Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.03.2024 @ 8:26:35

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 766 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 48, 49, 50, 51, 52  Następna

Czy uważasz, że BB jest w porównaniu do Narrenturmu
Dużo Lepsze 6%  6%  [ 11 ]
Lepsze 35%  35%  [ 67 ]
Takie Same 35%  35%  [ 67 ]
Gorsze 20%  20%  [ 38 ]
Dużo Gorsze 5%  5%  [ 9 ]
Liczba głosów : 192
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 12.11.2006 @ 12:23:59 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.10.2005 @ 22:43:37
Posty: 4932
Lokalizacja: nikaj.uuk!
Właśnie skończyłem drugie czytanie Narrenturmu i Bożych Bojowników. I pierwsze czytanie 50 stron tego tematu.

Nie będę dużo pisał i porównywał dwóch pierwszych tomów, tym bardziej, że jest już Lux Perpetua. Krótko:
- najlepszy (bo charakterystyczny?) rozdział BB to ten o "żelaznych oczach"
- Gelfrad von Stercza - kto by sie spodziewał?
- Reynevan usamodzielnił się i potrafi wcielać w życie nauki Szarleja, stąd mniej chyba tego ostatniego
- rzeczywiście trochę za dużo porwań, choć biorąc pod uwagę liczbę potencjalnych porywaczy i tak jest nieźle ;)
- intryguje Samson. Moim zdaniem jeszcze nie wszystko o nim wiemy
- zastanawia mnie relacja Pomurnik - biskup Konrad. W wątku o Vlku był poruszany ten problem i cieszę się, że komuś jeszcze nasunęła się myśl, że mogą to być syn i ojciec
- nie podoba mi się imię Jutta ;)
- "kamienie na szaniec" to też Słowacki
- mistrzowskie są zapowiedzi kolejnych rozdziałów
- zakładając pojedynki: Pomurnik vs Samson i Konrad vs Hejncze, to Reynevan vs ??? (czyżby tylko Jan Ziębicki?)

W środę zaczynam LP :)

_________________
P2009 / 59124 ИOНTAЯAM / 251095

Dzień dobry, piękne panie – rzekł, kłaniając się uprzejmie. – Czy przypadkiem wiecie, dokąd odsyła się kurvvy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01.12.2006 @ 18:03:30 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.09.2003 @ 19:22:00
Posty: 79
Lokalizacja: Narrenturm.
Wg mnie książki są porównywalne. Może BB ciut gorsi, może bez aż takiej dawki humoru i klimatu, ale czytając też się wkręciłam :)

_________________
sprzedaję łobrazki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.12.2006 @ 12:12:13 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.10.2002 @ 12:15:23
Posty: 10466
Lokalizacja: BSG75
Czytam sobie całą trylogię "jednym machem", jestem teraz na połowie "BB" i... Stwierdzam, że jest lepiej, niż za pierwszym razem.
Mam więc nadzieję, że jak dojdę do końca "LP" to nie będzie tak źle, jak zewsząd czytam i słyszę. A może ciut za ostra ta krytyka się okaże?
Choć noty wystawione przez wolną galicję! trochę mnie przerażają...

