Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 14.05.2024 @ 16:20:55

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2501 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163 ... 167  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 10.09.2006 @ 0:10:02 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:09:04
Posty: 1959
Lokalizacja: Wrocław
nikt pisze:
Podobnie uzbrojenie i sposoby prowadzenia walki, środki transporu i wiele innych nie upoważniają do wprowadzania ni z gruszki, ni z pietruszki terminów, które utworzone zostały kilka wieków później.
Przecież zamiast metra mozna napisać "na pół chłopa", w miejsce hormonów użyć starego określenia "burzy się krew", zamiast inżynieri genetycznej - zastosować jakąś "metamorfozę wewnętrzną" itp.
Odnośnie terminów zacytuję fragment wstępu "Drogi, z której się nie wraca":
"Ofiarą redaktorskiej gumy padły przede wszystkim zwroty, których w fantasy używać nie wolno, bo "podówczas tak nie mówiono". W wydrukowanym w "Fantastyce" opowiadaniu spostrzegłem więc z niejakim zdumieniem, że "pycha" zastąpiła "arogancję", że "inteligentny" stał się "mądrym" itp. Ponieważ twardo bronię teorii, że fantasy nie dzieje się w żadnym "podówczasie" i bezsensowne są zarówno archaizacja języka, jak i jakiekolwiek języka stylizowanie (...)"

A obrażać się nie masz o co. Jesteśmy fanami Sapkowskiego, a nie fanatykami, za wytykanie błędów nie palimy na stosie, tylko że nie każdemu pomysłowi czy idei musimy zaraz radośnie przyklasnąć. Musisz zrozumieć, że nie każdy zgadza się z Twoimi argumentami i że mamy do tego prawo.

_________________
There are two types of people.
Those who are Scottish,
and those who wish they were.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.09.2006 @ 9:01:56 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.09.2005 @ 15:40:18
Posty: 1111
Lokalizacja: że znowu!
Oczywiście AS mógł pisać o metamorfozach, pisać o mieczu, który miał półósma łokcia itd. itp. Tylko, że jak dawał temu już parę razy wyraz (ja przypominam sobie co najmniej dwa) po prostu o łokciach i nietopyrzach pisać nie chciał. Język, jakim się posługuje tworzy klimat jego powieści i tyle. Gdyby posługiwał się innym językiem, jego powieści byłyby inne. Mnie się podobają takie, jakie są, ale nie każdemu muszą. Dlaczego czasy wiedźmina nie odpowiadają trzynastowiecznym? Dlatego, że w tym świecie występują akcenty dla średniowiecza niecharakterystyczne. I nie ma się tu do czego przyczepiać. Czy Zelaznemu ktoś zarzuca, że Corwin raz jeździ samochodem, a innym razem ubiera się w szesnastowieczne fatałaszki? Raczej nie, bo to właśnie, między innymi rzeczami, sprawia, że kochamy Amber.

Mam pewien przewrotny pomysł w związku z tym: A może Wiedźminland jest jednym z cieniów Amberu?

_________________
"After more than 10 years on the frontlines of the public debate concerning
GMOs, I have learned that (...) rational arguments
are poor ammunition against the emotional
appeals of the opposition."
I. Potrykus


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.09.2006 @ 9:34:11 
Offline
Vesemir

Rejestracja: 02.04.2003 @ 8:49:50
Posty: 879
Lokalizacja: Puławy/Lublin
Tak właśnie mi przyszło coś do głowy.
Łacina łaciną, ale jakim prawem oni mówią po polsku?!?
;)

Wiedźminland cieniem Amberu? Hmm. Wszystko może być cieniem Amberu. Ziemia jest cieniem Amberu. I tak dalej. Na tym polega tego Amberu urok :).

