Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 27.04.2024 @ 16:31:18

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 232 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 08.06.2004 @ 13:03:55 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
M. Aurelius pisze:
Skad tak dobrze wiecie co gadał przed śmiercią? ;))))))))))).

Byłam przy tym;)

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.06.2004 @ 13:05:06 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
M. Aurelius pisze:
Myślałem że po niemiecku jest tak samo po angielsku light i light pisane tak samo.

Eee, nie rozumiem... Das Licht - światło, licht - jasno...

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.06.2004 @ 13:24:34 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
Ezena pisze:
Hmm, nie wpadłam na to, ale w tym co pisze Marek a propos 'pomórników' jest jakiś sens... Ciekawe.
Tyle, że 'pomurnik' to ptak i stąd nazwa u ASa, jak mniemam ;)

własnie, pisaliśmy w swoim czasie i były podawane liniki - małe pełzające po trawie ptaszysko.
Na dokładkę u ASa jest tylko jeden osobnik mogący się transformować do tej postaci. Stowarzyszenie zostało tak nazwane od niego. Równie dobrze moglibyśmy je nazwać "Bractwem Czarnowłosych" ;-)
Więc wynajdywanie powiązań lingwistycznych bractwa z inkwizycją czy iluminiatami jest naciągane. Nieuzasadnione.
Fajnie sobie pogdybać, ale na rozwiązanie tej zagadki chyba będziemy musieli poczekać :-)

_________________
All those moments will be lost in time...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09.06.2004 @ 11:29:21 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 08.01.2003 @ 16:36:24
Posty: 1139
Lokalizacja: o, stamtąd!
M. Aurelius pisze:
Wiem - to nie jest wiarygodne źródło dla oceniania officium. (...) Poza tym ta notka ślicznie wpasowuje sie w czarną legendę, z którą już tyle razy polemizowłem, że aż brak mi sił.

Oj, Marku, prawda - z medialną tresurą intelektualną, polegającą na wyrabianiu skojarzeniowego odruchu Pawłowa: "inkwizycja = lochy, tortury, stosy, polowania na czarownice, itd. => KK był i jest be" wygrać chyba nie sposób.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09.06.2004 @ 11:37:02 
Offline
Kochanek Vesemira
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2002 @ 16:09:47
Posty: 16427
Bez przesady, mi inkwizycja kojarzy się automatycznie z Monty Pythonem :)

_________________
Eckstein, Eckstein, alles muss versteckt sein.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09.06.2004 @ 11:39:21 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
jonatan pisze:
M. Aurelius pisze:
Wiem - to nie jest wiarygodne źródło dla oceniania officium. (...) Poza tym ta notka ślicznie wpasowuje sie w czarną legendę, z którą już tyle razy polemizowłem, że aż brak mi sił.

Oj, Marku, prawda - z medialną tresurą intelektualną, polegającą na wyrabianiu skojarzeniowego odruchu Pawłowa: "inkwizycja = lochy, tortury, stosy, polowania na czarownice, itd. => KK był i jest be" wygrać chyba nie sposób.

Przykro mi, Jonatanie, ale przez wiele lat swego działania inkwizycja narobiła sobie właśnie takiej opinii. Wychodzi na to, że tę tresurę przeprowadziła sama, i to tak silną, że przetrwała stulecia. Jeśli możesz podać jakieś pozytywne skojarzenia, a nie tylko stosy, czarownice, tortury itp, to bardzo chętnie się z nimi zapoznam.

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09.06.2004 @ 11:52:06 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 19.05.2004 @ 17:09:39
Posty: 126
-> w.m.k.

Tak to juz jest, ze papiez jeszcze niedawno przepraszal za procesy czarownic. Nie slyszalem, zeby jakis niemiecki, angielski lub amerykanski rzad za palenie czarownic kogokolwiek przepraszal. Po prostu KK sie czuje odpowiedzialny za cala swoja historie, inni lubia wine z siebie zrzucac. Liczba procesow i stosow w krajach protestanckich wcale nie byla mniejsza, w takiej np. Genewie Kalwina byly na porzadku dziennym

Polecam w/w linki do stron o Inkwizycji. Inkwizycja starala sie wprowadzic pewne standarty w barbarzynskich procesach sredniowiecza. Oskarzony mial przed sadem Inkwizycji wiecej szans, niz przed jakims innym.