_________________
Nie był zwyczajnie leniwy. Zwyczajne lenistwo to po prostu niechęć do wysiłku. Minął ten etap już dawno, przemknął po pospolitym nieróbstwie i przeszedł na przeciwną stronę. Więcej kosztowało go unikanie wysiłku, niż innych ciężka praca.
Prawda ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.12.2006 @ 19:51:32 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.07.2006 @ 12:13:14
Posty: 12
Dla mnie nie jest oczywiste czy Samson faktycznie był aniołem. Myślę nawet, że to byc nie może. Przeczy temu samsonowy gudendag.
W pierdzeniu Zawiszy jest więcej wagi niż się niektórym tutaj wydaje. Pamiętam jak na jednym spotkaniu z ASem jakaś delikatna studentka filologii poskiej w okularach niczym denka Chatteau de la Burgeois rocznik 1846, w cudacznym kononowiczowym swetrze i 'dziewiczą kosą sięgającą zgrabnej dupeczki' ze łzami w oczach pytała Sapiszczaka, dlaczego, skoro magowie i czarodziejki w Sadze są inteligentni i wykształceni to uzywają słów typu 'ch...', 'dupa', 'kur...'. AS odpowiedział, że zna się z wieloma profesorami, doktorami, smietanką inteligencką i, że ww słowa są najlżejszymi z asortymentu jakim dysponują na co dzień :] Wracając do Zawiszy, nie chodziło o to żeby odbrązowić naszego polskiego Lancelota czy żeby tylko 'uczynić go bardziej ludzkim'. Chodziło o to, żeby pokazać, że gazy, syfilis czy jakiekolwiek nieprzyjemne dolegliwości ciała nie przeszkadzają być człowiekiem prawym i godnym podziwu. W naszym kraju wielki się podnosi raban jak ktoś odważy się podnieść rękę lub pióro na różne dziwne świętości. Co nam, zapytuję, po świętościach które byle podmuch jest w stanie odświęcić ?

_________________
purity or suicide, there's no other way


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.12.2006 @ 21:35:32 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Cytuj:
ze łzami w oczach pytała Sapiszczaka


Słyszałem wiele określeń na Sapkowskiego, ale takiego to jeszcze nie. Trochę mi się z muminkowym Paszczakiem kojarzy.

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.12.2006 @ 21:49:02 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.10.2005 @ 22:43:37
Posty: 4932
Lokalizacja: nikaj.uuk!
northrone pisze:
gazy, syfilis czy jakiekolwiek nieprzyjemne dolegliwości ciała nie przeszkadzają być człowiekiem prawym i godnym podziwu

Sygnaturkowe, czyż nie?

_________________
P2009 / 59124 ИOНTAЯAM / 251095

Dzień dobry, piękne panie – rzekł, kłaniając się uprzejmie. – Czy przypadkiem wiecie, dokąd odsyła się kurvvy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.12.2006 @ 23:45:58 
Offline
Vesemir
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.02.2004 @ 22:32:38
Posty: 750
Lokalizacja: Stąd, skąd się nie wraca.
Jako że sytuacja działa sie w BB to napisze to tutaj:
Dzisiaj tj. 27 grudnia obchodzimy rocznice śmierci Jana Ziębiskiego. Pana na Ziębicach, a zarazem wiernego suwerena rodu Luksemburgów.
To dzisiaj odbyła sie bitwa pod Kłodzkiem w której Prokop Wielki odniósł zwycięstwo.

_________________
Życie jest jak teatr.
Gdy rozpocznie sie spektakl, musisz w nim zagrać.

Zapraszm wszystkich na Ofcjalna Strone Teatru Poszukiwań Twórczych ADIAFORA
www.adiafora.novacom.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30.12.2006 @ 22:16:35 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2006 @ 17:39:11
Posty: 88
Lokalizacja: Lancre, na urlopach Ankh-Morpork
Isengrim, na str. 25 tego forum pisze:
Ponawiam pytanie postawione gdzieś w okolicach lipca (wówczas nie uzyskałem odpowiedzi, gdyż w tamtym czasie dyskutowanie o "Bożych bojownikach" przegrywało w przedbiegach z tak interesującymi tematami jak "Co nosicie w torebce?, czy "Co wam się śni"):

Skąd, do ciężkiej cholery, Jan Smirzycky wiedział, że Reinmar to Reinmar? Jak to się stało, że "zmrużył oczy. A potem rozwarł je szeroko - To ty... Teraz cię poznaję"? (s. 51). Dlaczego nasyłał na niego najemnych zabójców? Przecież nie miał pojęcia o tym, że Reynevan podsłuchiwał jego konwersację z Konradem z Oleśnicy i że może go zdemaskować. Czy może mnie ktoś oświecić?


Nie mam cierpliwosci czytac nastepnych 26 stron, zeby sie podzielic efektami blyskotliwego rozumowania.

