Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 13:43:16

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 06.01.2014 @ 0:38:23 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 26.10.2013 @ 23:18:10
Posty: 110
Witam :)
Przeglądając dział "Wywiady", natknąłem się na arcyciekawą wypowiedź autora dotyczącą "materiałów dodatkowych" do wiedźmińskiego uniwersum:

Cytuj:
Jacek Suliga: Od którego momentu myślał Pan o świecie wiedźmina jako o całości? Czy ma Pan mapę do tego świata?
AS: Rozumiem, że w pytaniu chodzi nie o świat, ale o gabaryty świata - inaczej mówiąc: od jakiego momentu musiałem już w miarę dokładnie wiedzieć, ile dni potrwa podróż konno lub koleśno z Novigradu do Cintry, w jakim to kierunku i ile rzek trzeba forsować po drodze? Zaczęło się to od "Krwi elfów", rzecz jasna. Przedtem ta odległość mało mnie interesowała - choć wiedziałem naturalnie, że są takie dwa miasta. Jeżeli natomiast chodzi o świat rozumiany filozoficznie, to był on wszakże zawsze, nicht Wahr?
Mapa, owszem, jest, istnieje. Opracował ją Standa Komarek z Cieszyna, mój czeski tłumacz, ja później uzupełniłem i rozbudowałem. Nie mam zamiaru zamieszczać jej w książce. Ale zastanowię się, może pokażę u Was, w Sieci? Coś się takiej "Sapkowski Zone" chyba należy, n'est ce pas?
(...)
Szymon Sokół: Złożoność świata opisywanego w sadze o Geralcie i jego przyjaciołach zaczyna dorównywać bogactwu Śródziemia. Powszechnie wiadomo, że Tolkien na kążdą opublikowaną stronę tekstu napisał przynajmniej kilka stron szkiców które obecnie są wydawane przez jego syna w serii "history of Middle Earth". Posługiwał się też dla zapewnienia spójności logicznej swojego świata indeksami imion, mapami, notatkami... Czy Pan również dysponuje taką "bazą danych" w celu zapanowania nad mnogością postaci, miejsc i zdarzeń - a jeśli tak, czy zostanie ona kiedyś upubliczniona?
AS: Jak powiedziano wcześniej, mam mapę. Mam niektóre drzewa genealogiczne. Mam coś w rodzaju "bedekera po królestwach". Mam skomputeryzowany katalog imion, nazw i wszelkiej onomastyki, pozwalający zawsze przypomnieć sobie, who is who i mający zapobiegać tworzeniu nazw zbyt podobnych w pisowni czy brzmieniu. Wszystko to może teoretycznie posłużyć do opracowania jakiegoś "Wiedźmin Companion". Dla "Sapkowski Zone", ma się rozumieć. Już mówiłem, coś się takiej Zonie należy!

http://www.sapkowski.pl/modules.php?nam ... le&sid=453


Nice. Najbardziej przydatnych i wzbogacających lore odautorskich "materiałów dodatkowych", czyli mapy i "bedekera po królestwach" (ślinka cieknie na samą nazwę), na oczy jak dotąd nie widzieliśmy. Drzewa genealogiczne owszem, ciekawe, szkoda tylko, że po zmianie serwera można znaleźć je już tylko na web.archive.org. Jako jedyny na "Companionie" ostał się "skomputeryzowany katalog imion, nazw i wszelkiej onomastyki" ochrzczony mianem "Alfabetu AS-a". Tylko że to zbiór ledwie przemyślanych notatek jeszcze z przed wydania "Pani jeziora", co widać po pierwszym rzucie oka na niektóre wpisy.

Co byście powiedzieli na jakiś list otwarty do autora, w którym nabożnie poprosimy o wydanie w formie jakiejś książeczki "bedekera po królestwach", genealogii (wraz z opisami poszczególnych monarchów, jak to drzewiej było na stronie :>) oraz, chyba przede wszystkim, mapy? Ba, może AS od tego czasu naskrobał coś więcej - drzewa kilku innych rodów, opisy herbów poszczególnych krajów? Ach, marzenia :3

_________________
Ire lokke, ire tedd
Ghart ess lláev aep Cáermewedd!


Ostatnio zmieniony 22.08.2016 @ 0:07:58 przez SMiki55, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06.01.2014 @ 0:47:22 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Myślę, że wystarczy post tutaj, AS pewno tu zagląda, choć nigdy by się nie przyznał. :P
Swoją drogą zawsze myślałam, że zebrane w "Companionie" alfabety, nazwy zwierząt, roślin czy genealogie to efekt pracy sapków. Tych, którym się chciało.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06.01.2014 @ 0:53:36 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 26.10.2013 @ 23:18:10
Posty: 110
Obecnie wszystko oprócz "Alfabetu" to chyba dzieło sapkofanów. Przedtem były jeszcze autorskie genealogie przodków Ciri i dynastii redańskich, temerskich, cintryjskich i thyssenidzkich. Po zmianie serwera wyparowały, a web.archive pożera często polskie znaki, poza tym działa dość kapryśnie :(

_________________
Ire lokke, ire tedd
Ghart ess lláev aep Cáermewedd!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12.01.2014 @ 14:53:39 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 10:55:25
Posty: 324
Lokalizacja: Warszawa
Ja w sumie nie miała bym nic na przeciwko gdyby w książce drukiem, ukazało się takowe kompendium , bez zerkania do sieci, bo wszak, raz człowiek ma internet a raz nie ma.
Poza tym jak rozsiądę się wygodnie by poczytać, wolę stos książek (i zakładki) pod ręką plus kawę , a nie zrywanie się do kompa ( nie mam lapka, tabletu i innych "maluchów" ) i gapienie się w szklany ekran.
Więc czekam na taką pozycję książkową gdzie wszytko będzie w jednym ( nie pogardzę tez ilustracjami jak w bestariuszu, drzewkami genealogicznymi, herbami,mapami ect.).
A list otwarty- cóż, źle mi się kojarzy dzięki naszym rządzącym :(

