Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 12:54:51

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Elfi kowale
Post: 07.03.2014 @ 19:00:10 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 07.03.2014 @ 18:49:09
Posty: 2
Witam użytkowników forum.
Potrzebna mi pomoc ekspertów - mianowicie szukam wzmianek, cytatów z sagi traktujących o elfim kowalstwie. Jak to właściwie było ?
W grach z cyklu Wiedzmin co drugi lepszy miecz ma przedrostek "elfi". W sadze gdzieniegdzie można wyczytać coś o elfim rzemiośle, jednak nigdzie nie mogłem znaleźć informacji odnośnie elfich kowali choć często natrafia się na określenie o "elfiej broni". Czy wogóle istnieje coś takiego jak elfie kowalstwo ? Jest gdzieś opisany elf który trudnił się kowalstwem ? Docenię każdy znaleziony cytat / opinię / link.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Elfi kowale
Post: 07.03.2014 @ 21:31:07 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Zdaje się, że elfy nie wytwarzały jakiejś specjalnej broni, jedynie zdobiły albo przerabiały broń gnomią i krasnoludzką. Robiły łuki i strzały (zdaje się, że Milva miała lub wspominała jakiś elfi łuk).

- Miecz, który teraz noszę - Geralt obnażył klingę - pochodzi z Brokilonu, z katakumb na Craag An. Dostałem go od driad. Pierwszorzędna broń, a przecież ani krasnoludzka ani gnomia. To elfi brzeszczot, ma ze sto albo i dwieście lat.
- On się w ogóle nie zna! - zawołał gnom, biorąc miecz do ręki i wodząc po nim palcami. - Wykończenie jest elfie, owszem. Rękojeść, jelec i głowica. Także elfie jest trawienie, ryt, cyzelerka i inne zdobienia. Ale głownia jest kuta i ostrzona w Mahakamie. I prawda to, że wykonano ją parę wieków temu wstecz, bo od razu widać, że to poślednia stal i obróbka prymitywna. Ot, przyłóż do niego sihill Zoltana, widzisz różnicę?


Chrzest ognia, str. 91 (wyd. Supernowa 1996)


Obnażyła miecz szybkim ruchem. Ogień z komina oślepiająco zapłonął na faliście zarysowanym szwie ostrza., zajarzył się czerwono na ażurowaniach zastawy. (...)
- Zobacz, co jest wytrawione na klindze.
Vysogota pochylił się, przyjrzał, mrużąc oczy.
- Elfia mandala - powiedział po chwili , unosząc głowę. - Tak zwana blathan caerme, girlanda losu: stylizowane kwiaty dębu, tawuły i żarnowca. Wieża, rażona piorunem, u Starszych Ras symbol chaosu i destrukcji. A nad wieżą...
- Jaskółka - dokończyła Ciri. - Zireael. Moje imię.
*
- Faktycznie, niebrzydka rzecz - powiedział wreszcie Bonhart. - Gnomia robota, od razu widać. Tylko gnomy takie ciemne żelazo kuły. Tylko gnomy ostrzyły płomieniście i tylko gnomy ażurowały klingi, by zmniejszyć wagę... Przyznaj się, Esterhazy. To replika?
- Nie - zaprzeczył miecznik. - Oryginał. Prawdziwy gnomi gwyhyr. Ta głownia ma ponad dwieście lat. Oprawa, ma się rozumieć, jest o wiele młodsza, ale repliką bym jej nie nazwał. Gnomy z Tir Tohair robiły ją na moje zamówienie. Według dawnych technik, metod i wzorców.

Wieża Jaskółki, str. 137 (wyd. Supernowa 1997)

Aż mi się zachciało powtórzyć sobie sagę od tego cytowania. :)

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Elfi kowale
Post: 07.03.2014 @ 23:59:36 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 07.03.2014 @ 18:49:09
Posty: 2
Bardzo dziękuje za pomoc - sam szukałbym tych cytatów miesiąc - bardzo dawno czytałem sagę. Oczywiście jeśli ktoś chciałby coś dodać - jak najbardziej się przyda. Szczególnie przypadki wykonania w całości broni przez elfa. (jeśli takie były)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Elfi kowale
Post: 11.03.2014 @ 18:41:28 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 26.10.2013 @ 23:18:10
Posty: 110
zielakxar pisze:
(...)
W grach z cyklu Wiedzmin co drugi lepszy miecz ma przedrostek "elfi"(...)

Choć w wielu aspektach gry są o niebo zgodniejsze z kanonem w porównaniu do filmu czy serialu, jednak kwestia mieczy to zupełna samowolka. Nie wyobrażam sobie, by Henselta stać było na wyposażenie armii, w której co drugi żołnierz jest uzbrojony w claymore'opodobny brzeszczot mocniejszy od mieczy wiedźmińskich i sihilli.

A pod koniec drugiej gry można znajdować miecze lepsze od gwyhyrów (!), co jest już w ogóle herezją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Elfi kowale
Post: 22.10.2016 @ 14:20:10 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 26.10.2013 @ 23:18:10
Posty: 110
Z drugiej strony, Eredin w Sadze posługiwał się czymś w rodzaju katany. Trudno jednak powiedzieć, czy była to broń wytworzona przez elfy, czy też zdobyta przez niego w inny sposób.
Cytuj:
Też dobył miecza. W krótkim świetle błyskawicy zdołała przyjrzeć się broni. Klinga była jednosieczna, lekko wygięta, szew ostrza lśniący i niezawodnie ostry, rękojeść długa, jelec w postaci okrągłej ażurowej płytki. To, że elf umie posługiwać się tym mieczem było widać od razu.

_________________
Ire lokke, ire tedd
Ghart ess lláev aep Cáermewedd!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group