Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 13:36:05

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 18.11.2013 @ 11:47:44 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.07.2011 @ 11:13:35
Posty: 60
Analizując wszystkie informacje zawarte w 8 książkach Andrzeja Sapkowskiego można dojść do wniosku, że dokładnej chronologii wiedźmińskiego świata nie da się do końca ustalić. Powodem tego stanu rzeczy są dwie informacje, które zaburzają jej ciągłość i spójność. Korygując je można „wyprostować” całą chronologię sprawiając, że nagle wszystkie elementy wręcz idealnie do siebie pasują.

I. Pierwsza z nich znajduje się w książce „Wieża jaskółki”:

Opowiadając Yennefer historię o Ciri i swoim synu Hjalmarze Krzywogębym, Crach an Craite mówi, że Ciri miała wówczas niecałe 12 lat. Jest to niemożliwe. Według mnie Ciri miała wtedy skończone 9 lat (niecałe 10).

Historyjka o Ciri i Hjalmarze najpóźniej mogła mieć miejsce zimą po spotkaniu Ciri i Geralta w Brokilonie, gdyż w następnym roku wybucha I wojna z Nilfgaardem:

Czarodziejka milczała, zamyślona.
- Czy wtedy zaczęły się twoje sny? - spytała nagle.
- Nie - zastanowiła się Ciri. - Nie, nie wtedy. Dopiero później.
- Kiedy?
Dziewczynka zmarszczyła nos.
- Latem... Poprzednim... Bo następnego lata była już wojna...
- Aha. To znaczy, że sny zaczęły się po spotkaniu z Geraltem w Brokilonie?


Określając wiek Ciri w Brokiilonie "na oko" Geralt zaokrąglił go do 10, w rzeczywistości Ciri miała 9 lat:

Miała jasne, mysiopopielate włosy i wielkie, jadowicie zielone oczy. Nie mogła mieć więcej niż dziesięć lat.


Sama Ciri po wyjeździe z Kaer Morhen mówi, że ma prawie 13 lat:

A ja mam prawie trzynaście lat, szybkiego kasztanka i ostry miecz na plecach.


Ze słów Geralta wynika, że przynajmniej przez 7 miesięcy trwała tułaczka Ciri (od zdobycia przez Nilfgaard stolicy Cintry, aż do spotkania Ciri i Geralta przed domem kupca Yurgi):

- Ta dziewczynka - odezwał się cicho i spokojnie Geralt - ta delikatna i drobna księżniczka przeżyła rzeź Cintry. Zdana tylko na siebie przekradała się przez kohorty Nilfgaardu. Zdołała umknąć przed grasującymi po wsiach maruderami, którzy grabili i mordowali wszystko, co żyło. Przetrwała dwa tygodnie w lasach Zarzecza, całkiem sama. Wędrowała przez miesiąc z grupą uciekinierów, harując ciężko na równi ze wszystkimi i na równi ze wszystkimi głodując. Prawie pół roku pracowała na roli i przy inwentarzu, przygarnięta przez chłopską rodzinę.



II. Druga informacja znajduje się w najnowszej książce, czyli w „Sezonie burz” i dotyczy daty wydarzeń opisywanych w tejże książęce: czerwiec-sierpień 1245 roku.

Inne informacje z „Sezonu burz” pozwalają dokładniej czasowo umieścić opisane tam wydarzenia :

- rok po rozstaniu Geralta i Yennefer, czy raczej ucieczce tego pierwszego:

Punktem zwrotnym było wasze rozstanie. Kiedyź to się stało? Rok temu? Ach, jakże szybko mija ten czas…


- przed wydarzeniami znanymi nam z opowiadania „Wiedźmin” i „Gos rozsądku 1-6”:

- Wiedźmin Geralt z Rivii – powtórzył mężczyzna w ciszy, jaka zapadła w izbie. – W drodze do Wyzimy, jak sądzę? Po nagrodę obiecaną przez króla Foltesta?

