takiego jest?

Dla Vysogoty Ciri „na oko” w „Wieży jaskółki” miała 16 lat:

Vysogota westchnął ciężko, zamoczył pióro i otarł je o brzeg kałamarza.
- Co się zaś tyczy pacjentki - zamruczał - to niechaj zanotowane zostanie, co następuje. Lat, jak się zda, około szesnastu, wysoka, budowy pomiernie szczupłej, lecz bynajmniej nie cherlawej, nie wskazującej na niedożywienie. Umięśnienie i konstrukcja fizyczna typowa raczej dla młodej elfki, ale nie stwierdzono żadnych cech metyski... do kwarteronki włącznie. Niższy procent elfiej krwi może, jak wiadomo, nie pozostawiać śladów.

— Nie, oczywiście. Ty wszystko wiesz z własnego doświadczenia. Z praktyki. Zdobyłaś wszak mnóstwo doświadczeń w twym długim, szesnastoletnim życiu.


Trzeba pamiętać, że Ciri jak na swój wiek była osobą nad wyraz dojrzałą, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym („Wieża jaskółki”, „Pani jeziora”).



Wotan pisze:
Emhyr mówi że mija prawie 16 lat od ich spotkania, spotkali się jak Pavetta była w ciąży. Sądzicie że Emhyr nie pamiętałby ile Ciri miała lat?

viewtopic.php?f=14&t=3507 :
6. Kwestia ceny - jesień (wrzesień?) 1252 roku, Pavetta jest już brzemienna.
19. Pani jeziora
marzec 1268 – Ciri pojawia się w zamku Stygga/ bitwa pod Brenną

1268-1252= 16 :)

Ciri urodziła się 1 maja 1253. Podczas pogromu w Rivii (6 lub7 czerwiec 1268 r) ma skończone 15 lat - i to jest jej rzeczywisty wiek.

_________________
Jak ślepiec muskając palcami biały kamień,
czytam wyryte na twoim nagrobku żelaznym piórem słowa:

Trawy smutki swe składają u stóp Boga,
kłując mnie w kostki szepczą o pokorze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 19.04.2014 @ 16:00:12 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 19.04.2014 @ 9:08:34
Posty: 19
Dzięki za wyjaśnienie
Ja ją jednak wolę uznać za 16/17 :P :P


A btw.

http://witcher.wikia.com/wiki/Ciri
Czemu angielska i wszystkie inne obcojęzyczne podają datę 1251?


Tak czy siak, szanuję twoją pracę jaką włożyłeś w kalendarium ale ja jednak uważam że te rozbieżności dają czytelnikowi wolność wyboru co do uznania wieku i myślę że prawdziwe jest zarówno 15 lat jak i podawane przeze mnie 17 lat.

Ponadto biorąc pod uwagę jej wygląd opisywany przez Vysogotę ocena na oko jest raczej zaniżoną (Keira, Sabrina)...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Cirilla
Post: 21.04.2014 @ 14:39:47 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 26.10.2013 @ 23:18:10
Posty: 110
Wotan pisze:
Dzięki za wyjaśnienie
Ja ją jednak wolę uznać za 16/17 :P :P


A btw.

http://witcher.wikia.com/wiki/Ciri
Czemu angielska i wszystkie inne obcojęzyczne podają datę 1251?

Oficjalna (tzn. pod egidą CD Projektu) anglojęzyczna wiki, przeniesiona została na adres http://witcher.gamepedia.com/Witcher_Wiki - wszystkie inne oficjalne również leżą na Gamepedii. Te stare na serwerach Wikii obecnie są zapuszczone, jedynie polskojęzyczna trzyma się całkiem nieźle.

To było tak bajdełejem. Co do tematu - chronologia na WSZYSTKICH wiki jest błędna. Czy to polska, czy angielska, czy oficjalna, czy nieoficjalna. I nie tylko chronologia zresztą. Tam jest po prostu jeden wielki zamtuz. I to ogarnięty pożarem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group