Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.03.2024 @ 1:17:01

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 16.01.2015 @ 19:23:47 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.01.2015 @ 20:00:18
Posty: 8
Lokalizacja: Todalen
Jestem ponownie. Przewertowałem całość, wydaje mi się że masz rację :) Sapek rzeczywiście musiał się pomylić, jeśli chodzi o Sezon burz, powinien być 1251 tak sądzę, nie 1245. Dlaczego taki błąd nie wiem, może to działanie celowe, może się kiedyś dowiemy ( miejsca na następne opowiadania jest całkiem sporo), może czarodzieje inaczej liczyli lata ( list Pinettego do Koral i odwrotnie datowane na 1245) . Ze swojej strony mogę tylko dołączyć mały dodatek ( Twoja praca to duża robota) tzn. :

1249. OSTATNIE ŻYCZENIE - pierwsze spotkanie Geralta z Yennefer, ten rok jest prawdopodobny , jeśli weźmiemy pod uwagę :

Jaskier znał do tej pory tylko jedną osobę potrafiącą równie zręcznie jeść kurczaka nożem i widelcem. Teraz wiedział już, gdzie i od kogo Geralt się tego nauczył. Ha, pomyślał, nie dziwota, mieszkał z nią przez rok w jej domu w Vengerbergu, zanim od niej zwiał, wpoiła mu niejedno dziwactwo...( Krew elfów )

W 1250 Geralt i Yennefer się rozstają. Można tak wnioskować na podstawie informacji w SEZON BURZ cyt. poniżej

Punktem zwrotnym było wasze rozstanie. Kiedyź to się stało? Rok temu? Ach, jakże szybko mija ten czas…
(Sezon burz, s.55)

Ponadto można wnioskować też że w tym samym roku Geralt poznaje Triss.

Miał w naturze dziwną i trudną do wytłumaczenia skłonność do rudowłosych, parę razy
już ta właśnie pigmentacja owłosienia popchnęła go do popełnienia głupstwa. Należało się
zatem strzec i wiedźmin mocno to sobie postanowił. Zadanie miał zresztą ułatwione. Właśnie
mijał rok od czasu, gdy popełnianie tego typu głupstw przestało go kusić.
( Sezon Burz )

1251. SEZON BURZ - czerwiec-sierpień

Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10.02.2015 @ 12:26:49 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 26.10.2013 @ 23:18:10
Posty: 110
wlodekg0 pisze:
- Cintra spotkanie z Calanthe – Ciri ma 6 lat - rok 1259

Geralt mówił w "Kwestii ceny", że przyjdzie dokładnie sześć lat po pamiętnej uczcie, nie sześć lat po narodzinach Ciri.

_________________
Ire lokke, ire tedd
Ghart ess lláev aep Cáermewedd!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11.02.2015 @ 19:36:49 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.01.2015 @ 20:00:18
Posty: 8
Lokalizacja: Todalen
zgadza się..jak najbardziej :)

Chcę jeszcze nawiązać do Ostatniego życzenia, mianowicie do opowiadania Wiedźmin.

cyt...ale już potem, kiedy okazało się, co leży w tym
sarkofagu. I co z niego nocami wyłazi. A zaczęło wyłazić nie od razu, o nie.
siedem lat od pogrzebu był spokój...

cyt...I tak to się ciągnie, Geralt, sześć lat, bo to się urodziło tak jakoś
czternaście lat temu.(...)..Przez sześć lat – Geralt uniósł głowę – przez sześć lat nikt nie załatwił sprawy ?...

Z tego wynika że królewna-księżniczka urodziła się w 1239, strzyga zaczęła zabijać tak około 1246.
Brehen, Kot z Iello nie mógł w 1245 ruszać do Wyzimy, skoro strzyga gryzła od 1246. Chodzi mi o Sezon burz i listy w nim zawarte datowane na 1245 właśnie, raczej to jest błąd...ale licząc akcję Wiedźmina na 1253 można sobie liczyć różnie, daje więcej kombinacji, chociaż Twoja wydaje się właściwa. A może ktoś ma inny pomysł ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12.02.2015 @ 13:27:48 
Offline
Vesemir
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.07.2004 @ 11:19:42
Posty: 754
Lokalizacja: Poznań
Kluczowe "jakoś tak" odnośnie lat...

_________________
Dlaczego tu, na dole, tak dużo wolnego miejsca?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17.07.2015 @ 5:25:11 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 17.07.2015 @ 5:05:04
Posty: 3
Hej wszystkim!

Tak się zainteresowałem tą chronologią po przeczytaniu opowiadania z zbioru rosyjskich pisarzy "Opowieści ze świata Wiedźmina".

