Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 10.05.2024 @ 17:26:45

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 232 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 16  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 27.04.2004 @ 13:32:18 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
Drogę życiową Św. Ignacego znam. Ale wybacz złośliwość, kiedy napisałeś, że SI pochodzi od angielskiej nazwy pomyślałem, że Tobie jest obca.
PS Fajny masz obrazek kojarzy mi się, z pewnym portretem nad moim łóżkiem :) Ale oftopikoweanie.

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.04.2004 @ 13:42:30 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.01.2003 @ 11:21:33
Posty: 142
Lokalizacja: Kraków, Galicja
M. Aurelius pisze:
Drogę życiową Św. Ignacego znam. Ale wybacz złośliwość, kiedy napisałeś, że SI pochodzi od angielskiej nazwy pomyślałem, że Tobie jest obca.


Info o SJ bezrefleksyjnie przekopiowałem z oficjalnej strony internetowej Towarzystwa. Zdziwił mnie brak skrótu łacińskiego, ale cóż, nie będę bardziej papieski od papieża.

M. Aurelius pisze:
Fajny masz obrazek kojarzy mi się, z pewnym portretem nad moim łóżkiem :) Ale oftopikoweanie.


Fajny. U nas w Galicji co drugi ma taki w salonie :-)

_________________
Wolna Galicja!

"W Ołomuńcu na Fischplatzu,
Gdym na warcie Herrgott stoł,
Wszyscy mi się Herrgott dziwowali,
Sam się Cysorz Herrgott śmioł.."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.04.2004 @ 14:55:37 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
No cóż, pewnie nie bez znaczenia jest fakt, że rodzina Ojca jest z Bochnii. A poważnie Frantz Josef der Erst jest moim ulubionym monarchą licząc od śmierci w Wiedniu (sic!) tego od którego wziąłem sobie pseudo/nicka/ksywkę
Pozdrawiam

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.04.2004 @ 17:48:44 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.01.2003 @ 11:21:33
Posty: 142
Lokalizacja: Kraków, Galicja
M. Aurelius pisze:
No cóż, pewnie nie bez znaczenia jest fakt, że rodzina Ojca jest z Bochnii. A poważnie Frantz Josef der Erst jest moim ulubionym monarchą licząc od śmierci w Wiedniu (sic!) tego od którego wziąłem sobie pseudo/nicka/ksywkę

Gott erhalte, Gott beschütze
unsern Kaiser, unser Land!

A na wypadek gdyby moderatorzy się czepiali, że oftopikowo, to dodam, że Austro-Węgry zostały obalone na skutek spisku pomurników...

_________________
Wolna Galicja!

"W Ołomuńcu na Fischplatzu,
Gdym na warcie Herrgott stoł,
Wszyscy mi się Herrgott dziwowali,
Sam się Cysorz Herrgott śmioł.."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.04.2004 @ 18:13:31 
Offline
Murderatrix

Rejestracja: 16.10.2003 @ 21:46:27
Posty: 3280
Lokalizacja: Ilion
Wolna Galicja! pisze:
Fajny. U nas w Galicji co drugi ma taki w salonie :-)


I ze łzami wzruszenia w oczach wspomina Twierdzę Kraków, koszary na Wawelu i galicyjską nędzę?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.04.2004 @ 18:16:41 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
Cytuj:
Austro-Węgry zostały obalone na skutek spisku pomurników...
tak pomysł nie jest nowy. Pomurnicy kojarzą sie z jakąś mieszaniną czcicieli Bahometa, szkockich górali i budowniczych katedr (u was to sie ponoć nazywa: mularze z Wolnicy ;)- tak pisał niezbyt godny zaufania Łysiak). A przecież całkiem prawdopodobne (a przynajmniej logiczne ) było by gdyby to oni stali za rozbiciem KuK monarchii.
"Przy Cesarzu mile włada,
Cesarzowa pełna łask"
Ta zwrotka mnie po prostu rozbija niezależnie od mej sympatii dla Elżbiety von Wittelsbach
Cytuj:
ze łzami wzruszenia w oczach wspomina Twierdzę Kraków, koszary na Wawelu i galicyjską nędzę?
- Polixeno, co wiesz o systemie edukacji w Rakusach, prawach obywatelskich, rozwoju gospodarczym. O tym, że nędza była wynikiem przeludnienia ergo: wcześniej było nienajgorzej. Oderwanie od naturalnego zaplecza NA PEWIEN CZAS pogorszyło sytuację gospodarczą.O polskim premierze w Wiedniu i autonomii Galicjii? O najbardziej udanym w historii eksperymencie połączeni pod jednym berłem monarchy uniwesalistycznego wielu ludów i religii?
A może krócej. Czy czytałaś jakąkolwiek książkę o Austrii czy Galicji?

