Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 16:30:21

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 02.01.2007 @ 18:35:25 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Sexbeer pisze:
Ale to nie jest nasz świat. Średniowiecze ASowe z magią, astralami, amuletami, Perferro i Kundrie to nie średniowiecze historyczne. Skoro tam te wszystkie rzeczy się znajdują, czemu nie miałyby się znajdować randki, seksy i kalejdoskopy?

Magia a randki to nie ta sama kategoria. Myślenie magiczne było w średniowieczu normalne, ludzie przyjmowali bez problemu istnienie obok siebie aniołów, diabłów, zmór, uroków i innych dziwnych zjawisk. U ASa ta magia po prostu działa i jest rzeczywista. Randka, seks czy terroryzm to pojęcia, które nie mieściły się w zakresie pojęciowym ludzi tamtych czasów.
Nie odmawiam autorowi prawa do uwspółcześniania, w końcu z ludźmi tamtych czasów średnio byśmy się dogadali, ale nie lubię, gdy posuwa się za daleko.

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2007 @ 19:08:49 
Offline
Kochanek Vesemira
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2002 @ 16:09:47
Posty: 16427
To, że ludzie w coś wierzyli, nie znaczy, że istniało. A u ASa istnieje i działa.
Zresztą, zostawiając kwestię historyczności świata Reynevana, mnie uwspółcześnione słownictwo nie razi. Więcej, po sadze wiedźmińskiej spodziewałem się go. Kwestia gustów.

_________________
Eckstein, Eckstein, alles muss versteckt sein.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2007 @ 19:14:56 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
A gdzie napisałam, że magia istaniała? Napisałam jedynie, że była dla ludzi częścią ich świata, podczas gdy takie randki nie.
Oczywiście, że kwestia gustu.

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Błędy
Post: 04.01.2007 @ 14:16:25 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 04.01.2007 @ 13:40:22
Posty: 1
Szanowni czytelnicy DZIEŁ prof. Andrzeja!. O czym Wy mówicie, czyż to nie jest obojętne czy jakaś tam rzeka płynie po tej czy po tamtej stronie jakiegoś miasta, w lewo czy prawo, przecież to tylko powieść , przestańcie szukać czegoś co nie jest zupełnie istotne. Zająć się za to należy przesłaniem politycznym autora do narodu, [cenzura nie zadziałała, widać wielcy tego świata nie widzą co się dzieje, podobnie było Śienkiewiczem] które jak widać przeoczyliście, ale cóż, wg. badań UE 70 procent mieszkanców Polski ma IQ poniżej przeciętnej europejskiej co nawet zaowocowało ostatnimi wyborami parlamentarnymi i nie tylko( komentaż chyba zbędny).Natomiast co do zakończenia III części trylogii to Pan, Panie Andrzeju się nie popisał.Rozdział XXIV jest jawną dyskryminacją kobiet, na zasadzie, z braku laku dobry kit.Tu aż się prosi inne zakończenie, skoro i tak główni bohaterowi się wykruszyli to dlaczego do końca nie iść tym tropem, ale cóż, koniec zawisł w próżni zupełnie nie w Pana stylu. Dla porównania, Wiedzmin skończył się wzorowo, a to przecież taka sama epoka dziejów f a n t a z j i .Co do aspektów historycznych zainteresowanych tą prawdziwą chistorią odsyłam do czytelni Bibliotek Narodowych, ciekawe czy tam sie równie ubawicie jak przy czytaniu tej trylogii.Pozdrawiam i zacznij Narodzie polski wreszcie Myśleć i analizować co autor miał na myśli (ale nie to "szkolne" myślenie).Bo jak nie to naprawdę zostaniemy już nie wieżą, ale krajem głupców.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.01.2007 @ 14:32:13 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.04.2005 @ 18:27:02
Posty: 2816
Lokalizacja: duchem wciąż znad morza
Po pierwsze, nie przesadzaj z tymi DZIEŁAMI, chyba nie każesz nam być bezkrytycznymi wobec autora.
Po drugie, co IQ ma do rzeczy? Doda ma IQ 156, a wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że jest głupiutka jak but ;)
Po trzecie, nie wkręcaj się za bardzo z wyborami parlamentarnymi itd, bo o polityce się tu nie gada.
Po czwarte co to jest "epoka dziejów f a n t a z j i"?
Po piąte, Ty zacznij czytać słownik ortograficzny ;P
Na temat zakończenia i przesłania LP wypowiadać się nie będę, bo jeszcze tego nie przeczytałam i nie wiem, kiedy będę w stanie :]

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.01.2007 @ 14:42:49 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Ja dorzuciłbym jeszcze pytanie, kim jest "prof. Andrzej". Bo znam paru, ale żaden AFAIK nie jest pisarzem... ;)

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Błędy
Post: 05.01.2007 @ 0:21:22 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05.10.2005 @ 22:43:37
Posty: 4932
Lokalizacja: nikaj.uuk!
Witaj Joohan. O jakim przesłaniu mówisz w swoim przesłaniu? Przecież to tylko powieść. A szukanie pomyłek i nieścisłości to pożyteczna sprawa. Bawiąc uczy i ucząc bawi.