Chodzi mi mianowicie o opowiadanie "Lutnia i to wszystko" autorstwa Marii Galiny, w którym mamy okazję przeczytać o epidemii podczas której umarła Essi Daven.
W opowiadaniu wszystko wskazuje na to mamy ewidentnie do czynienia z powojenną epidemią w Wyzimie do jakiej doprowadziła niechcący Ciri podczas swoich czasoprzestrzennych wycieczek - wiadomo statek "Catriona" itd.

Jednak że w opowiadaniu "Trochę Poświęcenia" autor rzecze iż Pacynka umarła po 4 latach. Patrząc na chronologię Torpa (szacun swoją drogą), wychodzi, że ów opowiadanie miało miejsce gdzieś między 1254-1262, a dla ułatwienia se przyjąłem że w 1262. Wychodzi że Essi umarła w 1266.
Jednak że epidemia do jakiej autorka "Lutni.. usilnie stara się nawiązać miała wedle kanonu miejsce po wojnie czyli co najmniej w 1268, w necie spotkałem się z datą 1272. Czyli nijak nie da się tego dopasować.

Co o tym sądzi Szanowne Towarzystwo?

A żeby była jasność - zdaje sobie sprawę że raczej nie da się tego do kanonicznej chronologii dopasować i coś będzie się tu nie zgadzać. W początkowych momentach czytania opowiadania "Lutnia i to wszystko" myślałem że będzie chodzić po prostu o inną epidemie (bo to ich mało), ale kiedy ze statku wyskoczył szczuriken na koniec uderzono w czytelnika nazwą Catriona, to zostalo tylko jedno stwierdzenie - autorka pokpiła sprawę.
A może nie pokpiła tylko olała wszak A.S. już zabłysnął niejednokrotnie tym, że za nie kanoniczne zwykł se uważać co mu pasuje. Nie chcąc obrazić niczyich uczuć w tej materii ale obawiam się że kiedyś może ogłosić iż nie kanonicznym jest któreś z jego opowiadań albo któryś tom Sagi ;)
Jadnak że ja czuje iż mam praco do uznawania za kanoniczne czego chce - tutaj jednak Maria Galina mi to utrudnia niemożliwie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17.07.2015 @ 9:20:01 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
Może być tak, że i w samym kanonie była chronologiczna niespójność. Kiedy powstawały opowiadania, nie istniał jeszcze szczegółowy plan sagi. Takich kwiatków nie brakuje. Mogła to też być zupełnie inna epidemia, nie ta spowodowana przez Ciri. Epidemii zapewne wówczas nie brakowało:)

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17.07.2015 @ 22:01:01 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 17.07.2015 @ 5:05:04
Posty: 3
Tak ;)
Ale w opowiadaniu Marii Galiny mamy ewidentnie z tą właśnie epidemią do czynienia, konkretnie epidemią catriony.
Jednym z wydarzeń w opowiadaniu jest właśnie przypłynięcie tego statku gdzieś do Wyzimy, (jest podane miasto ale nie pamiętam teraz - coś na "E").
I od tego zaczyna się całe nurglowisko. Mamy tutaj nawet postacie Ioli Pierwszej i Rudy'ego ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22.07.2015 @ 20:23:18 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.01.2015 @ 20:00:18
Posty: 8
Lokalizacja: Todalen
Akurat jeśli chodzi o opowiadania innych autorów to nie ma co łączyć ich z chronologią...są tylko hołdem dla Sapka. Inny czas inny wymiar :) To tylko zbierzność...na dowód należy pamiętać iż w opowiadaniu Trochę poświęcenia , Jaskier na koniec tworząc balladę nie napisał prawdy, że Wiedźmin i Oczko się więcej nie spotkali gdyż ona umarła...dlatego same spotkanie w.w. w opowiadaniu Galiny jest już sprzecznością do universum Sapkowskiego...te opowiadanie tylko hołd i tak należy je postrzegać, jako ciekawostkę , nie fakty które toczyły się tam gdziś...równie dobrze mógłby Geralt pojawić się w jakimś swiecie Star Wars jako Jedi :) basnie , baśnie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23.07.2015 @ 20:00:31 
Offline
Murderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.10.2002 @ 15:26:37
Posty: 5182
Lokalizacja: Rezydencja Nowodwory, Wielkie Księstwo Powiśle
wlodekg0 pisze:
Akurat jeśli chodzi o opowiadania innych autorów to nie ma co łączyć ich z chronologią...są tylko hołdem dla Sapka.

Forumokieta, punkt 10:
Cytuj:
Sapki to fani Sapkowskiego. Pisarz nie cierpi przezwiska 'Sapek' - my to szanujemy.

