Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 27.04.2024 @ 18:29:01

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

która z nich dla Reynevana byłaby naj?
Jutta de Apolda vel Nikoletta 51%  51%  [ 43 ]
Adela Stercza 1%  1%  [ 1 ]
Elencza 7%  7%  [ 6 ]
Eliszka (najmłodsza wiedźma z trójcy) 5%  5%  [ 4 ]
Rixa de Fonseca ("kobieta pachnąca rozmarynem") 23%  23%  [ 19 ]
Agnes de Apolda vel Zielona Dama (matka Jutty :P) 4%  4%  [ 3 ]
Douce von Pack 6%  6%  [ 5 ]
Dzierżka de Wirsing 1%  1%  [ 1 ]
Dorota Faber 1%  1%  [ 1 ]
Sybilla vel Elektra (córka Peterlina)... 1%  1%  [ 1 ]
Liczba głosów : 84
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 12.12.2006 @ 17:28:55 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.11.2006 @ 21:39:27
Posty: 103
Lokalizacja: Streamwood, IL
Sol pisze:
ohohoho, Rixa dogania Juttę, a to ci niespodzianka :> napisałby ktoś czemu ją wybrał :P dla mnie to ciut dziwne, ponieważ przeglądając inne tematy wypowiedzi o niej były raczej negatywne, że jest "na siłę wepchniętą w fabułę żydówką" :P


jest wyzej - Rixa i Reynevan - to bylby szpegowski zespol lepszy od Bonda i Hunta razem wzietych ;)

_________________
Nie myl nieba z gwiazdami odbitymi na powierzchni stawu...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.12.2006 @ 22:28:49 
Offline
Adept

Rejestracja: 21.11.2005 @ 22:02:45
Posty: 370
Lokalizacja: z krainy marzeń...
IMHO Rixa to ciekawa postać, a nie wcisnięta na siłę żydówka.
Niestety do Reynevana zupełnie nie pasowała. Rixa to osobnik dominujący, a wątpie by nasz Alkasyn dał się zdominować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.12.2006 @ 22:58:21 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
Sol pisze:
ohohoho, Rixa dogania Juttę, a to ci niespodzianka :> napisałby ktoś czemu ją wybrał :P dla mnie to ciut dziwne, ponieważ przeglądając inne tematy wypowiedzi o niej były raczej negatywne, że jest "na siłę wepchniętą w fabułę żydówką" :P

Jeżeli już nawiązujesz do czyichś postów, nie cytując, to przynajmniej nie przeinaczaj ich sensu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.12.2006 @ 23:10:53 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
hubertkm pisze:
Maciej_K pisze:
Wkrotce korona cesarska nalezalaby do Kazimierza Jagiellonczyka ;)

A po co mu korona? I tak był cesarzem ;)


Przespalam cos na wykladach ze Sredniowiecza?:)

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.12.2006 @ 23:11:28 
Offline
Adept

Rejestracja: 21.11.2005 @ 22:02:45
Posty: 370
Lokalizacja: z krainy marzeń...
Cytuj:
Jeżeli już nawiązujesz do czyichś postów, nie cytując, to przynajmniej nie przeinaczaj ich sensu.
Mea culpa, umiem czytać ze zrozumieniem, nie przeinaczam słów Macieja. Jak wyszło inaczej to proszę o wybaczenie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.12.2006 @ 23:22:08 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
Trio Tkliwość pisze:
Mea culpa, umiem czytać ze zrozumieniem, nie przeinaczam słów Macieja. Jak wyszło inaczej to proszę o wybaczenie.

Eeej, ale to nie było przecież do ciebie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.12.2006 @ 23:25:01 
Offline
Adept

Rejestracja: 21.11.2005 @ 22:02:45
Posty: 370
Lokalizacja: z krainy marzeń...
To wychodzi na to, że jednak nie umiem czytać ze zrozumieniem ;P
Mea culpa 2, oczka mi się zamykają i nie wszystko widzę :O


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.12.2006 @ 23:36:53 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.11.2006 @ 21:39:27
Posty: 103
Lokalizacja: Streamwood, IL
Trio Tkliwość pisze:
To wychodzi na to, że jednak nie umiem czytać ze zrozumieniem ;P
Mea culpa 2, oczka mi się zamykają i nie wszystko widzę :O

Hehe ... No tak w Polsze juz sie troche pozno robi.... Swoja droga to Vespa i ty szybcy jestescie... Nie zdazylem skonczyc pisac posta a tu juz stal sie nieaktualny ;)
arien pisze:
hubertkm pisze:
Maciej_K pisze:
Wkrotce korona cesarska nalezalaby do Kazimierza Jagiellonczyka ;)

A po co mu korona? I tak był cesarzem ;)

Przespalam cos na wykladach ze Sredniowiecza?:)

Tez sie troche zdziwilem, ale potraktowalem wypowiedz jako male political fiction ;)

_________________
Nie myl nieba z gwiazdami odbitymi na powierzchni stawu...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.12.2006 @ 23:51:59 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.09.2003 @ 19:22:00
Posty: 79
Lokalizacja: Narrenturm.
Vespa, po prostu napisalam ze odnioslam takie wrazenie, ale jeśli tak bardzo chcesz, oto kilka przykładów :

Cytuj:
Wątek Rixy wciśnięty jak na siłę, może tylko po to, żeby Reinmar mógł liczyć na kolejną pomocną dłoń, kiedy swoim zwyczajem wplącze się w pozornie niewyplątywalną aferę.