Joohan pisze:
Co do aspektów historycznych zainteresowanych tą prawdziwą chistorią odsyłam do czytelni Bibliotek Narodowych, ciekawe czy tam sie równie ubawicie jak przy czytaniu tej trylogii.

Ja tam już się dobrze bawię. Urzekła mnie Twoja chistoria ;)

_________________
P2009 / 59124 ИOНTAЯAM / 251095

Dzień dobry, piękne panie – rzekł, kłaniając się uprzejmie. – Czy przypadkiem wiecie, dokąd odsyła się kurvvy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.01.2007 @ 14:03:20 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
Sexbeer pisze:
Haletha pisze:
Czytam sobie i jak na razie nie zauważyłam żadnych rażących błędów. Stroje momentami dość dziwnie opisane, ale mniejsza z tym;) Tylko język można chyba uznać za kontrowersyjny. Rozumiem, że to jest "przekład" i stricte współczesna mowa jest w narracji niezbędna, IMHO jednak randki i seksy w ustach średniowiecznych bohaterów brzmią nieco sztucznie. No i ewidentnie niehistoryczne porównania w rodzaju pociągu pospiesznego we "Władcy Pierścieni". Rzuciły mi się w oczy dwa: okaryna (XIX wiek) i kalejdoskop (XX wiek, chyba, że o czymś nie wiem). Czy to nie lekka przesada? Gdzie leży granica?


Ale to nie jest nasz świat. Średniowiecze ASowe z magią, astralami, amuletami, Perferro i Kundrie to nie średniowiecze historyczne. Skoro tam te wszystkie rzeczy się znajdują, czemu nie miałyby się znajdować randki, seksy i kalejdoskopy?


Ależ to jest nasz świat. Tyle tylko, że zgodnie z zasadami fantastyki wzbogacony o to, w co wierzyła część średniowiecznego społeczeństwa, a czasem nawet potrafiła udowodnić (vide procesy o czary) ;-)) Dopuszczanie do świadomości istnienia magii i magicznych istot było częścią średniowiecza. Kalejdoskopy i randkowa nomenklatura nie. I w tym miejscu średniowiecze kończy się tak samo, jak gdyby wstawić tam powiedzmy reaktor atomowy. A "Lux perpetua" to fantasy historyczna, nie eklektyczny świat wiedźmina.

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.01.2007 @ 14:53:43 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 27.12.2006 @ 12:41:02
Posty: 158
Lokalizacja: Kraków
Joohan pisze:
wg. badań UE 70 procent mieszkanców Polski ma IQ poniżej przeciętnej europejskiej co nawet zaowocowało ostatnimi wyborami parlamentarnymi i nie tylko( komentaż chyba zbędny)


Nie wiem co to były za badania, ale dam sobie rękę uciąć, że prawdopodobnie brali w nich udział ludzie o naprawdę najniższej inteligencji w naszym kraju (nie wykluczam, że tacy nie istnieją), bo według najróżniejszych opinii i badań, o których jest mi wiadomo, Polacy z pewnością mają przynajmniej przeciętne IQ, jeśli nie wyższe. Biorę pod uwagę, że nie należy uogólniać żadnych badań, bo są przeprowadzane tylko na nielicznych osobach. Nie zgodzę się z tobą, że Polacy są mniej inteligentni od Anglików, czy Niemców.

KomentaRZ (!!!) do polityki, masz rację - rzeczywiście zbędny.

Sory za offtop.

Co do wyszukiwania błędów - osobiście się tym nie zajmuję, ale sądzę że jest to dosyć ciekawe, bo nikt nie jest nieomylny i każdemu błędy się zdarzają - czemu więc ich nie wyprostować na forum?

_________________
"... nie liczę godzin i lat, to życie mija nie ja..."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.01.2007 @ 16:49:51 
Offline
Kochanek Vesemira
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2002 @ 16:09:47
Posty: 16427
Haletha pisze:
Ależ to jest nasz świat. Tyle tylko, że zgodnie z zasadami fantastyki wzbogacony o to, w co wierzyła część średniowiecznego społeczeństwa, a czasem nawet potrafiła udowodnić (vide procesy o czary) ;-)) Dopuszczanie do świadomości istnienia magii i magicznych istot było częścią średniowiecza. Kalejdoskopy i randkowa nomenklatura nie. I w tym miejscu średniowiecze kończy się tak samo, jak gdyby wstawić tam powiedzmy reaktor atomowy. A "Lux perpetua" to fantasy historyczna, nie eklektyczny świat wiedźmina.


