Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 16:25:25

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 23.09.2005 @ 20:40:05 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 29.11.2002 @ 21:09:30
Posty: 209
Mika Waltari "Mikael Karvajalka".
To IMHO najbardziej zbliżona książka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23.09.2005 @ 20:51:02 
Offline
Myszowór

Rejestracja: 08.10.2004 @ 14:27:38
Posty: 970
Lokalizacja: Pohjola-dzika,smiercionosna Polnoc
Eeee, niebardzo IMVHO. Pomijam fakt zupelnej nieobecnosci tzw. "fantastyki" w "Mikaelu". Ksiazka Waltariego jest rowniez "powiescia lotrzykowska" ( tak jak jest nia np. "Baudolino"), ale ogolny nastroj, przeslanie itp. jest duzo mniej "rozrywkowe" niz u As-a.
Choc, jak na siebie, Waltari i tak w "Mikaelu" stosunkowo malo moralizuje i , wedlug mnie przynajmniej, czyta sie to duzo "lzej , latwiej i przyjemniej " niz chocby "Egipcjanina". Ktory zreszta jest o niebo lepszy niz "Mikael".

_________________

Jestem Nikim, co umie tylko spac
Lunatykiem od odkladania spraw
Fanatykiem marzen


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: imho
Post: 27.01.2006 @ 18:22:24 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 03.09.2005 @ 10:14:00
Posty: 2
Lokalizacja: Żagań
sorki ale jestem tu nowy (To mój drugi post ;-) i nurtuje mnie pytanie..... co to znaczy "IMHO" :] chyba generalny, przenośny sens dobrze rozumiem (Cos jak 'all in all') tak mi sie wydaje.... ale to zapewne jest skrót , cos jak 'lol' i chciałbym zeby ktos mi pomógł go rozszyfrować :) z góry dzięki:)

AHa...... i jeszcze jedno.. czemu drodzy użytkownicy uzywacie tego tak nagminnie? Czy to podnosi poziom wypowiedzi?? ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.02.2006 @ 14:08:46 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 27.01.2006 @ 16:33:26
Posty: 41
Lokalizacja: Boat Town
Cytuj:
sorki ale jestem tu nowy (To mój drugi post ;-) i nurtuje mnie pytanie..... co to znaczy "IMHO" :]

IMHO - In My Humble Opinion-moim skromnym zdaniem.

A co do ksiazek -polecam ksiazki Karola Bunscha np "Wywołańcy"
akcja wiekszosci z nich dzieje sie równolegle do akcji Narreturmu, tyle ze bez wątków magicznych.
W kwestiach politycznych, społecznych i osobowych są czyms pomiedzy Narreturmem i "Krzyżakami".

_________________
...Było smaszno i jaszmije smukwijne,
Świdrokrętnie na zegwniku węźały,
Peliczaple stały smutcholijne,
A zbłąkinie rykoświstąkały...
"Jabberwocky"


Ostatnio zmieniony 03.02.2006 @ 14:44:38 przez 8legsFreak, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.02.2006 @ 14:12:10 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
Wywołańcy to środek trylogi z czasów Łokietka (I tom to Wawelskie wzgórze, III to Przełom). Sto lat przed czasem akcji Narrentum.

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17.09.2006 @ 14:12:43 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 26.08.2006 @ 12:51:35
Posty: 3
Lokalizacja: Gdanzc
Też uważam, że z książek, które czytałem do "podobnych" szeroko rozumiejąc to słowo, zaliczyłbym "Mikaela Karvajalke" - M.Waltari. Może i fantastyki tam jak na lekarstwo, ale czasy reformacji-kontrreformacji i tego całego tłuczenia czarownic ładnie przedstawione, bardziej refleksyjnie i smutno jakby niż w "Narrenturmie" i "Bożych Bojownikach".

