Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 27.04.2024 @ 16:48:59

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Post: 08.05.2013 @ 19:48:59 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 08.05.2013 @ 19:40:57
Posty: 2
Witam! Jestem w trakcie przygotowywania pracy licencjackiej, dlatego też zwracam się do Was o pomoc-poniżej przesyłam kilka pytań. Odpowiedzi bardzo mi pomogą, dlatego proszę-jeśli możecie-poświęćcie kilka minut i pomóżcie mi, odpowiadając na 8 prostych pytań:) W nawiasach podałam wytłumaczenie niektórych terminów, aby pytania były jak najbardziej zrozumiałe.
Zależy mi na wynikach w jak najkrótszym czasie, mam nadzieję, że swoimi odpowiedziami przyczynicie się do tego, żeby moja praca miała pełniejszy wymiar! Każda odpowiedź się liczy!
Z góry dziękuję!:)

PYTANIA WSTĘPNE:
1. Czy znasz z dzieciństwa bajki magiczne?
(Bajki magiczne to takie, które zwykle opowiadane były przez rodziców/dziadków, funkcjonują one w formie ustnej. Charakterystyczną cechą są postaci takie jak księżniczki, smoki itd. oraz niewiarygodne przygody, często pełne magii. )
Jeśli pamiętasz, to wymień tytuły lub krótko opisz o czym była dana bajka (np. „bajka o księżniczce zaklętej w żabę”).
2. Czy spotkałeś/-łaś się z tym, że inni podawali odmienne wersje którejkolwiek z wymienionych przez Ciebie bajek? Budziło to Twoje zdziwienie lub inne reakcje?
3. Ile razy przeczytałeś/-łaś Cykl Wiedźmiński? (Dwa tomy opowiadań + pięć tomów Sagi o Wiedźminie)
PYTANIA WŁAŚCIWE:
4.Czy podczas lektury tomów Ostatnie życzenie i Miecz Przeznaczenia, któreś z opowiadań kojarzyło Ci się z którąkolwiek z bajek wymienionych przez Ciebie w pytaniu 1? Wymień z którymi.
5. Dlaczego uważasz, że są do siebie podobne? Ze względu na postaci występujące, charakterystyczne przedmioty, miejsca, przygody a może inne elementy?
6.Jakie dostrzegasz różnice między danym opowiadaniem A. Sapkowskiego, a bajką magiczną?
7. Czy wykorzystanie wątków bajkowych przez A. Sapkowskiego było dla Ciebie czytelne, oczywiste (dostrzegłeś/-łaś je od razu czy może przy kolejnym czytaniu)? Które z opowiadań budziły najsilniejsze skojarzenia?
8. Czy widzisz podobieństwo między bajką magiczną i jej budową (wyruszenie bohatera w świat->napotkanie przeciwności/wrogów->spotkanie pomocników->rozwiązanie przeciwności->szczęśliwy powrót do domu/wesele/zakończenie) a Sagą o Wiedźminie?
9. Która zależność Twoim zdaniem jest silniejsza:
-podobieństwo między bajką magiczną a Ostatnim życzeniem i Mieczem przeznaczenia
-podobieństwo między bajką magiczną a Sagą o Wiedźminie?

Dzięki!:)


Ostatnio zmieniony 09.05.2013 @ 13:28:26 przez Angoullemee, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08.05.2013 @ 20:38:59 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Witaj. Z przyjemnością wypełnię przypominając sobie przy okazji bajeczki z dzieciństwa. :) Odpowiedzi podeślę na PW.
A gdybyś potrzebowała więcej informacji, a jeszcze nie miała czasu na przeszukanie tego forum, jest tu trochę ciekawych wątków, także na temat "Sapkowski a baśnie".

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09.05.2013 @ 11:23:47 
Offline
Vesemir
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.07.2004 @ 11:19:42
Posty: 754
Lokalizacja: Poznań
Angoullemee pisze:
Wszystkie pytania mają charakter otwarty.

Pytania zaczynające się od "czy..." nie są otwarte ;-)
A kiedy uczyniłem już zadość mojej potrzebie czepialstwa - przesyłam na pw odpowiedzi do ankiety.

_________________
Dlaczego tu, na dole, tak dużo wolnego miejsca?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09.05.2013 @ 13:26:38 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 08.05.2013 @ 19:40:57
Posty: 2
Słuszna uwaga! Poprawiłam.:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group