Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 27.04.2024 @ 9:29:34

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 381 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 22, 23, 24, 25, 26  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 30.06.2004 @ 0:45:33 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.08.2003 @ 23:07:52
Posty: 1505
Jak najbardziej. Zresztą Corwin (bo od niego sei zaczęła dyskusja) wiekszość wymienionych przeze mnie autorów zna i powiedział tylko że woli odpocząć od polskiej fantasy, chwała mu za to ;) Psycho naskoczył na niego IMO niesłusznie, miał zły dzień widocznie ;) Mam nadzieję że nikt się już nie będzie kłócił. Dobranoc


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30.06.2004 @ 23:06:59 
Offline
Dziecko-niespodzianka
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24.06.2004 @ 20:06:26
Posty: 22
Lokalizacja: Wrocław
Hehe, ładna dyskusja się wywiązała. Cieszę się, że niektórym moje słowa zostały prawidłowo wytłumaczone, zaoszczedziliście mi trochę czasu:D Następnym razem postaram się pisać prostszym językiem, żeby nie budzić kontrowersji:P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30.06.2004 @ 23:22:32 
Offline
Normalny
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.03.2004 @ 0:09:35
Posty: 4595
Lokalizacja: Vindobona
No to pięknie. :)))) Tutaj awantura na całego, źli użytkownicy napadają na niespodziankę dobrzy jej bronią, admin interweniuje, a ten zadowolony ;))))))

_________________
A jutro znów pójdziemy na całość za to wszystko co się dawno nie udało za dziewczyny które kiedyś nas nie chciały za marzenia które w chmurach się rozwiało za kolegów których jeszcze paru nam zostało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30.06.2004 @ 23:45:15 
Offline
Rębacz z Crinfrid
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06.08.2003 @ 23:07:52
Posty: 1505
Przypomniałem sobie jeszcze że czytałem Lewandowskiego, o kotołaku. Zbiór opowiadań. Ciekawe w sumie, ale dawno nie słyszałem nic nowego w tym temacie. Jedna z tych rzeczy, które chętnie wypożyczyłoby się z biblioteki gdyby tam były ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01.07.2004 @ 0:48:01 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08.05.2003 @ 1:43:07
Posty: 2577
Lokalizacja: Uniwersum Bemowo
M. Aurelius pisze:
No to pięknie. :)))) Tutaj awantura na całego, źli użytkownicy napadają na niespodziankę dobrzy jej bronią, admin interweniuje, a ten zadowolony ;))))))


Nieważne jak o tobie mówią, byleby mówili? ;))))))))

_________________
Wszystkie drogi prowadzą na Haymarket :)

you and me, and the devil makes three


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01.07.2004 @ 0:59:56 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
Zamorano pisze:
W fantasy generalnie poza Anglosasmi ( i ostatnio dzięki wyd. Solaris Rosjanami) o innych twórcach świat nie słyszy ( Michael Ende- ale on często traktowany jest jako autora klasycznej baśni a nie fantasy). Znacie fantasy frankofońską ? ja nie znam ( znaczy tylko komiksową trochę znam) Z kręgu niemieckojęzycznego ? Ja nie znam. Może pojedyńcze nazwiska się pojawią i tyle. Od czasu "Piroga" więcej jest ciekawych polskich nazwisk. Wtedy jedno świetne i jedno dobre. Teraz wybór troszkę większy, a i jakośc coraz częsciej naprawdę b. dobra :-)

Hmm... Mam poważne wątpliwości, czy taki tok rozumowania jest prawidłowy (uprzedzam od razu: nie znam fantasy frankofońskiej ani z kręgu niemieckojęzycznego, więc będę dywagował w ciemno).
Nie zdziwiłbym się wcale, gdyby się okazało, że frankofońskiej czy niemieckojęzycznej fantasy jest całkiem sporo, tyle że my jej po prostu nie znamy. Skąd wiesz, czy nie mają tego samego problemu co np. Sapkowski (czyli: piszą nieźle, ale Anglosasi mają wystarczająco dużo swojej fantasy i nie są zainteresowani tłumaczeniem cudzej - a bez przekładu na angielski można w zasadzie zapomnieć o wypłynięciu na szerokie wody)?

