Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 11:20:56

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 148 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
Post: 25.10.2004 @ 0:38:11 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 21.10.2004 @ 13:31:31
Posty: 60
Chciałem rozpocząć nowy temat, a mianowicie dotyczący Polaków i Polski przedstawionej w dwóch dostepnych póki co częściach trylogii.

Autor zachwycił mnie wizja Polaków - aroganccy, bezkompromisowi, skrycie sprzyjający husytom (choć nie wszyscy)
Czytając fragment jak to u Wołoszka jeden z Polaków sztyletuje Niemca i radosnym głosem powiada - ot dzionek radosny Krzyżaka przytrafiło się ubić- aż łzy sie ciskaja do oczu takie to swojskie.

chciałbym abyśmy zebrali tu obraz jaki jawi nam się na łamach powieści i podyskutowali o tem nieco, zarówno w kwestiach historycznych jak i fabularnych.
poddaje wątki:
- Jagiełło
- Kazimierz Wielki (hi hi)
- Książęta piastowscy
- rycerstwo polskie w walce o sprawę kielicha
- polityka Polska wobec sprawy husyckiej
- Jaaaadźkaaa!!!
- tajemniczy Łukasz Bożyczko na usługach inkwizycji (czy odegra ważną rolę)
pozdr

_________________
Jak mawiał król Dezmod, zaglądnąwszy po skończonej potrzebie do nocnika: "Rozum nie jest w stanie tego ogarnąć"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.10.2004 @ 8:58:58 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
Uncleanie, jacy Polacy? Czy książęta piastowscy to Polacy? Czy Jogajła to Polak?
Owszem, uwaga o miłym dniu, ze względu na możność zlikwidowania rycerza Deutsches Order jest fajowa.

To, że Kazimierz był dziwkarzem to znana prawda. Wymarnował swe męskie moce na różne baby, że mu zabrakło sił na danie króla dla Regnii Poloniae
Jagiełło, chytry, mądry Litwin, też jest taki jakim ponoć był.
Sonka hm jak to Sonka...
Przypominją się Królewskie Sny Hena. ;-)

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.10.2004 @ 9:21:14 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 21.10.2004 @ 13:31:31
Posty: 60
a właśnie Marku że Polacy! Wiem że z racji geopolitycznych przemieszczeń udzielni Piastowie przestali się poczuwać do bycia Polakiem a przynajmniej nie na zasadzie wspólnoty jest to jednak jeden z elementów ubarwiających fabułę a zdjety toczka w toczkę z kart historii

Co do Jagiełły to Sam wiesz co się na gery zwykło mawiać ;) to ten nie-Polak co najwiecej dla Polaków był zrobił !!! Ale był on królem Polski jak by nie patrzeć

A rycerzyki, knajpa w Pradze, plądrowanka i kasa zamiast prawdziwej lojalności wobec Czech???

pozdr

_________________
Jak mawiał król Dezmod, zaglądnąwszy po skończonej potrzebie do nocnika: "Rozum nie jest w stanie tego ogarnąć"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.10.2004 @ 9:27:37 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.10.2004 @ 17:10:37
Posty: 121
"Jak wszyscy Polacy za granicą, w obcym kraju, również ci zachowywalisię hałaśliwie, demonstracyjnie chamsko, co w ich własnym mniemaniu miało podkreślać status i wysoką pozycję społeczną. "
Co o tym myślicie? IMO troche przesadzone(acz nie bez podstaw), jakąś niezdrową pasję wyczuwam u ASa w tym miejscu.

_________________
Vivere est bibere.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.10.2004 @ 9:37:45 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 21.10.2004 @ 13:31:31
Posty: 60
Po śmierci Elżbiety Granowskiej - 70-letni już i nie mający wciąż synów Jagiełło pojął za żonę młodą, siedemnastoletnią księżniczkę Zofię Holszańską. A było to tak. Podczas pobytu u księcia Semena Druckiego król poznał jego dwie siostrzenice: Wasylisę (zwaną Biełuchą) i Zofię. Aby starszej nie czynić hańby i sromoty, musiała ona pierwsza wyjść za mąż. I kiedy Witold królowi Jagielle to powiadał, on odrzekł: ...Sam ja to wiem, że siostra starsza jest cudniejsza, ale ma wąsiki (sic!!!), a to znaczy, że jest dziewką krzepką, a ja jestem człowiek stary i nie śmiem się na nią pokusić... Przeto szybko poszukano kandydata dla starszej - księcia Iwana Włodimierowicza Bielskiego. Pochodzaca z rodu książąt kijowskich Zofia, zwana czasem Sońką, była prawosławna. Przeszła na katolicyzm w przeddzień ślubu. Obdarowała króla dwoma synami - Władysławem i Kazimierzem. Mimo, że jak sądził Jagiełło, miała mniej temperamnetu od starszej siostry, nie ustrzegła się pomówień o przyprawianie rogów podstarzałemu małżonkowi. O bliższe stosunki (he he) z królową obwiniano aż sześciu rycerzy, a czterech nawet uwięziono. Przedstawiłem gwoli porównania ze świadectwami z BB. Tak się zastanawiam czy bałamucenie dziewek wszystkich zarówno stanów nie było hobby tamtejszych czasów bo patrząc chociażby na przygody Elżbiety Granowskiej (z Toporczyków a jakże) to Reynewan wcale nie musi uchodzić za specjalnie cietego na dziewki zamężne. Granowska była porywana dwukrotnie i siłą zmuszana do ożenku. Jęśli była to praktyka tak wysokiego szczebla to co dopiero niżej. acha jednym z rycerzy co porwał przyszła królową Elżunię był morawianin Wisław.
bubbah pisze:
"Jak wszyscy Polacy za granicą, w obcym kraju, również ci zachowywalisię hałaśliwie, demonstracyjnie chamsko, co w ich własnym mniemaniu miało podkreślać status i wysoką pozycję społeczną"