Woydzio

_________________
Ja tu tylko sprzątam
Twoja zajebistość ma tyle komponentów, że trudno spamiętać - J. W.
Jestem już ojcem nie tylko dla dwóch kotów ale także dla Michała Piotra


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24.07.2015 @ 1:22:15 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 17.07.2015 @ 5:05:04
Posty: 3
No to żeśmy se pogadali ;)

@Woydzio
Pytanie czy Pan Andrzej czyta to forum i czy winno nas obchodzić co sobie myśli? Nie chcę tutaj ani trollować, ani zmieniać biegu tematu. Ale Pan Sapkowski jest takim typem człowieka, że chyba nikt (na czele z nim samym nie wie czego chce), jednak czy jest to tematem? Bo jeżeli tak, dodam tylko że chodź oczywiście chyląc nisko czoła przez owego Pana kunsztem pisarskim stwierdzam na podstawie wywiadów, oraz wstępów (jakie swoją drogą żałuje iż czytałem, a nie mówię tutaj tylko o wstępach do jego własnych prac, ale też do innych jak przykładowo do książek Gaimana które raczył nam na ojczystą mowę przetłumaczyć i wstępami okrasić), iż jest to człowiek dalece niestrawny, bufoniasty, zapatrzony w siebie jak w alfę i omegę. Co niestety nie jest prawdą, gdyż gdzie pisarzem jest zacnym to filozofem żadnym.
Jednak że nie to jest jak mniemam przedmiotem tego tematu.

Dlatego wracając do tematu pozwolę sobie zacytować:

[quote="zvish"]A żeby była jasność - zdaje sobie sprawę że raczej nie da się tego do kanonicznej chronologii dopasować i coś będzie się tu nie zgadzać.[/quote]

Owszem do kanonu nikt nie ma wstępu i wiem to, jednak moja prośba o pomoc w próbie wklejenia "na siłę" tego opowiadania, a jakie mi się bardzo podobało i wielce żałuje że w oficjalnym kanonie być nie może.
Chodziło mi o to jakie zabiegi na całości, oraz jakie zmienne winniśmy przyjąć podczas próby jak pisałem, "na silę" umieszczenia tej opowieści w cyklu wiedźmińskim.
Dobrze powiedziane - to jest zabawa, to jest ciekawostka. Zapraszam przeto zainteresowanych do dalszej z tą ciekawostką zabawy poprzez określenie na jakich warunkach można by uznać je za sensownie zbiegające się z "całością"?


Edycja: Nick poprawiony, przepraszam za w nim literówkę ;).


Ostatnio zmieniony 25.07.2015 @ 16:32:57 przez zvish, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24.07.2015 @ 20:26:14 
Offline
Murderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.10.2002 @ 15:26:37
Posty: 5182
Lokalizacja: Rezydencja Nowodwory, Wielkie Księstwo Powiśle
Tak szczerze to w rzyci mam co myśli sobie Andrzej Sapkowski oraz czy czyta to forum. Łamiesz Forumokietę, misiu bagienny, a Murderteam jest od reagowania na takie przypadki.
Woydzio
P.S. I, jeśli łaska, "Woydzio" a nie "Wyodzio". Z góry dziękuję.

_________________
Ja tu tylko sprzątam
Twoja zajebistość ma tyle komponentów, że trudno spamiętać - J. W.
Jestem już ojcem nie tylko dla dwóch kotów ale także dla Michała Piotra


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31.07.2015 @ 11:58:40 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 26.10.2013 @ 23:18:10
Posty: 110
Sporo do poprawki.
Torp założył, że Ciri spędziła w Kaer Morhen ponad rok, wyjeżdżając w 1266 miała mieć prawie 13 lat.
Tyle że spędziła tam jedną zimę. Wyjechała w 1265, a więc w Pani Jeziora, zgodnie ze słowami autora, ma lat 16.

Skąd to wiadomo? Proste. Przyjeżdżając do Warowni jesienią 1264, Geralt dowiaduje się, że w twierdzy zimować będzie Coën:
Cytuj:
- Kto zimuje, Eskel? Oprócz Vesemira?
- Lambert i Coën.


Wnioskować z tego należy, że jest to ta sama zima, podczas której przybywa Triss, oraz po której zakończeniu odbywa się wyjazd z Kaer Morhen. Wszak:
Cytuj:
- Triss Merigold, Coën- przedstawił ich Geralt. - Coën spędza z nami pierwszą zimę. Pochodzi z północy, z Poviss.

Gdyby to była kolejna zima po przyjeździe Ciri, Geralt powiedziałby, że Coën zimuje po raz drugi, nie pierwszy.

Poprawek więc będzie od groma.
1252 - narodziny Ciri. Teraz zgadza się więc to w końcu z 16 latami w Pani Jeziora oraz ze wzmianki w Genealogiach, że Radowida i Ciri dzielą 3 lata różnicy.