O ile pamiec itd., Smirzycki walnie sie przyczynil do smierci Peterlina. W ramach likwidacji heretyckiego spisku jego brat tez mogl trafic na liste celow. Zwlaszcza, ze szukajac zemsty moglby - jak to sie i w koncu stalo - odkryc za duzo. I rozwrzeszczec.

_________________
While shepherds watched their flocks by night
All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
And mutton rained around.

'Carol',by Saki, 1870-1916.11.14


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.08.2007 @ 12:36:08 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 30.08.2006 @ 13:04:00
Posty: 10
Lokalizacja: Śląsk - Wrocław
...przeczytał ja po raz wtóry BB i tak mnie naszło (możem dojrzalszy o te dwa lata): taki z przygłupa z Bielawy ideowiec, obrońca kielicha i krzewiciel doktryn, a oto radzi iść łupić bogaty klasztor w Kamieńcu... Czy założeniem takiego postępowania była chęć zemsty na Mikołaju, który osądził Adelę? Czy Reini wiedział był, że rzeczony Mikołaj przebywa w klasztorze? Przyznam szczerze, że nie rozumiem tego...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.05.2008 @ 19:49:22 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.06.2005 @ 20:36:06
Posty: 954
Lokalizacja: z Valnor
Nie mam pod ręką książki, ale tak - Reinmar wiedział doskonale, że tam rzeczony zakonnik jest i chciał Adelę pomścić - w tym tekście kronikarza wprost jest napisane, że nie kto inny, ale właśnie von Bielau tego zakonnika z gromady innych wyciągnął i przedstawił "braciom" do utrupienia (a może to nawet w tekście od narratora?).
Wow... odświeżam to po prawie roku... ;).

A co do głównego tematu wątku, powiem tak: przez "Narrenturm" ledwo przebrnęłam (no może poza cudną sceną egzorcyzmów ;)), "Boży Bojownicy" podobali mi się bardzo bardzo bardziej ;), a "Lux Perpetua"... brrr... Nie sądziłam, że powiem tak kiedykolwiek o książce Sapkowskiego, ale ta nie podobała mi się zupełnie.

_________________
- Strzelajcie! Strzelajcie, ^cenzura^! – Giertych teatralnym gestem rozpiął koszulę – W gołą, ^cenzura^, pierś celujcie! Na stos, ^cenzura^, rzuciliśmy! Swój życia los, ^cenzura^! - Sexbeer :]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.05.2008 @ 18:25:48 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2008 @ 11:35:15
Posty: 2084
Lokalizacja: Las pod kontrolą Rady Puchaczy
Oceniając te 3 tomy to jednak tendencja spadkowa sie tworzy :Narrenturm ,Boży bojownicy i Lux. Chociaż fakt ze różnice są znikome to jednak takie mam odczucia. Mniej byłem zaskoczony zmianą (z wiedźmina na husytów )w twórczości AS-a , niż spadkiem jakości z narreturma do bojowników , i z bojowników do Lux.

_________________
U-hu, U-hu, U-hu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.05.2008 @ 21:53:38 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.08.2006 @ 16:01:51
Posty: 51
Lokalizacja: Kraków
A ja mam zupełnie inne odczucia - łykam jak, nie przymierzając, młody pelikan. I czytam po raz kolejny i kolejny, na zmianę w tę i nazad. Jakoś po prostu utrafiła trylogia cała w moje gusta.

A z innej beczki: czytałem swojej ex-lubej pierwsze dwa tomy i choć nie znoszę czytać na głos, tak to doświadczenie znalazłem przyjemnym.

