Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 27.04.2024 @ 20:57:24

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 04.04.2004 @ 12:16:07 
Offline
Kochanek Vesemira
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2002 @ 16:09:47
Posty: 16427
AS :)

_________________
Eckstein, Eckstein, alles muss versteckt sein.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04.04.2004 @ 12:23:44 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.08.2003 @ 23:07:52
Posty: 1505
Sexbeer pisze:
AS :)

Też nie :) Mówił przecież na którymś spotkaniu, że częsć Źródełek jest dla niego nowością :)))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.04.2004 @ 0:58:57 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
Tak, wszyscy jesteśmy dziećmi postmodenizmu...(ojcami/matkami) ergo pseudoerudytami:)))

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.03.2005 @ 21:30:18 
Offline
Próba Traw
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27.03.2005 @ 17:10:37
Posty: 77
Lokalizacja: Pomorze
Cytuj:
A wy chłopcy tylko o jednym :)))

Samochody!!! :)))

No dobra, to było wyjątkowo głupie :PP

_________________
Corona scientiarum


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.06.2005 @ 13:04:46 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 01.11.2004 @ 16:01:18
Posty: 31
Lokalizacja: Poznań/Suwałki
Cóż... to co najbardziej mnie uderzyło w opowiadaniu pt. "W leju po bombie" to fakt, że... ekhm... Suwałki w ogóle tam nie są Suwałkami. Wprawdzie nawet we wstępie do opowiadania, sam AS pisze:
Cytuj:
Toutes proportions gardées, niniejszym zawiadamiam, że miasto Suwałki i jego szeroko rozumiane okolice, opisane w opowiadaniu "W leju po bombie" nie istniały nigdy, podobnie jak nie istniał nigdy Londyn z Opery za trzy grosze.

Jednak... mam wrażenie, że w opowiadaniu Czarna Hańcza przeniosła się pod sam plac Konopnickiej... W ogóle, gdy próbowałem iść suwalskimi ulicami, według schematu opisanego "W leju po bombie", to stwierdzam, że nie zajdę nigdzie, bo ASio nieźle tu pomieszał. Praktycznie żadna ulica nie pasuje.

Poza tym:
Cytuj:
Na Nowym Rynku prawie nie było ludzi. Właściciele sklepów ryglowali drzwi, spuszczali żelazne żaluzje i kraty. Czynny był tylko McDonald's, bo McDonald's jest eksterytorialny i nietykalny.

Nowy Rynek to dawne określenie placu Marii Konopnickiej. Nie ma tam restauracji McDonald's, nie było i raczej nie będzie. Suwalski McDonald's jest usytuowany gdzie indziej - u zbiegu ulic Dwernickiego i Utraty.
Cytuj:
Poszedłem ulicą Eligiusza Niewiadomskiego, dawniej Narutowicza, przebiegłem wzdłuż muru nieczynnej fabryki włókienniczej.

Możemy wnioskować, że Jarek poszedł ulicą Niewiadomskiego (Narutowicza) od placu Konopnickiej. Tymczasem od rzeczonego placu żadna ulica Narutowicza nie odchodzi. Ulica Narutowicza w Suwałkach łączy ulice Podhorskiego i Kościuszki (w rejonie placu Św. Krzyża). I wcale nie ma tam fabryki włókienniczej. Do Czarnej Hańczy natomiast jest stamtąd jeszcze spory kawałek i aby tam dojść, należałoby przejść jeszcze kilka ulic, więc nieprawdziwy jest cytat:
Cytuj:
Skręciłem w uliczkę prowadzącą ku Czarnej Hańczy.

Jedźmy dalej...
Cytuj:
Dobiegłem do skrzyżowania Urszulanek z Drzymały.

Tego nawet nie skomentuję... Ulicy Urszulanek na pewno nie ma w Suwałkach, a Drzymały - możliwe, że jest, ale to bardzo niepewne i ja w każdym razie o takiej ulicy nie słyszałem. Na planie miasta również jej nie ma.
Cytuj:
Pobiegłem dalej, skracając sobie drogę przez kładkę na Czarnej Hańczy.
(...) Leck mich am Arsch, pomyślałem, biegnąc w stronę parku. Naszego pięknego miejskiego parku.

