Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 11:46:03

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: 07.11.2013 @ 17:02:23 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 29.10.2013 @ 13:17:42
Posty: 179
Lokalizacja: Uniwerum Star Wars
blazenada pisze:
No wlasnie, jak juz o tym rozmawiamy to zawsze czulam sie rozczarowana ksiazkami ASa pod tym wzgledem.
W ogole nie ma o czym rozmawiac po ich przeczytaniu. Nic. Wszystko jasne, zadnych niedomowien. Czasami spogladalam z zazdroscia na kolezanki i kolegow czytajacych ksiazki innych autorow, kiedy omawiali jakies szczegoly, niedopowiedzenia. A u ASa nic.
Pff. Fabula prosta jak kij od szczotki, o postaciach juz nie ma co zaczynac. Moja podkladka chlodzaca pod laptopa ma bogatsze przezycia wewnetrzne.


Jest różnica między niedopowiedzeniem, a ukrywaniem treści istotnych dla fabuły. Sam AS śmiał się z różnej maści interpretatorów oraz poszukiwaczy kluczy do powieści w "Historii i fantastyce".

Alexis pisze:
Vrii pisze:
Nie wierzę w wytłumaczenie o dziecku z jednego powodu - AS nie należy do pisarzy, którzy by ukrywali treści istotne dla fabuły.
A ja myślałam, że już dawno zostało zarzucone interpretowanie według tego, co poeta miał na myśli. Dziadek Roland onegdaj nawet twierdził, że autor umarł czy coś. Ale mogła to również być teoria spiskowa. ;)


Oczywiście, że teoria spiskowa ;) Działo jest stworzeniem swojego autora, tylko on wie jak powstawało i po co. Robimy coś po to, by inni to interpretowali jak my chcemy. Czy zgodziłabyś się na postrukturalną interpretację Twojej wypowiedzi, według której nie mówisz do mnie, a do onirycznego bytu imieniem OMO i proponujesz mu wspólną herbatkę przy świecach na stokach góry Olimp?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07.11.2013 @ 18:42:02 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.10.2004 @ 13:02:04
Posty: 901
Lokalizacja: Aberdeen/Świnoujście
Ale chodzi o to właśnie, że autor świadomie lub nieświadomie (w co wątpię) zostawił kilka ukrytych tropów (które w tym temacie staramy się "wygrzebać"), które interpretację z dzieckiem czynią bardzo prawdopodobną. AS zawsze powtarzał, że pisze dla czytelnika inteligentnego, dlaczego miałby zatem zawsze walić prosto z mostu? Pomyśl dlaczego w opowiadaniu owo ostatnie życzenie nie zostaje przedstawione czytelnikowi? AS świadomie pozostawia nam pole do popisu i interpretacji ale podrzuca wcześniej kilka wskazówek. Ja wolę wyobrażać sobie, że tak znakomity autor ukrył dla mnie kolejną niespodziankę w tekście, a nie boi się "ukrywać fakty istotne dla fabuły" bo uważa, że w życiu nie wpadnę na ich trop... Nawet jeśli pomysł z dzieckiem jest nadinterpretacją, która dziwnie gładko komponuje się imho z tekstem i fabułą całej sagi.

_________________
po przeczytaniu spalić monitor


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07.11.2013 @ 18:52:12 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 29.10.2013 @ 13:17:42
Posty: 179
Lokalizacja: Uniwerum Star Wars
Cóż, wydaje mi się, że opowiadanie z dżinem było ich pierwszym spotkaniem. Jeżeli tak było, tą skąd Geralt miałby wiedzieć czego ona chce?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07.11.2013 @ 19:15:07 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.10.2004 @ 13:02:04
Posty: 901
Lokalizacja: Aberdeen/Świnoujście
Może dlatego, że wiedział, iż Yen jako czarodziejka straciła szanse na macierzyństwo, ale nadal jest kobietą, dla której macierzyństwo może być rzeczą ważną? A może, jak zauważyła Ala, znając własną ułomność, potrafił wyobrazić sobie czego może pragnąć Yennefer? A może nie chciał sztucznego, magicznego uczucia Yen do siebie (pamiętał jak czarodziejka omotała jego samego chwilę wcześniej), jakie mógłby zaoferować mu dżin i wolał poprosić o wspólne dziecko w przyszłości, co stwarzałoby szansę na bardziej "neutralne" powiązanie ich losów. A może sam pragnął dziecka i właśnie Yennefer wydała mu się najodpowiedniejszą osobą, co było dla niej najwspanialszym komplementem i wzbudziło jej zachwyt? A może po prostu takie życzenie według Geralta gwarantowało, iż dżin nie będzie mógł w żaden sposób skrzywdzić Yennefer gdy uwolni się z jej pułapki i jednocześnie zwiąże jej osobę z wiedźminem, na czym mu zależało? Itd., itp.

_________________
po przeczytaniu spalić monitor


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07.11.2013 @ 19:57:57 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 29.10.2013 @ 13:17:42
Posty: 179
Lokalizacja: Uniwerum Star Wars
mr.maras pisze:
Może dlatego, że wiedział, iż Yen jako czarodziejka straciła szanse na macierzyństwo, ale nadal jest kobietą, dla której macierzyństwo może być rzeczą ważną? A może, jak zauważyła Ala, znając własną ułomność, potrafił wyobrazić sobie czego może pragnąć Yennefer?


Po tak krótkiej znajomości? Nie sądzę. Nie wiadomo nawet czy Ciri była wtedy w pisarskich planach ;)

mr.maras pisze:
A może po prostu takie życzenie według Geralta gwarantowało, iż dżin nie będzie mógł w żaden sposób skrzywdzić Yennefer gdy uwolni się z jej pułapki i jednocześnie zwiąże jej osobę z wiedźminem, na czym mu zależało? Itd., itp.


