Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 02.05.2024 @ 5:26:02

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 219 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Następna
Autor Wiadomość
Post: 29.07.2004 @ 13:20:37 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.07.2004 @ 12:54:49
Posty: 9
Lokalizacja: Griffegard
Guten Tag

Owoż głos zamiaruję zabrać w sprawie ważkiej a niepewnej. Str. 208 - Szarlejowe egzorcyzmowanie w zakonie benedyktynów. "Ułożono go, krzyżując na piersi ręce(...) i wplatając w bezwładne palce różaniec(...)." Czy różaniec miałżeby prawo zaistnieć w owych czasach? Nie jestem pewien. Modlitwa oważ powstała już pono w XII w. Czy na pewno? Jako żywo przypomina różaniec wschodnie accesorium modlitewne (w islamie-99 imion Allacha, jak również buddyści, hindusi etc.). Czy przybyło ze wschodu? Tego nie wiem. Jeśli tak, takież kontakty, i takie zapożyczenia nastąpić winny nieco później. Ale może w ogólności trzódka wierząca nie zależnie od szerokości geograficznej miłuje się w miętoszeniu paciorków. Modlitwę r. stworzył pono św. Dominik na polecenie "NMP" przeciw Katarom. Osobiście przypomina mi to pitagorejczyków którzy przez pokolenia wszelkie swoje teorie przypisywali dawno już szczezłemu Pitagorasowi co by nadac owym znaczenia większego. Mechanizm taki przez wieki możnaby obserwować w różnych zgromadzeniach. Tak i tu wynalazek ów mógłby byc przypisywany jeno Dominikowi wraz z odpowiednią legendą. Dopiero w XVI w. papa Pijus V nakłania trzódkę do mantrowania nad różańcem w trwodze przed Orientem. Zatem trudno bez wahań przyjąć, że w 1425 różaniec mógł opleść mnisze paluchy. A tym bardziej chyba kłopotliwe jest by "dominikański" wynalazek znalazł zastosowanie u benedyktynów. GruzGott.

_________________
Dziś na obiad była potrawka z kury...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.07.2004 @ 13:33:17 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.07.2004 @ 12:54:49
Posty: 9
Lokalizacja: Griffegard
Eryk Tottenham pisze:
Jezeli sie powtorze, to wybaczcie, ale nie bylem w stanie przedrzec sie przez te 9 stron.
Strona 275: (...) panie Szarleju i ty, paniczu von Hagenau. Nawiasem, czyście jaki potomek tego sławnego poety?
-> czy aby na pewno w 15 wieku w mowie potocznej używano wyrażenia "naiwasem mówiac" :) ?

A czy mówił ktoś "chędoż się", "całuj mnie w rzyć" itd? Nie! (Wiem to po zajęciech z gramatyki historycznej języka polskiego). Przecie to składnia współczesna, która ubarwiona tylko leksykalnie, ma dać efekt komiczny. To kwestia konwencji i albo się ją łapie na drugiej stronie książki albo czytanie Narrenturmu nie ma sensu. Przecież jest tak samo kiedy Reinmar rozmówcy (Szarlejowi) zdradzić nie zamiaruje źródła wiedzy na temat wyprawy na Czechy (a jest nim Zawisza), odpowiada na pytanie czy można na owym źródle polegać: <<Ze i owszem, przysłowiowo>>. A odnosi się to do powiedzenia "polegać na kimś jak na Zawiszy" a którym mniemam "współcześni" Reinmarowi nie operowali. To wszystko kwestia konwencji, to wszystko postmodernizm.
jonatan pisze:
2. Reinevan wraz z kompaniją księdza, rabina i khem, kurtyzany dociera do Strzelna w wigilię święta Wniebowzięcia. Rozmawia z kanonikiem Otto Beesem i nazajutrz wyjeżdża, aby dotrzeć do swojego brata.
Otóż, byłoby to własnie święto Wniebowzięcia, a więc farbiarnia i foulsz nie mogłyby pracować.

Ale przecie Piotr sam Husytą będąc nie musiał respektować katolskich swiąt maryjnych.

