Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.03.2024 @ 14:18:19

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 229 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Następna
Autor Wiadomość
Post: 07.11.2002 @ 19:01:05 
Offline
Adept

Rejestracja: 23.09.2002 @ 11:05:04
Posty: 337
Mam wrażenie, że kwestia ta pojawiała się dotychczas tylko w sposób rozproszony, wię pozwalam sobie zaproponować nowy temat (jeżeli już gdzieś jest, to my profound apologies).
Co sądzicie drodzy forumowicze o: celowości wprowadzenia elementów fantastycznych do świata silnie osadzonego w realiach historycznych, ich doborze oraz relacji z poprzednią twórczościa ASa?
Mnie np. intryguje, czym jest alp (pewnie jest w Leksykonie, ale nie dysponuję). W 'Ziarnie prawdy' Geralt podejrzewa, że bruxa jest alpem właśnie, co sugerowałoby odmianę wampira. Zaś sabat kojarzy mi się ze Snem Nocy Letniej starego Wilusia (rewelacyjne są też makbetyzujące teksty alkoholizującej się wiedźmy)...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07.11.2002 @ 20:48:07 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
<i>Mnie np. intryguje, czym jest alp (pewnie jest w Leksykonie, ale nie dysponuję). W 'Ziarnie prawdy' Geralt podejrzewa, że bruxa jest alpem właśnie, co sugerowałoby odmianę wampira.</i>

"Chrzest ognia", s. 146-147. Alp (podobnie jak katakan, mula, bruxa, nosferat, fleder i ekimma) to w sadze o wiedźminie rodzaj wampira niższego.

Listowicze by powiedzieli: BUM! ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.11.2002 @ 20:52:18 
Offline
Adept

Rejestracja: 05.11.2002 @ 20:00:22
Posty: 443
Lokalizacja: wszawa
Praktycznie każda powieść historyczna zawiera jakieś elementy fantastyki. Tak pisał Sienkiewicz, tak pisał Druon, tak pisze Wilbur Smith (Bóg Nilu), i Komuda (co prawda marnie). W Faraonie Prusa tego co prawda nie ma, ale cały Egipt jest tam wymyślony, a więc mamy do czynienia z historią alternatywną. Problemem jest stężenie tego rodzaju wątków. Muszę się przyznać, że chociaż przeczytałem N z przyjemnością, to jednak sposób przedstawienia zjawisk nadprzyrodzonych trochę mnie irytuje. O ile czarownicy i czarownice, wilkołaki (nawet pedały) znakomicie się w tym świecie komponują, o tyle niektóre ze stworów, jak np ten spotkany przez bohatera i Zawiszę przy ognisku są żywcem przeniesione z Wiedźminlandii, a to jest jednak zupełnie inny świat. Obawiam się również, że Samson Miodek okaże się kimś, kogo doskonale znamy i kochamy (Istredd?)

_________________
Prawda jest okruchem lodu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.11.2002 @ 21:06:34 
Offline
Murderator

Rejestracja: 23.09.2002 @ 9:18:29
Posty: 10121
Lokalizacja: Warszawa
Kto wie, ja bym się nie zdziwił gdyby spotkali gdzieś po drodze Ciri. :)
A może w ciało Samsona wniknąl Geralt? Nieee, na Geralta to on jest za inteligentny. :))

_________________
Paryż ma Wieżę, Londyn ma Tamizę. A my Polacy stoimy pod krzyżem...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.11.2002 @ 21:24:41 
Offline
Adept

Rejestracja: 05.11.2002 @ 20:00:22
Posty: 443
Lokalizacja: wszawa
Ale taki Villentrettenmerth pasowałby jak ulał!
Co oni tam spożywali "Pod zadumanym smokiem"?
- piwo
- węgorzyki z czosnkiem w oliwie i occie
- marynowane strączki zielonej papryki
- zupa flisacka
- pieczeń z jagnięcia z cebulą
- raki
- owczy ser
- sałata
no i "Ser bedzie na deser"! Na deser!
Wszystko na ostro! Nic na słodko! Rzeczywiście mógł nie znosić miodu!

Kto to wie

_________________
Prawda jest okruchem lodu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.11.2002 @ 22:41:07 
Offline
Kochanek Vesemira
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2002 @ 16:09:47
Posty: 16427
To nawet może mieć sens, już się dalszych tomów boję :) Ale całkiem prawdopodobne, że AS jakoś do sagi nawiąże. Przez chwilę chodził mi po głowie pewien stary Krzyżak, który przy ognisku wspominałby jak to kiedyś spotkał na jeziorze pannę z jednorożcem. Winrych von Kniprode był wielkim mistrzem w latach 1352-1382, zmarł nieco ponad 40 lat przed akcją Narrenturmu, więc Krzyżak mógł do tych czasów dożyć. Ładne teorie wymyślamy, nie? :)

_________________
Eckstein, Eckstein, alles muss versteckt sein.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.11.2002 @ 23:26:25 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:54:02
Posty: 700
Lokalizacja: las nieopodal ruiny szpitala psychiatrycznego
Wątki fantastyczne w Narrenturm jak dla mnie są trochę za bardzo niejednorodne. Co chwila w innym klimacie. Magia ludowa a'la Card (heksy, ziółka itp.), horrorowaci Pomurnicy z nietoperzami, magia kontra Inkwizycja, wywoływanie demonów, regularne czarnoksięstwo, sabat z klimatem "Mgieł Avalonu" i przeglądem dziwadeł, "Dziady" na grobie, elementy komiczne w stylu latania na ławce czy wilkołaka-pedała, a do tego wszystkiego Samson Miodek. Pomieszanie z poplątaniem powtykane jak rodzynki w ciasto w historyczną przygodówkę. Nie twierdzę, że mi się nie podobało. Ale magia "wiedźminowa" była bardziej konsekwentna.