Jak wiemy Geralt ponownie spotyka Yennefer po 4 latach w „Granicy możliwości”, czyli w pierwszym opowiadaniu znajdującym się w zbiorze „Miecz przeznaczenia”. Zbiór ten jak twierdzi sam Sapkowski w „Rękopisie znalezionym w smoczej jaskini” ma chronologicznie ułożone opowiadania:

FIXUP. Terminem tym przyjęło się w fantastyce określać zabieg polegający na grupowaniu w jedną całość licznych wydanych wcześniej opowiadań, tak, by powstało coś na kształt powieści. Najczęściej - i najprościej - osiąga się to poprzez uszeregowanie opowiadań chronologicznie, według tzw. chronologii wewnętrznej, czyli czasu akcji.
Przykłady:
(...)oraz ( niech bogowie wybaczą mi brak skromności ) : mój Miecz przeznaczenia


Jednocześnie wiemy, że akcja „Głosu rozsądku”, następująca czasowo bezpośrednio po wydarzeniach z opowiadania „Wiedźmin”, toczy się po pierwszym rozstaniu Geralta i Yennefer (ucieczka Geralta), a przed drugim(to Yennefer opuszcza Geralta), które miało miejsce w opowiadaniu „Okruch lodu”. Wskazuje na to poniższy cytat z „Głosu rozsądku 6”:

Uciekając od niej zachowałeś się… no, nazwijmy to, w sposób niespecjalnie godny dojrzałego mężczyzny. Próbując zmazywać własną winę klejnotami, zachowasz się jak mężczyzna mocno, mocno przejrzały. Naprawdę nie wiem, którego typu mężczyzn gorzej nie znoszę.

Poza tym z „Głosu rozsądku 4” wiemy, że kuracja Geralta w świątyni Melitele miała miejsce w tym samym roku, w którym przyszła na świat Ciri:

Ha, jeśli dobrze liczę, ten dzieciak musiał urodzić się w maju, gdzieś w okolicach święta Belleteyn.


Tym samym wydarzenia z opowiadania „Kwestia ceny” miały miejsce w roku poprzedzającym pobyt Geralta w świątyni Melitele:

- Duny - rzekł poważnie Geralt - Calanthe, Pavetto. I ty, prawy rycerzu Tuirseach, przyszły królu Cintry. Aby zostać wiedźminem, trzeba urodzić się w cieniu przeznaczenia, a bardzo niewielu tak się rodzi. Dlatego jest nas tak mało. Starzejemy się, giniemy, a nie mamy komu przekazywać naszej wiedzy, naszych zdolności. Brakuje nam następców. A ten świat pełen jest Zła, które tylko czeka by nas zabrakło.
- Geralt - szepnęła Calanthe.
- Tak, nie mylisz się, królowo. Duny! Dasz mi to, co już posiadasz, a o czym nie wiesz. Wrócę do Cintry za sześć lat, by sprawdzić, czy przeznaczenie było dla mnie łaskawe.


Dzięki informacjom z pięcioksięgu, czyli tzw. sagi wiedźmińskiej można ustalić, w którym roku urodziła się Ciri. Miało to miejsce 1 maja 1253 roku.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe informacje należy stwierdzić, że wydarzenia z „Sezonu burz” powinny mieć miejsce nie 1245, lecz dokładnie 1251 roku.

Reasumując:

Zmieniając dwie informacje z książek:
- podany przez Cracha an Craite wiek Ciri z 12 lat na skończone 9 lat (niecałe 10)
- akcja „Sezonu burz” rozgrywa się nie 1245 roku lecz w roku 1251
można ukazać spójną chronologię wiedźmińskiego świata.

Poniżej prezentuję jak taka chronologia by wyglądała:

1. Ziarno prawdy - odczarowanie Nivellena
2. Mniejsze zło – pobyt w Blaviken
3. Kraniec świata
4. Ostatnie życzenie – pierwsze spotkanie Geralta z Yennefer,
- czerwiec 1250 – Geralt i Yennefer się rozstają.