nikt pisze:
Ktoś może wierzyć w Kota w butach, Królewnę Śnieżkę, i Piotrusia Pana - jego sprawa. Ale żadna z tych postaci nie jeździła samochodem, nie oglądała telewizji i nie używała telefonu komórkowego.
Dlatego, że te bajki były stworzone wtedy, gdy telewizja i telefony komórkowe nie istniały. Popatrz na współczesne książki dla dzieci.
Joanka pisze:
Obecnie obowiązującą jest teoria, że ludzie, którzy przybyli do Wiedźminlandu na białych okrętach to była załoga i pasażerowie jakiegoś statku zaginionego w Trójkącie Bermudzkim czy gdzieś (koniunkcja sfer). I stąd ludzie ci mają urywki wiedzy oraz nazwiska i język dwudziestowiecznych Ziemian.
Czy to opiera się na tym frgmencie o elfach, że dla wszystkiego ludzie znajdowali w zakamarkach pamięci nazwy, a tylko elfy były obce?

A wiedzę naukową można przecież, jak napisałem, wytłumaczyć magią.

PS. Kto uznał taką teorię za "obowiązującą"? :>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.09.2006 @ 9:55:57 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 06.09.2006 @ 11:31:32
Posty: 20
Joanka pisze:
Eee, od razu się obrażasz tylko dlatego, że zostajemy przy swoim zdaniu? Nieładnie. Nawracać nas przyszedłeś, czy co?

Nie obrażam się, ale czy poszłabyś na pielgrzymkę do Mekki i po drodze przekonywała muzułmanów, że Mahomet nosił jeansy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.09.2006 @ 10:01:48 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
To jest zupełnie nieadekwatne porównanie, moim zdaniem. My tu dyskutujemy o fikcji literackiej, nie o założycielu jednej z głównych religgi świata, a więc nie o czyimś światopoglądzie.
Moźe nam się nie podobać, że AS dodał elemty anachroniczne do obrazu Średniowiecza, ale miał jako autor takie prawo. Przecież napisał fantasy, a nie powieść historyczną. Gdyby to była powieść historyczna, byłabym pierwszą osobą, która miałaby do niego pretensje:)

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.09.2006 @ 10:19:32 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.11.2004 @ 23:25:28
Posty: 1474
Lokalizacja: Shangri-La
arien pisze:
Przecież napisał fantasy, a nie powieść historyczną. Gdyby to była powieść historyczna, byłabym pierwszą osobą, która miałaby do niego pretensje:)

Racja :) Zresztą wszelka stylizacja w fantasy, jest tak naprawdę pseudo - stylizacją. Gdyby używać autentycznych zwrotów i terminów rodem ze średniowiecza, tekst zrozumieliby jedynie mediewiści. Stąd wszelka stylizacja jest umowna. Dlatego autor ma nie tylko prawo do wprowadzania pojęć par excellence współczesnych, ale wręcz obowiązek, by nie nużyć czytelnika opisami historycznych czy wymyślonych miar, wag czy innych detali. Osobiście jestem zwolennikiem dyskretnej stylizacji lub jej braku.

_________________
C'est grand malheur de ne pouvoir etre seul...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.09.2006 @ 10:39:39 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 06.09.2006 @ 11:31:32
Posty: 20
Chyba nie potrafimy sie dogadać. Stylizacji języka jest akurat tyle, ile trzeba, a język uzywany przez ludzi z gminu po prostu mnie powala.
czepiam się, jedynie anachronizmów.
Ale jest jeszcze jedna sprawa, której nie chciałem poruszać, ale nie mogę sobie tego odpuścić:
Chodzi mi mianowicie o często używane przez autora słowo "chędożyć".
We wszystkich dostępnych mi słownikach słowo to oznacza, czyścić, sprzątać, porządkować.
Chata uboga, ale chędoga.
Ochędożyła się przed wyjściem na bal.

Sięgnąłem nawet do encyklopedii Glogera, ale tam nie znalazłem owego określenia wcale.
Jest to dla mnie o tyle ważne, że w jednym ze swoich opowiadań użyłem tego określenia w znaczeniu zupełnie innym, niż czyni to Sapkowski.
Jeśli macie dostęp do źródeł, które wykażą, że moje rozumienie jest błędne, podajcie mi namiary na nie. Z góry dziękuję za wyciągnięci pomocnej dłoni.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.09.2006 @ 10:43:47 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
nikt pisze:
Chyba nie potrafimy sie dogadać. Stylizacji języka jest akurat tyle, ile trzeba, a język uzywany przez ludzi z gminu po prostu mnie powala.
czepiam się, jedynie anachronizmów.