Na temat twórczości U. Eco mam raczej mierne zdanie i przeczytałem tylko "Baudolino". Czy ten kto sprzedaje więcej książek na pewno pisze lepsze?

Poza tym nadstawiam ucha, bo jakiś substytut chwilowy, z braku ostatniej części trylogi, na którą czekam i czekam przydałby się.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.01.2007 @ 14:25:25 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.01.2007 @ 16:29:30
Posty: 9
Witam!
Zdecydowanie nie polecam sagi W. Jabłońskiego "Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer",
Nieudana kopia AS'a, strata czasu, napuszona powaga, zbyt wiele postaci. Reasumując: flaki z olejem a i orientacja seksualna maga-narratora mi jakoś nie leży.
Uczucie niesmaku pozostaje bardzo długo.....

Tego, kto szuka podobieństw zapraszam do lektury knig p. Jacka Komudy.
"Imię Bestii" obfituje w magię i historię, aż wióry lecą...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.01.2007 @ 14:31:20 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.10.2002 @ 12:15:23
Posty: 10466
Lokalizacja: BSG75
Sompi pisze:
Tego, kto szuka podobieństw zapraszam do lektury knig p. Jacka Komudy.
"Imię Bestii" obfituje w magię i historię, aż wióry lecą...

Osobiście nie czytałem.
Ale z ust paru osób (z tego forum ;) słyszałem, że gniot straszliwy. A i mnie po chwyceniu w Empiku książki w dłoń jakoś te klimaty nie podeszły...

_________________
Nie był zwyczajnie leniwy. Zwyczajne lenistwo to po prostu niechęć do wysiłku. Minął ten etap już dawno, przemknął po pospolitym nieróbstwie i przeszedł na przeciwną stronę. Więcej kosztowało go unikanie wysiłku, niż innych ciężka praca.
Prawda ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.01.2007 @ 22:16:37 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.01.2007 @ 16:29:30
Posty: 9
Mnie osobiście powieść (podzielona na 3 odrebne wątki) do gustu przypadła. Może nie jest to rewelacja i rarytas, nie obfituje w smaczki rodem z opowieści pana Sapkowskiego, ale przeczytać warto, nawet dla samego wątku i tła historycznego (średniowieczne: Paryż i Carcassone).

Dla miłośników XVII wiecznych Dzikich Pól może być od biedy "Wilcze Gniazdo",również pana Komudy, ale magii tam za grosz, a koncówka beznadziejna...be!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26.01.2007 @ 17:31:28 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 17.05.2006 @ 10:40:42
Posty: 4
Sledze watek sledze to i zlapalem za pioro i pomyslalem, ze napisze cos.

Co do Imie Bestii to rowniez uwazam, ze to dosc ciekawe czytadlo, pelno ciekawych faktow historycznych, a do tego mroczny klimat i... ten realizm. Ten syf, brud, bloto, deszcz, ciemnosc, choroba, grzech - wreszcie normalnie ukazane sredniowiecze. Sama fabula wciagajaca i momentami zaskakujaca. Podsumowujac - wrazenia calkiem pozytywne i dobra odskocznia od Sapka. Szkoda tylko ze sam Pan Komuda nie bawi sie juz w sredniowiecze, a w rzeczpospolita szlachecka.

Najsmieszniejsze, ze ostatnio powaznie zastanawialem sie nad kupnem Uczen Czarnoksieznika. Poczytalem recenzje, dorwalem pierwszy rozdzial z zamiarem "lizniecia" lektury, a tu nagle... wszyscy mowicie ze wieje nuda i bida po kostki. Zniechecilem sie juz do niej i pewnie na tym pierwszym rozdziale sie zakonczy, bo szukam mocniejszych wrazen. Oczywiscie, nie mowie ze "gejostwo" nie jest "mocnym wrazeniem", w ogole nic nie mowie, niepotrzebnie to pisze. Conajmniej dwuznacznie to zabrzmialo. ;) Albo mnie zaraz zaatakuja zwiazki obroncow homoseksualistow, albo o czlonkowstwo w takowym zostane posadzony. :)

Inne ksiazki w tym stylu to nie znaju, ale teraz celuje w Ostatnia Saga - Marcina Mortki. Mitologia + realizm + fantastyka, a wszystko to w zimnej skandynawii (tak to ocenilem po recenzjach). Moze byc ciekawie, tylko autor mlody i boje sie "robaczkow" oraz slabego warsztatu.

