Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 11:32:22

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
Post: 09.07.2015 @ 18:09:45 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 09.07.2015 @ 17:45:30
Posty: 6
Witam, mam do Was parę pytań odnośnie Wiedźmina. Zacząłem czytać książki, przeczytałem 3 pierwsze, jestem w połowie czwartej (Czas pogardy). W międzyczasie usłyszałem, że również gra jest warta uwagi, ponadto z książkami łączy ją właściwie tylko wspólny świat i ważniejsze postaci, więc nie musiałem obawiać się dużych spojlerów, dlatego postanowiłem w nią zagrać. Obecnie kończę grę Dziki Gon i narodziło się u mnie kilka pytań.

Odnośnie książki:

1. Jeśli dobrze pamiętam, Geralt spotkał Ciri w Brokilonie, lecz potem ją zostawił. Po jakimś czasie pomógł jakiemuś kupcowi i w zamian zażądał od niego tego co zastanie w domu, a jeszcze o tym nie wie (nie pamiętam jak to tam dokładnie szło). No i wyszło tak, że była to Ciri. Potem musieli gdzieś uciekać, jeśli dobrze wnioskuję, to przed Nilfgaardem? Ale w kolejnej części dowiaduję się, że niby wszyscy myślą, że Ciri nie żyje, bo Nilfgaard spustoszył Cintrę, ponadto zamieszczone są w książce opisy co Ciri przeżyła, że cudem udało jej się przetrwać itd. Nie do końca to ogarnąłem, ktoś mógłby mi ładnie i przejrzyście wytłumaczyć ten wątek? :)

2. W "Czasie pogardy" Ciri uciekając od Yennefer do Geralta, miała jakieś zwidy i potem tłumaczyła, że to tylko wspomnienie z Kaedwen. O jakim wydarzeniu mowa?

Odnośnie gry:

1. W pierwszej części, na samym początku, Geralt przed czymś ucieka. Co to było?

2. Wiedźmin stracił pamięć i przez pierwsze dwie części ją odzyskiwał. Potem nagle w trzeciej części mówi, że odzyskał całą pamięć. Ale nie pamiętam, żeby było jakieś wydarzenie, które sprawiło, że ją odzyskał. Żadnej cutscenki ani nic. Czy coś mi umknęło?

3. Podczas bitwy w Kaer Morhen Geralt mówi, że pamięta jednego z generałów Gonu, z czasów, gdy z nimi podróżował. To było opisane w grze, czy w książce?

4. Wszyscy podobno myśleli, że Wiedźmin z Rivii zginął podczas jakiegoś pogromu. Pogrom był opisany jeszcze w książce, czy to już była część gry? Wrócił do życia za pomocą jakiejś magii, czy tak naprawdę nigdy nie zginął, tylko był ranny?

5. Dziki Gon powszechnie uważany jest za upiory, lecz są to tak naprawdę Elfy żyjące w innym świecie?

6. Co z Yen? Dopiero w drugiej części dowiedziałem się, że Geralt chce ją odnaleźć. Jak w ogóle zniknęła? Czy dobrze zrozumiałem, że porwał ją Gon? A potem z dupy pojawiła się w Velen podczas kolejnej wojny z Nilfgaardem?

Wiem, że sporo rzeczy nie zrozumiałem, ale liczę na Was :) Jednocześnie chcę uniknąć spojlerów, więc odpowiedzcie mi tylko na te pytania, w których to ja czegoś nie zrozumiałem podczas czytania/grania, a tam, gdzie po prostu jeszcze nie doszedłem do tego momentu w fabule, po prostu napiszcie mi, że dowiem się później :) Z góry bardzo Wam dziękuję :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09.07.2015 @ 18:43:03 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
1. Wszyscy myślą,że Ciri nie żyje, bo nikt poza Geraltem, wiedźminami z Kaer Morhen, Triss i Yen nie wie, że ocalała z rzezi Cintry i Geralt odnalazł ją na Zarzeczu. Nikt tego nie rozgłasza, bo tak jest dla Ciri bezpieczniej.
2. Chodzi o wydarzenia z ataku wiewiórek na konwój, w Krwi elfów, kiedy Ciri zraniła się w palec różą Elireny. Wtedy podróżowali przez Kaedwen.

