Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.03.2024 @ 0:32:53

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30.11.2016 @ 0:33:38 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 29.11.2016 @ 23:53:46
Posty: 2
Witam. Jestem nowy na Waszym Forum. Zarejestrowałem się po wielomiesięcznej i interesującej lekturze postów pisanych przez fanów literatury Sapkowskiego i myślę że znalazłem wreszcie miejsce gdzie mógłbym podzielić się moimi przemyśleniami.
Zakończenie Sagi zostawia wiele niedopowiedzeń i tajemnic, a trylogia gier niektóre rozwiązuje, ale tworzy też nowe. Mnie jednak interesowała przyszłość Kontynentu, może nie epoka w której żyli Zdyb i Cap, ale o wiele późniejsza. Jak wiemy, w Sadze magia przeplata się z poważną nauką, w tym m.in. astronomią (w pewnym miejscu nawet, świat w którym toczy się opowieść, został nazwany przez Nimue Ziemią, być może przez niedopatrzenie Autora).
Przez całą Sagę przeplata się wątek zagłady. Mówi o niej przepowiednia Ithliny, a w naukowy sposób tłumaczy to Avallach. Otóż planeta zmienia nachylenie, temperatura spada i następuje zlodowacenie, Białe Zimno. Z pewnymi oznakami mamy do czynienia już w czasach współczesnych Geraltowi, np. coraz dłuższe zimy w Kovirze.
Zastanawiam się jednak, czy Sapkowski nie zostawił w powieściach wskazówek o zupełnie innym losie świata wiedźmińskiego. Jak wiemy Ciri uciekając ze świata elfów, odwiedza różne miejsca. Między innymi trafia w miejsce dość mroczne i nieprzyjemne, w którym, jak sugeruje opis, jest asfaltowa droga, dymiące hałdy i coś jakby wysypisko śmieci nad zanieczyszczonym jeziorem, w którym woda przypomina raczej smołę. Do tego gryzący i kwaśny zapach powietrza oraz zniszczone drzewa przy drodze. Za pierwszym razem pomyślałem: Czarnobyl? Hiroszima? Albo po prostu jedno z wielu miejsc na Ziemi, z kompletnie zdegradowanym środowiskiem.
Jednak przed opuszczeniem tego miejsca Ciri mówi że to nie jest jej świat, na co Ihuarraquax sugeruje w pewien sposób, że jednak jest. Na to Ciri odpowiada, że nawet jeśli to jej świat, to jest to przeszłość. I że głęboko wierzy że to przeszłość. ALE PRZECIEŻ U SAPKOWSKIEGO JEŚLI KTOŚ W COŚ GŁĘBOKO WIERZY, TO JEST NAIWNY, BO JEST DOKŁADNIE ODWROTNIE!!
A więc - to przyszłość. Moje wnioski są takie: nie Białe Zimno zniszczyło Kontynent, ale ludzie. Kiedyś tam, w przyszłości, nastąpiła epoka przemysłowa. Nie było druidów-ekologów (dawno wytępieni) no i w końcu ludzie wszystko zanieczyścili i zdegradowali środowisko. A przecież elfy często wspominały, że niszczenie to coś co D'hoine potrafią najlepiej. Tak więc przyszłość nie rysuje się w barwach białych, ale szarych.
Pewnie Autor pękłby ze śmiechu czytając te rozważania :), ale jestem ciekaw opinii innych Czytelników. Pozdrawiam!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07.12.2016 @ 23:58:54 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 21.07.2011 @ 8:20:43
Posty: 71
Kapral Hicks pisze:
A więc - to przyszłość. Moje wnioski są takie: nie Białe Zimno zniszczyło Kontynent, ale ludzie. Kiedyś tam, w przyszłości, nastąpiła epoka przemysłowa. Nie było druidów-ekologów (dawno wytępieni) no i w końcu ludzie wszystko zanieczyścili i zdegradowali środowisko. A przecież elfy często wspominały, że niszczenie to coś co D'hoine potrafią najlepiej. Tak więc przyszłość nie rysuje się w barwach białych, ale szarych.
Pewnie Autor pękłby ze śmiechu czytając te rozważania :), ale jestem ciekaw opinii innych Czytelników. Pozdrawiam!

Zawsze może być tak, że obydwa te rozwiązania są prawdziwe. Np. świat Wiedźmina to nasza Ziemia tylko przed wiekami, np. w okresie interglacjału eemskiego. Potem przyszło zlodowacenie, które zmieniło rzeźbę terenu, a nieliczni ludzie, którzy ocaleli, wrócili do epoki kamienia łupanego. Potem Ciri odwiedza świat zdegradowany, czyli naszą i jej przyszłość.
Tylko że to rozwiązanie ma jedną słabą stronę - bodajże w Wieży Jaskółki była informacja, że 90% lądów planety jest na półkuli północnej. Czyli to nie nasza Ziemia.
Zatem wizyta Ciri może dotyczyć przyszłości jej planety przed zlodowaceniem. W końcu zlodowacenie miało wg Nimue być za 3000 lat, więc wystarczająco dużo czasu na rozwinięcie przemysłu.
Albo wizyta Ciri miała miejsce na naszej Ziemi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01.01.2017 @ 21:05:42 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.05.2003 @ 20:05:57
Posty: 1003
Lokalizacja: Darz Boru
Nie pasuje także fauna do interglacjału ziemskiego :)

3 tysiące lat to może jest niezmienne dla elfów, którym nijak na rozwoju technologicznym nie zależy, ale 3 tyś. lat dla ludzi to przejście od lepianek do podróży kosmicznych.
W sadze gnomy i krasnoludy miały naprawdę wysoki poziom metalurgii i początki rewolucji przemysłowej (miały maszynę parową chyba).

Elementem spowalniającym rozwój tego świata jest magia, która jest rozwiązaniem łatwiejszym od technologii.
Jak zabraknie elfów i ich magii to element blokujący rozwój świata Ciri zniknie.

_________________
La Belle Dame sans Merci


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group