Ciemnej slawy przydala Inkwizycji jej hiszpanska odmiana. Krolowie Hiszpani uzywali jej jako policji politycznej. Ale najgorzej wyszla ona w starciu z intelektualnymi pradami Odrodzenia i Oswiecenia. Czarna legenda KK i I powstala wlasnie w czasach oswiecenia i swieci triumfy do dzis

_________________
Czy koty biorą udział w wyścigu szczurów?
[1](5)(1)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09.06.2004 @ 12:12:45 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
Tak, wiem, że papież przepraszał. Roman Herzog też swojego czasu przepraszał za niemieckie ludobójstwo podczas II wojny. Co nie zmienia faktu, że życia ofiarom nic nie wróci. Chodzi mi o to, że opinia o Inkwizycji jest o tyle zasłużona, że ofiarą inkwizytorów padali w większej części niewinni ludzie. Nie przeczę, że zdarzali się ludzcy inkwizytorzy. Podobnie ja ludzcy hitlerowcy podczas II wojny. I to porównanie nie ma na celu nikogo obrażać.

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09.06.2004 @ 12:35:19 
Offline
Zmiany

Rejestracja: 19.05.2004 @ 17:09:39
Posty: 126
Zacytuje porownanie z tekstu Ziemkiewicza (polecam calosc do przeczytania tutaj
Cytuj:
(O Inkwizycji)W uważanym za szczególnie "gorący" hiszpańskim okręgu Bajadoz w ciągu 1O6 lat (1493-1599) skazano na stos... 20 osób.
(O "innych")W księgach miejskich Genewy znajdujemy zapis, iż w 1545 Kalwin kazał tam spalić za czary - bez żadnego sądu - 31 osób


Tyle jesli chodzi o proporcje. Reszte tekstu nie przytaczam, kazdy sobie sam poczytac moze. Czy sie zgodzi z autorem, czy nie, to juz nie moja sprawa.

Jesli zas chodzi o "niewinnosc" to oczywiscie celem Inkwizycji bylo zwalczanie herezji. Dzisiaj "heretycy" moga zakladac sobie sekty do woli, mamy w koncu wolnosc religijna.

W czasach, kiedy Kosciol byl jednym z fundamentow panstwowosci a kazda herezja laczyla sie nieodmiennie z buntem ludowym, inaczej ich oceniano i sadzono. W swietle owczesnego prawa byli jak najbardziej winni, dzisiaj bysmy ich wszystkich hurtem ulaskawili.


PS: To juz off-topic czy tylko taka dyskusyjka na boku? Czy wykracza to poza zakaz dyskusji o religii itp? Dla mnie to tylko taka historyczna dygresja.

_________________
Czy koty biorą udział w wyścigu szczurów?
[1](5)(1)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09.06.2004 @ 12:54:13 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 08.01.2003 @ 16:36:24
Posty: 1139
Lokalizacja: o, stamtąd!
Są teksty do przeczytania w podanych wyżej linkach. A jeżeli ktoś uważa je za "nieobiektywne" z racji "prawicowości" autorów, a zatem niegodne wiary, to przytaczam Tego, Co Na Tym Forum Robi Za Autorytet:

Wywiad: Wiedźmin i historia

Istnieje w fantasy rozbudowany nurt, opisujący Inkwizycję, która prócz heretyków i innowierców ostro prześladuje elfy i inne bajeczne stwory. Dlatego elfów już nie ma, bo wszystkie eksterminowano. Faktem jest, że autorzy często nie umieją ustrzec się stereotypu, ogranego banału – cięgiem pokazują nawiedzonych i zaślepionych księży, inkwizytorów, Torquemadów gotowych tylko palić i torturować. To typowe dla Anglosasów, wśród których do dziś pokutuje straszny obraz inkwizytora i inkwizycji: efekt czarnej propagandy prowadzonej przeciw Hiszpanom przez Francisa Walsinghama, ministra Elżbiety I.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09.06.2004 @ 13:00:05 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.12.2003 @ 13:45:04
Posty: 6932
Lokalizacja: urojone Trondheim za morzem
adalbert pisze:
Jesli zas chodzi o "niewinnosc" to oczywiscie celem Inkwizycji bylo zwalczanie herezji. Dzisiaj "heretycy" moga zakladac sobie sekty do woli, mamy w koncu wolność religijna..

