Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 17:06:38

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 274 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna
Autor Wiadomość
Post: 12.10.2004 @ 8:42:13 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28.09.2004 @ 8:31:57
Posty: 12
Lokalizacja: z piekła rodem :)
Drążę to i drążę ale nie potrafię dojść do celu. Kim są Grellenort i Vilq. I dlaczego Pomurnik przeraził się poczciwego Samsona? Kończę właśnie "Bożych Wojowników" (20 rozdział) więc może wyjaśnienie na mnie jeszcze czeka. Jeśli macie jakieś hipotezy to piszcie
!!!

_________________
Mae Govanen!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.10.2004 @ 8:53:13 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
Pomurnik para się magią, toteż takiego perisprita (czy jak woli astrala) musiał rozpoznać równie łatwo, jak gdyby z rzyci walił mu płomień, a z uszu kłęby dymu;) Dlaczego Huon czy magowie z Pragi mieli poznać się na Samsonie, a Pomurnik nie? A o nim i Vlku jest powiedziane, że byli ostatnimi polimorfami. Czyli w dziedzinie magii musieli mieć zapewne nielichą wiedzę i zdolności, bo zapewne takim polimorfem być to nie w kij dmuchał;)))


Ostatnio zmieniony 12.10.2004 @ 11:34:06 przez Vespa, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.10.2004 @ 9:00:14 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.01.2003 @ 11:21:33
Posty: 142
Lokalizacja: Kraków, Galicja
vespa pisze:
A o nim i Vlku jest powiedziane, że byli ostatnimi polimorfami.


Eeeee tam polimorfami. Nezarejestowanymi animagami i tyle ;-D

A swoja drogą, czy ktoś zna "kanoniczną" wersję baśni o żelaznym wilku?

_________________
Wolna Galicja!

"W Ołomuńcu na Fischplatzu,
Gdym na warcie Herrgott stoł,
Wszyscy mi się Herrgott dziwowali,
Sam się Cysorz Herrgott śmioł.."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.10.2004 @ 10:01:40 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Jedyna baśń o żelaznym wilku, jaką znam, to ta zwiążana z założeniem Wilna. Gedymin wyruszył na łowy, które bardzo mu się udały- upolował tura. Ulożył się do snu w dolince u stóp góry. W nocy przyśnił mu się żelazny wilk, który wył głośniej, niż inne wilki w stadzie. Po powrocie poprosił o interpretację snu nadwornego mędrca. ten mu powiedział, że wilk na górze oznacza zamek i gród na tej gorze zbudowany. wycie wilka przepowiada sławę tego grodu. Gedymin musiał wierzyć w sny, bo wybudował na owej górze zamek:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.10.2004 @ 10:11:54 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
Na wyjaśnienie chyba będzie trzeba czekać do czasu wydania Lux Perpetua, chyba, że AS zamiesza jak z Białym Zimnem i pozostaną nam jeno domysły. Bo mi się widzi, że ta magiczna wojna między nieludzkimi istotami niekoniecznie dotyczy stricte animozji katolicko - husyckich (he, he, animozji), choć na pewno się z nimi wiąże. Mogę tylko powtórszyć za kimś, że szkoda zmarnowanego potencjału Vlka na jeden rozdział. Powinien był żyć przynajmniej przez pół tomu, wtedy miałoby to jakiś sens. Ale scena pojedynku jest świetna. Chętnie bym ją obejrzała na srebrnym ekranie, koniecznie z proponowanym przeze mnie aktorem w roli Pomurnika:)
A Vlk to po jakiemu? Po czesku?

Co do Żelaznego Wilka: niestety nie znam nic ponad to, co Arien. Ale wiem, że istnieje jakaś bajka o Piotrusiu i Żelaznym Wilku;-PP Może ktoś zna?

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.10.2004 @ 10:19:42 
Offline
Dziad Rogaty
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 16:29:00
Posty: 19480
Lokalizacja: Wyspa
Istot mniej lub bardziej magicznych troszkę w N i BB jest, więc polimorfy raczej nie powinny dziwić. W N zarówno Pomurnik jak i cała jego zgraja były dość tajemnicze, tutaj okazuje się, że jest on trywialną postacią magiczną, a jego zgraja to banda ćpunów. Chociaż w N raczej wszystkich "czarnych" traktowało się podobnie, jako istoty nadprzyrodzone - co najmniej dwóch z nich ubito, ale w tak nadzywczajnych okolocznościach, że raczej tez wyglądały na istoty magiczne. W BB raczej istotami magicznymi już nie są...

Co do Wilka to mógł być husyckim odpowiednikiem Pomurnika - polimorf idealnie nadaje się do zadań specjalnych - patrz Filippa....

_________________
Hagar skończył się na Kill 'Em All


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.10.2004 @ 10:24:19 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19.05.2003 @ 16:18:03
Posty: 34
Lokalizacja: Poviss
Źródło: http://www.tvp.pl/_teatry/b/b4.htm

"Bajka o Żelaznym Wilku" (1911), parokrotnie wznawiana po wojnie, należy do bardziej znanych utworów Wacława Sieroszewskiego (1858-1945) dla młodych czytelników, chociaż dziś właściwie cała jego spuścizna odeszła w zapomnienie.
Zabłąkany w lesie Król podczas polowania wpada w zasadzkę przygotowaną przez wilki. Ich przywódca, zwany Żelaznym Wilkiem, pokonuje go w walce i bierze do niewoli. Godzi się jednak na pewien układ - więzień wróci do swego kraju wolno pod warunkiem, że odda wilkom na własność coś, co znajdzie w pałacu, czego jeszcze nie zna. Okazuje się, że ofiarą niefortunnego zakładu jest Królewna, która właśnie przyszła na świat. Przerażony własną lekkomyślnością Król wycofuje się z danej wilkom obietnicy i wypowiada im wojnę. Zmagania pomiędzy wilczym wojskiem a drużyną królewską trwają wiele lat. Racje najeźdców i ofiar wojny są równie przekonujące. Kres krwawym sporom kładzie dopiero miłość Żelaznego Wilka i pięknej Królewny.

