Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.03.2024 @ 1:19:52

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 219 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Następna
Autor Wiadomość
Post: 20.11.2005 @ 17:57:53 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 18.11.2005 @ 20:42:55
Posty: 1
Lokalizacja: Mogilno
Właśnie jestem w trakcie lektury Narrenturm i mam pytanko o stylizację języka.

Po opuszczeniu Świdnicy Szarlej i Samson Miodek rozmawiają o wynalazcach i w dyskusji tej używają zwrotu: "środowisko naturalne".

Czy nie uważacie, że to trochę zwrot nie na tamte czasy. I czy znaleźliście więcej takich lapsusów.

PS.: To mój pierwszy post, więc jakby co to przepraszam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20.11.2005 @ 18:35:28 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
Ale za co? Za pierwszy post? ;)
Osobiście uważam, że to nie żaden lapsus, tylko celowa stylizacja. Bywały już takie w sadze, choćby "broń konwencjonalna". Tu jest to mniej usprawiedliwione, bo Narrenturm jest w końcu powieścią raczej historyczną, ale wcale mi nie przeszkadza. Poza tym wciaż uparcie stoję na stanowisku, że AS jest postmodernistą i stąd wszystko inne wynika. :)

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.11.2005 @ 8:38:04 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
Oczywiście że to celowe. Np. w rozmowie z Beresiem Sapkowski tłumaczy (w kontekście XX-wiecznego słowa "ludobójstwo" użytego przez Zawiszę) że tego typu zabiegi są u niego jak najbardziej zamierzone - podkreślają uniwersalność pewnych kwestii:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.11.2005 @ 17:54:39 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 01.11.2005 @ 21:03:14
Posty: 78
Lokalizacja: North-West
Dokładnie w ten sposób odbieram posługiwanie się przez Sapkowskiego wyrażeniami typowymi dla naszych czasów. Dobrym przykładem jest też pojawienie się słowa "terroryzm", o którym to dzieci miały się w szkołach uczyć ;)

_________________
"Nadchodzi zima"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21.11.2005 @ 20:00:35 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.11.2005 @ 0:34:33
Posty: 56
Lokalizacja: ze Śląska (nie jak Rupilius :)
Jedna z najlepszych aluzji, jakie pamiętam była w rozmowie Reynevana, Szarleja i Samsona gdzieś w drodze o komunikacji bez zanieczyszczeń. Odnosiło się niby do koni. Że to kiedyś będzie z tym lepiej, chociaż nie wiadomo. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.01.2006 @ 23:05:17 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02.01.2006 @ 23:01:59
Posty: 1
No to ja isę czepie czytam to forum od dni paru więc chyba pierwszy post nie zakończy się blamażem jak Bóg da :]
cytując za Romanem Konikiem ,z którym to wywiad ktoś przytoczył
"Minimalną granicą wieku dla inkwizytora było 40 lat " ,a Hejncze byl młodszy ... Studiował z Reynevanem ...

Pozdrawiam Smendrek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.01.2006 @ 14:58:30 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.07.2005 @ 22:38:30
Posty: 40
Lokalizacja: Chojnice
zawsze zdarzają się jakieś wyjątki potwierdzające regułę... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06.01.2006 @ 13:50:13 
Offline
Zmiany
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.01.2003 @ 11:21:33
Posty: 142
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Smendrek pisze:
"Minimalną granicą wieku dla inkwizytora było 40 lat " ,a Hejncze byl młodszy ... Studiował z Reynevanem ...

Niestety, w książkach, które znalazłem o Grzegorzu Heintze są zaledwie jednozdaniowe wzmianki bez podania jego wieku, ale po porzuceniu zaszczytnego zajęcia (ok. 1450) wyjechał do Tuluzy, gdzie studiował a potem nawet wykładał, a przed objęciem funkcji inkwizytora m.in. wykładał w kolegium dominikańskim w Cambridge, więc funkcję inkwizytora mógł otrzymać przed 40-tką jako wybitny umysłowo członek wrocławskiego konwentu dominikanów...

Poza tym, to, że studiował z Reynevanem nie znaczy, że na jednym roku lub że byli rówieśnikami - w średniowieczu wiek studentów wahał się od lat kilkunastu do kilkudziesięciu...

Nota bene, moje źródła wspominają o studiach Grzegorza w Krakowie, za to nic nie piszą o jego studiach w Pradze...
popisek pisze:
AS jeżeli chodzi o próbę wpuszczenia czytelnika w maliny jeżeli chodzi o tożsamość Nikoletty popełnił jeden błąd. Kiedy Reynevan pyta się Hackeborna czy Katarzyna jest jasnowłosa ten potwierdza. Jak zostało udowodnione parę postów temu nie miał prawa.

Miał prawo i to nie żaden błąd.

Hackeborn nie potwierdza, a mówi cos w stylu (cytuję z pamięci): "Nie żartujcie, widzieliście ją na turnieju", co może równie dobrze oznaczać zaprzeczenie...