Pozdrawiam, Inkayon


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.05.2008 @ 22:10:15 
Offline
Myszowór
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.06.2005 @ 20:36:06
Posty: 954
Lokalizacja: z Valnor
Mój dość krytyczny osąd bierze się chyba stąd, że z przyczyn cokolwiek niezależnych przeczytałam trylogię w innej niż kanoniczna kolejności ;). Zaczęłam od BB, potem LP i dopiero na końcu N. BB bardzo, ale to bardzo mi się podobali, LP mi się nie podobała. Wątek z Juttą IMO dobrze, że się tak skończył - słodkiego happy endu bym chyba nie zniosła i go nie oczekiwałam, ale wszystko, co działo się później było... do kosza (długie, nudne, mało logiczne psychologicznie itp.). Żałowałam aż, że AS nie zakończył książki właśnie na tej scenie. Z zakończenia jedyne, co mi się akurat podobało to to, że to nie Reynevan wykończył Birkarta (bo na Bielawie się świat nie kończy ;)), ale miałam żal, że Sybilla nie była w ogóle poprowadzoną postacią. W N widzimy ją w jednej scenie, jako chlipającą u spódnicy matki dziewczynkę, potem znika na całe lata i setki kartek i wraca nagle z obsesyjną żądzą zemsty i wystarczającymi do niej silnymi nerwami. Nie wiemy, co się z nią działo przez te lata, nie wiemy, jak to się stało, że się akurat tak rozwinęła, dlaczego akurat ona, a nie syn, nie wiemy nawet skąd wiedziała, że to Grellenort był odpowiedzialny za śmierć tatusia. Po czym znów znika zupełnie. I to jest IMHO bez sensu. Tak jakby AS nagle sobie o niej przypomniał, wstawił ją na zasadzie "deus ex machina" i znów wysłał w niebyt. Myślę, że gdyby została dobrze poprowadzona przez całą trylogię, byłaby jedną z najciekawszych jej postaci. A, i jeszcze jedno. Jakieś dziwne i nielogiczne psychologicznie jest dla mnie, że Reinmar w ogóle nie interesuje się losem bratanka i bratanicy. Ani w sensie majątkowym, ani emocjonalnym. No OK, jeszcze na początku po takim potraktowaniu przez bratową mógł uważać, że to nie jego para fretek. Ale żeby przez te wszystkie lata nie poświęcił ani jednej myśli dzieciom, które osierocił jego jedyny, ukochany brat, którego tak chciał mścić? I potem, gdy już Sybilla zatłukła Grellenorta też nie próbował jej odszukać, nawet o niej nie pomyślał. Dlatego nie lubię LP.
A N? Cóż, po tych dwóch tomach, sięgając do początku historii chyba spodziewałam się czegoś lepszego... rozczarowałam się po prostu. Sprawę trochę ratował Szarlej i egzorcyzmy ;), ale poza tym bez zachwytów ;).

_________________
- Strzelajcie! Strzelajcie, ^cenzura^! – Giertych teatralnym gestem rozpiął koszulę – W gołą, ^cenzura^, pierś celujcie! Na stos, ^cenzura^, rzuciliśmy! Swój życia los, ^cenzura^! - Sexbeer :]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.05.2008 @ 22:29:22 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.08.2006 @ 16:01:51
Posty: 51
Lokalizacja: Kraków
Bo i też cała opowieść to jeden wielki duch z maszyny, racja.

Jeśli chodzi o Sybillę - o mordercy ojca mogła się dowiedzieć od wiedźm. A że nic o niej nie ma? To była opowieść Reynevana, Samsona i Szarleja, a nie
Sybilli.

Natomiast masz rację, jeśli chodzi o bezduszność Reynevana względem dzieci Peterlina; nie pomyślałem o tym szczerze pisząc. To sprawia, że Reinmar dużo traci pod względem moralnym;)

Co do LP. Właśnie sobie przeczytałem najkrótszy z rozdziałów, dwudziesty czwarty i to, co go poprzedza. I mam takie samo uczucie jak podczas końcówki "Gladiatora". Coś się skończyło, umarło, zmieniło bezpowrotnie. I wszystko marność, memento mori, ale..."not yet...not yet!".

Pozdrawiam, w zamyśleniu...

I.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04.12.2008 @ 21:42:11 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 04.12.2008 @ 21:33:45
Posty: 2
Przeczytałem całą trylogię i uważam ,że BB są lepsi od Narrenturma a Lux Perpetua jest lepsze od BB


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 766 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 48, 49, 50, 51, 52  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group