"Skrócenie drogi" jest bezsensowne. Aby udać się w stronę parku prostą drogą, jednocześnie przekraczając Czarną Hańczę, można iść tylko ulicą Bakałarzewską. Ta jednak jest drogą przelotową, więc nie ma żadnej konieczności ani możliwości skracania drogi. Czarna Hańcza przepływa pod samą ulicą, na niej znajduje się też pomost.
Cytuj:
Nasz piękny park nosił niegdyś, jak opowiadał mi nieboszczyk dziadek, imię marszałka Piłsudskiego. Później, w czasie wojny światowej, zmieniono tę nazwę na Park Horsta Wessela. Po wojnie patronami parku zostali bohaterowie Stalingradu i byli nimi bardzo długo - do czasu, gdy marszałek Piłsudski ponownie wrócił do łask, a jego popiersie do parku. Później, gdzieś około roku 1993, nastała Era Szybkich Zmian. (...) W rezultacie ochrzczono park imieniem króla Jana III Sobieskiego i tak już zostało (...)

Nie wiem, jak przed wojną nazywano plac Piłsudskiego, wiem zaś, że dawniej funkcjonowała jeszcze nazwa Stary Rynek. W czasie wojny - nie mam pojęcia. Co do ochrzczenia go imieniem bohaterów Stalingradu, to możliwe, że było tak w pierwszych latach po wojnie. Przez długie bowiem lata, aż do czasów Okrągłego Stołu, plac nazywał się placem Wolności. Później istotnie ochrzczono go placem Józefa Piłsudskiego i tak jest do dziś - w 1993 roku też tak było.
AS wspomina jednak uparcie o "parku". I tu jest grubsza sprawa. Park i plac to dwie odrębne sprawy. Na placu Piłsudskiego znajduje się park, który obecnie nosi nazwę Konstytucji 3 Maja. Jest pewne, że w czasach socjalistycznych się tak nie nazywał, ale to już nie do mnie - bo ja nie mam pojęcia jak.
Cytuj:
Ulica Drzymały kończyła się na linii Czarnej Hańczy (dalej była to już Bismarck-Strasse), a ja powinienem skręcić za Dom Kultury, od dawna nieczynny, przebiec parkową alejką, przeciąć Adenauer-Platz i dostać się na tyły budynku szkolnego. Ale zamyśliłem się; biegnąc nie zauważyłem, że Domu Kultury już w ogóle nie ma.

Zupełnie nie wiem, jak to rozgryźć. Podmiot opowiadania najpierw przekroczył Czarną Hańczę, aby znaleźć się na placu, a później znowu idzie w jej kierunku, tym razem ZA placem. Absolutny bezsens, tym bardziej, że rzeka bynajmniej nie zatacza jakiegoś koła czy innej pętli wokół placu. Dom Kultury znajduje się przy ul. Noniewicza, żadnego parku tam nie ma, a Adenauer-Platz to już nie wiem... W Suwałkach znajdują się tylko trzy place: Marii Konopnickiej, Józefa Piłsudskiego i Świętego Krzyża. Tak więc: znów fikcja AS-a.
Cytuj:
Siedzi sobie, skurczony, przycupnięty przy samej krawędzi leja, i nasłuchuje, jak terkoczą i buczą dwa bojowe Apache, krążące nad stadionem Ostmark Sportverein, dawniej KS "Golgota".

Jedyny stadion w Suwałkach znajduje się przy ul. Zarzecze, nieopodal zespołu cmentarzy. W centrum miasta - nawet tym z opowiadania, żadnego stadionu nie ma.

I to by było na tyle. Nie napisałem tego bynajmniej, aby krytykować Sapkowskiego, bo opowiadanie jest - jak wiemy wszyscy - czystą fikcją. Chciałem tylko przeprowadzić dla własnej satysfakcji małe porównanie Suwałk prawdziwych z tymi Suwałkami, które widzimy w opowiadaniu.

Co nie zmienia faktu, że uwielbiam to opowiadanie i uważam je za najlepsze z wszystkich dzieł Sapkowskiego... ;)

_________________
"Wystarczą spuszczone spodnie i chwila nieuwagi, żeby ktoś nieżyczliwy dobrał ci się do dupy!" - mistrz Szarlej


Ostatnio zmieniony 06.06.2005 @ 15:25:49 przez Elvus, łącznie zmieniany 3 razy

Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.06.2005 @ 13:14:05 
Offline
Bloede Blath aen Laeke Dhromchla

Rejestracja: 17.10.2002 @ 11:59:59
Posty: 13943
Lokalizacja: ze stajenki
No cóż, kluczem jest tu przytoczony przez Ciebie początkowy cytat z Sapkowskiego..