BTW: ja tak miałem z muzyką, a konkretnie z metalem. Dopóki bazowałem na tym, co jest dostępne w Empikach czy MediaMarktach, to o wielu krajach myślałem, że metalu nie znają chyba w ogóle. A wystarczyło poszukać po różnych p2p i okazało się, że jak najbardziej znają, tyle że do Polski to po prostu nie dociera.

P.S. Psycho, twoje trzy ostatnie posty w tym topicu są, erm, niezbyt wysokich lotów...

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01.07.2004 @ 1:22:54 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
Pamiętasz czat Asa z Hiszpanii?? Tam mówiono, iż fakt istnienia całkiem silnej fantastyki rodzimej w krajach Europy Wschodniej jest wyjątkiem. Fani hiszpańscy ze zdumieniem pytali skąd polska fantastyka, co i jak i dlaczego często większe hity wydawnicze niż Anglosasi. Hm kierowałem sie obecnością na rynku wydawniczym u nas i tym co As mówił wtedy. Że Polska, Czechy czy Rosja to wyjątek.

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01.07.2004 @ 1:27:38 
Offline
The One and Only
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25.09.2002 @ 0:30:50
Posty: 5820
Lokalizacja: National Nitpicking Center
Być może masz rację - uprzedzałem, że dywaguję w ciemno :-) Zwróciłem tylko uwagę na możliwe inne wytłumaczenie - nie twierdziłem, że tak na pewno jest :-)

_________________
I'm not dead yet.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01.07.2004 @ 1:32:56 
Offline
Rębacz z Crinfrid

Rejestracja: 16.02.2004 @ 22:23:34
Posty: 1408
Zamorano pisze:
Pamiętasz czat Asa z Hiszpanii?? Tam mówiono, iż fakt istnienia całkiem silnej fantastyki rodzimej w krajach Europy Wschodniej jest wyjątkiem. .

wiesz, ale to, że w Hiszpani itp nie ma dobrej fantastyki, wcale nie jest argumentem, że nasza fantastyka (może poza kilkoma wyjątkami) może konkurować z pozycjami światowymi.

Trochę jakbyś mówił, że polski football jest świetny - wg. standardów tybetańskich

_________________
I'm so far behind, I thought I was first


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01.07.2004 @ 1:40:55 
Offline
A teraz wymyśl sobie coś fajnego
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.09.2002 @ 23:20:56
Posty: 13851
Lokalizacja: Jelenia Góra
apollogetic pisze:
Zamorano pisze:
Pamiętasz czat Asa z Hiszpanii?? Tam mówiono, iż fakt istnienia całkiem silnej fantastyki rodzimej w krajach Europy Wschodniej jest wyjątkiem. .

wiesz, ale to, że w Hiszpani itp nie ma dobrej fantastyki, wcale nie jest argumentem, że nasza fantastyka (może poza kilkoma wyjątkami) może konkurować z pozycjami światowymi.

Trochę jakbyś mówił, że polski football jest świetny - wg. standardów tybetańskich

Wiesz zalezy od proporcji. Bierzesz Lema, Dukaja, Asa i do tego powiedzmy Brzezińską. Z drugiej strony Bester, Le Guin, Dick i Bradley. Wstydu nie ma, może nie wygrywamy, ale wstydu nie ma. Czym mierzyć siłę polskiej fantastyki? Tym co najlepsze ? Tym co średnie? Liczbą wydawanych książek? A przykład był podany a propos fantastyka anglosaska a fantastyki narodowe innych krajów. Że u nas istnieje tego trochę więcej niż gdzie indziej biorąc pod uwagę skalę zjawiska. A fantastyki frankofońskiej jestem bardzo ciekawy :-)

_________________
O czarach co cierpliwe są i łaskawe, nie szukają poklasku
a nawet - w co uwierzyć trudno - nie unoszą się pychą
plugawe języki mówiły, że już ich nie ma.



