Wieża Błaznów

Dyskusje na tematy związane z Andrzejem Sapkowskim (i wiele innych)
Dzisiaj jest 29.03.2024 @ 16:28:12

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 242 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 25.04.2006 @ 5:35:50 
Offline
Wiedźmin

Rejestracja: 01.06.2004 @ 18:20:15
Posty: 573
Lokalizacja: m4.
Wczoraj skończyłem Ender's Game. Czyta się przyjemnie, koncept też ciekawy. Trafi na półkę klasyki :)

Jedna rzecz, która mnie niemiłosiernie irytowała. Dzieciaki w Szkole Bojowej były wszystkie w jakimiś stopniu wyselekcjonowane, tak? W mniejszym lub większym stopniu wszyscy byli zdolni, tak? Dowódcy jednostek i całych armii to już byli debeściacy, tak?
To czemu do 100 000 wielorybów nikt z nich nie wpadł na choćby jeden z pomysłów, na które wpadł Ender? A przynajmniej wszystkie były całkiem proste - jak na przykład wybór pozycji, w której jest się najmniej narażonym na trafienie.
Ktoś zresztą chyba już poruszył ten problem - za mało udokumentowana genialność Endera.

Ale generalnie książka godna polecenia. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.02.2007 @ 23:05:16 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 22.02.2007 @ 22:57:31
Posty: 3
Ostatnia, czwarta część Sagi Cienia - "Cień Olbrzyma", powiązana z Enderem ukaże się 27 lutego 2007 roku. Już dziś można ją wygrać w KONKURSIE - CIEŃ OLBRZYMA zorganizowanym wraz z Prószyńskim. Zapraszam.
KONKURS -CIEŃ OLBRZYMA
Pozdrawiam
Zuna
------------------------------
http://fantasybook.idl.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.02.2007 @ 23:12:09 
Offline
Murderatrix
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.06.2003 @ 19:39:10
Posty: 12936
Lokalizacja: Wrocław
Zuna pisze:
Ostatnia

Uwierzę, jak zobaczę. :P

_________________
PCR, when you need to detect mutations
PCR, when you need to recombine
PCR, when you need to find out who the daddy is
PCR, when you need to solve a crime


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.02.2007 @ 23:15:07 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 22.02.2007 @ 22:57:31
Posty: 3
Póki co ostatnia wydana przez Prószyńskiego. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22.02.2007 @ 23:23:49 
Offline
Villentretenmerth
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2004 @ 11:38:26
Posty: 7402
Lokalizacja: Kraków/Warszawa
Czytałam "Shadow of a giant" i mogę powiedzieć, że nie bardzo widzę szansę na ciąg dalszy. Dla mnie ten tom pozamykał co trzeba.

_________________
I will always need your love/Wish I could write it in the daily news
You, on the other hand, are a sweet little eclair on the outside and a pit bull on the inside- Charlaine Harris


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23.02.2007 @ 7:36:12 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03.09.2005 @ 20:47:37
Posty: 3223
Lokalizacja: mansarda
Akurat.
Sherlock Holmes zginął i był cd.
Ripley zgineła i wróciła z Alienem.
Po końcu koszmaru z ulicy Wiązów był nowy koszmar.

_________________
Brak emoticonów niekoniecznie oznacza, że powyższą wiadomość należy traktować poważnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23.02.2007 @ 7:48:56 
Offline
Dziecko-niespodzianka

Rejestracja: 22.02.2007 @ 22:57:31
Posty: 3
Zgadzam się z Tobą. Niestety czasem wiele do powiedzenia ma koniunktura i wówczas odgrzewa się jakieś poboczne wątki z książki, byle była kontynuacja. I bywa, że szkoda wtedy sięgać po książkę.
--------------------------------------
http://fantasybook.idl.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29.08.2008 @ 13:12:07 
Offline
Król Dezmod
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07.12.2004 @ 21:09:53
Posty: 3423
Lokalizacja: Poznań - Trzcianka, Trzcianka - Poznań.
Czy wie ktoś może co to jest?. Tzn. czy warto się szarpnąć?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: O.S.Card
Post: 30.08.2008 @ 23:15:37 
Offline
Wiedźmin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13.12.2003 @ 0:20:37
Posty: 621
Lokalizacja: Tychy
Z tego czytałam tylko Mozaikę, właściwie było to moje pierwsze zetknięcie z Cardem.
Kilkanaście niezłych opowiadań - jak dla mnie warto to kupić.