Zostawić na chwilę towarzystwo i zaśmiecą wątek ;-)

_________________
Wolna Galicja!

"W Ołomuńcu na Fischplatzu,
Gdym na warcie Herrgott stoł,
Wszyscy mi się Herrgott dziwowali,
Sam się Cysorz Herrgott śmioł.."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06.01.2006 @ 17:16:41 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
Błąd IMO jest, zobacz wcześniejszą stronę (strony?) - post bodajże z sierpnia;P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.01.2006 @ 15:02:56 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 07.01.2006 @ 12:47:43
Posty: 20
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice
Przejrzałem ten temat i zauważyłem, że znaleziono dwa „błędy”, które wcale błędami być nie muszą:
1.
burza pisze:
Drobna pomylka Sapkowskiego jesli chodzi o nazwe tego miasta. W owych czasach zwalo sie ono nie inaczej jak Kozia szyja :) lub zeby bylo bardziej naukowo: Caprae colium, a po niemiecku: Ziegenhals.
Obecna nazwa nadana została po 1945 i pochodzi z języka czeskiego hluche lazne tj głuche, puste uzdrowisko.

pozdro

Większość miejscowości (o ile nie wszystkie) na Śląsku miała wtedy inne nazwy. Gdyby użyto dawnych nazw, ciężko by było się połapać o jaką miejscowość chodzi.
2.
jotesx pisze:
- Podczas odprawiania egzorcyzmów jedli plusk bobrzy gdyż był to piątek

Mięso bobra można było jeść w okresie postu. W średniowieczu nie było czegoś takiego jak dzisiejsza zoologia, która jasno określa, co jest rybą, a co nią nie jest. Dlatego bóbr, ze względu na to, że żyje w wodzie i posiada pokryty łuskami ogon, został uznany za rybę.


Mam też jedno pytanie odnośnie cytatu:
„Zostaliście... - Reynevan odchrząknął. - Zostaliśmy więc bez pociechy duchowej?
- Jest wódka.”
Czy w XV wieku była już wódka? Jeśli tak, to czy jest to coś podobnego do dzisiejszej wódki? Nie wyobrażam sobie, by ludzie w średniowieczu mogli wyprodukować coś o czterdziestoprocentowej (albo większej) zawartości alkoholu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.01.2006 @ 15:13:04 
Offline
Feldmarszałek Duda
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17.06.2004 @ 21:19:33
Posty: 4505
W tym drugim "błędzie" chyba chodziło o to, że Sapkowskiemu pochrzaniły się dni, o tym że bobra można było było jeść w poście pisze przecież on sam.
Co do wódki w Narrenturm, to już to dyskutowano, ale nie pamiętam w jakim temacie. Wrzuć w wyszukiwarkę "destylacja";)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.01.2006 @ 17:29:27 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21.09.2002 @ 12:19:06
Posty: 8591
Lokalizacja: Ultima Thule
Nie znam się na historii wódki, ale coś mi się obiło o uszy, że to XVI wiek...

_________________
Święte Gramatyko i Ortografio, módlcie się za nami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.01.2006 @ 1:55:04 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14.10.2002 @ 15:53:53
Posty: 85
Cyjanopan pisze:
Nie wyobrażam sobie, by ludzie w średniowieczu mogli wyprodukować coś o czterdziestoprocentowej (albo większej) zawartości alkoholu.

Fascynuje mnie Twoja wyobraźnia, zwłaszcza pod wpływem jej obiektu.
Co właściwie sobie wyobrażasz: warsztat, nowoczesną gorzelnię, łódzkie mieszkanie Mistrza, (nie dajcie bogowie!) nic...? ;)

_________________
idzie obić Cię kilku gości, for example, podchodzą niby nic i walą Cię po łbie - widzisz jaka fajna niespodzianka, aż miło. W drugim wariancie biegną na Ciebie przez całe osiedle krzycząc, że Cię zapier..... to już nie tak fajne, bo wiesz co będzie
Yao


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.01.2006 @ 13:01:22 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
Trudno jest jednoznacznie ustalić, kto i kiedy otrzymał po raz pierwszy czysty alkohol (destylat). Proces destylacji odkrył prawdopodobnie arabski lekarz Phazes - było to przed naszą erą. Jest bardzo prawdopodobne, że znali go już kapłani w starożytnym Egipcie, którzy podczas religijnych obrzędów zmoczone wodą okrycia głowy polewali alkoholem i podpalali je. Płonący alkohol otaczał głowę ognistą aureolą a widok ten skłaniał ludzi do oddawania kapłanom czci boskiej. Z przekazów pisemnych wiadomo też, że Arystoteles znał prawdopodobnie czysty alkohol, uzyskując go poprzez gotowanie wysokoprocentowego wina ("wino palone"). W Europie czysty alkohol pojawił się w VIII w. n.e. Sadząc po nazwie od Arabów.

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01.03.2006 @ 20:09:26 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01.03.2006 @ 19:31:21
Posty: 3
Caribre pisze:
Wyłapałem coś jeszcze w N. Dość dawno, ale nie chciało mi sie czytać całości postów, by sprawdzić, czy ktoś to zauważył. Na szczęście nikt:)
Otóż Huon von Sagar mówi Reinmarowi, że zamiast tłuszczu z niemowlaków dodał do mikstury latania oleju ze słonecznika. Nie mógł tego zrobić, gdyż słonecznik przypłynął do Europy z Ameryki Pd., która wtedy nie była jeszcze odkryta, jak wiemy.


Otóż nie.
Hun von Sagar mógł kupić olej słonecznikowy od Arabówb, ponieważ słonecznik od dawien dawna hodowano także w Indiach, nie tylko w Ameryce Płd.

Wiem, co mówię, bo jestem zielarzem:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 219 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 11, 12, 13, 14, 15  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group