Dopóki istnienie magii w średniowieczu nie zostanie udowodnione, będę twierdził, że średniowiecze z magią to nie nasz świat. To, że ludzie w coś wierzyli nie znaczy wcale, że istniało i działało.

_________________
Eckstein, Eckstein, alles muss versteckt sein.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.01.2007 @ 17:08:10 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.04.2005 @ 18:27:02
Posty: 2816
Lokalizacja: duchem wciąż znad morza
No dobra, ale nie sądzisz, że czarownice i magia bardziej pasują do klimatu średniowiecza niż randki, kalejdoskopy i reaktory atomowe?

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.01.2007 @ 17:08:13 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 27.12.2006 @ 12:41:02
Posty: 158
Lokalizacja: Kraków
Sexbeer pisze:
Haletha pisze:
Ależ to jest nasz świat. Tyle tylko, że zgodnie z zasadami fantastyki wzbogacony o to, w co wierzyła część średniowiecznego społeczeństwa, a czasem nawet potrafiła udowodnić (vide procesy o czary) ;-)) Dopuszczanie do świadomości istnienia magii i magicznych istot było częścią średniowiecza. Kalejdoskopy i randkowa nomenklatura nie. I w tym miejscu średniowiecze kończy się tak samo, jak gdyby wstawić tam powiedzmy reaktor atomowy. A "Lux perpetua" to fantasy historyczna, nie eklektyczny świat wiedźmina.


Dopóki istnienie magii w średniowieczu nie zostanie udowodnione, będę twierdził, że średniowiecze z magią to nie nasz świat. To, że ludzie w coś wierzyli nie znaczy wcale, że istniało i działało.


A jak można udowodnić istnienie magii w ogóle, a co dopiero w średniowieczu?
Ludzie w średniowieczu nieznane im rzeczy tłumaczyli magią, działalnością diabła, co nie znaczy że magia jako taka istniała albo nie.
I trudno wierzyć w jej istnienie w naszych czasach, jak również w średniowieczu.

_________________
"... nie liczę godzin i lat, to życie mija nie ja..."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.01.2007 @ 19:52:04 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2006 @ 17:39:11
Posty: 88
Lokalizacja: Lancre, na urlopach Ankh-Morpork
Sexbeer pisze:
Dopóki istnienie magii w średniowieczu nie zostanie udowodnione, będę twierdził, że średniowiecze z magią to nie nasz świat. To, że ludzie w coś wierzyli nie znaczy wcale, że istniało i działało.


Przydala by sie lektura Bronislawa Malinowskiego i Levi-Straussa. Oni lepiej i pelniej potrafia wytlumaczyc paradoks realnego istnienia magii w wielu kulturach w naszym, najzupelniej rzeczywistym swiecie.
W uproszczeniu olbrzymim: jezeli dana spolecznosc wierzy, ze dane zjawisko wywolane jest przez magiczne czy boskie sily, to zjawisko owe staje sie magiczne/cudowne. Istnieja wiarygodne przekazy o udanych, a nic wspolnego z medycyna niemajacych terapiach. Nie tylko na wyspach Pacyfiku. Jest i Lourdes. Istnieja takiez relacje o niszczacej sile przeklenstw i klatw - tym razem prawie wylacznie dotyczace tzw. "ludow prymitywnych". Szczegolnie cykl prac Malinowskiego polecam, bo barwny, wartki, no i, Sexbeer, zawiera pozycje "Zycie seksualne dzikich" :]]!

_________________
While shepherds watched their flocks by night
All seated on the ground,
A high-explosive shell came down
And mutton rained around.

'Carol',by Saki, 1870-1916.11.14


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06.01.2007 @ 8:18:31 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
A czy Malinowski udowodnił istnienie wodników na Śląsku w XV w.? Tudzież latania na deskach i miotłach?

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06.01.2007 @ 11:13:10 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.06.2003 @ 11:52:07
Posty: 6520
Lokalizacja: spod mostu
8jakis pisze:
A czy Malinowski udowodnił istnienie wodników na Śląsku w XV w.?
A to trzeba udowadniać? Bo ja znam ze 100 wodników i to w XXIw. Ba, sama jestem jednym z nich ;P

_________________
- Pani to zrobiła jak Ewa z Adamen. Kusiła aż się skusiłem.
- Tak, to jedna z wielu cech pani Martyny.

42


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group