_________________
"The idea is like grass. It craves light, likes crowds, thrives on crossbreeding, grows better for being stepped on."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: O.S.Card
Post: 13.09.2010 @ 14:27:36 
Offline
Dijkstra
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16.04.2006 @ 22:20:39
Posty: 9301
Lokalizacja: poznański sztejtl
Przeczytałem ostatnio "Ender na wygnaniu" i mam mieszane uczucia. Strasznie nierówna książka: początek i mniej więcej koniec książki to Card jakiego znam z "Gry..." i "Mówcy...", za to środek, czyli wątek niejakiej Alessandry, to jakieś nieporozumienie. Anyway, dla mnie ten tom jest na trzecim miejscu pod względem fajności, na równi z "Ksenocydem". Dużo lepszy niż "Cień Endera" albo tragiczne "Dzieci Umysłu", ale też daaaleko w tyle za "Mówcą" czy nawet "Grą".

_________________
Casual master race!
Kylo Ren is my favourite Disney princess.
Równanie Nowackiej-Zandberga: 7,55 + 3,62 = 0


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re:
Post: 02.11.2010 @ 15:44:45 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.10.2002 @ 12:15:23
Posty: 10466
Lokalizacja: BSG75
Skończyłem "Grę Endera" więc się wypowiem. Hugo i Nebula... Patrząc na rok, w którym książka została napisana można się zgodzić. Gdyby została napisana dziś przeszłąby bez większego echa. Owszem, to bardzo fajna książka, czyta się ją świetnie. Ale fabuła jest słaba. Ot, genialny dzieciak/dzieciaki ratują świat. To jest główny motyw. I co?
Zamorano pisze:
"Gra Endera" i "Mówca Umarłych" znakomite, choć w przypadku Gry to tak na prawdę nie wiadomo na czym ta genialność Endera ma poelgać. Opis szkolenia tego nie pokazuje, psychologia grupy, i zasada ekonomii sił to za mało.

Zamorano pisze:
Szerzej o co mi chodzi - to całe szkolenie na sali jest bardzo uproszczone - zasda ekonomii sił , wspóldziałanie w grupie, i szukanie naturalnego przywódcy, toz to każdy sierżant wie. Wszystko zasadza się na genialności tych dzieciaków, są talentami zgoda ,ale dlaczego powierzono im los palnety, cały ciężar walki z robalami. Nie wydaje się by ich instruktorzy, oficerowie byli gorsi od nich , powinni umieć duzo więcej. To zwykłe chciejstwo Carda, nie ma zaczepienia w fabule jesli idzie o "Gre Endera"

Kuba pisze:
Jedna rzecz, która mnie niemiłosiernie irytowała. Dzieciaki w Szkole Bojowej były wszystkie w jakimiś stopniu wyselekcjonowane, tak? W mniejszym lub większym stopniu wszyscy byli zdolni, tak? Dowódcy jednostek i całych armii to już byli debeściacy, tak?
To czemu do 100 000 wielorybów nikt z nich nie wpadł na choćby jeden z pomysłów, na które wpadł Ender? A przynajmniej wszystkie były całkiem proste - jak na przykład wybór pozycji, w której jest się najmniej narażonym na trafienie.
Ktoś zresztą chyba już poruszył ten problem - za mało udokumentowana genialność Endera.


Tak jak piszą Zamorano i Kuba- aż dziw, że ludzkość jeszcze istanieje- jeśli to byli wybrańcy ludzkości, najzdolniejsi, to coś nie halo. Ender nie był jakimś geniuszem, na te jego rzekomo genialne strategie powinien wpaść każdy w miarę rozwinięty kapral, a na niektóre nawet zwykli szeregowi. Z wojskowego punktu widzenia jest to cieniutkie. Rozumiem, że bardziej chodziło o klimat i psychologię postaci- tu jest dobrze, ale to z kolei prowadzi do kolejnego zarzutu: dzieciaki w wieku 6-12 lat (wszystkie!) mówią tak, jakby miały przynajmniej 17-18. Mam na myśli dojrzałość wypowiedzi i sposób myślenia. Panie Card, dzieci tak nie mówią i nie myślą. Nie w tym wieku. Nawet te genialne.
Wątek rodzeństwa Endera też IMO wydumany- dzisiejsza praktyka pokazuje, że słowo w sieci absolutnie nie ma takiej siły.

