Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 19:49:29

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 471 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 13.05.2007 @ 12:48:25 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 27.12.2006 @ 12:41:02
Posty: 158
Lokalizacja: Kraków
Trzeba oczyścić atmosferę po tej przyjemnej (i według mnie całkowicie bezsensownej) wymianie zdań, bo w temacie zrobiło sie jakoś niemiło i pusto.
Ja lubię, kiedy w książce, którą czytam, są jakieś sentencje zapożyczone z innego języka, ale fakt faktem jest, że z łaciny znam niewiele słówek i trudno by mi było wszystko zrozumieć, gdyby nie było wyjaśnień autora. Oczywiście można samemu poszukać, ale jak się czyta i jest się w świecie książki, to trudno sie od niej oderwać :) Jedna rzecz, że jest to wygodne, bo tylko patrzymy na koniec ksiązki, czy dół strony i czytamy tłumaczenie, ale druga, że te przypisy często rozpraszają uwagę, gdy czytamy. I tak źle i tak niedobrze :) nie lubię natomiast gdy najpierw jest coś napisane w obcym języku, a zaraz potem wytłumaczone w drugim zdaniu. to jest bez sensu. PO co dwa razy powtarzać to, co chcę się przekazać w dwóch różnych językach?

Tak w ogóle to przy lekturze N, BB i LP podszkoliłam swoja łacinę :) Fajna sprawa, przyjemność czytania i nauka w jednym :D :P

_________________
"... nie liczę godzin i lat, to życie mija nie ja..."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30.05.2007 @ 23:31:09 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.04.2006 @ 22:06:35
Posty: 59
Lokalizacja: z Przyszłosci
Wreszcie moge wejśc na to forum bez strachu przed spojlerem. Dziś skończyłem trylogię i przyszedł czas na podsumowania.
Nie ukrywam, ksiązka mnie nie powaliła, generalnie czytałem ją dłużej niż inne powieści podobnych gabarytów. "Światłośc wiekuista" miom zdaniem jest chyba najlepsza a to przede wszystkim dzięki ewolucji głównego bohatera. W "Narrenturmie" byłem bliski od rozstrania się z cyklem, a to dzięki Reynevanowi. Wyjątkowo mierziła mnie jego krótko mówiąc głupota i szczerze podziwiałem Szarleja, że z nim wytrzymywał. Ale jakoś przebrnąłem przez to i teraz moge powiedziec, że nie żałuję. Reinmar jest wreszcie autentycznym bohaterem z krwi i kości (koniec z romantycznym kochankiem, albo radykałem). Dodatkowo w LP akcja wyraźnie nabiera smaczku, tempa, przy czym nie jest niepotrzebnie udziwniana (jak to miało miejsce czasami w cyklu wiedźmińskim).
Ostatecznie powiem, że jest to kawał dobrej lektury, z ciekawą fabułą, świetnym wplecieniem wątków fantastycznych w historyczne. No i dodatkowo w bardzo przystępny sposób pokazała historię Wojen Husyckich.

Może to nie jest recenzja stricte samej LP, ale przy ostatnim tomie trudno nie podsumowac całokształtu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.07.2007 @ 13:05:14 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 13.07.2007 @ 9:59:57
Posty: 2
Witam!

