Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.03.2024 @ 13:24:22

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 22.11.2006 @ 13:30:40 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 08.01.2003 @ 16:36:24
Posty: 1139
Lokalizacja: o, stamtąd!
Kontynuując, rozpoczynam punktowanie błędów, anachronizmów itd. w trzeciej części trylogii. A właściwie nie rozpoczynam bo ktoś już pisał o Odrze płynącej w drugą stronę :)
Otóż w LP rabusie odrywają z ikony częstochowskiej min. korony. Których nie miało prawa być bo obraz ten ukoronowany został w roku 1717. Tak więc poodrywać mogli tylko wota i sukienki.

_________________
Kiedyś pisano różne rzeczy na ścianach toalet.
Teraz do tego celu służy internet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23.11.2006 @ 0:03:58 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 22.11.2006 @ 23:51:23
Posty: 11
Lokalizacja: Lublin - Miasto Wschodu
Witam serdecznie! Ja tu pierwszy raz, ale moze zabawe dłużej? :D
Co do meritum wątku: nie wiem, czy należałoby to uznać za błąd cyz raczje za niedopatrzenie, ale gdy wymieniane są polskie biskupstwa tej doby, brakuje Chełma, gdzie diecezję łacińską powołano w 1375 roku (prawoslawna była od ok. 1240 roku).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23.11.2006 @ 22:51:04 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
Jeśli chodzi o mnie, to przeszkadza mi troszkę kniaź Fedor z Ostroga, który posługuje się momentami taką mową, jak Kozacy z Trylogii. Dziejącej się wszak kilkaset lat później.
Ale żaden ze mnie językoznawca, więc może przeszkadza mi niesłusznie.

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.11.2006 @ 13:59:59 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 16.05.2003 @ 15:48:37
Posty: 7
Mea culpa - dostrzegłem drzazgę w oku bliźniego, nie widzę belki we własnym.
Tuż po przeczytaniu LP napisałem, że wg ksiązki Odra płynęła w odwrotnym kierunku niż dziś.
Wytknąłem błąd i popełniłem... błąd! Przepraszam.

Owszem, płynąc z prądem od mostu piaskowego dopłynęłoby się do Popowic i Kleczkowa. Ale najpierw do Kleczkowa, potem do Popowic - a nie jak w ksiązce, najpierw Popy, potem Kleczków.

Czytam jeszcze raz, na spokojnie. Szukam błędów. Na razie nic :))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.11.2006 @ 21:21:31 
Offline
Dziad Rogaty
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 16:29:00
Posty: 19480
Lokalizacja: Wyspa
Błedów parę wyłapałem, ale na szybko: jest mowa o tym, że dzwony nie wzywają wiernych na mszę w Wielki Czwartek. Nie wiem jak to było w średniowieczu, ale obecnie w Wielki Czwartek, na msze, dzwony dzwonią, dopiero w czasie mszy zalega cisza i zaczyna użwywać się kołatek. Choć do znawców średniowiecza należy skierować pytanie, czy takie obchodzenie Triduum Paschalnego miało wówczas miejsce?

Jest też ładny błąd, ale raczej "redakcyjny", kiedy Szarlej kieruje Reynevana do Sieradza, a kilka linijek dalej, mówiąc o tym samym proboszczu mówi o Wieluniu...

_________________
Hagar skończył się na Kill 'Em All


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: :)
Post: 01.12.2006 @ 20:02:01 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 20.11.2006 @ 17:45:21
Posty: 3
e tam, czepiacie sie wszyscy :D ;P

_________________
„Dziś ty, dziś wy wszyscy zbrodnią i krwią zarażeniście jak morem.
Nie nieście nam waszych chorób, trzymajcie się z dala.
Idź sobie stąd, człowieku. Idź sobie.
– Idź sobie – powtórzyła Wronka. – Nie chcemy cię tu.”


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: pleonazm
Post: 02.12.2006 @ 14:53:21 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 20.11.2006 @ 17:45:21
Posty: 3
pleonazm - trudne slowo :)

_________________
„Dziś ty, dziś wy wszyscy zbrodnią i krwią zarażeniście jak morem.
Nie nieście nam waszych chorób, trzymajcie się z dala.
Idź sobie stąd, człowieku. Idź sobie.
– Idź sobie – powtórzyła Wronka. – Nie chcemy cię tu.”


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: pleonazm
Post: 03.12.2006 @ 2:40:34 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
Pershing pisze:
pleonazm - trudne slowo :)

I co w związku z tym?
BTW mnie ten "miesiąc luty" w tym konkretnym cytacie nie razi. Wpisuje się w dziadowską manierę opowiadania;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.12.2006 @ 7:30:11 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
Przeca tu luty nie jest nazwą miesiąca, tylko określeniem pogody.

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.12.2006 @ 22:23:39 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
Ale w języku polskim nazw miesięcy nie pisze się z dużej litery.
Przeczytałam wzmiankowany fragment jeszcze raz pod tym kątem, i według mnie chodzić może zarówno o miesiąc, jak i o przymiotnik do tegoż. W pierszym przypadku podtrzymuję, że mnie to (wyjątkowo) nie razi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09.12.2006 @ 12:55:18 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
Czytam sobie i jak na razie nie zauważyłam żadnych rażących błędów. Stroje momentami dość dziwnie opisane, ale mniejsza z tym;) Tylko język można chyba uznać za kontrowersyjny. Rozumiem, że to jest "przekład" i stricte współczesna mowa jest w narracji niezbędna, IMHO jednak randki i seksy w ustach średniowiecznych bohaterów brzmią nieco sztucznie. No i ewidentnie niehistoryczne porównania w rodzaju pociągu pospiesznego we "Władcy Pierścieni". Rzuciły mi się w oczy dwa: okaryna (XIX wiek) i kalejdoskop (XX wiek, chyba, że o czymś nie wiem). Czy to nie lekka przesada? Gdzie leży granica?

