Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.04.2024 @ 19:40:23

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 232 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 19.01.2003 @ 1:30:49 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 20:49:36
Posty: 2406
Lokalizacja: Warszawa
Maedwyn pilnuj się w innym temacie napisałaś <i>gospody pomyłuj</i>
a powinno być przez duże G :shock:

Może nie jestem najaktywniejszym No - ale na zamęt we własnych szeregach muszę zareagować.

_________________
<b><i>Magdalaena</i></b>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2003 @ 1:43:19 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 08.11.2002 @ 23:02:15
Posty: 606
Lokalizacja: Smoków Wawelski
W dodatku można by się spierać - "Gospody" czy raczej "Hospody". No bo jeśli to jest po rosyjsku, to nie "Gospody" a "Gospodi", a jeżeli po ukraińsku, to tam "g" nie ma w ogóle, więc musi być "Hospody". Nie wykluczam jednak innego języka słowiańskiego...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2003 @ 2:47:20 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:21:55
Posty: 7950
Lokalizacja: Łódź
Hmmm czy mam już pakować manatki? :) Poza tym lapsusy językowe zdarzają się nawet najlepszym... dobra, koniec tego mętnego tłumaczenia. h/ch nigdy nie były moją najmocniejszą stroną i przyznaję się do błędu. No cóż, zdarza się. W ramach pokuty proponuję napisać 100 razy "hełm" i obejrzeć jeszcze raz wszystkie odcinki szczerbalu.

Krótko mówiąc, uprasza się Donnę Ezenę o zastosowanie prawa łaski

PS. Co do "Gospody" to nie jestem pewna, bo zgubiłam zeszyt do ruskiego, ale to chyba było "Gospody"... a może to faktycznie ukraiński? Albo białoruski?

_________________
You stay away from my boy's pants or I'll hang ya from my Jolly Roger, ya Jezebel!
Elaine Marley-Threepwood


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2003 @ 10:03:14 
Offline
Yarpen Zigrin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 20:49:36
Posty: 2406
Lokalizacja: Warszawa
meadwyn pisze:
PS. Co do "Gospody" to nie jestem pewna, bo zgubiłam zeszyt do ruskiego, ale to chyba było "Gospody"... a może to faktycznie ukraiński? Albo białoruski?


ale na pewno z dużej - mówienie "G/Hospody pomyłuj" zakłada, że dany osobnik jeszcze zdecydowanie pisze Boga z dużej :?

_________________
<b><i>Magdalaena</i></b>


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2003 @ 16:48:15 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Alakhai pisze:
Ech, i co ja narobiłem... :-)
Mead, Ezena kazała ci oddać skorpiony. To brzmi prawie jak "Saruman, your staff is broken." :-)))
Wygląda na to, że cię z NO będą relegować... :-)


Nie, nie, nie zrozumieliśmy się, to te skorpiony, którymi szczułam Mead;P Nie były już potrzebne, a same nie chcą wracać;>>
W końcu sama napisałam "acha":P

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2003 @ 20:54:27 
Offline
Dziad Rogaty
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 16:29:00
Posty: 19480
Lokalizacja: Wyspa
meadwyn pisze:
h/ch nigdy nie były moją najmocniejszą stroną i przyznaję się do błędu. No cóż, zdarza sie


czyli spelniasz warunki konieczne do przyjecia w poczet Drozyny ;)))
jak to sie mowi: lekarzu, wpierw wylecz sie sam...;)

ale moze to i dobrze, kazdy zobaczy ze nie taki NO straszny jak sam siebie maluje, od jakiegos czasu NO same sobie podkopuja autorytet ;)


Cytuj:
Co do "Gospody" to nie jestem pewna, bo zgubiłam zeszyt do ruskiego, ale to chyba było "Gospody"... a może to faktycznie ukraiński? Albo białoruski?


to jest chyba na pewno ukrainski i poprawnie raczej powinno byc przez H a calkiem poprawnie to IMHO powinno brzmiec Hospodyn, z tym ze n raczej "nieslyszalne"

_________________
Hagar skończył się na Kill 'Em All


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2003 @ 21:40:13 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 08.11.2002 @ 23:02:15
Posty: 606
Lokalizacja: Smoków Wawelski
"Hospodyn" to w mianowniku, ale w wołaczu na pewno "Hospody".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19.01.2003 @ 23:04:38 
Offline
Dijkstra

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:21:55
Posty: 7950
Lokalizacja: Łódź
adawo pisze:
ale moze to i dobrze, kazdy zobaczy ze nie taki NO straszny jak sam siebie maluje, od jakiegos czasu NO same sobie podkopuja autorytet ;)


Oczywiście, że tak - inaczej NO za bardzo przejęłyby się swoją rolą i swoją nieomylnością ;) Poza tym ostatnio ktoś narzekał, że za bardzo upierdliwi się robimy - OK zatem, kochane Nazgule, spuśćcie czasem z tonu, albowiem memento: Dzisiaj to ja, jutro może Wy wpadniecie w sidła błędu! :)

Aha, zapomniałam dodać, że mam okoliczność łagodzącą: niedawno miałam potworne urwanie głowy z zaliczaniem biologii i fizyki (jakoś trzeba było zdać ten semestr, tym bardziej, że to był z tych przedmiotów ostatni i niestety najsłabszy w mojej karierze licealisty), więc mininum snu + nauka = dziwne stany psychiczne ;)))

Aaa, skorpiony były poszczute na mnie :) A już się miałam zapytać, czy mogę zostawić sobie chociaż Miziutka ;)