Punktem zwrotnym było wasze rozstanie. Kiedyź to się stało? Rok temu? Ach, jakże szybko mija ten czas…
(Sezon burz, s.55)

5. Sezon Burz – czerwiec-sierpień 1251

- Wiedźmin Geralt z Rivii – powtórzył mężczyzna w ciszy, jaka zapadła w izbie. – W drodze do Wyzimy, jak sądzę? Po nagrodę obiecaną przez króla Foltesta?
(Sezon burz, s.380)

Geralt w rzeczywistości nie wybierał się w tamtym czasie do Wyzimy - podejrzewał go o to wiedźmin Brehen, Kot z Iello. Geralt odwiedził Wyzimę 2 lata później.

6. Kwestia ceny - jesień (październik) 1252 roku, Pavetta jest już brzemienna.
7. Wiedźmin – walka ze strzygą - rok 1253

Prawdopodobnie jednym ze wspomnianych przez Velerada wiedźminów był Brehen Kot z Illeo

- Nie wiem. A wiedźmini, grododzierżco? Próbowali?
- Było kilku, a jakże. (…)


8. Głos rozsądku – pobyt w świątyni Melitele po walce ze strzygą – rok 1253

Ha, jeśli dobrze liczę, ten dzieciak musiał urodzić się w maju, gdzieś w okolicach święta Belleteyn.


9. Granica możliwości – polowanie na smoka – Geralt spotyka Yennefer po 4 latach – rok 1254

Te cztery lata zrobiły swoje, Geralt. Przeszło mi już, tylko i wyłącznie dlatego nie naplułam ci w oczy przy dzisiejszym spotkaniu.


10.
Okruch lodu
11. Wieczny ogień
12. Trochę poświęcenia
13. Miecz przeznaczenia – Geralt spotyka w Brokilonie Ciri, która wygląda na 10 letnie dziecko - wiosna/lato rok 1262

Miała jasne, mysiopopielate włosy i wielkie, jadowicie zielone oczy. Nie mogła mieć więcej niż dziesięć lat.

14. Coś więcej – rok po zakończeniu I wojny z Nilfgaardem, pora roku: wczesna jesień- rok 1264
wczesna jesień 1264 – spotkanie Geralta i Ciri przed domem kupca Yurgi

Retrospekcje Geralta w tym ostatnim opowiadaniu:
- Cintra spotkanie z Calanthe – Ciri ma 5 lat - rok 1258
- Spotkanie Geralta z Yennefer w święto Belleteyn
- Wczesna jesień, spotkanie Geralta z Jaskrem nad Jarugą – I wojna z Nilfgaardem (rok 1263), klęska pod Sodden.

15. Krew elfów
jesień 1264 – wczesna wiosna 1266 – Ciri przebywa w Kaer Morhen
wiosna 1266 - czerwiec 1267 – Ciri przebywa w Ellander w świątyni Melitele

Cytaty dowodzące, że Ciri w Kaer Morhen spędziła ponad rok czasu:

- To nie tak, jak myślisz - odchrząknął starzec. - Geralt przywiózł ją tu zeszłej jesieni. Ona nie ma nikogo, oprócz... Triss, jak tu nie wierzyć w przeznaczenie, gdy...

- Jej normalne życie spłonęło razem z Cintrą - mruknął Geralt. - Ale cóż, Triss, jak zwykle masz rację. Już pomyśleliśmy o tym. Gdy nadejdzie wiosna, zawiozę ją do szkoły świątynnej. Do Nenneke, do Ellander.

Śnieg padał i padał. Rozjaśniło się, dopiero gdy nastał Midinvaerne, Dzień Zimowego Przesilenia...


Po wyjeździe z Kaer Morhen Ciri mówi, że ma prawie 13 lat:

A ja mam prawie trzynaście lat, szybkiego kasztanka i ostry miecz na plecach.