Strona domowa Stelli i Kamila


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01.07.2004 @ 1:52:19 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 24.04.2003 @ 10:59:37
Posty: 630
Jako że topic ma w nazwie nawet tego autora, to ja tu wkleję mały fragmencik z Avatarae autorstwa Tomka Klety o tymże pisarzu. Mowa oczywiście o Arturze Baniewiczu przy okazji jego nowej książki Gdzie księżniczek brak cnotliwych.
Cytuj:
Gdy spojrzeć na to wszystko co powyżej napisałem i uzmysłowić sobie, że Baniewiczowi każda z tych rzeczy wychodzi bardzo dobrze, to oczywistym staje się fakt, że doskonale radzi on sobie z językiem. Skoro cała jego proza opiera się na dialogach, to nie może mieć on z nimi żadnych problemów. I właśnie tu tkwi klucz do sukcesu, bo o ile w "Smoczym pazurze" styl jeszcze kulał, a stylizacja, jaką cały czas stosuje nie prezentowała się ciągle równie dobrze, to teraz nic już nie można na tej płaszczyźnie mu zarzucić. Doczekaliśmy się po prostu kolejnego wspaniałego autora fantasy. Oryginalnego, nie zważającego na schematy gatunkowe, klisze i upodobania, obdarzonego niezła wyobraźnią, dobrymi pomysłami i potrafiącego to wszystko wykorzystać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.07.2004 @ 17:18:57 
Offline
Kochanek Vesemira
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2002 @ 16:09:47
Posty: 16427
A propo polskiej literatury fantasy, przeczytałem "Krew i kamień" Kołodziejczaka. Świat przedstawiony całkiem oryginalny, nie ma metalu, nie ma koni, architektura i broń opierają się na kamieniu, drewnie i szkle. Całkiem ciekawie to wyszło, z tej strony plus. Gorzej z samą intrygą - Martin zrobiłby z tego wielką sagę fantasy, a tutaj pojedynczy tom, 250 stron, wszystko się miło rozwija, a tu nagle zakończenie. Dosyć głupie zakończenie. Całkiem zgrabne czytadło, lektura na jedno popołudnie. 6/10

_________________
Eckstein, Eckstein, alles muss versteckt sein.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.07.2004 @ 17:22:59 
Offline
Babka Yarpena Zigrina
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26.10.2003 @ 20:03:01
Posty: 2786
Lokalizacja: Peninsula of Palm
Sexbeer pisze:
Gorzej z samą intrygą - Martin zrobiłby z tego wielką sagę fantasy, a tutaj pojedynczy tom, 250 stron, wszystko się miło rozwija, a tu nagle zakończenie.

Och, to wcale nie znaczy, że by było lepiej... :PPP

_________________
I can be friendly when I desire to. Alas, desiring to be more intelligent does not make it so.
(Morrigan)

Nieśmiała Kraina Łagodności


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.07.2004 @ 17:32:24 
Offline
Kochanek Vesemira
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.10.2002 @ 16:09:47
Posty: 16427
Ale z pewnością bardziej epicko, ten świat nie został wyeksploatowany do końca IMO.

_________________
Eckstein, Eckstein, alles muss versteckt sein.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08.07.2004 @ 17:44:16 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.10.2002 @ 12:15:23
Posty: 10466
Lokalizacja: BSG75
Sexbeer pisze:
Ale z pewnością bardziej epicko, ten świat nie został wyeksploatowany do końca IMO.

Epicko to by było, gdyby całość pisał Erikson, a nie Martin ;-))
Świat zostałby wyeksploatowany w 123 procentach ;-))

_________________
Nie był zwyczajnie leniwy. Zwyczajne lenistwo to po prostu niechęć do wysiłku. Minął ten etap już dawno, przemknął po pospolitym nieróbstwie i przeszedł na przeciwną stronę. Więcej kosztowało go unikanie wysiłku, niż innych ciężka praca.
Prawda ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 381 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 22, 23, 24, 25, 26  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group