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09.07.2015 @ 20:46:05 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 09.07.2015 @ 17:45:30
Posty: 6
A, racja, teraz sobie przypominam to z Kaedwen. A co do pierwszego: W takim razie Geralt znalazł Ciri w Brokilonie, potem ją opuścił, wróciła do Cintry, cudem przeżyła rzeź i trafiła do domu tego kupca, którego Geralt uratował? Dobrze teraz rozumiem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09.07.2015 @ 20:53:50 
Offline
Leeeniwa Wiewiórka

Rejestracja: 22.05.2003 @ 17:02:23
Posty: 21351
Lokalizacja: Wonderland
Dobrze rozumiesz. :)
Nie tyle ją opuścił, co odesłał do domu (do babki). Ciri do Brokilonu trafiła przecież przez przypadek, bo uciekła od króla, u którego była z wizytą. W Brokilonie Geral uratował ją przed driadami (bo pewnie wcieliłyby ją do swoich szeregów) i oddał babce. Wtedy jeszcze uciekał przed przeznaczeniem a i mała dziewczynka, królewna, raczej nie była mu do niczego potrzebna. Potem, na Zarzeczu (u tego kupca w domu) to już była inna sytuacja, Ciri nie miała już dokąd wracać.

_________________
Przyszłam na świat po to
Aby spotkać ciebie
Ty jesteś moim słońcem
A ja twoim niebem
Po to jesteś na świecie
By mnie tulić w ramionach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09.07.2015 @ 21:56:51 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 09.07.2015 @ 17:45:30
Posty: 6
A, czyli teraz już z książki wszystko rozumiem, dziękuję :) A co do gry? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10.07.2015 @ 12:29:41 
Offline
Vesemir
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.07.2004 @ 11:19:42
Posty: 754
Lokalizacja: Poznań
Cała historia spotkań Geralta z Ciri ma pokazać, że byli sobie przeznaczeni.

1) Ciri należy się Geraltowi jeszcze przed swoimi narodzinami – jako zapłata za interwencję na niedoszłych zaręczynach Pavetty. Wiedźmin wyrecytował znaną nam formułkę Dunny’emu i miał wrócić za jakiś czas, żeby przekonać się, czy los był dla niego łaskawy (czytaj: czy dzieciak nada się na wiedźmina)
2) Kilkuletniej Ciri nie spodobały się negocjacje mające wyswatać ją za grubego księcia, któremu śmierdziało z buzi (i który zresztą też nie był nią zainteresowany, bo zakochał się w swojej dwórce). Strzeliła focha i uciekła. Trafiła do Brokilonu i pewnie zostałaby tam, gdyby nie interwencja Białego Wilka. Ten, wydobywszy ją od driad, odstawił dziecko do domu, do Cintry.
3) Jednym z majaków z opowiadania „Coś więcej” jest scena kiedy Geralt przyjeżdża do Cintry upomnieć się o swoje. Calanthe chce się wykpić od uregulowania należności: a to poniżając się przed nim do błagań, a to podstawiając mu grupkę dzieci do wyboru (nie ma wśród nich niespodzianki). Geralt rezygnuje ze swojej należności, wyrzeka się prawa do dziecka.
4) No, ale próbuje dalej. Z kupcem Jurgą. I znowu los puszcza do nich oczko. Niespodziewanym dzieckiem okazuje się być Ciri znaleziona po pogromie Cintry przez żonę kupca. Wtedy już jadą razem do Kaer Morhen, a Ciri po drodze dręczą koszmarne wspomnienia z rzezi Cintry z udziałem Czarnego Rycerza(Cahira).
No i dalej to już idzie tak, jak w sadze opisano