coś w tym jest Bubbahu wystarczy spojrzeć na wyjazdy naszych kibiców na mecze zagrabaniczne.....
Czy sa jakieś informację co do liczebności sił polskich biąrących udział w wojnach husyckich????
Czy znamy jakies miarodajne źródła mówiące o egzekwowaniu postanowień Polski wobec husytów???

pozdr

_________________
Jak mawiał król Dezmod, zaglądnąwszy po skończonej potrzebie do nocnika: "Rozum nie jest w stanie tego ogarnąć"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.10.2004 @ 9:55:03 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
Z wiadomych przyczyn król nie potrafił się zdecydować na zlikwidowanie gniazda żmij. Dlatego naszym niespokojnym duchom się nudziło. I w szeregach wojsk husyckich robili "dysgus" wrażym luksemburom i szkopom w komżach.
O ile sojusz krzyżacako luksemburski w XIV wieku miał cel ofensywny to w XV był koniecznością. Polska wzbogacoana gospodarczo połączona unią z Litwa mogła mieć apetyt na likwidację tych nieprzejednanych wrogów. Czy to, że Jagiełło nie pokusił sie o to to bład czy rozwaga to inna sprawa.


Co do pasji. Autor chyba nie bardzo lubi Polaków. Może za bytności w np. Anguleme czy gdzieś napatrzył się na chamstwo rodaków . Ale to go moim zdaniem nie usprawiedliwia

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.10.2004 @ 10:12:55 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
Unclean the Unholy pisze:
Wiem że z racji geopolitycznych przemieszczeń udzielni Piastowie przestali się poczuwać do bycia Polakiem

a ja cytałem, że początkowo ambicjami Mieszka było zostanie jednym z paladynów cesarze niemieckiego. Chciał naśladować wzroy czeskie.

_________________
All those moments will be lost in time...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.10.2004 @ 10:31:01 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.04.2003 @ 17:00:18
Posty: 11145
Lokalizacja: Warszawa
bubbah pisze:
"Jak wszyscy Polacy za granicą, w obcym kraju, również ci zachowywalisię hałaśliwie, demonstracyjnie chamsko, co w ich własnym mniemaniu miało podkreślać status i wysoką pozycję społeczną. "
Co o tym myślicie? IMO troche przesadzone(acz nie bez podstaw), jakąś niezdrową pasję wyczuwam u ASa w tym miejscu.


dla mnie akurat ten fragment jest piękną aluzją do czasów dzisiejszych :]

_________________
13.04.2010 - You have taken sky from me...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.10.2004 @ 10:33:08 
Offline
Adept

Rejestracja: 03.10.2002 @ 11:33:08
Posty: 382
Lokalizacja: Szczecin
Podobnie jak fragment o Wasserpolakach w Narrenturmie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.10.2004 @ 12:01:51 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.10.2004 @ 17:10:37
Posty: 121
Unclean the Unholy pisze:
coś w tym jest Bubbahu wystarczy spojrzeć na wyjazdy naszych kibiców na mecze zagrabaniczne.....

No dobra, ale czy kibice są akurat reprezentatywną grupą naszego społeczeństwa? Zresztą nvm mnie ta 'aluzja' poprostu trochę zniesmaczyła. Nie jestem - broń Boże - jakimś głosicielem Jedynie Słusznego Wizerunku Polaków:P ale wydało mi się, że to raczej przejaw właśnie polskich kompleksów niż jakaś rzeczowa opinia.

_________________
Vivere est bibere.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.10.2004 @ 12:16:11 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
A ja jestem ;-)))
Uncleanie na Twe pytania, najlepiej aby dopowiedział ktoś z magisterką z historii. Znasz kogoś takiego na forum? :-PPPP

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.10.2004 @ 12:39:56 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
bubbah pisze:
Unclean the Unholy pisze:
coś w tym jest Bubbahu wystarczy spojrzeć na wyjazdy naszych kibiców na mecze zagrabaniczne.....

No dobra, ale czy kibice są akurat reprezentatywną grupą naszego społeczeństwa? .

są też polscy turyści :-)
swoją drogą, nie ma się co obrażać na krytyke, tylko sie poprawić :-)

_________________
All those moments will be lost in time...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.10.2004 @ 12:51:38 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 08.01.2003 @ 16:36:24
Posty: 1139
Lokalizacja: o, stamtąd!
M. Aurelius pisze:
Polska wzbogacoana gospodarczo połączona unią z Litwa mogła mieć apetyt na likwidację tych nieprzejednanych wrogów. Czy to, że Jagiełło nie pokusił sie o to to bład czy rozwaga to inna sprawa.