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09.12.2006 @ 20:57:13 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.12.2004 @ 21:04:33
Posty: 675
Lokalizacja: Warszawa
Haletha pisze:
IMHO jednak randki i seksy w ustach średniowiecznych bohaterów brzmią nieco sztucznie.

Nie wiem jak randka, ale słowa "seks" w znaczeniu stosunek płciowy używał już Owidiusz w "Sztuce kochania"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23.12.2006 @ 1:12:00 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 22.12.2006 @ 21:44:28
Posty: 1
Lokalizacja: Wrocław
Nieścisłości są. Topograficzne.
Dwa niewielkie kwiatki w Północnych Morawach.

1) str 118: autor opisuje jak Reinmar może dostać się z okolic Sumperku na Śląsk. Przytoczony wariant drugi wg. niego prowadzi dol. Branny do Lądka itd... Otóż z Hanuszowic dol. Branny dociera się na Ramzovske Sedlo i dalej do Jesenika (skąd bez kłopotu jedzie się na Nysę), a do Lądka to w sumie nijak ... Do Lądka trzeba by było jechać z Hanuszowic dol. Krupy przez Stare Miasto i przełęcz Płoszczynę (Kladske Sedlo)
Tutaj chyba autor sie nie przyłożył do końca :-)


2) str. 119 bohater jedzie z Rapotina przez Keperov (Koprzywną), Hyncice do Hanuszowic. To jak najbardziej OK. Tyle, że z Koprzywnej do Hyncic jadąc przeprawia się przez Morawę a potem jedzie jej prawym brzegiem... Niestety, ani Koprivna ani Hyncice nie leżą nad Morawą. Dalej – obie te wsie leżą na tym samym lewym brzegu Morawy, która nota bene między Hanuszowicami a Bohdanovem płynie dość głęboką doliną niezbyt przyjazną osadnictwu. Reinmar powinien jechać polami czyli górą. Fakt – jest droga Koprivna – Hanuszovice dokładnie odpowiadająca trasie Reinmara, ale Hyncice są od niej dość daleko :-)

No i na Śląsku, takie małe coś...
3) Od podwrocławskiej Skałki do 'sąsiedzkiego' Bukowa Rachenau'ów (leżacego w okolicach obecnego Jeż. Mietkowskiego) będzie w prostej linii ze 20 km z lekkim okładem... Co więcej, Parsifal Rachenau jadąc na giermkowanie do Kopańca (to jest podnóże Gór Izerskich) musiał się sporo wrócić w kierunku Skałki...

R.B.

_________________
R.B.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2007 @ 16:00:32 
Offline
Kochanek Vesemira
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2002 @ 16:09:47
Posty: 16427
Haletha pisze:
Czytam sobie i jak na razie nie zauważyłam żadnych rażących błędów. Stroje momentami dość dziwnie opisane, ale mniejsza z tym;) Tylko język można chyba uznać za kontrowersyjny. Rozumiem, że to jest "przekład" i stricte współczesna mowa jest w narracji niezbędna, IMHO jednak randki i seksy w ustach średniowiecznych bohaterów brzmią nieco sztucznie. No i ewidentnie niehistoryczne porównania w rodzaju pociągu pospiesznego we "Władcy Pierścieni". Rzuciły mi się w oczy dwa: okaryna (XIX wiek) i kalejdoskop (XX wiek, chyba, że o czymś nie wiem). Czy to nie lekka przesada? Gdzie leży granica?


Ale to nie jest nasz świat. Średniowiecze ASowe z magią, astralami, amuletami, Perferro i Kundrie to nie średniowiecze historyczne. Skoro tam te wszystkie rzeczy się znajdują, czemu nie miałyby się znajdować randki, seksy i kalejdoskopy?

_________________
Eckstein, Eckstein, alles muss versteckt sein.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2007 @ 18:30:00 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01.01.2007 @ 17:04:33
Posty: 2
No i choćby terroryzm. Nie, moim zdaniem idziesz złym tropem Sexbeer - tu nie chodzi o to, że w świecie opisanym przez Sapkowskiego historia tak się potoczyła, że te słowa były w użyciu. AS mówił chyba o tym w wywiadzie dla Polityki: że język celowo jest współczesny, by nie raził współczesnego czytelnika. Autor ujął to mniej więcej tak, że statystyczny czytelnik w dzisiejszych czasach jest głupi i trzeba mu tak pisać. Zauważ też, że Sapkowski wiele razy w wypowiedziach bohaterów przemyca treści odnoszące się do dzisiejszej rzeczywistości; nie dziwi mnie w związku z tym, że do średniowiecznego świata przemyca słowa z czasów o wiele późniejszych.

_________________
- Czy to aby nie czarna magia? Duszy mojej nieśmiertelnej aby nie narazi?
- Zabezpiecz się. Mieszaj pół na pół z wodą święconą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group