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Ostatnio zmieniony 27.04.2004 @ 18:25:05 przez Eques, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.04.2004 @ 18:22:59 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.01.2003 @ 11:21:33
Posty: 142
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Polixena pisze:
I ze łzami wzruszenia w oczach wspomina Twierdzę Kraków, koszary na Wawelu i galicyjską nędzę?


Sprowokowany przez Moderatora odpowiadam:

- Twierdza Kraków, to unikalny zabytek sztuki obronnej - dzięki niej zatrzymaliśmy Rosjan na wzgórzu Kaim.
- koszary na Wawelu to przejściowy stan, zresztą występujący po splądrowaniu zamku przez prusaków a FJI raczył w swej dobroci wyjąc zamek spod władania armii jako swoją rezydencję i przekazać go w użutkowanie ludowi Galicji.
- nędza galicyjska to okres Oświecenia (epoki gilotyny i kasat) zakończony rabacją galicyjską. Potem tron objął FJI i sprawy ruszyły ku lepszemu...

_________________
Wolna Galicja!

"W Ołomuńcu na Fischplatzu,
Gdym na warcie Herrgott stoł,
Wszyscy mi się Herrgott dziwowali,
Sam się Cysorz Herrgott śmioł.."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.04.2004 @ 18:32:13 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.01.2003 @ 11:21:33
Posty: 142
Lokalizacja: Kraków, Galicja
M. Aurelius pisze:
Cytuj:
Austro-Węgry zostały obalone na skutek spisku pomurników...
tak pomysł nie jest nowy. Pomurnicy kojarzą sie z jakąś mieszaniną czcicieli Bahometa, szkockich górali i budowniczych katedr (u was to sie ponoć nazywa: mularze z Wolnicy ;)- tak pisał niezbyt godny zaufania Łysiak).

Wolnica, to wolny targ na mięso na rynku w Kazimierzu, a murarze byli na Krowodrzy i chodzili z szopką (choć oba wydarzenia miały miejsce w różnych epokach). A u nas, panie, katedrę budowali pobożni majstrowie a nie jakieś masony. A szkockich górali prosze też do tego nie mieszać, bo to porządni katolicy i zawsze bronili Pięknego Księcia Karola.

M. Aurelius pisze:
A przecież całkiem prawdopodobne (a przynajmniej logiczne ) było by gdyby to oni stali za rozbiciem KuK monarchii.

Tak naprawdę KuK monarchię rozsadził panslawizm - chora idea wymyślona i kolportowana przez carską Ochraną (w prostej linii wywodząca się z pomurników).

M. Aurelius pisze:
"Przy Cesarzu mile włada,
Cesarzowa pełna łask"
Ta zwrotka mnie po prostu rozbija niezależnie od mej sympatii dla Elżbiety von Wittelsbach

Ale to zwrotka okolicznościowa z okazji zaślubin cesarskiej pary i nie wchodziła w skład hymnu "zasadniczego".

_________________
Wolna Galicja!

"W Ołomuńcu na Fischplatzu,
Gdym na warcie Herrgott stoł,
Wszyscy mi się Herrgott dziwowali,
Sam się Cysorz Herrgott śmioł.."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.04.2004 @ 18:45:53 
Offline
Murderatrix

Rejestracja: 16.10.2003 @ 21:46:27
Posty: 3280
Lokalizacja: Ilion
Wolna Galicja! pisze:
Polixena pisze:
I ze łzami wzruszenia w oczach wspomina Twierdzę Kraków, koszary na Wawelu i galicyjską nędzę?


