Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.04.2024 @ 23:40:27

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 232 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 14.01.2003 @ 12:25:21 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
<i><i>Co do ich mocodawców, to obstawiam chytrego Litwina, ale o powodach powiem jak się sprawdzi ;)</i>

IMHO chyba nie bardzo, bo chytry Litwin nic do husytow nie mial, ja obstawiam jakiegos papieza.....</i>

Tak, ale pamiętaj, że chytry Litwin jest barrrrdzo chytry i reprezentuje bizantyński sposób prowadzenia polityki.

_________________
All those moments will be lost in time...


Ostatnio zmieniony 14.01.2003 @ 12:34:41 przez Borsuk, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14.01.2003 @ 12:25:46 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 08.01.2003 @ 16:36:24
Posty: 1139
Lokalizacja: o, stamtąd!
Jagiel do hustytów nic nie miał, a nawet się nimi posługiwał. W 1433 wziął sobie na żołd sierotki i napuscił ich najpierw na miasteczka Nowej Marchii, a potem na Pomorze Gdańskie. Oprócz zdobywania , łupienia i palenia Czesi zapisali się tym że po dojsciu do Bałtyku nabierali wody w butelki żeby pochwalic sie w domu takim dziwem, że woda a słona. Złapawszy nieco najemników czeskich na żołdzie krzyzackim zamkneli ich w stodole a potem puscili z dymem, niech sobie nie myslą. Znaleźli nawet nasladowców wsród wojsk polskich...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14.01.2003 @ 20:32:15 
Offline
Adept

Rejestracja: 05.11.2002 @ 20:00:22
Posty: 443
Lokalizacja: wszawa
<i>

Wiesz, to co Eco napisał w "Wahadle..." jest kompletną fikcją i w żadnym wypadlu nie opierałbym się na tej ksiązce, skądinąd świetnej zresztą.</i>

Ale przecież Narrenturm, to też fikcja. Chyba możemy dla wytłumaczenia jednej fikcji, odwołać się do innej. Templariusze pasują na Pomurników idealnie, ale możliwe, ze to Golemy (sprytne nawiązanie do Miasta Złotych Wież)

_________________
Prawda jest okruchem lodu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.01.2003 @ 10:47:47 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 08.11.2002 @ 23:02:15
Posty: 606
Lokalizacja: Smoków Wawelski
<i>Ja jestem przekonana, że chodzi tu o bractwo jezuitów. Ten motyw występował juz w "Wicehrabim de Bragelonne" Dumasa, gdzie Aramis został przywódcą owego wszechmocnego, tajnego zakonu. Na wniosek ów naprowadzają mnie padające w którymś momencie słowa: Ad maiorem Dei gloriam (tj. ku większej chwale Pana), które były znakiem rozpoznawczym dla członków zakonu jezuitów.</i>

Íńigo López de Loyola (1491-1556) zwany później św. Ignacym bardzo by się na takie dictum zadziwił. A skrót AMDG - właśnie Ad Maiorem Dei Gloriam - widniejący na jezuickich i pojezuickich świątyniach (nie zapominajmy, że zakon ten był kiedyś skasowany) lud polski tłumaczy sobie jako Anioł Mieczem Diabła Goni.
A propos łaciny, "adsumus" znaczy wyłacznie "jesteśmy obecni". Zwykłe "jesteśmy" byłoby "sumus". Pamiętam aż nadto dobrze sprawdzanie obecności na lekcjach łaciny... Adsum!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.01.2003 @ 11:19:47 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 18:26:22
Posty: 9369
<i><i>

Wiesz, to co Eco napisał w "Wahadle..." jest kompletną fikcją i w żadnym wypadlu nie opierałbym się na tej ksiązce, skądinąd świetnej zresztą.</i>

Ale przecież Narrenturm, to też fikcja. Chyba możemy dla wytłumaczenia jednej fikcji, odwołać się do innej. Templariusze pasują na Pomurników idealnie, ale możliwe, ze to Golemy (sprytne nawiązanie do Miasta Złotych Wież)</i>

No chyba niespecjalnie. Sapkowski spędził dużo czasu w bibliotekach i oparł nową trylogię na całkowicie autentycznych materiałach historycznych.

_________________
Czytam
Podróżuję
Przekonanie o własnej ważności doprowadziło mnie do kompleksu Boga

W wieku 6 lat chciałem zostać kucharką, gdy miałem 7 - Napoleonem. Odtąd moja ambicja, podobnie jak moja mania wielkości nie przestawały rosnąć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.01.2003 @ 11:24:59 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
<i>słowa: Ad maiorem Dei gloriam (tj. ku większej chwale Pana), które były znakiem rozpoznawczym dla członków zakonu jezuitów.

