Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 28.03.2024 @ 17:35:55

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Spanienkreuz
Post: 28.03.2007 @ 17:53:12 
Offline
Kochanek Vesemira
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2002 @ 16:09:47
Posty: 16427
Rzecz dotyczy najnowszego szortu ASa z kwietniowej NF. Jak wrażenia?

Dla mnie to jest opowiadanie co najwyżej przeciętne. Poprawnie napisane, ale bez językowych smaczków. Końcówka niby jest przewrotna, ale przez swoją przewrotność staje się przewidywalna - przez to, że Sapkowski przyzwyczaił do takich zakończeń, już nie zaskakuje. Najgorszy jest fakt, że opowiadanie zostało napisane w zasadzie nie wiadomo po co - ani tam nie ma akcji, ani postmodernistycznej zabawy rzeczywistością, ani odniesień do aktualnych problemów. Dowiadujemy się tylko, że bombardowanie Guerniki było zbrodnią, i że faszyzm jest zły. Jakbyśmy jeszcze tego nie wiedzieli. Ideologia to za mało, by napisać dobre opowiadanie. AS pisał rzeczy lepsze, i to o wiele. W zasadzie wszystko było lepsze.

Tutaj Szczepan Twardoch o błędach rzeczowych i nie tylko.

_________________
Eckstein, Eckstein, alles muss versteckt sein.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28.03.2007 @ 18:05:57 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.12.2002 @ 19:25:16
Posty: 10760
Lokalizacja: Chrząszczydrzewoszyce Powiat Łękołozy
Sexbeer pisze:
Rzecz dotyczy najnowszego szortu ASa z kwietniowej NF.
Dla mnie to jest opowiadanie co najwyżej przeciętne. Poprawnie napisane, ale bez językowych smaczków.

Tak samo je odebrałem

Sexbeer pisze:
(...)opowiadanie zostało napisane w zasadzie nie wiadomo po co. Dowiadujemy się tylko, że bombardowanie Guerniki było zbrodnią, i że faszyzm jest zły. Jakbyśmy jeszcze tego nie wiedzieli. Ideologia to za mało, by napisać dobre opowiadanie.

AS chciał tylko powiedzieć, że "gwałt się gwałtem odciska", a ludzie którzy wierzą w idee tak mocno, że mogą dla nich zabić, często sami padają ofiarą przewrotnego losu. Jeśli skojarzysz to z prezentowanym wielokrotnie przez ASa pacyfizmem, a szczególnie niechęcią do do amerykańskich interwencji gdziekolwiek, i dodasz obecną sytuację międzynarodową - to znajdziesz powód dla którego AS napisał tego shorta. Tak myślę. Ma chłop prawo głosić swoje poglądy.

_________________
All those moments will be lost in time...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01.04.2007 @ 23:43:09 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Ale nie zmienia to faktu, że Spanienkreuz jest rozczarowujący. Za krótki i nie potrzebny. Inna sprawa, że przy opowiadaniu Orlińskiego to czysta maestria i arcydzieło...

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.04.2007 @ 0:15:50 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.03.2005 @ 17:10:37
Posty: 77
Lokalizacja: Pomorze
A nie odnieśliście wrażenia, że język też jakoś tak dziwnie przewidywalny (zarówno pod względem stylistycznym, jak i leksykalnym)? Może głupio się czepiam, ale czytając - skandalicznie krótkie, nawiasem mówiąc - opowiadanko miałem bardzo brzydkie uczucie, że gdzieś już to widziałem i doskonale wszystko znam, łącznie z iście konceptualistycznym barokowym zakończeniem. Tylko bohaterowie podmienieni i sceneria nie ta.