16. Czas pogardy
1 lipca 1267 – wydarzenia na Thanedd
lipiec- 9 wrzesień 1267 – Ciri ze Szczurami

17. Chrzest ognia
9 wrzesień-23 września 1267 – Ciri z Bonhartem

Poniższy cytat wskazuje, że pomiędzy uratowaniem kupca Yurgi na moście przed potworami a wspólnym podróżowaniem Geralta z Zoltanem Chivaiem i krasnoludami minęło trzy lata:

- Nie - odezwał się nagle Wiedźmin. - Z drugiej koncepcji proponuję od razu zrezygnować. Nawet o tym nie myślmy. Na tamtym brzegu prędzej czy później wpakujemy się na któreś z Miechunowych Uroczysk. To paskudne miejsca, stanowczo radzę trzymać się od nich z daleka.
- Znasz tedy te tereny? Byłeś tu kiedyś? Wiesz, jak się stąd wydostać?
Wiedźmin milczał przez chwilę.
- Byłem tam raz - powiedział, trąc czoło. - Trzy lata temu. Ale wjechałem z przeciwnej strony, od wschodu. Zmierzałem ku Brugge i chciałem skrócić sobie drogę. A jak się wydostałem, nie pamiętam. Bo wywieziono mnie półżywego na wozie.


Dzięki powyższemu cytatowi oraz wiedzy, że Ciri spędziła w Kaer Morhen ponad rok można obliczyć jaki okres była w świątyni Melitele. Wychodzi, że musiała tam spędzić również ponad rok.

18. Wieża jaskółki
27 wrzesień-koniec października 1267- Ciri kuruje się u Vysogoty
31października/1 listopada 1267 – Ciri w Dun Dâre
około 21 listopada 1267 – Ciri wchodzi do w Wieży Jaskółki

19. Pani jeziora
marzec 1268 – Ciri pojawia się w zamku Stygga/ bitwa pod Brenną
2 kwietnia 1268 - pokój cintryjski
6/7 czerwiec 1268 - pogrom w Rivii. Ciri ma skończone 15 lat

_________________
Jak ślepiec muskając palcami biały kamień,
czytam wyryte na twoim nagrobku żelaznym piórem słowa:

Trawy smutki swe składają u stóp Boga,
kłując mnie w kostki szepczą o pokorze.


Ostatnio zmieniony 16.12.2014 @ 21:02:32 przez Torp, łącznie zmieniany 3 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18.11.2013 @ 11:52:51 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
Rozstanie można wytłumaczyć tym, że to było inne rozstanie, niż to, do którego odnoszą się Yennefer w GM i Nenneke w OŻ. Skoro później do siebie wrócili, może i wcześniej zaliczali już takie cykle. Wiem, naciągane:) Wieku Ciri, jak już wcześniej ustaliliśmy, nie da się wytłumaczyć niczym. Poza brakiem porządnej redakcji WJ.
BTW, twój wkład pracy w te chronologiczne zestawienia jest godny podziwu.

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18.11.2013 @ 12:37:07 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Torp, odwaliłeś naprawdę kawał porządnej, nikomu nie potrzebnej roboty :) Szczery podziw.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18.11.2013 @ 14:08:46 
Offline
Dziad Rogaty
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 16:29:00
Posty: 19480
Lokalizacja: Wyspa
Wielki szacun, odszczekuję (prawie) wszystkie moje wątpliwości co do niezgodności czasu akcji i wieku Cirii. Faktycznie kawał dobrej roboty.

Chciałbym jednak zwrócić uwagę na fragment kiedy Geralt czyta list od Yeneffer na szkucie Pluskolca. Posiłkuje się pamięcią, ale tam są "dziury czasowe", akcja ewidentnie dzieje się w 1266, zapewne wczesnym latem (Cirii w liście wspomina wiosenną podróż z krasnoludami, a Yennefer dopiero jedzie do Ellander), czyli góra 2 - 3 miesiące po dostarczeniu Cirii do świątyni, a w tym czasie Wiedźmin zdążył już kilka razy zapolować na Rienca, m.in. był już na Zarzeczu, a raczej jest to niemożliwe w tak krótkim czasie. I pozostaje pytanie co działo się z Wiedźminem w końcu 1266 i na początku 1267 roku?