_________________
Dziś na obiad była potrawka z kury...


Ostatnio zmieniony 02.08.2004 @ 18:21:32 przez von_Gorski, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.07.2004 @ 17:24:02 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
von_Gorski pisze:
Piotr sam Husytą będąc nie musiał respektować katolskich swiąt maryjnych.

jakich przepraszam? jakich świąt? ej, kolego, swoje sympatie i antypatie możesz demonstrować gdzie indziej. 1sze ostrzeżenie. Poczytaj Forumokietę, jeszcze raz

_________________
All those moments will be lost in time...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.07.2004 @ 17:32:22 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 18:24:13
Posty: 14122
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Mnie się wydaje, że to literówka ;)

_________________
Z poważaniem, Donna Ezena Capo di tutti capi Nazguli Ortografii
And when your heart begins to bleed, you're dead and dead, indeed.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29.07.2004 @ 17:44:02 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29.07.2004 @ 12:54:49
Posty: 9
Lokalizacja: Griffegard
Oczywiście, że litrówka. Nie jestem jeszcze dość biegły w klawiaturowaniu i to dla tego. Niechaj Swięte Oficjum zechce wybaczyć.

Ale respektować "tych" świąt to on nie musiał.

_________________
Dziś na obiad była potrawka z kury...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.08.2004 @ 19:44:02 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.01.2003 @ 11:21:33
Posty: 142
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Hagar pisze:
gandrel pisze:
<;<b> konfesjonał wprowadzono w 2 poł. XVI w. po soborze trydenckim. </b>


wlasnie, wprowadzono jako obowiazujacy, od tego czasu musial byc, ale pytanie brzmi czy wczesniej mogl byc?? przeciez tak znikad go sobie nie wymyslono, musial istniec jakis pierwowzor..
a poza tym prosci ludzie gdzies, jakos musieli sie spowiadac...


Mam właśnie przed sobą książkę "Historia życia Prywatnego. Od Europy feudalnej do renesansu" (Ossolineum, Wrocław 1998). Na stronie 563 mamy ilustrację podpisaną "Spowiedź przy konfesjonale. Ilustracja do traktatu o pobożności, XIV w. (Chantilly, musee Conde)".

Sam konfesjonał wyglada ja duże krzesło lub tron z drewnianym baldachimem a penitent klęczy z boku przy poręczy. Ponieważ reprodukcja jest czarno-biała a tło przedstawione schematycznie, nie da się stwierdzić, gdzie ów mebel stoi.

_________________
Wolna Galicja!

"W Ołomuńcu na Fischplatzu,
Gdym na warcie Herrgott stoł,
Wszyscy mi się Herrgott dziwowali,
Sam się Cysorz Herrgott śmioł.."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.08.2004 @ 19:47:14 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
Coś mi się właśnie nie zgadzało.
Przecież kościoły są zbyt akustyczne aby tak spokojnie klęczeć koło krzesełka i wygadywać swe bezeceństwa jak jacyś heretycy :P

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02.08.2004 @ 19:56:09 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.01.2003 @ 11:21:33
Posty: 142
Lokalizacja: Kraków, Galicja
von_Gorski pisze:
Ale respektować "tych" świąt to on nie musiał.


Musiał, musiał.

Primo: jego robotnicy byli katolikami a w średniowieczu przy braku wolnych sobót święta kościelne poza rola religijną pełniły rolę obecnych urlopów i weekendów.

Secundo: Sam Piotr von Bielau nie występował jawnie jako husyta, co więcej, był dobrodziejem klasztorów.

Tertio: Gdzie jest napisane, że husyci kwestionowali kult maryjny?

_________________
Wolna Galicja!

"W Ołomuńcu na Fischplatzu,
Gdym na warcie Herrgott stoł,
Wszyscy mi się Herrgott dziwowali,
Sam się Cysorz Herrgott śmioł.."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.08.2004 @ 19:57:24 
Offline
Bloede Blath aen Laeke Dhromchla

Rejestracja: 17.10.2002 @ 11:59:59
Posty: 13943
Lokalizacja: ze stajenki
Spowiedź z reguły przeprowadza się szeptem i jakkolwiek dobra akustyka by nie była, nie słychać by było tego tak wyraźnie :]

_________________
ggadem lub emalią


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02.08.2004 @ 19:58:28 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
von_Gorski pisze:
Oczywiście, że litrówka. Nie jestem jeszcze dość biegły w klawiaturowaniu i to dla tego. Niechaj Swięte Oficjum zechce wybaczyć.