Cytuj:
Rixa - to chyba była próba skorzystania ze starej recepty a'la Regis. Czytelnicy niebezpiecznie zbliżaja się do granicy nudy, to dajmy im całkiem nową, ciekawą i tajemniczą postać. Tyle że tym razem wyszło średnio: sama postac oryginalna ale skąd i po co, dlaczego ?

Cytuj:
nagromadzenie postaci rodem z kiepskiej fantasy (Rixa, Bożyczko-czarownik, Kundrie)

Cytuj:
Nie wiedziałam, z której strony tę postać ugryźć. Ni to tajemnicza femme fatale (no sorry, ale miałam takie wrażenie czytając w kółko o jej zmysłowo modulowanym głosie i czarnych włosach rozsypujących się na ramiona:P), ni to kobita - kumpel (scena z Samsonem i smarkaniem, bardzo zabawna zresztą), ni to zwyczajna dziwczyna z ozdobnikiem w postaci odmiennej od reszty głównych postaci orientacji religijnej (...). Rixa w miarę postępu akcji robiła się coraz bardziej rozmyta.


Btw - odnośnie tej postaci to przypomniało mi się cuś. Otóż wyglądała identycznie (a nawet miała niemal identyczny charakter) niczym jedna z bohaterek "Sagi o Ludziach Lodu" Margit Sandemo (wydanej w '82 roku) a także jak Hija z "Siewcy Wiatru" Kossakowskiej. Myślę że tak samo AS jak i Maja Kossakowska wzorowali się na pięknej czarownicy... ;)

_________________
sprzedaję łobrazki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.12.2006 @ 1:26:21 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
Nie musisz podawać mi przykładów, pamiętam co pisałam i co pisały osoby, z którymi dyskutowałam.
Określenie "na siłę wciśnięta do fabuły Żydówka" jest po pierwsze, potężnym spłyceniem treści zacytowanych przez ciebie postów, a po drugie, brzmi jakoś nieładnie.
Ale tematu nie warto ciągnąć, zatem peace i bez odbioru.

Offtopicznie: SoLL nie mogła być wydana w roku 1982, ponieważ w tymże roku się urodziłam, zaś w Polsce ukazało się to, kiedy miałam już lat (mogę się walnąć o rok) dziewięć. Idealny moment, by zacząć się na wspomnianym dziele edukować ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.12.2006 @ 3:08:11 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09.12.2006 @ 0:40:22
Posty: 18
Być może wtrącam się między wódkę a zakąskę - ale zaciekawiła mnie jedna rzecz. - Sam w pierwszym odruchu uznałem sformułowanie - "na siłę wciśnięta do fabuły Żydówka" - za mało eleganckie.
Po zastanowieniu stwierdzam jednak, że to zwykłe stwierdzenie faktu. - Cóz w tym nieeleganckiego? - Chodzi o jakiś rodzaj poprawności politycznej zabraniający nazywac Żydówkę Żydówką? - Nie do końca kumam.
Moim zdaniem problem z Riksą polega na tym, że Sapkowski nie miał do końca pomysłu na tę postać ( na wiele innych , chicby Kundrie też niestety). - Jej żydowskie pochodzenie wydaje się byc pretekstem do roztoczenia przez mistrza skali swojej erudycji (typowe dla ASa). - Nic konkretnego z jej pochodzenia tak naprawdę nie wynika. - i w tym sensie jest to na siłe wciśnięta w fabułe Żydówka.

Natomiast to co mi naprawdę przeszkadza to brak konsekwencji w kreśleniu charakterystyki postaci. - To nie dotyczy wyłącznie Riksy - Samsona, również.
Na przykład nie mogę pojąc na czym konkretnie polegały jej "magiczne" umiejętności, Rainewana zreszta też. - Dobrze opisana magia - tak jak u Pratcheta ma swoje przyczyny, zasady jakimi sie rządzi, ograniczenia - U Sapkowskiego właściwie nigdy do końca nie wiadomo jak to z nią jest.
Raz Riksa jest niewidzialną, groźną dla każdego przeciwniczką - W chwilę później podlega ograniczeniom zwykłej kobiety podróżującej gościńcem. - Jak juz zaczynamy sie do niej przyzwyczajać, zostaje zepchnięta na boczny tor - następnie wyciagnięta jak królik z kapelusza, żeby wyciagnąc Reinevana z pierdla.
Dlaczego to robi? jakie ma motywy? - Lojalność...w imię czego? Można zgadywać...że się bidula zakochała się, ale skoro tak, to co ją powstrzymało, przed wtargnięciem do twierdzy, zamordowaniem strazników, i wydobyciem lubego? - Dałaby radę? Dała!
Samson raz płacze nad nadpalonym kotkiem, zaraz potem bierze udział w krwawych rejzach - po jaka cholerę?
Konsekwencja nie jest mocna stroną trylogii - ale w trzeciej cześci wszystko sie sypie.
Zakończenie sprawia wrażenie, jakby autor zwyczajnie znudził się tym co napisał, i postanowił wszystko łapu capu zakończyć. - A przecież mógłby dac nam taki piekny trzyrozdziałowy opis, jak to Reinevan robi podkop łyżeczką do herbaty... ;)


