Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.03.2024 @ 9:21:06

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 09.07.2007 @ 7:36:14 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 07.06.2007 @ 23:05:07
Posty: 6
"Przepraszamy, ale tylko użytkownicy z uprawnieniami dostępu mogą pisać tematy na tym forum"
Skoro nie mogę założyć nowego tematu, to postanowiłem zapytać tutaj, w końcu to quiz więc pytania powinny być mile widziane ;)

Pytanie: Czy Urban Horn, goliard i Tybald Raabe to jedna i ta sama osoba?

Właśnie kończę czytać Narrenturm i zakręciłem się czytając ostatnie zdania 28 rozdziału. Dotąd myślałem, że Urban Horn, goliard z sernika i Tybald Raabe to jedna i ta sama osoba, a okazuje się że chyba jednak nie, coś mi umknęło?
Kod:
- Hosanna! - na górze Urban Horn witał już oswobodzicieli. Hosanna, bratrzy! Witaj, Halada! Na Boga, Raabe! Tybald Raabe! to ty?
- Horn? zdziwił się Tybald Raabe. - Ty tutaj? Ty żyjesz?

Według tego fragmentu to 2 różne osoby, a przecież goliard z sernika był Hornem, czego dowodzi następny fragment:
Kod:
 Widzieliście i owszem. U brata w Powojowicach. Ale ostrożnie z tym, lepiej nie gadać. Niejeden już sobie gardło własnym przydługim ozorem poderżną, jak mawia..
- Urban Horn - dokończyła Reynevan, sam dziwiąc się swej domyślności.

I następny fragment kiedy Reynevan ściga amazonkę myśląc, że to Nikoletta, a następnie wpada na polanę i tam pojawia się ponownie goliard:
Kod:
 -Hola. hola! Niechajcie. Ja tego junaka znam!
Wołającym był bowiem poznany w raubritterskim Kromolinie goliard, ten sam, który czytywał husycki manifest, a później wraz z Reynevanem krył się w serniku.

Potem goliard oznajmia, że zwie się Tybald Raabe.

Do 28 rozdziału z tekstu jasno wynika, że Urban Horn, goliard, Tybald Raabe to jedna i ta sama osoba.

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.07.2007 @ 13:02:24 
Jakoś nie bardzo rozumiem, o co chodzi w drugim fragmencie. Moim zdaniem wcale nie dowodzi on tego, że Horn był goliardem. Tybald Raabe był goliardem i czytywał husyckie manifesty, ale Horn był Hornem po prostu. Mnie osobiście nie sprawiało problemu rozróżnianie tych dwóch postaci.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10.07.2007 @ 13:26:35 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 07.06.2007 @ 23:05:07
Posty: 6
RyldArgith pisze:
Jakoś nie bardzo rozumiem, o co chodzi w drugim fragmencie. Moim zdaniem wcale nie dowodzi on tego, że Horn był goliardem. Tybald Raabe był goliardem i czytywał husyckie manifesty, ale Horn był Hornem po prostu. Mnie osobiście nie sprawiało problemu rozróżnianie tych dwóch postaci.


Kod:
 - Urban Horn - dokończyła Reynevan, sam dziwiąc się swej domyślności "

W sumie masz racje, może źle to zinterpretowałem, bo Reynevan po prostu sobie przypomina słowa Horna.

No dobra, ale w takim razie zgodnie z tym cytatem co mówi goliard:
Kod:
Widzieliście i owszem. U brata w Powojowicach.
już się widzieli. Jakoś sobie nie przypominam ich spotkania i pewnie dlatego skojarzyłem Raabe z Hornem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.07.2007 @ 13:30:14 
Offline
The Walking Ted
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.05.2004 @ 17:51:33
Posty: 14706
Poproś moda o założenie tematu i nie zaśmiecaj kwizu.

_________________
May the force be equal mass times acceleration.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.07.2007 @ 8:07:18 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 07.06.2007 @ 23:05:07
Posty: 6
Dżibril pisze:
Poproś moda o założenie tematu i nie zaśmiecaj kwizu.


Poprosiłem, ale póki co nie ma odzewu.