_________________
Hagar skończył się na Kill 'Em All


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18.11.2013 @ 18:11:56 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.07.2011 @ 11:13:35
Posty: 60
Hagar pisze:
czyli góra 2 - 3 miesiące po dostarczeniu Cirii do świątyni, a w tym czasie Wiedźmin zdążył już kilka razy zapolować na Rienca, m.in. był już na Zarzeczu, a raczej jest to niemożliwe w tak krótkim czasie. I pozostaje pytanie co działo się z Wiedźminem w końcu 1266 i na początku 1267 roku?

Na początek należy spojrzeć na moją mapę świata wiedźminlandu – Mapę Orteliusa. Następnie trzeba sobie uzmysłowić dzienny dystans jaki może pokonać człowiek na koniu. Jak wiemy m.in. z „Sezonu burz” (s.217) wynosił on 30 mil. Co więcej, Geralt w rozmowie z Jaskrem twierdzi, że podróż z Kerack do Kaer Morhen zajęłaby mu 1 miesiąc („Sezon burz” s. 64).

Mając powyższe na uwadze, załóżmy:
– koniec marca – połowa(koniec) kwietna 1266 roku - podróż Geralta z Ciri z Kaer Morhen do Ellander trwała góra miesiąc jeśli nie mniej.
- połowa (koniec) kwietnia – lipiec 1266 roku – Geralt podróżuje po Temerii i Sodden. O tym, że Geralt szukał Rience’a w Temerii i Sodden dowiadujemy się z rozmowy Dijkstry z Jaskrem.
- lipiec 1266 roku – 6 rejsów (nie licząc powrotów) Geralta na szkutach Malatiusa i Grocka.

Hagar pisze:
I pozostaje pytanie co działo się z Wiedźminem w końcu 1266 i na początku 1267 roku?

Zapewne gdzieś zimował :) A następnie dalej tropił Rience’a próbując jednocześnie się dowiedzieć dlaczego wszyscy szukają Ciri (Codringher i Fenn).

_________________
Jak ślepiec muskając palcami biały kamień,
czytam wyryte na twoim nagrobku żelaznym piórem słowa:

Trawy smutki swe składają u stóp Boga,
kłując mnie w kostki szepczą o pokorze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24.11.2013 @ 13:35:27 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 10:55:25
Posty: 324
Lokalizacja: Warszawa
Torp,
Tylko jedno mogę tu napisać - dzięki za kawał rzetelnej roboty.
Poprawiając daty, w oparciu o cytowania książki, upewniłeś mnie iż autor nie posiadał szkieletu wydarzeń i potrafił się zapętlić, acz i tak szacunek iż nie namotał bardziej.

Odnoszę wrażenie iż Twoja chronologię pozwolę sobie wydrukować i zagnieżdżę i jednym z tomów sagi. Mam nadzieję iż się nie obrazisz.

_________________
Yen-dza Lioness.
***
Są rzeczy, które albo rozumie się w lot, nawet bez słów, albo nigdy się ich nie zrozumie (A.S)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.12.2013 @ 22:55:25 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 21.07.2011 @ 8:20:43
Posty: 71
Wielkie dzięki za poprawienie chronologii! Widać, że AS jednak nie do końca panował nad swoją twórczością :) Za zmianą daty wydarzeń z "Sezonu Burz" przemawia jeszcze jedna okoliczność - wiek Jaskra. Skoro z sagi dwukrotnie (spotkanie z Djikstrą w Oxenfurcie w 1266 i rozmowa na Zarzeczu podczas pisania memuarów w 1267) wynika, że poeta nie ma ukończonych jeszcze 40 lat, to najwcześniej urodził się w 1228 roku. Zatem w "Sezonie Burz" miałby ledwie 17 lat, nie zacząłby więc jeszcze swojej "kariery" barda. No chyba, że zaczniemy kwestionować chronologię wydarzeń w sadze...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05.01.2014 @ 19:13:10 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.10.2005 @ 22:43:37
Posty: 4932
Lokalizacja: nikaj.uuk!
Torp pisze:
Dzięki informacjom z pięcioksięgu, czyli tzw. sagi wiedźmińskiej można ustalić, w którym roku urodziła się Ciri. Miało to miejsce 1 maja 1953 roku.
... niecałe dwa miesiące po śmierci Towarzysza Stalina ;)

Wiem, że to tylko cyfrówka i w żaden sposób nie wpływa ona na moją ocenę Twojej pracy. Dobra robota :)
Mam gdzieś w książkach notatki z moich prób uporządkowania sobie chronologii, pewnie niedługo się na nie natknę.