_________________
ggadem lub emalią


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.06.2005 @ 15:11:42 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.08.2004 @ 22:50:54
Posty: 726
Lokalizacja: Z lasu, gdzie stoi tabliczka "Beware the Jabberwock!"
Myślę, że nazwy ulic mają tu inne znaczenie niż określenie miejsca w rzeczywistych Suwałkach. Ja nigdy z historii orzeł nie byłem, ale aluzję "Niewiadomskiego dawniej Narutowicza" rozumiem. O innych nazwach nie chce mi się myśleć, ale może mają podobne aluzje.

_________________
Lower than the stars
There is nothing to
Stare at


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05.06.2005 @ 15:59:59 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 01.11.2004 @ 16:01:18
Posty: 31
Lokalizacja: Poznań/Suwałki
Cytuj:
Ja nigdy z historii orzeł nie byłem, ale aluzję "Niewiadomskiego dawniej Narutowicza" rozumiem.

To to ja też rozumiem... :P
Zdecydowanie najgłębszy wydźwięk ma tu wojna o nazwę parku... chociaż Jan III moim zdaniem też nie jest zbytnio poprawny politycznie ;)

_________________
"Wystarczą spuszczone spodnie i chwila nieuwagi, żeby ktoś nieżyczliwy dobrał ci się do dupy!" - mistrz Szarlej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.06.2005 @ 11:00:00 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.12.2003 @ 13:46:37
Posty: 1670
Lokalizacja: Warszawa, mniej lub bardziej
Bardzo podobał mi się finał tego opowiadania, mimo, że źródło słów "Miałem sen..." wcale nie jest trudne do odgadnięcia. I tak jednak końcówka robi spore wrażenie, jest prawdziwym punktem kulminacyjnym.

_________________
For six months I couldn't sleep. With insomnia, nothing's real. Everything is far away. Everything is a copy of a copy of a copy.
~ Fight Club

Nowe miejsce w sieci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.07.2005 @ 19:06:48 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 02.07.2005 @ 13:44:11
Posty: 68
Lokalizacja: Lightbulb Sun
Więc tak: przeczytałem już to opowiadanie (pominąłem Tandaradei!, do którego jednak już wracam).

Koleżanka mi polecała, mówiła, że świetne. Takie jeden gość też mi polecał i też mówił, że świetne. :) No więc przeczytałem.

I wiecie, co powiem? Świetne. :P Czegoś takiego mi brakowało. Bardzo zasłużona nagroda za to opowiadanie. Bardzo dowcipne, z licznymi aluzjami. Coś pięknego. No i miły odpoczynek po fantastyce. :)

Świetne. :)

PS. wygląda, jakbyście bali się dopisywać po moich postach. Śmierdzą? ;) :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02.07.2005 @ 20:26:44 
Offline
Regis
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20.09.2002 @ 16:09:04
Posty: 1959
Lokalizacja: Wrocław
Black_Rider pisze:
PS. wygląda, jakbyście bali się dopisywać po moich postach. Śmierdzą? ;) :P
Nie, po prostu większość forumowiczów omówiła temat od A do Z, ale to dobrze, że Niespodzianki odświeżają stare tematy :)

_________________
There are two types of people.
Those who are Scottish,
and those who wish they were.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.07.2005 @ 12:08:43 
Offline
Bloede Blath aen Laeke Dhromchla

Rejestracja: 17.10.2002 @ 11:59:59
Posty: 13943
Lokalizacja: ze stajenki
Black_Rider pisze:
No i miły odpoczynek po fantastyce. :)

Nie no fajnie, że po fantastyce odpoczywasz czytając fantastykę :P

_________________
ggadem lub emalią


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.07.2005 @ 13:45:22 
Offline
Próba Traw

Rejestracja: 02.07.2005 @ 13:44:11
Posty: 68
Lokalizacja: Lightbulb Sun
Ale "W leju po bombie" to przecież nie jest typowa fantastyka. Bardziej SF niż fantasy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.07.2005 @ 14:53:27 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18.04.2005 @ 18:27:02
Posty: 2816
Lokalizacja: duchem wciąż znad morza
Ale SF to fantastyka właśnie. Fantastyka dzieli się na fantasy i SF. W każdym razie tak mi się zawsze wydawało :]

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03.07.2005 @ 15:27:19 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.04.2003 @ 17:00:18
Posty: 11145
Lokalizacja: Warszawa
Fantastyka dzieli się między innymi na SF i fantasy :)

_________________
13.04.2010 - You have taken sky from me...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 108 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group