A o grach się nie wypowiadam, bo tylko w "jedynkę" grałem

_________________
Dlaczego tu, na dole, tak dużo wolnego miejsca?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10.07.2015 @ 12:34:10 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 09.07.2015 @ 17:45:30
Posty: 6
Okej, czyli rozwialiście chociaż część moich pytań, dziękuję :) Jeszcze tylko te parę spraw z grą mnie zastanawia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13.07.2015 @ 10:40:54 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 26.10.2013 @ 23:18:10
Posty: 110
O, bracie. Z tego co widzę, przechodząc trójkę przed ukończeniem Sagi narobiłeś sobie sporo spoilerów :D

_________________
Ire lokke, ire tedd
Ghart ess lláev aep Cáermewedd!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13.07.2015 @ 11:45:27 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 09.07.2015 @ 17:45:30
Posty: 6
Czy ja wiem czy aż tak sporo? :P Większość z tych rzeczy właściwie wiedziałem, spojlery się znajdą wszędzie :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13.07.2015 @ 12:03:07 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.08.2004 @ 23:26:02
Posty: 5236
Lokalizacja: Konin
Nie powinieneś grać w gry przed przeczytaniem całej sagi :)

Odnośnie pytań o grę:
1. Uciekał przed Dzikim Gonem, prawdopodobnie na świeżaka wyrwano go z orszaku.
2. W dwójce podczas podróży z Flotsam Geralt wymógł na Triss opowiedzenie całej historii bez ściem.
3. Dotyczy wydarzeń w grze, ale to tylko wspominki.
4. Pogrom jest opisany w książkach. Szkoda, że dowiedziałeś się tego wcześniej z gry.
5. Awatary gonu to upiorny orszak, ale tak naprawdę to elfy Aen Elle, to było opowiedziane w książce, zdawkowo raczej. W grze rozwinięto ten pomysł i to całkiem dobrze.
6. W uniwersum gry Yennefer została uratowana przez Geralta, który sam oddał sie w ręce elfów na podmianę. Chronologicznie to wyglądało tak (o ile dobrze pamiętam):

a. kończy się saga. Bohaterowie przeniesieni zostają na wyspę Jabłoni (i nie daj sobie wmówić, że umarli, bo to nieprawda) ;),
b. napad Gonu na Wyspę Jabłoni i porwanie Yennefer,
c. tropienie gonu przez Geralta zakończone bitwą pod drzewem Wisielców (razem z Letho i spółką), gdzie Geralt oddaje się w dyspozycję elfów,
d. uwolnienie Yen (amnezja) i jej podróż z wiedźminami ze szkoły Żmii, zakończona u Emhyra - Letho podejmuje się dekapitować królów północy,
e. Ciri uwalnia Geralta z orszaku i wysyła pewnej burzowej nocy w pobliże Kaer Morhen (amnezja).
f. zaczyna się Wiedźmin 1.

Chyba nic nie pokręciłem.

_________________
Pomyślcie tylko. Bycie ateistą w depresji jest przesrane: nie ma po co żyć, nie ma po co umierać. ;/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13.07.2015 @ 16:17:36 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 09.07.2015 @ 17:45:30
Posty: 6
No, może kilka spojlerów w takim razie złapałem, ale to nic :) W takim razie dziękuję wam za odpowiedzi, temat można już zamknąć :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13.07.2015 @ 19:00:19 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej

Rejestracja: 22.09.2002 @ 19:29:02
Posty: 11233
Lokalizacja: Legnica/Kraków
Serio, trójka spoileruje najważniejsze wydarzenia z Sagi wręcz paskudnie.

_________________
Występny Wartowniku! Cintryjka chwali książkę! Bym miał pieniądze, to bym se chyba, normalnie, kupił, tak mnie to zaszokowało ;) - Ben

siekierka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group