_________________
P2009 / 59124 ИOНTAЯAM / 251095

Dzień dobry, piękne panie – rzekł, kłaniając się uprzejmie. – Czy przypadkiem wiecie, dokąd odsyła się kurvvy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05.01.2014 @ 21:31:13 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 26.10.2013 @ 23:18:10
Posty: 110
Niebieski pisze:
Torp pisze:
Dzięki informacjom z pięcioksięgu, czyli tzw. sagi wiedźmińskiej można ustalić, w którym roku urodziła się Ciri. Miało to miejsce 1 maja 1953 roku.
... niecałe dwa miesiące po śmierci Towarzysza Stalina ;)

Coś się kończy, coś się zaczyna? ;)

Czy też inaczej, narrenturmowo: ktoś odchodzi, ktoś przychodzi?

_________________
Ire lokke, ire tedd
Ghart ess lláev aep Cáermewedd!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06.01.2014 @ 15:30:14 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.07.2011 @ 11:13:35
Posty: 60
Niebieski pisze:
Torp pisze:
Dzięki informacjom z pięcioksięgu, czyli tzw. sagi wiedźmińskiej można ustalić, w którym roku urodziła się Ciri. Miało to miejsce 1 maja 1953 roku.
... niecałe dwa miesiące po śmierci Towarzysza Stalina ;)

Wiem, że to tylko cyfrówka i w żaden sposób nie wpływa ona na moją ocenę Twojej pracy. Dobra robota :)
Mam gdzieś w książkach notatki z moich prób uporządkowania sobie chronologii, pewnie niedługo się na nie natknę.


Dzięki za zwrócenie uwagi :). Już poprawiłem.

_________________
Jak ślepiec muskając palcami biały kamień,
czytam wyryte na twoim nagrobku żelaznym piórem słowa:

Trawy smutki swe składają u stóp Boga,
kłując mnie w kostki szepczą o pokorze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16.12.2014 @ 21:11:10 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.07.2011 @ 11:13:35
Posty: 60
Wprowadziłem 2 małe korekty:

6. Kwestia ceny - jesień (wrzesień?) 1252 roku, Pavetta jest już brzemienna. - zamiast wrzesień wpisałem październik

14.
- Cintra spotkanie z Calanthe – Ciri ma 6 lat - rok 1259 - zmieniłem na Ciri ma pięć lat - rok 1258


Dzięki SMiki!
SMiki55 pisze:
Primo, "Kwestia ceny" to październik, nie wrzesień:
Cytuj:
Tutaj, po osławionej demolce halli tronowej, odbyła się słynna prytatna rozmowa Calanthe, Pavetty i Zaklętego Jeża. (...) Ciri urodziła się po niecałych ośmiu miesiącach...

Pani Jeziora, str. 401-402


Secundo, Geralt miał przyjść do Calanthe sześć lat po wydarzeniach z "Kwestii ceny", nie sześć lat po narodzinach Ciri.