Mam dwa małe pytania. Mianowicie: kim, wg Was, jest Astral Samson Miodek? Archaniołem? Pewnie były już dyskusje na ten temat, więc jeśli można prosić o skierowanie mnie do odpowiedniego działu, bo sam nie potrafię tego znaleźć. Druga rzecz to: dlaczego Pomurnik już na początku trylogii chce zabić Reinmara? Mamy taki opis już chyba w pierwszym czy drugim rozdziale (w każdym razie na początku Nerrenturmu) jak Pomurnik spotyka się wraz ze swoją Rotą Śmierci na zamku Sensenberg i przy akompaniamencie "Adsumusów" wydaje Czarnym Jeźdźcom rozkaz zabicia Reynevana. Pytam dlaczego? Przecież Reinmar jeszcze wtedy nie miał związków z husytyzmem. W akcję prewencyjną nie wierzę również, bo w takim wypadku Rota musiałaby ubić chyba całe Powojowice i Balbinów (czy Balbinowo). Ścigać wspomnianego Astrala też jeszcze nie chcieli, bo "powstał" dopiero później, podczas słynnych egzorcyzmów. No więc jak to jest? Przecież Pomurnik nie mógł chcieć jego śmierci w związku z tym, że Reinmar bzyknął Adelę, to dla niego sprawa marginalna. No więc pytam dlaczego? Za co? Czym on mu zawinił? Zato że był bratem Peterlina? Miał pokrewieństwo z Dzierżką? To za bardzo naciągane raczej. Oświećcie:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.07.2007 @ 13:21:05 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.12.2004 @ 21:04:33
Posty: 675
Lokalizacja: Warszawa
Najprawdopobniej uważał Reynevana za czarownika i sądził, że ten może przeskodzić w zabójstwie brata ew. mścić się. Co wcale dalekie od prawdy nie było...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.07.2007 @ 21:58:05 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 27.12.2006 @ 12:41:02
Posty: 158
Lokalizacja: Kraków
Z tego co pamiętam z lektury( a pamięć zawodzi czasami, niestety) wydaje mi się, ze Pomurnik dostał taki rozkaz zabicia Reinmara, nie wiem czy nie od biskupa Konrada. Ale być może się mylę, być może chciał go po prostu zabić, dlatego że Reynevan był bratem Peterlina i podejrzewano go już wtedy o związki z husytami - to jest bardzo prawdopodobne, dałabym sobie rękę uciąć, że Sapkowski coś o tym napomknął w którymś fragmencie.

_________________
"... nie liczę godzin i lat, to życie mija nie ja..."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.07.2007 @ 13:38:14 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 13.07.2007 @ 9:59:57
Posty: 2
Rozkazu od biskupa na pewno nie dostal, bo rowniez pewien fragment o tym traktuje, w ktorym biskup pyta sie Grellenorta po kiego on na tego Reynevana poluje, czemu sie tak na nim zawzial. Ale to juz chyba w BB albo LP bylo. A watek z tym ze byl bratem Peterlina osobiscie mnie satysfakcjonuje, pozostawil on jednak male watpliwosci, ktore chcialem rozwiac. Bo przeciez skoro chcial smierci Reynevana to czemu tez nie zabil i calej rodziny Bielawow? Zreszta kto zabil Grellenorta? Corka Peterlina. HA!
A jak jest w koncu z Samsonem? Domyslacie sie jego tozsamosci?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18.07.2007 @ 11:19:31 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 18.07.2007 @ 10:23:52
Posty: 17
Lokalizacja: Kozielec
Moim zdaniem śmierć Reynevana miała być częścią planu według, którego to na niego zamierzano zrzucić winę na za śmierć Peterlina i być może innych pro-husytów. A jako kozioł ofiarny najlepiej, żeby się nie mógł bronić (czytaj: żeby był martwy). To by tłumaczyło dlaczego nie ścigano innych Bielawów

A co do Samsona to myślę, że sam AS nie przypisał mu żadnej tożsamości. Ot, zagadka bez odpowiedzi.

Pozdrawiam
Songo

_________________
http://www.nikoletta.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.07.2007 @ 11:53:47 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 27.12.2006 @ 12:41:02
Posty: 158
Lokalizacja: Kraków
Może był jakąś odmianą anioła? :)

_________________
"... nie liczę godzin i lat, to życie mija nie ja..."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.07.2007 @ 16:11:43 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.05.2004 @ 11:40:35
Posty: 4
Lokalizacja: Wrocław/Wilno
Witam. Jestem świeżo po przeczytaniu ostatniej części trylogii (kupiłem ją co prawda tuż po premierze, ale dopiero teraz znalazłem czas aby ją przeczytać).

Świetna i piękna powieść (acz nie bez wad), ale do rzeczy. Czytając Lux Perpetua momentem, którego najbardziej oczekiwałem miało być powtórne spotkanie z Rupiliusem Ślązakiem i pomoc Samsonowi w powrocie do swego świata. W BB bohaterowie wszak zobowiązują się do powrotu w ciągu roku-dwóch i wyszmuglowaniu z zamku księgozbioru Rupiliusa i jego samego. Czarownik miał się odwdzięczyć tym co się nie udało najlepszym magom z Pragi. Wszystko wskazywało na to, że w kolejnym tomie znowu, będziemy mieli do czynienia z Rupiliusem. A tu rozczarowanie. Samson twierdzi, że już mu się nie spieszy z powrotem do siebie i olewa przyrzeczenie dane Rupiliusowi. Śmierć Samsona również jest banalna i tak trochę jakby na siłę. Czy tylko ja odniosłem wrażenie, że AS początkowo planował opisać powrót do Rupiliusa w LP, ale już po wydaniu BB zmienił zdanie?