I dlatego uwielbiam dzisiejsze czasy, w których - nawet, jeśli ktoś uważa, że lepiej ode mnie wie, co mam myśleć - nie jest mi w stanie narzucić tego siłą. Traktowanie ludzi jak niedorozwiniętych dzieci, którym trzeba ukazać właściwą drogę, mija się z celem. Każdy musi dorosnąć na własny rachunek. Jeśli przy tym się połamie i poparzy - będzie wiedział, że stało się tak wskutek jego i tylko jego działań. A co do sekt? Mogę powiedzieć tylko jedno - wolność jednostki jest wolnością jednostki. Każdy powinien mieć prawo do wolnego wyboru. Obojętne, czy będzie to wstąpienie do sekty, poderżnięcie sobie gardła, czy spędzenie życia na medytacjach na temat dowolnego bóstwa.
I niniejszym kończę (z mojej strony) tę offtopicową dyskusję:)

_________________
Tłumaczenie niechlujstwa językowego dysleksją jest jak szpanowanie małym fiutkiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.09.2004 @ 12:45:34 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Sheng pisze:
Moment, moment: A Pomurnicy nie mogš byc po prostu... Templariuszami? Nie mam pod reka Narrenturm, ale coœ mi sie zdaje, ze to w zamku tego wlasnie zakonu "panowi co sš" (Adsumus to naprawde Jestesmy?) zgromadzili sie na poczatku. Nie wiem, czy w poczatkach XV wieku Templariusze jeszcze istnieli, ale wydaje mi sie, ze Pomurnicy sa najblizsi zakonowi rycerskiemu niz Opus Dei. Wskazywalyby na to rowniez inne fakt. R. stwierdza podczas walki z Pomurnikiem, ze uzywal on arabskiego ziela. Jesli sie nie myle bractwa krzyzowe, a Templariusze w szczegolnosci, spedzili troche czasu na Bliskim Wschodzie. To oni zdobywali i przywozili do Europy lub niszczyli na miejscu arabskie biblioteki. I, jak w pysk strzelił, pasujš mi do wizerunku Assasynów (ci chyba powstali w XIII wieku?). Nie wspominajšc juz o tym, ze braterstwa tego rodzaju pozostajac "wiernymi" podstawom swojej dzialalnosci z dużš wprawš adoptowaly do jej potrzeb podpatrzon gdzies metody - na przyklad miecze, pale i ogien...
Zastanawia mnie jeszcze jedno - Czy Reinmar nie zinterpretował przypadkiem w zły sposób Adsumus? Czy to słowo podlega w ogóle interpretacji, czy może miec rozne znaczenia?
Pozdrawiam


Zakon Templariuszy zostal rozwiązaany na poczatku X)V w., a ich ostatni mistrz, jakub de Molay spalony na stosie w 1314r. Co w niczym nie przeszkadza wielbicielom teorii spiskowych;-). Ha, pojawila sie tez teoiria, ze wlasnie w tym roku papiez Klemes V w tajemnicy ulaskawil templatriuszy, wiec kto wie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.09.2004 @ 13:21:04 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
Nie przejrzałaś poprzednich stron, prawda? O templaruszach było wiele już powedziane

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.09.2004 @ 13:33:01 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
dokładnie tak się stało, przyznaję bez bicia:-). nie wqiem czemu, wydawało mi się, że odpisuję na posta z ostatniej strony wątku...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25.10.2004 @ 0:23:54 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 21.10.2004 @ 13:31:31
Posty: 60
tak więc... Marek podesłał mi topic i możemy wrócić do przerwanej rozmowy.

Teraz po BB wiemy znacznie więcej o Pomurniku i jego tajemniczych monstrach wołajacych "Adsumus". Jasne sie stało, że Cała ta tajemna organizacja jest na usługach biskupa Konrada i nie tylko ku chwale Bożej zabija, zastrasza, szpieguje i czyni.
Nasz Ptaszek ponadto nie jest jakimś tam niezwycięzonym dźinem ale magiem- polimorfem (całkiem niezłym dodajmy) parającym sie nekromancją (z marnym puki co skutkiem). Jego banda Asasynów to naćpani żołdacy a ich wcześniejsze podobieństwo do Dzikiego Gonu urwało sie szybko wraz z siekańcami, kulami, szkłem i salwą taboryckich żołnierzy. Okazuje się że nic haszysz skoro cepy w garści.
Jak juz wspomniałem dziwna wydaje mi sie podległość Pomurnika Konradowi i zbytnie uniżenie i posłuch. Być może rzeczywiście Konrad daje najlepszy z możliwych azyl Pomurnikowi w zamian otrzymuje usługi specjalne. Za dużo jednak tych Ojców i synów tam było.

_________________
Jak mawiał król Dezmod, zaglądnąwszy po skończonej potrzebie do nocnika: "Rozum nie jest w stanie tego ogarnąć"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 232 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group