_________________
Jak ślepiec muskając palcami biały kamień,
czytam wyryte na twoim nagrobku żelaznym piórem słowa:

Trawy smutki swe składają u stóp Boga,
kłując mnie w kostki szepczą o pokorze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18.12.2014 @ 13:25:09 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 26.10.2013 @ 23:18:10
Posty: 110
Nic takiego :)

_________________
Ire lokke, ire tedd
Ghart ess lláev aep Cáermewedd!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13.01.2015 @ 20:32:08 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.01.2015 @ 20:00:18
Posty: 8
Lokalizacja: Todalen
Swietnie ułożona chronologia, tego mi brakowało. Jednakże mam pytanie dodatkowe : gdzie umieściłbyś retrospekcje Geralta z COŚ WIĘCEJ czyli:
- Cintra spotkanie z Calanthe – Ciri ma 6 lat - rok 1259
- Spotkanie Geralta z Yennefer w święto Belleteyn
- Wczesna jesień, spotkanie Geralta z Jaskrem nad Jarugą – I wojna z Nilfgaardem (rok 1263), klęska pod Sodden.

Mogło by to tak wyglądać ? :

- OKRUCH LODu
- WIECZNY OGIEŃ
- TROCHĘ POŚWIĘCENIA
- COŚ WIĘCEJ : - Cintra spotkanie z Calanthe – Ciri ma 6 lat - rok 1259
- Spotkanie Geralta z Yennefer w święto Belleteyn
- MIECZ PRZEZNACZENIA
- COŚ WIĘCEJ : - Wczesna jesień, spotkanie Geralta z Jaskrem nad Jarugą – I wojna z Nilfgaardem (rok 1263), klęska pod
Sodden.
- KREW ELFÓW

czy taka kolejność jest możliwa , czy trochę inaczej ? A może spotkanie Geralta z Yennefer w święto Belleteyn jeszcze w innym miejscu ? Będę bardzo wdzięczny za pomoc :)


Ostatnio zmieniony 14.01.2015 @ 6:57:38 przez wlodekg0, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14.01.2015 @ 0:46:50 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 21.07.2011 @ 8:20:43
Posty: 71
Może ja się wypowiem :)
Najwięcej kłopotu sprawia spotkanie Geralta i Yennefer w święto Belleteyn. W tekście jest wzmianka, że kochankowie nie widzieli się rok, dwa miesiące i siedemnaście dni od ostatniego spotkania. Nie wiadomo natomiast, o jakie spotkanie chodzi. Na pewno nie jest to ich spotkanie w Aedd Gynvael (Okruch Lodu). Kluczowy jest tu zdanie Yen "jedź do Cintry, tym razem nie rezygnuj". Może zatem chodzić o rezygnację Geralta z zabrania 5-letniej Ciri z "Coś Więcej", albo rezygnację opisaną w "Mieczu Przeznaczenia". Pierwsza wersja jest bardziej prawdopodobna, zatem do tego spotkania doszło w święto Belleteyn latach 1259 - 1262, w każdym razie przed akcją MP.

P.S. Do tej Twojej chronologii trzeba dorzucić jeszcze opowiadania Wieczny Ogień i Trochę Poświęcenia - ich akcja wypada zaraz po akcji "Okruchu Lodu"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14.01.2015 @ 6:58:50 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.01.2015 @ 20:00:18
Posty: 8
Lokalizacja: Todalen
tellchar pisze:
Może ja się wypowiem :)
Najwięcej kłopotu sprawia spotkanie Geralta i Yennefer w święto Belleteyn. W tekście jest wzmianka, że kochankowie nie widzieli się rok, dwa miesiące i siedemnaście dni od ostatniego spotkania. Nie wiadomo natomiast, o jakie spotkanie chodzi. Na pewno nie jest to ich spotkanie w Aedd Gynvael (Okruch Lodu). Kluczowy jest tu zdanie Yen "jedź do Cintry, tym razem nie rezygnuj". Może zatem chodzić o rezygnację Geralta z zabrania 5-letniej Ciri z "Coś Więcej", albo rezygnację opisaną w "Mieczu Przeznaczenia". Pierwsza wersja jest bardziej prawdopodobna, zatem do tego spotkania doszło w święto Belleteyn latach 1259 - 1262, w każdym razie przed akcją MP.

P.S. Do tej Twojej chronologii trzeba dorzucić jeszcze opowiadania Wieczny Ogień i Trochę Poświęcenia - ich akcja wypada zaraz po akcji "Okruchu Lodu"


Sorki, już poprawione ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 41 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group