_________________
You stay away from my boy's pants or I'll hang ya from my Jolly Roger, ya Jezebel!
Elaine Marley-Threepwood


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27.01.2003 @ 23:48:56 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 27.01.2003 @ 21:51:45
Posty: 1
Najbardziej przypominają popłuczyny po Templariuszach modo "Król Trędowaty" Zofii Kossak. Które to popłuczyny jak najbardziej byłyby zgodne z tymi bezeceństwami, które propaganda Filipa Pięknego rozpowszechniała o Templariuszach. Cześć oddawana tajemniczemu "Bafometowi", nocne orgie itp. itd. Wszystko razem w sosie magicznego ateizmu. W końcu jak ławy mogą latać, to czemu nie może istnieć magiczne arcybractwo, coś jak Geralt nawrócony na magię.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.03.2003 @ 18:27:34 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.01.2003 @ 16:25:54
Posty: 7116
Lokalizacja: Ankh-Morpork naszego świata/...
Moi m zdaniem, POmurnicy to przede wszystkim wytwór Sapkowskiego, tyle że stworzony z elementów legendy Templariuszy + wiary w istnienei supertajnych, kościelnych jednostek do zadań specjalnych. Mniej wiecej.

Z ekonomią Templariuszy sprawa była względnie prosta - mieli naprawdę duzo kasy i pomnażali ją skutecznie poprzez między innymi pozyczki. Mieli więcejh pieniędzy niż król ( zwracam uwagę że w tamtym okresie różnie bywało z rzeczywistą władzą króla Francji i że we wczesnym średniowieczu np. często ograniczała sie faktycznie do Paryża z okolicami, przy czym sam Paryż od czasu do czasu potrafił się zbuntować.

Król był ich dłużnikiem, a potrzebował kasy. Zresztą, z templariuszami było trochejak z Żydami. Mieli kasę? Mieli. Mieliśta u nich dług i kłopot ze spłaceniem? No to bij Żyda, bnoo bezecnik dzieci porywa źródła zatruwa...

Zadziałał właściwe ten sam mechanizm ekonomiczno - stosowy.

_________________
lɔlɔ̃... Mou lon, ogni agbe gne. Edji le djom!
Liga Niezwykłych Dżentelchamów + Brygada Malkawiańskich Cyklistów.

Gdy nastały jesienne dni
jeden drobny gest
zmienił widzenie świata


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.03.2003 @ 10:08:46 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
Mieli kasę (a król nie), poza tym tworzyli państwo w państwie no i jak się to ma podobać królowi? Jeszcze takiemu świrowi, jak Filip Piękny?

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.03.2003 @ 13:06:14 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Eee, Filip Piękny chyba nie był świrem... Wprawdzie z historią nie mam nic wspólnego i opieram się na słownie jednej książce historycznej (na dodatek dość fabularnej ;>), ale wydaje mi się, że akurat Filip Piękny był jednym z 'normalniejszych' królów Francji (tego okresu)... Jego synowie natomiast (Kłótliwy i Karol Piękny) nie grzeszyli mądrością... Tylko Długi był 'dobrym' władcą, a kontynuował politykę ojca.
W ogóle to bardzo mi się spodobała historia Francji i Anglii :)
Catta, jak Ci idzie czytanie III tomu? :)

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.03.2003 @ 20:38:35 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.03.2003 @ 19:52:50
Posty: 521
Lokalizacja: Niewielkie miasto nad morzem...
Ezena pisze:
Catta, jak Ci idzie czytanie III tomu? :)


Zaczęłam dziś V :)))))))

Jak widzę, jesteś dalej niż ja, czy Mahaut ktoś wreszcie wykończy?

Tez uważam że Filip Piękny świrem nie był, może dla niektórych poddanych i "kochającej" rodziny, za to niewątpliwym świrem był Ludwik X (skazanie Marigny'ego = absurd), o Karolu Pięknym się na razie wypowiedzieć nie mogę. Filip powinien jeszcze znależć jakiś sposób na odsunięcie Kłótliwego od przejęcia tronu, ostatecznie zdawał sobie sprawe z jego stanu umysłowego. Skoro cała reszta spiskowała i kombinowała jak się tylko dało, Filip też się mógł postarać :P

_________________
Ceterum censeo Karthaginem delendam esse
aka Owieczka
-----------
"That's a motorcycle jacket. If you're just wearing it for style then it's a waste of a perfectly good cow."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.03.2003 @ 21:04:43 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
No dobra, może się przejechałam na tym świrze (bez skojarzeń:)... Ale na pewno nie był słodką, kochaną postacią, o której można by wspominać z sentymentem. Wprawdzie jego żona tak robiła, ale ona akurat była świrnięta:)
Mnie się po prostu nie podoba to, co zrobił templariuszom. Ale w sumie większość (jeśli nie prawie każda) znanych historycznych postaci ma coś w tym stylu na sumieniu, więc może nie warto się rozpisywać.

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.03.2003 @ 21:09:37 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.03.2003 @ 19:52:50
Posty: 521
Lokalizacja: Niewielkie miasto nad morzem...
Hmmmm...chyba mało który monarcha był słodki i kochany...jak robił dobrze państwu ogólnie, to robił źle niektórym ludziom, jak robił źle państwu, to albo robił dobrze sobie, albo w ogóle do niczego się nie nadawał...

_________________
Ceterum censeo Karthaginem delendam esse
aka Owieczka
-----------
"That's a motorcycle jacket. If you're just wearing it for style then it's a waste of a perfectly good cow."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 232 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group