PS. Nie przywitalem sie jeszcze. :) Witam na forum, Dominik jestem, milo mi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26.01.2007 @ 20:32:55 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.01.2007 @ 16:29:30
Posty: 9
jaro_dj pisze:
Co do Imie Bestii to rowniez uwazam, ze to dosc ciekawe czytadlo, pelno ciekawych faktow historycznych, a do tego mroczny klimat i... ten realizm. Ten syf, brud, bloto, deszcz, ciemnosc, choroba, grzech - wreszcie normalnie ukazane sredniowiecze. Sama fabula wciagajaca i momentami zaskakujaca.


Sam bym tego lepiej nie ujął mości Dominiku. Całkiem ciekawy post.mądrego to i miło posłuchać (...)
Witamy na forum, ja w sumie też tu nowy....

Po pierwsze primo: Co do "Ucznia Czarnoksiężnika" to miałem taki sam zapał, na ksiązkę polowałem i czaiłem się w ciemnych zaułkach, w końcu zakupiłem (szczastie od Boha iż na allegro ją zakupiłem za groszy kilka marnych...)przysiadłem rad do czytania, strawiłem prawie całą ale niesmak pozostał po dziś dzień...nuda, napuszona powaga, faktów historycznych 1500, a postaci jeszcze więcej, mówie sobie nic to , sięgnąłem po "Metamorfozy" a tam o zgrozo jeszcze coś gorszego, poległem po pierwszym rozdziale. słów więcej szkoda. the rest is silence jednym słowem: odradzam

secundo: O p. Mrotce i "Ostatniej Sadze" cośtam mi się o uszy obiło, alem tego jeszcze nie czytał. Uprzejmię prosze o post z komentarzem po przeczytaniu powyższej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26.01.2007 @ 21:06:31 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
Postów z komentarzami możesz poszukać przy użyciu opcji "szukaj" w dziale Antykwariat. Na pewno znajdziesz tam ciekawe informacje:-)

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.01.2007 @ 12:45:57 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 17.05.2006 @ 10:40:42
Posty: 4
Bylbym zapomnial. Ostatnim czasem z Fabryki Slow wyszla ksiazka "Czarna Ikona" Mieszka Zaganczyka. Na ich stronie jest probka oraz recenzja. Z tego co ja slyszalem to dosc ciekawa - taka mieszanka faktow historycznych z fantastyka. Akcja dzieje sie w sredniowiecznym Konstantynopolu. Moze byc cos ciekawego i podobnego w temacie. Sam autor zapowiada drugi tom. Nie czytalem ale warto sprobowac.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.03.2007 @ 19:41:12 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 12.03.2007 @ 17:04:46
Posty: 3
Witam!
Wkrótce ukaże się książka opisująca z punktu widzenia historyków wydarzenia zaprezentowane w trylogii - "Wojny husyckie na Śląsku, Łużycach i Pomorzu", Wydawnictwo Technol Kraków 2007
Pozdr.

_________________
Ropri


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30.05.2007 @ 23:03:37 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.04.2006 @ 22:06:35
Posty: 59
Lokalizacja: z Przyszłosci
Jako podobna do trylogii Sapkowskiego reklamuje sie w tym roku wydana książka "Kacper Ryx" Mariusza Wollnego. Co prawda akcja ma miejsce trochę ponad 100 lat później, ale też jest historia, jest intryga i chyba nawet odrobina magii.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group