Sprowokowany przez Moderatora


Moja zieleń Cię zwiodła. Ja tylko wyglądam na moderatora. ;-)))

Wolna Galicja! pisze:
- Twierdza Kraków, to unikalny zabytek sztuki obronnej - dzięki niej zatrzymaliśmy Rosjan na wzgórzu Kaim.
- koszary na Wawelu to przejściowy stan, zresztą występujący po splądrowaniu zamku przez prusaków a FJI raczył w swej dobroci wyjąc zamek spod władania armii jako swoją rezydencję i przekazać go w użutkowanie ludowi Galicji.


Z okazji, zdaje się, pięćdziesięciolecia panowania, więc aż tak mu się nie śpieszyło...

Wolna Galicja! pisze:
- nędza galicyjska to okres Oświecenia (epoki gilotyny i kasat) zakończony rabacją galicyjską. Potem tron objął FJI i sprawy ruszyły ku lepszemu...


Chyba jeszcze długo, długo nie. O ile pamiętam, książka z danymi statystycznymi obrazującymi sytuację (niewesołą) w Galicji była wydana w latach 80. (XIX w.).
Uwaga ogólna: nawet jeśli ktoś lubi zacnego pana z bokobrodami, Galicja była - co tu dużo mówić - tworem zaborcy. I dlatego nie budzi we mnie żadnych sentymentów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.04.2004 @ 18:46:30 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
Cytuj:
zawsze bronili Pięknego Księcia Karola.
- szczególnie pod Culloden ;)
Cytuj:
nie wchodziła w skład hymnu "zasadniczego
- a ja sądziłem, że od ślubu wchodziła.???

Cytuj:
(w prostej linii wywodząca się z pomurników).
- ja jednak będę optował za masonami. Przecież monarchia FJI była zaprzeczeniem ideałów rebelii 1789 i UE!!! Co to by było gdyby ludzie widzieli, że można inaczej.
Ale Sapkowski przewrotnym jest, więc pewnie wyjdzie, że to nie wiadomo kto, albo święty Dominik był czcicielem niosącego światło (jak de Loeve w Krzyżakach). Przecież czarni też był opisywani jak demony a potem wyszło, że to sympatyczni ludzie, z którymi można handlować...

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.04.2004 @ 18:54:21 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.01.2003 @ 11:21:33
Posty: 142
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Polixena pisze:
Moja zieleń Cię zwiodła. Ja tylko wyglądam na moderatora. ;-)))

Jak w tym internecie nie można być niczego pewnym. Zielona, a nie moderator ;-D Mam nadzieję, że przynajmniej nie pedofil? ;-)
Polixena pisze:
Wolna Galicja! pisze:
FJI raczył w swej dobroci wyjąc zamek spod władania armii jako swoją rezydencję i przekazać go w użutkowanie ludowi Galicji.

Z okazji, zdaje się, pięćdziesięciolecia panowania, więc aż tak mu się nie śpieszyło...

Bo dopiero z okazji 50 lecia panowania FJI krakauerzy wpadli na ten pomysł, coby zamek cesarzowi ofiarować. Pamiętaj, że jesteśmy centusiami :-)
Polixena pisze:
Wolna Galicja! pisze:
- nędza galicyjska to okres Oświecenia (epoki gilotyny i kasat) zakończony rabacją galicyjską. Potem tron objął FJI i sprawy ruszyły ku lepszemu...

Chyba jeszcze długo, długo nie. O ile pamiętam, książka z danymi statystycznymi obrazującymi sytuację (niewesołą) w Galicji była wydana w latach 80. (XIX w.).

Czyli zaledwie 30 lat po objęciu trony przez FJI w kraju po wojnie i rewolucji. Nie wymagajmy za wiele. W końcu to peryferie cesarstwa zaniedbane przez rządy hulaki i masona oraz agenta rosyjskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego i jego dwoje następców przesiąkniętych duchem oświecenia. Poza tym Galicja to kolebka światowego przemysłu naftowego. Za czasów FJI to my byliśmy szejkami ;-)
Polixena pisze:
Uwaga ogólna: nawet jeśli ktoś lubi zacnego pana z bokobrodami, Galicja była - co tu dużo mówić - tworem zaborcy. I dlatego nie budzi we mnie żadnych sentymentów.