Dobre. Bardzo dobre. Ale chyba wypowiedzenie życzenia "Niech mnie kocha na zabój" jest prostsze ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07.11.2013 @ 21:46:33 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.12.2004 @ 17:36:18
Posty: 3143
Lokalizacja: Khatovar
Vrii pisze:
Ale chyba wypowiedzenie życzenia "Niech mnie kocha na zabój" jest prostsze ;)
Ale czy Yen byłaby takim życzeniem zachwycona? Przypuszczam, że nie. ; )

_________________
- What do you do for fun, Esther?
- I run naked through the pages of the United States Criminal Code. [Boardwalk Empire]
Estheriada
Bierki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07.11.2013 @ 22:01:55 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 29.10.2013 @ 13:17:42
Posty: 179
Lokalizacja: Uniwerum Star Wars
Nie ma nic do gadania, jest zaczarowana :D

A może...a może ma obiekcje. Może nie chce być zaczarowana. Może to jest podstawą konfliktów z Geraltem? Kolejna teoria :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07.11.2013 @ 23:19:55 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.10.2004 @ 13:02:04
Posty: 901
Lokalizacja: Aberdeen/Świnoujście
Gdyby była zaczarowana, pewnie nie miala by wiele do powiedzenia. I nie kursowała np. między Geraltem i Istreddem...

_________________
po przeczytaniu spalić monitor


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07.11.2013 @ 23:33:07 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 29.10.2013 @ 13:17:42
Posty: 179
Lokalizacja: Uniwerum Star Wars
Mogła być zakochana w sposób zaczarowany, ale przecież wciąż może robić co chce. Tylko czuje nie to co chce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08.11.2013 @ 2:30:57 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.06.2005 @ 16:28:29
Posty: 2847
Lokalizacja: spod samiućkich Tater/Krk
Vrii pisze:
Czy zgodziłabyś się na postrukturalną interpretację Twojej wypowiedzi, według której nie mówisz do mnie, a do onirycznego bytu imieniem OMO i proponujesz mu wspólną herbatkę przy świecach na stokach góry Olimp?
Upraszczając nieco, interpretacja jest dobra wtedy, kiedy ma sens i uzasadnienie, nie wtedy, kiedy odczytuje intencje ukryte głęboko w głowie autora. Twoja interpretacja mojej wypowiedzi nie ma ani sensu ani uzasadnienia, więc trudno się na nią zgodzić.

_________________
A pogledaj što sam našao
prevrćući raj i pakao
Divlje kose, tamna oka dva
cvijet bez korijena, ples je sve što zna

Tko te k' meni poslao
da mi anđelima kvariš posao?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15.11.2013 @ 17:41:14 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 26.10.2013 @ 23:18:10
Posty: 110
Wywiadów się nie czyta ;p

Piotr Szczygielski: Czy może nam Pan zdradzić jak dokładnie brzmiało ostatnie życzenie Geralta? Domniemujemy, że może chodziło o chęć posiadania potomstwa z Yennefer?
AS: Jak brzmiało ostatnie życzenie, wiedzą tylko Geralt i Yennefer. Mówili tak cicho, że nie dosłyszałem. O potomstwo nie chodziło z pewnością. Nie idzie już o to, że po diabła komuś potomstwo, ale nietaktem jest przy romantycznym téte a téte wyjeżdżać z prokreacją.

http://sapkowski.pl/modules.php?name=Ne ... le&sid=453

_________________
Ire lokke, ire tedd
Ghart ess lláev aep Cáermewedd!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.11.2013 @ 18:35:38 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.08.2011 @ 17:47:29
Posty: 117
SMiki55 pisze:
Wywiadów się nie czyta ;p

Piotr Szczygielski: Czy może nam Pan zdradzić jak dokładnie brzmiało ostatnie życzenie Geralta? Domniemujemy, że może chodziło o chęć posiadania potomstwa z Yennefer?
AS: Jak brzmiało ostatnie życzenie, wiedzą tylko Geralt i Yennefer. Mówili tak cicho, że nie dosłyszałem. O potomstwo nie chodziło z pewnością. Nie idzie już o to, że po diabła komuś potomstwo, ale nietaktem jest przy romantycznym téte a téte wyjeżdżać z prokreacją.

http://sapkowski.pl/modules.php?name=Ne ... le&sid=453


Za grosz romantyzmu!
Nie dosłyszał, więc nie wie.

_________________
Zdrówka!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02.12.2013 @ 13:26:42 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
SMiki55 pisze:
Piotr Szczygielski: Czy może nam Pan zdradzić jak dokładnie brzmiało ostatnie życzenie Geralta? Domniemujemy, że może chodziło o chęć posiadania potomstwa z Yennefer?
AS: Jak brzmiało ostatnie życzenie, wiedzą tylko Geralt i Yennefer. Mówili tak cicho, że nie dosłyszałem. O potomstwo nie chodziło z pewnością. Nie idzie już o to, że po diabła komuś potomstwo, ale nietaktem jest przy romantycznym téte a téte wyjeżdżać z prokreacją.

Dla mnie właśnie to może być potwierdzeniem teorii. Która mi się podoba :)

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02.12.2013 @ 14:58:01 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.08.2011 @ 17:47:29
Posty: 117
Właśnie przeczytałem "Ostatnie życzenie" i to wszystko trzyma się kupy. Fajnie się czytało patrząc na to wszystko trochę inaczej :)

_________________
Zdrówka!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group