W tył:
1251 - Kwestia ceny
1250 - Sezon burz
1249 - rozstanie Geralta i Yen
1248 - Ostatnie życzenie

W przód:
1252 - Wiedźmin i Głos rozsądku
1253 - Granica możliwości
1257 (sześć lat po Kwestii ceny) - Geralt przyjeżdża do Cintry by zrzec się Dziecka Niespodzianki

Reszta chyba ok.

_________________
Ire lokke, ire tedd
Ghart ess lláev aep Cáermewedd!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01.08.2015 @ 11:02:05 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Woydzio pisze:
Tak szczerze to w rzyci mam co myśli sobie Andrzej Sapkowski oraz czy czyta to forum. Łamiesz Forumokietę, misiu bagienny, a Murderteam jest od reagowania na takie przypadki.
Woydzio
P.S. I, jeśli łaska, "Woydzio" a nie "Wyodzio". Z góry dziękuję.

Co nie zmienia faktu, że jest to jeden z durniejszych punktów forokiety.

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01.08.2015 @ 17:27:30 
Offline
Murderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.10.2002 @ 15:26:37
Posty: 5182
Lokalizacja: Rezydencja Nowodwory, Wielkie Księstwo Powiśle
Durny lex, sed lex.
Woydzio

_________________
Ja tu tylko sprzątam
Twoja zajebistość ma tyle komponentów, że trudno spamiętać - J. W.
Jestem już ojcem nie tylko dla dwóch kotów ale także dla Michała Piotra


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01.08.2015 @ 18:39:29 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.07.2011 @ 11:13:35
Posty: 60
SMiki55 pisze:
Sporo do poprawki.
Torp założył, że Ciri spędziła w Kaer Morhen ponad rok, wyjeżdżając w 1266 miała mieć prawie 13 lat.
Tyle że spędziła tam jedną zimę. Wyjechała w 1265, a więc w Pani Jeziora, zgodnie ze słowami autora, ma lat 16.

Skąd to wiadomo? Proste. Przyjeżdżając do Warowni jesienią 1264, Geralt dowiaduje się, że w twierdzy zimować będzie Coën:
Cytuj:
- Kto zimuje, Eskel? Oprócz Vesemira?
- Lambert i Coën.


Wnioskować z tego należy, że jest to ta sama zima, podczas której przybywa Triss, oraz po której zakończeniu odbywa się wyjazd z Kaer Morhen. Wszak:
Cytuj:
- Triss Merigold, Coën- przedstawił ich Geralt. - Coën spędza z nami pierwszą zimę. Pochodzi z północy, z Poviss.

Gdyby to była kolejna zima po przyjeździe Ciri, Geralt powiedziałby, że Coën zimuje po raz drugi, nie pierwszy.

Poprawek więc będzie od groma.
1252 - narodziny Ciri. Teraz zgadza się więc to w końcu z 16 latami w Pani Jeziora oraz ze wzmianki w Genealogiach, że Radowida i Ciri dzielą 3 lata różnicy.

W tył:
1251 - Kwestia ceny
1250 - Sezon burz
1249 - rozstanie Geralta i Yen
1248 - Ostatnie życzenie

W przód:
1252 - Wiedźmin i Głos rozsądku
1253 - Granica możliwości
1257 (sześć lat po Kwestii ceny) - Geralt przyjeżdża do Cintry by zrzec się Dziecka Niespodzianki

Reszta chyba ok.



Wszystko jest ok. To kolejny "błąd" AS-a SMiki. To jest niemożliwe żeby Triss przyjechała to Kaer Morhen tej samej jesieni/zimy co Geralt z Ciri.

Cytuj:
To nie tak, jak myślisz - odchrząknął starzec. - Geralt przywiózł ją tu zeszłej jesieni. Ona nie ma nikogo, oprócz... Triss, jak tu nie wierzyć w przeznaczenie, gdy...


Coën zimuje w Kaer Morhen po raz drugi. Geralt się pomylił :)


Nigdzie,chyba,nie było napisane wprost, że Ciri ma szesnaście lat, tylko, że wygląda na tyle:

Cytuj:
— Co się zaś tyczy pacjentki — zamruczał — to niechaj zanotowane zostanie, co następuje. Lat, jak się zda, około szesnastu, wysoka, budowy pomiernie szczupłej, lecz bynajmniej nie cherlawej, nie wskazującej na niedożywienie. Umięśnienie i konstrukcja fizyczna typowa raczej dla młodej elfki, ale nie stwierdzono żadnych cech metyski… do kwarteronki włącznie. Niższy procent elfiej krwi może, jak wiadomo, nie pozostawiać śladów.

_________________
Jak ślepiec muskając palcami biały kamień,
czytam wyryte na twoim nagrobku żelaznym piórem słowa:

Trawy smutki swe składają u stóp Boga,
kłując mnie w kostki szepczą o pokorze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group