PS Przy tej okazji po raz pierwszy od ładnych paru lat kupiłem NF... Dziwnym mają dobór tekstów, że tak się oględnie wyrażę:)

_________________
Corona scientiarum


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07.04.2007 @ 0:53:24 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.10.2002 @ 20:35:02
Posty: 653
Lokalizacja: niewłaściwe miejsce, niewłaściwy czas...
Ja silne wrażenie deja vu miałam w przypadku dialogów, u Sapkowskiego bardzo podobnym językiem posługują się bohaterowie z zupełnie różnych światów (Wiedźmin i czarodziejki, bohaterowie husyckiej trylogii i wreszcie niemieccy arystokraci ze "Spanienkreuz") co wydaje mi się ceną za pewną językową oryginalność, gdyby Sapkowski pisał stylem bardziej konwencjonalnym i "przejrzystym" to pewnie nikt takiego wrażenia by nie miał.
A szorcik imho sympatyczny, czytało mi się dobrze, co - jak na szorta - wydaje mi się dużym osiągnięciem, bo przeważnie po takie opowiadanka nawet nie sięgam - kończą się, zanim na dobre się wciągnę.

_________________
http://zabawki-anneke.blogspot.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11.04.2007 @ 0:40:02 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
Sexbeer pisze:
opowiadanie zostało napisane w zasadzie nie wiadomo po co - ani tam nie ma akcji, ani postmodernistycznej zabawy rzeczywistością, ani odniesień do aktualnych problemów. Dowiadujemy się tylko, że bombardowanie Guerniki było zbrodnią, i że faszyzm jest zły.

To Joanka jeszcze nie wyjaśniła? Przecież na wrocławskim spotkaniu z AS-em tydzień temu siedziała obok mnie i słyszała, co mówił... Otóż "Spanienkreuz" został napisany na prośbę Hiszpanów - AS był u nich na jakimś konwencie, targach książki czy czymś w tym stylu (nie pomnę dokładnie) i został poproszony o napisanie shorta o Guernice, bo akurat robili jakąś okolicznościową publikację na ten temat.

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09.05.2007 @ 12:44:12 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.10.2002 @ 12:15:23
Posty: 10466
Lokalizacja: BSG75
Tak z ciekawości, pytanie do hardkorowych znawców: to ile razy w końcu przyznano wersję z brylantami?
Tu piszą, że 28, a tutaj że 27 razy.
Stawiam, że 28.

_________________
Nie był zwyczajnie leniwy. Zwyczajne lenistwo to po prostu niechęć do wysiłku. Minął ten etap już dawno, przemknął po pospolitym nieróbstwie i przeszedł na przeciwną stronę. Więcej kosztowało go unikanie wysiłku, niż innych ciężka praca.
Prawda ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10.10.2007 @ 22:23:59 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 10.10.2007 @ 17:52:52
Posty: 1
Lokalizacja: Wrocław
widzę, że forum umarło jakiś czas temu śmiercią naturalną, mimo wszystko piszę, bo czytałam Spanienkreuz (a jak!) i nawet pod wpływem tego opowiadania powstała praca:) nie wiem czy nadaje się do publikacji i nie wiem, czy wam się spodoba, ale to tylko moja wizja :D enjoy!

http://foto1.m.onet.pl/_m/eaae3164b33f4e3771185cf10fcf3805,12,19,0.jpg

http://przykladowyadres.bloog.pl/foto,4 ... 620,.#next


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.07.2008 @ 14:10:34 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 12.07.2008 @ 11:51:44
Posty: 64
Lokalizacja: Z brygady Nauzicaa
Odświeżę temat (krótki, jak na to forum ;).
Może mi ktoś podesłać to opowiadanie zeskanowane? Albo, czy jest możliwość zamieszczenia go na stronie?