Co do quizu i mojego pytania to tutaj: http://www.sapkowski.pl/forum/viewtopic ... &start=600
Pyta:bardzo_czarny_kot "Hmm... To może takie nie szczególnie trudne: gdzie schował się Reinmar, kiedy do oberży, w której zebrali się raubitterzy na naradę, przybyli Sterczowie i kogo w owym tajemniczym miejscu spotkał?"
Odpowiada:Vespa"Do sernika, a spotkał Tybalda Raabe."

i tutaj: http://www.sapkowski.pl/forum/viewtopic ... &start=510
Pyta:thane "Coś z trochę trudniejszych rzeczy: jak potocznie nazywała się budka, w której schronili się Reynevan i Urban Horn podczas pobytu w Kromolinie?"
Odpowiada:Haletha "Ee... Budka do wędzenia serów?:) Sernik?;))"

Wygląda na to że w Quizie jest pewna nieścisłość, jeśli Urban Horn nie jest Tybald-em Raabe, to kto w końcu był w tym serniku? Horn czy Raabe?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14.07.2007 @ 14:22:20 
Offline
Adept
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.07.2006 @ 1:53:20
Posty: 253
Lokalizacja: Sobótka
W serniku, był Raabe, a Reinmar, przypomniał sobie czyje słowa, cytuje Raabe, a były to akurat słowa Horna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14.07.2007 @ 20:51:58 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 07.06.2007 @ 23:05:07
Posty: 6
Finrod Felagund pisze:
W serniku, był Raabe, a Reinmar, przypomniał sobie czyje słowa, cytuje Raabe, a były to akurat słowa Horna.


Rzeczywiście tak wynika z tekstu, zmyliło mnie tam jedno zdanie kiedy Reynevan mówi do Raabe "Widziałem cię już" a Tybald na to " Widzieliście i owszem. U brata w Powojowicach. Ale ostrożnie z tym, lepiej o tym nie gadać."
Przeszukałem tamten rozdział, nie ma nic na temat ich spotkania i to właśnie mnie zastanawiało.

Dzięki za odpowiedź ;)

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16.07.2007 @ 21:29:38 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Done :)

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.08.2007 @ 12:29:31 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 30.08.2006 @ 13:04:00
Posty: 10
Lokalizacja: Śląsk - Wrocław
...Horn był Rothen - synem begingi; więc chyba to jasne - wszak to dwie różne osobowości...
Ale, ale i ja mam pytanie ogólne: do dziś nie wiem, po kiego ch..a przygłup Reinmar ukatrupił xięcia ziębickiego, miast wymienić jegomościa na ukochaną dupencję, która wszak była już naonczas dla przygłupa z Bielawy, co pałęta się po Śląsku, numero uno...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.08.2007 @ 12:55:41 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Obilic, litości, to nie forum dla zią Śląska W-w...

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.08.2007 @ 13:25:38 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 08.01.2004 @ 16:17:20
Posty: 69
Obilic pisze:
Ale, ale i ja mam pytanie ogólne: do dziś nie wiem, po kiego ch..a przygłup Reinmar ukatrupił xięcia ziębickiego, miast wymienić jegomościa na ukochaną dupencję, która wszak była już naonczas dla przygłupa z Bielawy, co pałęta się po Śląsku, numero uno...


Albowiem Reyni był pod wpływem innej pani adrenalinką zwanej i miał głęboko co ma Jan do powiedzenia, bardziej interesowała go pełna dekapitacja jego członków.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.08.2007 @ 13:57:45 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 30.08.2006 @ 13:04:00
Posty: 10
Lokalizacja: Śląsk - Wrocław
...to tylko potwierdza moje przypuszczenia, iż pomimo przebytej szeroko rozumianej edukacji jest to zwykły kiep, który używa głowy do picia piwa jedynie (choć wszak mógłby ew. wlać sobie do szyi)...


Ostatnio zmieniony 07.08.2007 @ 19:46:58 przez Obilic, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.08.2007 @ 14:25:20 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
MJagoda pisze:
dekapitacja jego członków.

W kwestii formalnej : "dekapitacja" to obcięcie głowy :>

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.08.2007 @ 16:47:20 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
Obilic pisze:
po kiego ch..a przygłup Reinmar ukatrupił xięcia ziębickiego, miast wymienić jegomościa na ukochaną dupencję,

Bo chciał się zemścic za śmierć poprzedniej. Działał w stanie silnego wzburzenia.
Dlaczego zakładasz, że taka wymiana była do realizacji?

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.08.2007 @ 20:02:26 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 30.08.2006 @ 13:04:00
Posty: 10
Lokalizacja: Śląsk - Wrocław
...wszak żyje, a więc żyła; natomiast xiążę jawi się, jako persona nade wszystko ceniąca własny żywot. Na chłopski rozum wymiana to logiczne rozwiązanie. Pozostawałaby jednak kwestia zapatrywania się na takową husytów...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group