Ale respektować "tych" świąt to on nie musiał.

przyjmę to za dobrą monetę i nie spłoniesz (na razie) na stosie.
Acha, Ez, jak mogłaś nei wyłapać, że pisząc o wyznawczach Jana Husa von Nogaj..eee...znaczy Gorski powinien był ich nazwać z małej litery?
Oj panie Niespodzianka, brak szacunku dla przyrodzonego jezyka, następny minus...Hospodi pomyłuj, czym to się skończy?

Co do spowiedzi, czy w średniowieczu one jeszcze nie były publiczne?

_________________
All those moments will be lost in time...


Ostatnio zmieniony 02.08.2004 @ 20:00:08 przez Borsuk, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.08.2004 @ 19:59:43 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.01.2003 @ 11:21:33
Posty: 142
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Asl pisze:
Spowiedź z reguły przeprowadza się szeptem i jakkolwiek dobra akustyka by nie była, nie słychać by było tego tak wyraźnie :]


Zresztą obecnie w większości kościołów (zwłaszcza nowoczesnych) część konfesjonałów zredukowano do postaci lekkiego krzesełka z kratką.

_________________
Wolna Galicja!

"W Ołomuńcu na Fischplatzu,
Gdym na warcie Herrgott stoł,
Wszyscy mi się Herrgott dziwowali,
Sam się Cysorz Herrgott śmioł.."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.08.2004 @ 15:17:53 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 08.01.2003 @ 16:36:24
Posty: 1139
Lokalizacja: o, stamtąd!
Blaireau pisze:
Co do spowiedzi, czy w średniowieczu one jeszcze nie były publiczne?


Na pewno nie. Formę spowiedzi "usznej", na ile pamiętam, wprowadzili Iroszkoci. A może tylko upowszechnili ? W każdym razie czas ich działalności misyjnej to gdzieś VI-VIII wiek.
Publiczne wyznanie grzechów ostało się tylko w zakonach, jako tzw. "kapituła win", i to też było dość dawno.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.08.2004 @ 15:30:14 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 08.01.2003 @ 16:36:24
Posty: 1139
Lokalizacja: o, stamtąd!
Różaniec, a raczej szerzej mówiąc paciorki nanizane na sznurek, są dość często spotykane w wielu religiach, choćby buddyźmie, islamie itd. Stanowi to formę pomocy w odmawianiu modlitw powtarzalnych, jak mantry, imiona Allacha, katolicki różaniec czy prawosławna modlitwa Jezusowa. Świadczy to o tym, wszędzie odnajduje się dużą wartość takiej techniki modlitewnej, choćby niektórym wydawałaby się ona czymś prymitywnym.
Historia różańca jest nieco bardziej skomplikowana i starsza niż sądzi von Gorski. Niestety, książkę Herschela "Różaniec - modlitwa Jezusowa Zachodu" czytałem dość dawno i sporo uleciało z mojej pamięci. Przypominam sobie tylko tyle że wprowadzenie odmawiania 150 Zdrowasiek czy Ojczenaszów zawdzięczamy znów Iroszkotom, jako rodzaj psałterza dla prostaczków (zamiast 150 psalmów). Przybierało to różne formy, mieli, owszem też coś wspólnego z tym dominikanie. W każdym razie w XV wieku chyba mógł być obecny. Ale raczej w postaci 150 paciorków, bo obecna forma pochodzi chyba gdzieś z XVI czy XVII (tajemnice, dziesiątki), i to w wyniku przystosowania do odmawiania wspólnego. Przedtem rózaniec był modlitwa prywatną,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.08.2004 @ 15:32:33 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
Niestety w ramach postępu zreformowano rok temu różaniec. :(((
Pewnie czemu nie...Od tego czasu nie odmawiam :(((

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.08.2004 @ 15:35:51 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 08.01.2003 @ 16:36:24
Posty: 1139
Lokalizacja: o, stamtąd!
Marku, jak możesz, to przeczytaj ta książeczkę. Wtedy przekonasz się że to do czego się przyzwyczaiłej to wcale nie było stałe, i jedynie słuszne :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 219 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 15  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group