_________________
www.fotoexplorer.blog.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.11.2002 @ 0:19:12 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 20:49:36
Posty: 2406
Lokalizacja: Warszawa
Beithe - podpisuję się pod tym co powiedziałaś obiema rękami !
Jakoś brak jednej przewodniej idei.
W Sadze magia to była magia - ta którą znaliśmy z innych ksiażek fantasy.
A tu ni pies ni wydra - ni to nauka (bardzo mi przykro , ale nauka kreślenia pentagramów kojarzy mi sie z rytuałem Askente - nie pamiętam jak to się pisze) ni to zdolności naturalne, ni to boska moc Bogini ...

_________________
<b><i>Magdalaena</i></b>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.11.2002 @ 9:41:58 
Offline
Vesemir
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.10.2002 @ 9:43:58
Posty: 764
Lokalizacja: zależy jak na to patrzec...
<i>Obawiam się również, że Samson Miodek okaże się kimś, kogo doskonale znamy i kochamy (Istredd?)</i>

ja bym bardziej stawiał na jakiegoś agenta Nilfgaardu,albo współczesnego(nam) domorosłego czarnoksiężnika.

a a propos magii to jest ona wynikiem zderzenia się dwóch światów:
kultury słowiańsko-celtyckiej z kulturą chrześcijańską! sądzę,że stąd ten pewien chaos. gdyby AS umieścił w "N" magię z sagi to w dużej mierze wykluczałaby ona "magię" chrześcijańską!

p.s.
jeśli ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości to niech weżmie do rąk jakikolwiek zbiór legend i podań z własnego regionu(w większości jest jeszcze większe zamieszanie)

_________________
zdjęcia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.11.2002 @ 9:57:23 
Offline
Adept

Rejestracja: 05.11.2002 @ 20:00:22
Posty: 443
Lokalizacja: wszawa
Ja jednak, znający (nie chwaląc się) twórczość ASa, oczekiwałbym po Samsonie, że okaże się kimś z sagi, ale raczej nie czarodziejem. Oprócz Borcha, murowanym kandydatem jest IMHO Regis (ta chęć mądrzenia się!). Wadą tego rozwiązania jest śmierć Regisa na zamku Stygga, chociaż podobno AS twierdził, że wampir żyje! No może rzeczywiście?

_________________
Prawda jest okruchem lodu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.11.2002 @ 10:57:44 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.10.2002 @ 14:05:16
Posty: 549
<i> Obawiam się również, że Samson Miodek okaże się kimś, kogo doskonale znamy i kochamy (Istredd?)
</i>

Hmm ide o zakład o skrzynke piwa ze Samson nie okaze sie nikim z Sagi.Ktoś sie zakłada?Poważnie mówie:)))

_________________
<b> <i> Na pohybel skur<i>w</i>ysynom! :)) </b> </i>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.11.2002 @ 11:09:29 
Offline
Adept

Rejestracja: 05.11.2002 @ 20:00:22
Posty: 443
Lokalizacja: wszawa
Ile to jest "skrzynka piwa"? Jeżeli to ustalimy, to gotów jestem się założyć, (chociaż piwa organicznie nie znoszę)

_________________
Prawda jest okruchem lodu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.11.2002 @ 11:16:25 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04.10.2002 @ 14:05:16
Posty: 549
Ludzieeeee!!!!!...Zoboczeniec!!!!!!...Piwa nie lubiiii!!!!!!łapaj!trzymaj!!!....kijem go, kijem!!!!!!!

;)))

_________________
<b> <i> Na pohybel skur<i>w</i>ysynom! :)) </b> </i>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.11.2002 @ 11:20:38 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 06.11.2002 @ 15:52:08
Posty: 54
Lokalizacja: Kaer Wawa :))
<i><i> Obawiam się również, że Samson Miodek okaże się kimś, kogo doskonale znamy i kochamy (Istredd?)
</i>

Hmm ide o zakład o skrzynke piwa ze Samson nie okaze sie nikim z Sagi.Ktoś sie zakłada?Poważnie mówie:)))</i>

pierwsza odpowiedz chyba wsyslo...
no wiec twierdze ze Samson nie okaze sie zadnym importem z Sagi. To bedzie raczej ktos typu Regis , czyli niby zly (wampir, no...), a tak naprawde cudowny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.11.2002 @ 16:09:07 
Offline
Adept

Rejestracja: 05.11.2002 @ 20:00:22
Posty: 443
Lokalizacja: wszawa
<i>Ludzieeeee!!!!!...Zoboczeniec!!!!!!...Piwa nie lubiiii!!!!!!łapaj!trzymaj!!!....kijem go, kijem!!!!!!!

No i proszę. Mocny tylko w gębie WrATH zakładu nie przyjął. Zamiast tego demonstruje jakieś podrygi. Gdyby wszyscy ludzie byli jednakowi, byłoby strasznie nudno. A co do Samsona Miodka, to można się spodziewać, że zadziała tu mechanizm samospełniającego się proroctwa. Nasza dyskusja na ten temat może sprowokować ASa do określonych rozwiązań tej kwestii. (ostateczne rozwiązanie kwestii miodkowej). Nie mam racji Mistrzu? Co Mistrz trzyma jeszcze w zanadrzu dla ludzkości? Wiwat mechanika kwantowa! Akt obserwacji zmienia zachowanie obserwowanego obiektu.

_________________
Prawda jest okruchem lodu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 229 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group