Jeśli to jest prawie najlepszy Card, a reszta jest słaba, to nie wim, o co tyle krzyku.
Niedługo zapoznam się z "Mówcą umarłych" ponoć najlepszym dziełem Carda.
Tymczasem "Grę..." oceniam dobrze, ale nic poza tym. Ot, solidna, godna polecenia lektura, kanon sf, ale emocje wywołująca u czytelnika do lat 16.
Ocena 'esensjowa': 70%

_________________
Nie był zwyczajnie leniwy. Zwyczajne lenistwo to po prostu niechęć do wysiłku. Minął ten etap już dawno, przemknął po pospolitym nieróbstwie i przeszedł na przeciwną stronę. Więcej kosztowało go unikanie wysiłku, niż innych ciężka praca.
Prawda ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Re:
Post: 02.11.2010 @ 16:14:00 
Offline
Murderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.05.2005 @ 20:33:34
Posty: 6541
Lokalizacja: Ratibor am Oder
Chemik pisze:
Panie Card, dzieci tak nie mówią i nie myślą. Nie w tym wieku. Nawet te genialne.
Tu się nie zgodzę. Dzieci mówią i myślą różnie, w zależności od sposobu i środowiska w jakim są wychowywane. Te konkretne dzieci były przez większość życia przygotowywane do jednego zadania, ich rozwój był ukierunkowany na kilka szczególnych cech, klika innych pomijając. Zarzut, ze dzieci tak nie mówią jest więc chybiony, bo TAKICH dzieci nie mieliśmy możliwości obserwować w realnym świecie.

_________________
Masz prawo nie rozumieć mnie, lecz proszę, nie zrozum mnie źle.

A high dive on a swimming pool
Filled with needles and with fools


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: O.S.Card
Post: 02.11.2010 @ 16:21:37 
Offline
Wiecznie pijane medium płci żeńskiej
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22.10.2002 @ 12:15:23
Posty: 10466
Lokalizacja: BSG75
Ben-Adar pisze:
Tu się nie zgodzę. Dzieci mówią i myślą różnie, w zależności od sposobu i środowiska w jakim są wychowywane. Te konkretne dzieci były przez większość życia przygotowywane do jednego zadania, ich rozwój był ukierunkowany na kilka szczególnych cech, klika innych pomijając. Zarzut, ze dzieci tak nie mówią jest więc chybiony, bo TAKICH dzieci nie mieliśmy możliwości obserwować w realnym świecie.

Rodzeństwo Endera też mówi jak dorośli. A byli tylko badani pod kątem przydatności do projektu, a nie ich uczestnikami. No i te eseje w sieci, ta świadomość polityczna. Peter analizujący trasy transportów wojskowych w Rosji... W szkole tak się wyrobili?
Ale nawet gdyby- wszystkie dzieci mówiąż żargonem dorosłych, nie widać, że to dzieci. Nawet genialne, ale jednak dzieci.
Po co w takim razie Card uczynił dzieci bohaterami? Można było napisać, że w szkole są dzieciaki od 15 lat wzwyż i nie byłoby problemu.

_________________
Nie był zwyczajnie leniwy. Zwyczajne lenistwo to po prostu niechęć do wysiłku. Minął ten etap już dawno, przemknął po pospolitym nieróbstwie i przeszedł na przeciwną stronę. Więcej kosztowało go unikanie wysiłku, niż innych ciężka praca.
Prawda ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: O.S.Card
Post: 02.11.2010 @ 16:29:40 
Offline
Evangelina Parr
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23.09.2002 @ 19:20:38
Posty: 31741
Lokalizacja: z miejsca zwanego Lithostrotos, po hebrajsku Gabbata
Wiesz, tu trzeba przyjąć, że to inna rzeczywistość i nie mierzyć jej współczesną miarą. Bo to bez sensu. Nie wiem, czy Card przybliżył, w jakim czasokresie dzieje się akcja "Gry", ale raczej nie był to XX wiek i IMHO dzieci mogły mówić akurat tak, a nie inaczej.

_________________
Czułe pozdrowienia! Co cię gniecie?
* * *
Pies, który szczeka, jest niedogotowany - przysłowie chińskie.


THIS IS NOT A LOVE SONG


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: O.S.Card
Post: 03.11.2010 @ 9:23:05 
Offline
Murderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10.05.2005 @ 20:33:34
Posty: 6541
Lokalizacja: Ratibor am Oder
Właśnie to, że dzieci były pozbawione dzieciństwa i zachowywały się tak, jak od nich oczekiwano, czyli jak żołnierze, było dobitnie i nieraz podkreślane w narracji. I dlatego one są bohaterami książki. Bo żołnierze zachowujący się i umierający jak żołnierze to żadna nowość, a dziesięciolatki w tej roli to Wysoka Cena Wolności.

_________________
Masz prawo nie rozumieć mnie, lecz proszę, nie zrozum mnie źle.

A high dive on a swimming pool
Filled with needles and with fools


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 242 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group