_________________
Zawsze idziemy w zwartym szeregu, dłonie wzniesione prosto w Słońce!
No pasaran? Han pasado!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 12.07.2008 @ 17:09:01 
Ja nie mam. Bo nieładnie tak skanować opowiadania i po sieci rozprowadzać :P


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 12.07.2008 @ 20:55:54 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 12.07.2008 @ 11:51:44
Posty: 64
Lokalizacja: Z brygady Nauzicaa
Oj tam, nieładnie. ;
Przecież, kiedy się ukażą "Sapkowskiego Dzieła Wszystkie", to "Spanienkreuza" też w nich wydadzą. ; A ja sobie wtedy kupię. ; Ale, dlaczego mam czekać? ;

_________________
Zawsze idziemy w zwartym szeregu, dłonie wzniesione prosto w Słońce!
No pasaran? Han pasado!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04.09.2008 @ 16:23:15 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.09.2007 @ 18:08:32
Posty: 74
Lokalizacja: Moje Własne Piekło
Cytuj:
AS chciał tylko powiedzieć, że "gwałt się gwałtem odciska", a ludzie którzy wierzą w idee tak mocno, że mogą dla nich zabić, często sami padają ofiarą przewrotnego losu. Jeśli skojarzysz to z prezentowanym wielokrotnie przez ASa pacyfizmem, a szczególnie niechęcią do do amerykańskich interwencji gdziekolwiek, i dodasz obecną sytuację międzynarodową - to znajdziesz powód dla którego AS napisał tego shorta.

Na moje oko to chyba trochę przesadzona interpretacja? Nie lubię zgadywania "co poeta miał na myśli pisząc" albo "co wieszcz chciał przekazać". Kiedy Sapkowski pisze o czymś, co faktycznie czuje, to nie potrzeba tłumaczeń, co chciał powiedzieć. Przynajmniej takie mam wrażenie.

Cytuj:
"Spanienkreuz" został napisany na prośbę Hiszpanów - AS był u nich na jakimś konwencie, targach książki czy czymś w tym stylu (nie pomnę dokładnie) i został poproszony o napisanie shorta o Guernice, bo akurat robili jakąś okolicznościową publikację na ten temat.

To może wiele wytłumaczyć. Tekst na zadany temat, na zadany termin. Nic dziwnego, że bez iskry.
Ja tam od shortów oczekuję przede wszystkim iskry. A od shortów AS-a, iskry do kwadratu ;-)
Ech... Jakie były piękne suspensy w opowiadaniach.... <rozmarzona>

_________________
Longing. Longing for a wave of love that would stir in me. That's what makes me clumsy. The absence of pleasure. Desire for love. Desire to love.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04.09.2008 @ 20:19:47 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 12.07.2008 @ 11:51:44
Posty: 64
Lokalizacja: Z brygady Nauzicaa
Ciekaw jestem, czy napisze coś o oblężeniu Alkazaru? Jeśli ktoś go o to poprosi?

_________________
Zawsze idziemy w zwartym szeregu, dłonie wzniesione prosto w Słońce!
No pasaran? Han pasado!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04.09.2008 @ 23:16:23 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12.09.2007 @ 18:08:32
Posty: 74
Lokalizacja: Moje Własne Piekło
Masz na myśli, że AS ma serce bardziej po lewej stronie? Jeśli, to chyba przesadzasz nieco.
Pewne zdarzenia i miejsca funkcjonują jako symbole, którymi można się wygodnie posłużyć w tekście. Na przykład Guernika. Ale też Drezno, Coventry, Londyn, Hiroshima.
Nie doszukiwałabym się tu sympatii/antypatii politycznych czy coś.

_________________
Longing. Longing for a wave of love that would stir in me. That's what makes me clumsy. The absence of pleasure. Desire for love. Desire to love.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09.09.2008 @ 14:21:44 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 12.07.2008 @ 11:51:44
Posty: 64
Lokalizacja: Z brygady Nauzicaa
Dla mnie Alkazar jest też symbolem i to ważniejszym. Tak samo, jak np. NSZ czy Czetnicy.
Jednak Sapkowski woli te symbole bardziej znane.

_________________
Zawsze idziemy w zwartym szeregu, dłonie wzniesione prosto w Słońce!
No pasaran? Han pasado!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group