Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 27.04.2024 @ 8:43:13

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 439 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 30  Następna

Kto lepszy?
Reinmar 20%  20%  [ 65 ]
Geralt 80%  80%  [ 260 ]
Liczba głosów : 325
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 24.10.2002 @ 19:46:13 
Offline
Murderator

Rejestracja: 23.09.2002 @ 9:18:29
Posty: 10121
Lokalizacja: Warszawa
Ktoś już o tym wspominał ale powtórzę. Reinamar to istny Jaskier, choć jeszcze bez jego doświadczenia życiowego a Szarlej to typ Geralta. Tak to wygląda na razie, jestem dopiero przy 14 rozdziale cholera a czasu na czytanie nie wiele. :( A żeby było na temat to jak na razie zdecydowanie bardziej podoba mi się Geralt, choć są to postacie tak różne że ciężko ich porównywać. No ale dajmy też czas Reinmarowi, pewnie jeszcze troszkę wyewoluuje.

_________________
Paryż ma Wieżę, Londyn ma Tamizę. A my Polacy stoimy pod krzyżem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.10.2002 @ 11:22:42 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.10.2002 @ 20:35:02
Posty: 653
Lokalizacja: niewłaściwe miejsce, niewłaściwy czas...
Głosuję za Geraltem, bynajmniej nie dlatego, żebym uważała go za jakąś strasznie głęboką postać, ale dlatego, że jak dla mnie Reinmar jest wzięty w zbyt duży nawias ironii. Cała ta jego wielka miłość, szlachetność wynikająca z tego, że naczytał się za dużo rycerskich opowieści - wszystko to podawane jest z przymrużeniem oka. Dotyczy to zresztą także książki. Jest raczej zabawna niż przejmująca, nawet sceny tragiczne jak np. palenie czarownic wydają mi się zabawne. Mam nadzieję, że to się zmieni (jestem dopiero na czterechsetnej stronie), bo, choć książkę czyta się świetnie to jednak tego tonu powagi trochę mi brakowało.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.10.2002 @ 15:28:15 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.10.2002 @ 14:05:16
Posty: 549
jakiej powagi?w tym caly urok asa ze tak potrafi pisac. A Szarlej=Geralt?oojj nie , nie tedy droga;)

_________________
<b> <i> Na pohybel skur<i>w</i>ysynom! :)) </b> </i>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.10.2002 @ 15:42:26 
Offline
Bloede Blath aen Laeke Dhromchla

Rejestracja: 17.10.2002 @ 11:59:59
Posty: 13943
Lokalizacja: ze stajenki
<i>jakiej powagi?w tym caly urok asa ze tak potrafi pisac. A Szarlej=Geralt?oojj nie , nie tedy droga;)</i>

Dokładnie! Podpisuję się wsiemi odnóżami.

_________________
ggadem lub emalią


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.10.2002 @ 20:41:52 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 20:49:36
Posty: 2406
Lokalizacja: Warszawa
Wydaje mi się, że AS trzyma się z grubsza schematu bohater + jego kontrastowy towarzysz (Trickster) [o tych schematach sam pisał w "Rekopisie"]
Taką klasyczną parą (z innej beczki) są Luke Skywalker i Han Solo.

O ile Geralt miał jak na bohatera pewne specyficzne cechy, to Jaskier był stuprocentowym Tricksterem.

Być może AS pisząc Narrenturm starał się stworzyć bohaterów maksymalnie różnych od tych z Sagi.
I dlatego Reynevan jest tak różny od Geralta - ci dwaj nie mają praktycznie żadnych cech wspólnych:

Geralt dojrzały - Reynevan młody
Geralt wojownik - Reyneva uczony i czarodziej
Geralt porzucone niemowlę - Reynevan z niezłej śląskiej rodziny
Geralt prawdziwa miłość (pozbawiona pewnych pozorów) - Reynevan ciągłe zauroczenia (ubierane w dekoracje z pieśni miłosnych)

W ten sposób Jaskier byl przeciwieństwem Geralta i Reynevan również nim jest. Stąd się bierze podobieństwo obu panów.

_________________
<b><i>Magdalaena</i></b>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.10.2002 @ 21:41:39 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
W obecnej chwili Reynevan...ale to idiota jest :)) Pakuje się zgodnie z kanonami powieści łotrzykowskiej z jednej kabały w drugą a Szarlej i Samson go,zgodnie z kanonami,ratują :)) Na szczęście reszta jest już poza kanonami za to ubaw po pachy.