_________________
Yen-dza Lioness.
***
Są rzeczy, które albo rozumie się w lot, nawet bez słów, albo nigdy się ich nie zrozumie (A.S)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10.03.2014 @ 22:41:26 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 10.03.2014 @ 22:38:27
Posty: 4
ja rowniez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.05.2014 @ 8:58:47 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 25.05.2014 @ 20:58:59
Posty: 7
Macie moje pełne poparcie bracia i siostry...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.05.2014 @ 19:47:35 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 26.10.2013 @ 23:18:10
Posty: 110
Poparcie poparciem, ale ktoś mógłby się zabrać za pisanie ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.05.2014 @ 19:51:54 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Na przykład autor pomysłu? ;)

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30.05.2014 @ 13:53:44 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 26.10.2013 @ 23:18:10
Posty: 110
Autor pomysłu jest jeszcze bardziej leniwy od Leeeniwych Wiewiórów ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09.01.2015 @ 17:58:32 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15.12.2014 @ 22:46:53
Posty: 2
Lokalizacja: Polska
dla mnie bomba. poprawić kilka literówek i się podpisuję pod tym. ale czy tam ktoś zrozumie ironię- że tak się zatroskam...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22.09.2015 @ 19:11:36 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.10.2009 @ 12:11:05
Posty: 8
Lokalizacja: Megadon City
Chętnie bym napisał do ASa, ale także w innej sprawie. Mam na myśli drugie kolekcjonerskie wydanie.

Ładne okładki, mapa i to jedyny pozytyw.
Kolejny raz wydawnictwo robi sobie kpiny z fanów. Elementarną sprawą jest spójny krój pisma we wszystkich tomach cyklu (patrz "Sezon burz" vs reszta). Wymaga to trochę poświęcenia, ale po co. Walimy w twarde okładki to co wyszło w miękkich i po temacie. Dokładnie tak zrobiono w przypadku pierwszej edycji kolekcjonerskiej. Tak dokładnie, że bez mrugnięcia okiem powielono błąd numeracji rozdziałów w opowiadaniu "Wiedźmin". W obecnej edycji nie ma już tego błędu i śmiem twierdzić, że to jedyna korekta w tym poprawionym i uzupełnionym dziele. Owacja na stojąco dla wydawcy. Niechlujny skład "Sezonu burz" (separatory akapitów kończące stronę i zmieniony kerning na stronie 257) dostał twarde okładki, zszyte strony i mamy luksus. Jak widać patent z przeszłości działa. Czemu nie dołączono do wydania opowiadań osadzonych w tym świecie, czyli "Droga, z której się nie wraca" i "Coś się kończy, coś się zaczyna"? No cóż, trochę poświęcenia... Może chociaż pisarz zatroszczy się o swoich czytelników.
Mam ogromny żal do wyd. superNOWA, że tak wspaniała proza Sapkowskiego nie doczekała się godnego wydania. Od dwudziestu lat nie dali nic od siebie. Może ktoś kiedyś ich przejmie i zrobi wreszcie dobrą robotę.
Na koniec jeszcze mała ciekawostka, która daje wspaniałe świadectwo wydawnictwu. Jak to jest, że sąsiad zza Odry może sobie kupić trylogię husycką czy zbiór opowiadań "Coś się kończy..." w postaci ebooka, a u nas ni widu ni słychu...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05.10.2015 @ 20:56:26 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 26.10.2013 @ 23:18:10
Posty: 110
W tej sprawie należałoby jednak napisać do wydawnictwa, pan Sapkowski jest niestety w dość dobrej komitywie z Supernową (a raczej ma focha permanentnego na inne wydawnictwa co od lat powtarza w wywiadach).

_________________
Ire lokke, ire tedd
Ghart ess lláev aep Cáermewedd!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16.10.2015 @ 8:23:51 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Sapkowski? Focha? Nieeeemożliweeee! :D

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22.10.2015 @ 23:00:48 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 26.10.2013 @ 23:18:10
Posty: 110
No a nie powtarzał ciągle, że jedynie Supernowa zgodziła się wydać "Miecz..." i z owego powodu nie zamierza zmienić wydawnictwa choć ma sporo propozycji? ;)

_________________
Ire lokke, ire tedd
Ghart ess lláev aep Cáermewedd!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23.10.2015 @ 13:18:11 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.10.2002 @ 12:15:23
Posty: 10466
Lokalizacja: BSG75
Rumburacus pisze:
Chętnie bym napisał do ASa, ale także w innej sprawie. Mam na myśli drugie kolekcjonerskie wydanie.

Mówisz o tym wydaniu?
Jeśli tak, to szkoda, bo już zacząłem coś przemyśliwać, że może na gwiazdkę, albo coś, a tu taka lipa :(

_________________
Nie był zwyczajnie leniwy. Zwyczajne lenistwo to po prostu niechęć do wysiłku. Minął ten etap już dawno, przemknął po pospolitym nieróbstwie i przeszedł na przeciwną stronę. Więcej kosztowało go unikanie wysiłku, niż innych ciężka praca.
Prawda ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group