Marku, takie zadanie było chyba nierealne, bo wrogowie byli jeszcze za silni. Przeciez lata 1409 - 1435 to ciagłe wojny z Zakonem, z niewielkimi efektami w postaci zdobytych ziem itd. (ale podkopujące skutecznie siły przeciwnika, co dało efekt za Kazimierza J, mimo wszystko wymagając 13 lat starań). W dodatku z ta Litwą to nie za bardzo. Właściwie to po osiagnieciu swojego interesu na polach Grunwaldu chodziła własnymi drogami, a Korona Polska musiała własnymi siłami ciupać Krzyzaków.

_________________
Kiedyś pisano różne rzeczy na ścianach toalet.
Teraz do tego celu służy internet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.10.2004 @ 12:56:34 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 21.10.2004 @ 13:31:31
Posty: 60
filutek z Ciebie Aureliusie filutek.. :)

dobra walę co znalazłem..
- Książe Bolko V opolski - siedzący rzecz jasna na najeżdżanym Śląsku był uczniem Husa na Uniwersytecie Praskim
- W Polsce ideologie husytów znalazły dość silne poparcie - jak wszędzie tak i tu dawały się we znaki konflikty klasowe, stanowe, niechęć do dziesięcin i stanu zachowania kleru itp. inne jednak było tło narodowe które w Czechach było katalizatorem wybuchu rewolucji.
- zwolennicy husytyzmu rekrutowali się zazwyczaj ze średniej i ubogiej szlachty. Dają temu wyraz statuty synodalne Mikołaja Trąby (1420), akt konfederacji Spytka z Melsztyna (1439)
-Na Uniwersytecie Krakowskim znanym wyclefistą był mistrz Jan Jelitko i Andrzej Gałka z Dobroczyna (oskarżony o herezje zbiegł do Czech – 1449)
- niewiele brakowało a Jagiełło został by królem Czech (zjazd w Łęczycy oraz w Niepołomicach) – nie doszło do skutku wobec problemów „kościelnych”
- naturalnym odpowiednikiem Jagiełły był Witold – zjazd w Lublinie był kamieniem milowym w tej sprawie gdzie Czesi i Witek zgodzili się nań, jednak opozycja wobec takiej unii (Zbigniew Oleśnicki a jakże uwikłała strony w pertraktacje z Zygmuntem Luksemburczykiem) Oleśnicki podjął się takich pertraktacji co skazało z góry przedsięwzięcie na niepowodzenie
- we wszystkich zabiegach Polacy starali się aby Śląsk przeszedł w ich władanie
- Jagiełło zmienił front i po spotkaniu w Kieżmarku (1423) odwołał wysłanego ze zbrojna pomocą Zygmunta Korybutowicza z Czech
- edykt Wieluński (1424) –jest o nim mowa w BB więc bez sensu się rozpisywać – w istocie jego przestrzeganie nie było Polakom na rękę (pieniążki, pieniążki i jeszcze raz pieniążki)
- husyci jak wiemy i tak powołali zawołanego husytę Korybutowicza na tron a ten walczył o swą sprawę aż do 1431 r.

Nie znam jednak liczebności owych zbrojnych pomocy Polaków i wymiany gospodarczej między krajami. Wiadome jest jednak na pewno że zdecydowana większość Polaków sprzyjała Czechom nie tyle w dążeniach religijnych ile narodowych i politycznych

pozdr

_________________
Jak mawiał król Dezmod, zaglądnąwszy po skończonej potrzebie do nocnika: "Rozum nie jest w stanie tego ogarnąć"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.10.2004 @ 20:51:23 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.10.2004 @ 17:28:50
Posty: 547
Lokalizacja: stamtąd
Cytuj:
"Jak wszyscy Polacy za granicą, w obcym kraju, również ci zachowywalisię hałaśliwie, demonstracyjnie chamsko, co w ich własnym mniemaniu miało podkreślać status i wysoką pozycję społeczną. "
Co o tym myślicie? IMO troche przesadzone(acz nie bez podstaw), jakąś niezdrową pasję wyczuwam u ASa w tym miejscu.

Mi też się nie spodobał ten fragment. Prawda jest taka, że wszyscy Polacy najeżdzają na siebie i na swój kraj, narzekają, jak to w Polsce jest okropnie w porównaniu do innych krajów itp itd.
Negatywny mówienie o Polsce to taka "moda", której uległ nawet AS. I co się dziwić później, że zagranicą mają o nas złe zdanie? Sami rozpowszechniamy taką opinię.
Nie jestem żadną zagorzała patriotką, nic z tych rzeczy. Wiadomo, Polska nie jest jakimś super krajem, ale i nie jest taka najgorsza. A Polacy pod wieloma względami niczym się nie różnią od innych narodów.

_________________
Quidquid agis, prudenter agas et respice finem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 148 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group