Tark

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.10.2002 @ 23:47:23 
Absolutnie i niezaprzeczalnie Geralt. Reynevan jest dla mnie zupełnie nijaki i bladziutko wypada na tle Geralta ale i także jakiejkolwiek postaci stworzonej przez ASa. Jestem mocno rozczarowany :-(


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29.10.2002 @ 23:49:45 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Bo Reynevan jest jen pretekstem :)) Szarlej,Samson,galeria postaci drugo i trzecioplanowych...Rozczarowany? Jeśli oczekiwałeś Wiedźmina II to nie dziwię się.Mnie Narrenturm urzekł,a niemalże zachwycił :)

Tark

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30.10.2002 @ 0:03:04 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 29.10.2002 @ 23:55:57
Posty: 67
Lokalizacja: Północny-zachód
Hm, poprzedni mój wpis pojawił się jako wpis Gościa, jestem nowy i coś namieszałem. A właśnie witam wszystkich Wiedźminów, Adeptów i pozostałą bandę. A czy spodziewałem się Wiedźmina II? Absolutnie nie, aczkolwiek Cykl o Wiedźmnie to moje opus magnum słowa pisanego, byłem pewien, że Nerrenturm lepsze nie będzie (po przeczytaniu zajawki na tej stronie) ale teraz jestem zdruzgotany.

_________________
www.stephenking.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30.10.2002 @ 0:19:57 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.10.2002 @ 14:05:16
Posty: 549
<i> Wiedźminów, Adeptów i pozostałą bandę </i>

no cóz bandzior wita Ciebie;)

<i> ale teraz jestem zdruzgotany.


</i>

de gustibus..itd itp...zalezy co kto lubi.Np Mi narrenturm podobal sie bardzo chociaz elementy fantastyczne po prostu sa tragiczne.Lepiej by bylo bez nich.

_________________
<b> <i> Na pohybel skur<i>w</i>ysynom! :)) </b> </i>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30.10.2002 @ 10:44:37 
Offline
Adept

Rejestracja: 03.10.2002 @ 11:33:08
Posty: 382
Lokalizacja: Szczecin
Częściowo zgadzam się z powyższą wypowiedzią. "Dziady" przy grobie Peterlina, sabat na Grochowej Górze - tu AS trochę przeszarżował. Ale z drugiej strony motyw Pomurnika et consortes, trzy wiedźmy i lodowy most Huona von Sagar - prima sort.

A odnośnie tematu "Reynevan czy Geralt". Trudno ich porównywać; chyba rację ma Tarkus pisząc, że Reinmar to swego rodzaju pretekst, a prawdziwi bohaterowie "Narrenturmu" to postacie drugo- i trzecioplanowe. Moimi faworytami są Samson Miodek i Urban Horn, bardzo podobała mi się też bogata galeria raubritterów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30.10.2002 @ 13:14:35 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 29.10.2002 @ 23:55:57
Posty: 67
Lokalizacja: Północny-zachód
Jakieś pół roku temu Sapek powiedział w jednym z wywiadów, że nowa trylogia nie będzie miała wyraźnego głównego bohatera jakim jest Geralt.
Dla mnie Szarlej jest "bardziej" główną postacią niż Rey.

_________________
www.stephenking.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30.10.2002 @ 17:02:55 
Offline
Kochanek Vesemira
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2002 @ 16:09:47
Posty: 16427
To czego czepiasz się Reynevana że taki nijaki? :)

_________________
Eckstein, Eckstein, alles muss versteckt sein.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30.10.2002 @ 21:21:47 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 12.10.2002 @ 0:32:29
Posty: 139
Lokalizacja: Smoczy Gród
<i>Jakieś pół roku temu Sapek powiedział w jednym z wywiadów, że nowa trylogia nie będzie miała wyraźnego głównego bohatera jakim jest Geralt. Dla mnie Szarlej jest "bardziej" główną postacią niż Rey.</i>

moze nie glowna, ale bardziej wyrazista. Rynard to faktycznie takii JAskier, ktory co rusz wpoada w klopoty ( nota bene z powodu kobiet) a Szarlej po prostu go z nich wyciaga.

Skojarzenie jest bardzo wyrtazne, tak wiec narrenturm to tak jakby wizja swiata widziana oczyma Jaskra. To ze inny czas, inne miejsce? hmm a jakie to ma znaczenie? :)

_________________
"Rycerze zawsze mówią jak kretyni. To taki znak, jak tarcza. Po nim, jak po godle na tarczy, bractwo się rozpoznaje" /Reynart de Boris-Fresnes (A.Sapkowski "Pani Jeziora")


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31.10.2002 @ 10:06:00 
Offline
Adept

Rejestracja: 03.10.2002 @ 11:33:08
Posty: 382
Lokalizacja: Szczecin
Wczoraj zakończyłem "drugie czytanie" Narrenturmu i wobec pożegnalnej rozmowy Reinmara z Urbanem Hornem ("... jeśli poważnie myślisz o przyszłej współpracy przy załatwianiu naszych spraw, poćwicz miecz. Sztylet. Kuszę.") wydaje mi się, że w kolejnych tomach fani Geralta mogą odnaleźć miłe ich sercu sceny walk z udziałem nowego bohatera. Może wtedy porównania Geralt-Reynevan będą miały większy sens...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 439 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 30  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group