I jeszcze jedno - jest taki moment gdy Ciri przeszkakując miedzy światami wypada na leśną przecinkę i przez chwile widzą ją rycerze Zakonu Najświetszej Marii Panny - Czy wy też cały czas czekaliście, aż powieściowe szlaki skrzyżuja sie? Byłem pewien, że akcja przeniesie się do Polski. zobaczymy jak Husyci docierają nad Bałtyk, i w którymś momencie Krzyżacy jadący powiedzmy z posłaniem do króla polskiego ujrzą widmo dziewczyny z blizną. - Tfu! Pogańska kraina!
A tu kiszka - bo autorowi zwyczajniue znudziła się pisanina, i do zakończenia powieści uzył młotka zamiast pióra.

_________________
Brzeszczot od pięknej dziewczyny
Wzniosłem lewą
Jak Tyr między bogami
Ostrzem znowu Orm siecze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.12.2006 @ 3:38:23 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.04.2005 @ 2:59:03
Posty: 3537
Lokalizacja: Koszalin
Rudy Orm pisze:
Być może wtrącam się między wódkę a zakąskę - ale zaciekawiła mnie jedna rzecz. - Sam w pierwszym odruchu uznałem sformułowanie - "na siłę wciśnięta do fabuły Żydówka" - za mało eleganckie.
Po zastanowieniu stwierdzam jednak, że to zwykłe stwierdzenie faktu. - Cóz w tym nieeleganckiego? - Chodzi o jakiś rodzaj poprawności politycznej zabraniający nazywac Żydówkę Żydówką? - Nie do końca kumam... ...Nic konkretnego z jej pochodzenia tak naprawdę nie wynika. - i w tym sensie jest to na siłe wciśnięta w fabułe Żydówka.

I właśnie dla tego jest to określenie "nieeleganckie". A postać Riksy pojawiła się na łamach LP dokładnie z tych samych powodów, dla których np. w filmie "Bez przebaczenia" pojawia się Morgan Freeman.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.12.2006 @ 12:11:02 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
Palladyn: krótko a celnie.
EOT?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.12.2006 @ 17:07:02 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.11.2006 @ 21:39:27
Posty: 103
Lokalizacja: Streamwood, IL
Rudy Orm pisze:
I jeszcze jedno - jest taki moment gdy Ciri przeszkakując miedzy światami wypada na leśną przecinkę i przez chwile widzą ją rycerze Zakonu Najświetszej Marii Panny - Czy wy też cały czas czekaliście, aż powieściowe szlaki skrzyżuja sie? Byłem pewien, że akcja przeniesie się do Polski. zobaczymy jak Husyci docierają nad Bałtyk, i w którymś momencie Krzyżacy jadący powiedzmy z posłaniem do króla polskiego ujrzą widmo dziewczyny z blizną. - Tfu! Pogańska kraina!
A tu kiszka - bo autorowi zwyczajniue znudziła się pisanina, i do zakończenia powieści uzył młotka zamiast pióra.


Hehe ... tez o tym myslalem i mialem cicha nadzieje ze sie Ciri pojawi...

_________________
Nie myl nieba z gwiazdami odbitymi na powierzchni stawu...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13.12.2006 @ 23:11:08 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.09.2003 @ 19:22:00
Posty: 79
Lokalizacja: Narrenturm.
Cytuj:
sformułowanie - "na siłę wciśnięta do fabuły Żydówka" - za mało eleganckie.

dżizas, przecież nie cytowałam nic, ani wcale o tej postaci tak nie myślę, poza tym to oczywiste że jest to spłycenie - na tym polegają uogólnienia. A więc uogólniłam krótko a zwięźle moje wyobrażenia/odczucia na temat komentarzy innych osób o tej bohaterce.
Jeśli jest nieeleganckie to chyba tylko pod względem stylistycznym ;P
Zresztą, nie miałam na celu nikomu naubliżać, ani nikogo obrażać, nothing wrong, trochę dystansu. Jak mawiają, "luźno szyja i poślady":P

[osobiście jest to moja ulubiona postać żeńska ever, która wyszła spod pióra AS'a, jednak nie chciałam tego ujawniać dopóki ktoś nie wytłumaczyłby mi właśnie dlaczego Rixy nie polubił ;) ]

Cytuj:
A postać Riksy pojawiła się na łamach LP dokładnie z tych samych powodów, dla których np. w filmie "Bez przebaczenia" pojawia się Morgan Freeman.

Nie oglądałam filmu, więc nie kumam ;)

Cytuj:
SoLL nie mogła być wydana w roku 1982

mówiłam o wydaniu Sagi w jej rodzimym kraju.

_________________
sprzedaję łobrazki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group