Íńigo López de Loyola (1491-1556) zwany później św. Ignacym bardzo by się na takie dictum zadziwił. A skrót AMDG - właśnie Ad Maiorem Dei Gloriam - widniejący na jezuickich i pojezuickich świątyniach (</i>

O masz ci los, a ja byłem święcie przekonany, że to było motto Templariuszy...

_________________
All those moments will be lost in time...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15.01.2003 @ 11:29:45 
<i><i>Ja jestem przekonana, że chodzi tu o bractwo jezuitów. (ciach)

Tiaaaa. jezuici :) Tajni i w ukryciu. Ewoluujący i klonujacy Ignacego Loyolę, który poprowadzi ich do władzy nad światem :))))

Ciekawe, jakie koncepcje jeszcze zobaczymy?

Ja proponuję następujące:
1) Pomurnicy to Opus Dei (tepią heretyków)
2) Pomurnicy to sekta Scientystów
3) Pomurnicy to Raelianie
4) Pomurnicy to kosmici
5) Pomurnicy to wczesny Greenpeace
6) Pomurnicy to zakon wiedźminów-aikidoków herbu wyszczerbiona paszcza za jaskini Kaer Morhen a ich szef to kapłan Vesemir
7) Pomurnicy to tajny zakon założony przez Sir Nie Występujacego w tej Opowieści ;D

Kto da więcej?


Na górę
  
 
Post: 15.01.2003 @ 11:33:45 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
<i><i><i>Ja jestem przekonana, że chodzi tu o bractwo jezuitów. (ciach)

Tiaaaa. jezuici :) Tajni i w ukryciu. Ewoluujący i klonujacy Ignacego Loyolę, który poprowadzi ich do władzy nad światem :))))

Ciekawe, jakie koncepcje jeszcze zobaczymy?

Ja proponuję następujące:
1) Pomurnicy to Opus Dei (tepią heretyków)
2) Pomurnicy to sekta Scientystów
3) Pomurnicy to Raelianie
4) Pomurnicy to kosmici
5) Pomurnicy to wczesny Greenpeace
6) Pomurnicy to zakon wiedźminów-aikidoków herbu wyszczerbiona paszcza za jaskini Kaer Morhen a ich szef to kapłan Vesemir
7) Pomurnicy to tajny zakon założony przez Sir Nie Występujacego w tej Opowieści ;D

Kto da więcej?</i>

Proszę:
1) Pomurnicy to Borg próbujący opanowac Ziemię przed Pierwszym Kontaktem
2) Pomurnicy to Dominion próbujący opanowac Ziemię przed powstaniem Federacji.

_________________
All those moments will be lost in time...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.01.2003 @ 12:06:06 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 08.01.2003 @ 16:36:24
Posty: 1139
Lokalizacja: o, stamtąd!
Dobra, to tak tytułem próby podsumowania:
Pomurnicy są fikcją literacką autorstwa A.S. i nie zostaną bliżej zidentyfikowani aż do zakończenia powieści (i oczywiście, zgodnie z zasadą triumfu głownego bohatera, swego pogromu lub pogromiku). Wielowątkowe śledztwo podjęte przez forumowiczów wykazało że inspiracjami dla autora mogły być:
assasyni (poszlaka - zabójcy "pod wpływem", medoda wykańczania przeciwników)
legenda templariuszy (poszlaka - podobieństwo zebrań, itd.)
legenda jezuitów (hasło AMDG)
(Rozmyślnie uzywam stwierdzenia legenda, bo to co miało miejsce naprawdę ma mało wspólnego z obiegowymi stereotypami)

Blaireau - dzięki za wiadomość. Hasłem templariuszy było chyba "Non nobis, Domine, non nobis, sed Nomini Tuo da gloriam" (nie dla nas, Panie, nie dla nas, lecz dla chwały Twego Imienia), wyhaftowane na sztandarze Beausant.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15.01.2003 @ 12:33:55 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
<i>Dobra, to tak tytułem próby podsumowania:
Pomurnicy są fikcją literacką autorstwa A.S. i nie zostaną bliżej zidentyfikowani aż do zakończenia powieści (i oczywiście, zgodnie z zasadą triumfu głownego bohatera, swego pogromu lub pogromiku). Wielowątkowe śledztwo podjęte przez forumowiczów wykazało że inspiracjami dla autora mogły być:
assasyni (poszlaka - zabójcy "pod wpływem", medoda wykańczania przeciwników)
legenda templariuszy (poszlaka - podobieństwo zebrań, itd.)
legenda jezuitów (hasło AMDG)
(Rozmyślnie uzywam stwierdzenia legenda, bo to co miało miejsce naprawdę ma mało wspólnego z obiegowymi stereotypami).</i>