Jak mówią starzy górale - prawdziwa wolność była tylko za cysorza - potem już tylko sanacja, wojna albo komuna.

_________________
Wolna Galicja!

"W Ołomuńcu na Fischplatzu,
Gdym na warcie Herrgott stoł,
Wszyscy mi się Herrgott dziwowali,
Sam się Cysorz Herrgott śmioł.."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.04.2004 @ 19:12:16 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.01.2003 @ 11:21:33
Posty: 142
Lokalizacja: Kraków, Galicja
M. Aurelius pisze:
Cytuj:
zawsze bronili Pięknego Księcia Karola.
- szczególnie pod Culloden ;).

Biedacy robili co w ich mocy - niestety - "nec Hercules contra plures".
M. Aurelius pisze:
Cytuj:
nie wchodziła w skład hymnu "zasadniczego
- a ja sądziłem, że od ślubu wchodziła.???.

Nie, to raczej ozdobnik okolicznościowy. W przeciwnym wypadku trzeba by zmieniać hymn po tragicznych wydarzeniech w Genewie.
M. Aurelius pisze:
- ja jednak będę optował za masonami. Przecież monarchia FJI była zaprzeczeniem ideałów rebelii 1789 i UE!!! Co to by było gdyby ludzie widzieli, że można inaczej.

Cóż, wiadomo, z jakich źródeł czerpie UE. Na szczęście w "Narrenturmie" jest parę tak eurosceptycznych kawałków że serce roście. :-)

_________________
Wolna Galicja!

"W Ołomuńcu na Fischplatzu,
Gdym na warcie Herrgott stoł,
Wszyscy mi się Herrgott dziwowali,
Sam się Cysorz Herrgott śmioł.."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.04.2004 @ 19:14:53 
Offline
Murderatrix

Rejestracja: 16.10.2003 @ 21:46:27
Posty: 3280
Lokalizacja: Ilion
Wolna Galicja! pisze:
Pamiętaj, że jesteśmy centusiami :-)

Mnie to mówisz? ;-)))
Wolna Galicja! pisze:
Za czasów FJI to my byliśmy szejkami ;-)

Może Wy. ;-))) Ja tam żadnego szejka w rodzinie sobie nie przypominam. ;-))
Wolna Galicja! pisze:
Jak mówią starzy górale - prawdziwa wolność była tylko za cysorza

A najlepiej to pewnie "za cysorki Tereski". Ale górale są... specyficzni. :-))))
Wolna Galicja! pisze:
- potem już tylko sanacja, wojna albo komuna.

Ech, gdyby nie ta wojna. Ciekawa jestem, jak by się to wszystko ułożyło, gdybyśmy mieli trochę więcej czasu niż te dwadzieścia lat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.04.2004 @ 19:22:55 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.01.2003 @ 11:21:33
Posty: 142
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Polixena pisze:
Wolna Galicja! pisze:
- potem już tylko sanacja, wojna albo komuna.

Ech, gdyby nie ta wojna. Ciekawa jestem, jak by się to wszystko ułożyło, gdybyśmy mieli trochę więcej czasu niż te dwadzieścia lat.

No nie wiem. Sytuacja pod względem poziomu interwencjonizmu państwa w gospodarkę i poziomu korupcji była podobna do obecnej....
Ale odbiegamy już bardzo daleko od tematu. Zaraz się zjawią prawdziwi moderatorzy...

_________________
Wolna Galicja!

"W Ołomuńcu na Fischplatzu,
Gdym na warcie Herrgott stoł,
Wszyscy mi się Herrgott dziwowali,
Sam się Cysorz Herrgott śmioł.."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27.04.2004 @ 19:33:43 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
Cytuj:
Sytuacja pod względem poziomu interwencjonizmu państwa w gospodarkę i poziomu korupcji była podobna do obecnej....
-<potakuje posiwiałą głową> święte słowa Panie ja tam kogo...
Widzę, że dobrze sie rozumiemy. :-)
A moderatorzy (prawdziwi) nie lubią pumurników bo ci im pewnie robią konkurencję ;)

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 232 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 16  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group