Ostatnio zmieniony 29.07.2007 @ 14:42:41 przez Guerrillero, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28.07.2007 @ 18:23:43 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.12.2004 @ 21:04:33
Posty: 675
Lokalizacja: Warszawa
Guerrillero pisze:
Czy tylko ja odniosłem wrażenie, że AS początkowo planował opisać powrót do Rupiliusa w LP, ale już po wydaniu BB zmienił zdanie?

No niestety chyba masz rację. W LP widać jak plan fabularny rozchodzi się ASowi w szwach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30.07.2007 @ 13:51:13 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.09.2006 @ 19:09:42
Posty: 3
Lokalizacja: Toruń
Mnie trzeci tom opowieści trochę rozczarował. Za dużo porzuconych wątkow, wszytko dzieje się zbyt szybko jak dla mnie. Tak jakby AS nagle zorientował się, że ma już odpowiednią ilość zapisanych stron i nagle postanowił jak najszybciej doprowadzić akcję do końca, pouśmiercać część bohaterów, innym zorganizować mniej lub bardziej przyjemną przyszlość. Ale wszystko za szybko.
Przykładowo śmierć Pomurnika - uprzedzenie Reynevana przez córkę Peterlina było bardzo fajnym pomysłem. Niemniej sam zamach przebiegł tak sobie. Bohater taki jak Grellenort, najczarniejszy z czarnych, najpodlejszy, najbardziej niebezpieczny i zarazem najbardziej tajemniczy powinien moim zdaniem zginąć inaczej. Nie chodzi o sposób ale o opis wydarzeń.
Jak AS powinien to rozegrać? Nie wiem, to nie ja jestem gwiazdą polskiej literatury. Niemniej mnie zakończenie LP nie do końca zadowala. Dużo lepiej wyszło autorowi w sadze wiedźmińskiej, chociaz wiem, że wielu osobom właśnie zakończenie sagi nie odpowiadalo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06.08.2007 @ 20:44:46 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
Przeczytałam. Tak, dopiero teraz. I stwierdzam, że dla mnie AS pozostanie autorem jednego cyklu, tego wiedźmińskiego. W "Lux perpetua" za dużo jest wymuszonego dowcipu, erudycji na pokaz i pożerania własnego ogona. Brakuje tego niepowtarzalnego stylu, za który go pokochałam.

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.08.2007 @ 22:10:55 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 30.08.2006 @ 13:04:00
Posty: 10
Lokalizacja: Śląsk - Wrocław
...ha, się rozpisałem :-) W pełni popieram Joankę: po postawieniu ostatniego znaku interpunkcyjnego ukochanej Sagi Mistrz powinien był zaśpiewać sobie "Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść niepokonanym..." Ew. popełnić trylogię pod aliasem...
Nawiasem mówiąc, należy się cieszyć, iż AS nie jest tak popularny w Rumunii, albowiem w przyszłości bylibyśmy świadkami przygód rumuńskiego pastucha, ciemiężonego przez cztery tomy przez bezwględnego obszarnika...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.08.2007 @ 0:49:12 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.09.2006 @ 19:09:42
Posty: 3
Lokalizacja: Toruń
Osobiście uważam, że trochę przesadzacie. Oczywiście nikt nie może wam zabronić wielbienia wiedźmińskiej sagi, al uważam, że trylogia Nerrenturm jest na tyle ciekawa, że nie można zbywac jest zdawkowym stwierdzeniem, że kiedyś było lepiej. Mi, chociaż saga wiedźmińska poruszyla mnie bardzo, trudno jest wskazać, które dzieło As-a jest lepsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.08.2007 @ 16:08:45 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.12.2004 @ 21:04:33
Posty: 675
Lokalizacja: Warszawa
Obilic pisze:
Nawiasem mówiąc, należy się cieszyć, iż AS nie jest tak popularny w Rumunii, albowiem w przyszłości bylibyśmy świadkami przygód rumuńskiego pastucha, ciemiężonego przez cztery tomy przez bezwględnego obszarnika...

AS wielokrotnie zaprzeczał jakoby trylogia miałaby być ukłonem w stronę Czechów...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 471 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group