Całkiem zgrabne i sensowne podsumowanie. Jak znam to Forum, nie zamknie rozważań kim/czym są ci..nazgule (żadnych skojarzeń z forumowiczami, raczej wrażenia z opisu ataku pomurników na naszych bohaterów)

<i>Blaireau - hasłem templariuszy było chyba "Non nobis, Domine, non nobis, sed Nomini Tuo da gloriam" (nie dla nas, Panie, nie dla nas, lecz dla chwały Twego Imienia), wyhaftowane na sztandarze Beausant.</i>

Punkt :) dawno o nich nic nie czytałem...

_________________
All those moments will be lost in time...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17.01.2003 @ 11:27:46 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.01.2003 @ 11:21:33
Posty: 142
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Bractwo Pomurników to dawni Rycerze Którzy Mówią 'Ni!', którzy potem mowili 'tere-fere-kuku' a następnie przenieśli się na Śląsk i zaczeli mówić 'Adsumus!'.

Sorry, nie mogłem się powstrzymać ;)

_________________
Wolna Galicja!

"W Ołomuńcu na Fischplatzu,
Gdym na warcie Herrgott stoł,
Wszyscy mi się Herrgott dziwowali,
Sam się Cysorz Herrgott śmioł.."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17.01.2003 @ 17:18:57 
Offline
Adept

Rejestracja: 27.12.2002 @ 17:51:55
Posty: 483
Lokalizacja: Gliwice
Hmmmm Calej dyskusji nie przeczytalem, wiec nie wiem czy ktos to juz zaproponowal... Mianowicie Nilfgaardcy rycerze mieli u helmow jakies ptaki... Nie pamietam juz jakie... Ekhm, zanim mnie zbluzgacie (:)) pomyslcie troche nad tym. Sapkowski jest pisarzem genialnym, ale w wielku ksiazkach wykorzystuje ten sam motyw... (np. ŚkA i Narrenturm) A to bylo moje pierwsze skojarzenie jak pojawil sie Pomurnik - Nilfgaard....

_________________
"I am the wizard of a thousand kings [...]"
/blind guardian/

...::Cognosce te ipsum::...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17.01.2003 @ 17:38:25 
Offline
BiałyPłomień Tańczący Na Modemach Wrogów
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:06:43
Posty: 6856
Lokalizacja: Wzgórek św. Nowotki
Nilfaardczycy mieli na hełmach skrzydła <b>drapieżnych</b> ptaków. Pomurnik nijak nie jest ptakiem drapieznym, dla zainteresowanych:
http://encyklopedia.interia.pl/obiekty/ ... ?hid=96386

_________________
The infection has been removed
The soul of this machine has improved


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17.01.2003 @ 22:11:40 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:21:55
Posty: 7950
Lokalizacja: Łódź
Poza tym ptak na hełmie to trochę za mało dla identyfikacji. Połowa rycerzy w fantasy ma ptasie skrzydła na hełmie :) bo to prostu wygląda cool ;)) Tej maniery nie ustrzegła się (z całą świadomością i w pełni władz psychicznych i umysłowych) również niżej podpisana.

_________________
You stay away from my boy's pants or I'll hang ya from my Jolly Roger, ya Jezebel!
Elaine Marley-Threepwood


Ostatnio zmieniony 18.01.2003 @ 23:03:12 przez meadwyn, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17.01.2003 @ 22:43:12 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 08.11.2002 @ 23:02:15
Posty: 606
Lokalizacja: Smoków Wawelski
[quote="Wolna Galicja!"]Bractwo Pomurników to dawni Rycerze Którzy Mówią 'Ni!', którzy potem mowili 'tere-fere-kuku' a następnie przenieśli się na Śląsk i zaczeli mówić 'Adsumus!'.

Sorry, nie mogłem się powstrzymać ;)[/quote]

A ścinanie drzew śledziem i ustawianie żywopłotów im przeszło, czy robią to dalej?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 232 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group