_________________
O kauczuku też mówili, że jest syntetyczny.
A potem okazało się, że rośnie na drzewach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.10.2004 @ 10:34:56 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 18:26:22
Posty: 9369
To wygląda na ten motyw z "Akademii Pana Kleksa", jak wilkołaki najechały królestwo.

_________________
Czytam
Podróżuję
Przekonanie o własnej ważności doprowadziło mnie do kompleksu Boga

W wieku 6 lat chciałem zostać kucharką, gdy miałem 7 - Napoleonem. Odtąd moja ambicja, podobnie jak moja mania wielkości nie przestawały rosnąć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.10.2004 @ 10:38:30 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
Racja... Ale gdzie Piotruś?;-)))
Hagar pisze:
W N zarówno Pomurnik jak i cała jego zgraja były dość tajemnicze, tutaj okazuje się, że jest on trywialną postacią magiczną, a jego zgraja to banda ćpunów. Chociaż w N raczej wszystkich "czarnych" traktowało się podobnie, jako istoty nadprzyrodzone - co najmniej dwóch z nich ubito, ale w tak nadzywczajnych okolocznościach, że raczej tez wyglądały na istoty magiczne. W BB raczej istotami magicznymi już nie są...

Myślę, że mimo wszystko są, tylko Birkart (imię wydaje mi się równie prawdziwe, co Szarlej) nie mówi biskupowi całej prawdy. W końcu lepiej, żeby myślał, że ma na podorędziu bandę walczących w słusznej sprawie ćpunów, co prawda magicznie wspomaganych, ale jednak z grubsza zwyczajnych. Ale Pomurnik i jego kompania wydają się mieć własne cele, do których biskup służy tylko jako pionek. Tak mi się widzi przynajmniej.
A "strywializowanie" Pomurnika to ciekawy zabieg - dla odmiany jest ukazany jako człowiek z krwi i kości (no, powiedzmy), który tym samym może wzbudzić choć cień sympatii czytelnika (najlepszy dowód, że mi się przyśnił;)). Jednowymiarowy odrealniony nietykalny szwarccharakter to zły pomysł.

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.10.2004 @ 11:22:22 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.10.2004 @ 17:10:37
Posty: 121
Tak, ale jesli ukazujemy pomurnika jako czlowieka, to warto dac jego dzialaniom wiarygodna motywacje. Tego brakuje.

_________________
Vivere est bibere.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.10.2004 @ 12:15:19 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
Toż właśnie mówię, że motywacja wyjdzie na jaw w "LP":)

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.10.2004 @ 12:38:47 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.10.2004 @ 17:10:37
Posty: 121
No dorze, ale brak tej postaci szerszego tla. Nie sadzisz, ze jezeli orywamy go z tajemnicy wypadaloby dac cos w zamian? O Pomurniku trudno powiedziec cos oprocz tego, ze jest zly i okrutny.

_________________
Vivere est bibere.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.10.2004 @ 13:28:22 
Offline
Vesemir
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.10.2003 @ 16:48:01
Posty: 804
Lokalizacja: Pruszków
Cytuj:
No dorze, ale brak tej postaci szerszego tla. Nie sadzisz, ze jezeli orywamy go z tajemnicy wypadaloby dac cos w zamian? O Pomurniku trudno powiedziec cos oprocz tego, ze jest zly i okrutny.


Nie uważasz, że AS to zrobił świadomie i celowo? Żeby motywy wyjawić dopiero w ostatniej książce?

_________________
Człowiek który przedkłada żabę nad świnię nie jest godny miana człowieka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.10.2004 @ 13:37:39 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 29.11.2002 @ 21:09:30
Posty: 209
Zaraz zły i okrutny. Przesada. Zwyczajnie jak w znanym sformułowaniu -bezwzględny dla wrogów Rzeszy. Popatrz co wyprawia Reinmar, zdrajca i dywersant czy wielbiony na Forum bandyta i kondotier Szarlej, o husytach nie wspominając. Czym aż tak wyróżnia się Pomurnik?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.10.2004 @ 13:51:20 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.10.2004 @ 17:10:37
Posty: 121
Amairgen: tym, ze jak zrozumialem, Pomurnik jest stworem z gruntu zlym, parajacym sie nekromancja, etc. Nie podam teraz konkretnego fragmentu, ale wydaje mi sie, ze z zadawania bolu czerpie przyjemnosc. A Reinmara uksztalowal "czas historyczny" i niezaleznie od tego jak postepuje, nie jest pozbawiony moralnosci.

Ysengrinn: Co do motywow zgoda, ale IMO w BB Pomurnik ociera sie o nijakosc, a zeby o to ASowi chodzilo szczerze watpie.

_________________
Vivere est bibere.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 274 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group