A my twierdzimy, że niesłusznie, skoro to nie powieść historyczna, więc faktycznie, nie możemy się dogadać:)

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.09.2006 @ 10:46:04 
Offline
Villentretenmerth

Rejestracja: 04.08.2003 @ 19:27:23
Posty: 5488
Pomocna dłoń (znaczenie nr 2)

_________________
"Bla bla pod burym bla bla żywopłotu
Bla-blałem ją bla bla wśród ptasząt łopotu.
W mokrej glinie łopatą wykopany dół,
Jej bla-bla bla bla przebił osikowy kół."
Shague Ghintoss by Jake Jackson

ja odpuściłam sobie już dawno. wmk <rotfl>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.09.2006 @ 10:47:38 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 06.09.2006 @ 11:31:32
Posty: 20
Wielkie dzięki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.09.2006 @ 10:47:49 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
CHĘDOŻYĆ dawn. czyścić; uprzątać; wulg. spółkować. - "Słownik mitów i tradycji kultury" Władysława Kopalińskiego. :)

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.09.2006 @ 11:04:01 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
Za przeproszeniem i z całym szacunkiem: "pieprzyć" też znaczy naprawdę "doprawiać pieprzem potrawę", a nie co innego.

Co do anachronizmów... Przepraszam, co takiego?:) To jest fantastyczna nibylandia. Faktycznie jej poziom zaawansowania technologicznego zbliżony jest do tego, co mieliśmy w średniowieczu, ale na tym się kończy. Jeśli chodzi o obyczajowość, oświatę, modę, militaria i mnóstwo innych spraw, na które składa się świat, mamy pełen przekrój epok od starożytności po czasy praktycznie dzisiejsze. Miecze i dymarki nie czynią średniowiecza, kiedy obok mamy szpitale polowe i wielowydziałowe koedukacyjne uniwersytety;)

Teorię o "Trójkącie Bermudzkim" już dawno potwierdził sam autor (słyszałam osobiście), więc chyba można ją uznać za obowiązującą.

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.09.2006 @ 11:16:21 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 06.09.2006 @ 11:31:32
Posty: 20
Joanka pisze:
CHĘDOŻYĆ dawn. czyścić; uprzątać; wulg. spółkować. - "Słownik mitów i tradycji kultury" Władysława Kopalińskiego. :)

Po zastanowieniu się dostrzegłem w tym nawet pewną logikę.
Czynność owa jest wszak zarówno mechanicznym, jak i fizjologicznym oczyszczeniem. Do Kopalińskieg nie zajrzałem, a leży naktórejś z półek...
Dziękuję Ci takoż.


Ostatnio zmieniony 10.09.2006 @ 16:03:14 przez nikt, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.09.2006 @ 12:09:44 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.09.2005 @ 15:40:18
Posty: 1111
Lokalizacja: że znowu!
A jak to by było z "pieprzyć". Czy chodzi tu o cykliczne ruchy, czy ma to może związek z pikanterią, czy może chodzi jeszcze o coś innego?

_________________
"After more than 10 years on the frontlines of the public debate concerning
GMOs, I have learned that (...) rational arguments
are poor ammunition against the emotional
appeals of the opposition."
I. Potrykus


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11.09.2006 @ 0:24:08 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08.03.2003 @ 12:44:11
Posty: 178
Lokalizacja: 3miasto
nikt pisze:
P.S. Zauważ, że tytuł dzieła, z którego pochodzi ów cytat jest w języku łacińskim, a więc musiał istnieć Rzym!

Co więcej, musiała istnieć i Polska, wszak Pięcioksiąg po polsku napisany jest ;p

_________________
Grabię tłustą koniczynę
kocim brzuszkom na pierzynę!
Słonko wpada mi do ucha,
w drzewach ptasia zawierucha!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2501 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163 ... 167  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group